Hz. MEVLÂNA
"[size=18]Senin ahvalin bir sineğe benzer ki o kendini bir adam sanırdı. İçmeden kendi kendine sarhoş olmuş, zerresini güneş görmüş. Doğan kuşlarının övüldüğünü işitmiş; “ Şüphe yok ki ben vaktin Anka'sıyım” demişti.

O sinek eşek sidiği birikintisindeki saman çöpünün üstünde gemi kaptanı gibi baş kaldırıp. “ Ben, deniz ve gemi hikayesini okumuş, bir zaman bunu düşünmüştüm. İşte şu deniz, şu gemi, ben de ehliyetli, rey ve tedbir sahibi bir kaptanım” dedi.Deniz üstünde salınıp durmaktaydı. O kadarcık bir su ona haddinden fazla göründü. O sidik sineğe göre hudutsuzdu. Sinekte onu olduğu gibi görecek göz nerede? Onun alemi kendi görüşüne göre olur. Gözü bu kadardır, denizi de ona göre!"

Hz. Mevlana[/size]
Ara
Mevlânâ, İslâm dininde, din açısından önder olarak görülen, ya da İslâm ilimlerinde başarı kazanmış kişilere verilen bir din unvanıdır. Özellikle Hint yarımadasında İslâm bilginleri ve din önderleri için sıklıkla kullanılsa da Batı Asya'da pek kullanılmaz. Türkçe ve Farsça yazında sıklıkla Celaleddin-i Rumî'yi anmakta kullanılır ve bu nedenle yanlış bir şekilde bu kişinin adının bir parçası, veya kendine has özel lâkâbı veya unvanı olarak anlaşılır. Mevla sözcüğünden türemiş olan bu sözcük, "Mevlâmız" veya "Efendimiz" anlamlarına gelir.
Ara
Hüseyin Altıntekin Nickli Kullanıcıdan Alıntı:"[size=18]Senin ahvalin bir sineğe benzer ki o kendini bir adam sanırdı. İçmeden kendi kendine sarhoş olmuş, zerresini güneş görmüş. Doğan kuşlarının övüldüğünü işitmiş; “ Şüphe yok ki ben vaktin Anka'sıyım” demişti.

O sinek eşek sidiği birikintisindeki saman çöpünün üstünde gemi kaptanı gibi baş kaldırıp. “ Ben, deniz ve gemi hikayesini okumuş, bir zaman bunu düşünmüştüm. İşte şu deniz, şu gemi, ben de ehliyetli, rey ve tedbir sahibi bir kaptanım” dedi.Deniz üstünde salınıp durmaktaydı. O kadarcık bir su ona haddinden fazla göründü. O sidik sineğe göre hudutsuzdu. Sinekte onu olduğu gibi görecek göz nerede? Onun alemi kendi görüşüne göre olur. Gözü bu kadardır, denizi de ona göre!"

Hz. Mevlana[/size]

O kadar cilt okuduk, demek bunu kaçırmışız. Ya eksik bir cilde dek gelmiş
olmalı; ya da okunmadan kopup dağılan bir fasiküle.

Sağolasın Hüseyin.
IECC 2246, MAPEJK 2300, DESC 2213
Best regards, iyi günler, mfSG, HT
.

Rica ederim Harun Abi. Yazılarını özledik, kimse senin yerini dolduramıyor :)

.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi