Satrancın Sonu Geldi mi?
Bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde dünya şampiyonluğu maçında Anand'ın rakibi olmak için 8 top GM (Aronian, Grishcuk, Topalov, Kamsky, Gelfand, Mamedyarov, Radjabov, Kramnik) arasında bir turnuva düzenlendi. Söz konusu turnuva Dünya Şampiyonunun rakibini belirleyeceği için ve rating listesinin en başındaki isimler oynayacağı için oldukça heyecanlıydım ancak ben kendi adıma turnuvayı bir fiyasko olarak nitelendiriyorum. Tabi ki önemli maçlar oynandı ancak maçların yaklaşık %80-90 ının berabere bitmesi ve bu beraberliklerin kimi zaman direkt açılış hamlelerin de sonra gerçekleşmesi beni hayal kırıklığına uğratıyor. Özellikle Kramnik gibi bir süre dünya şampiyonu olmuş bir ustanın bile beyaz taşlarla dahi neden kazanmak için bir çaba harcamıyormuş gibi göründüğünü anlayamıyorum. Acaba çaba harcıyorlar da satranç üst seviyelerde mükemmele ulaştı mı? Nakamura, Topalov, Ivanchuk gibi her zaman galibiyet için oynayan ustalar da var ama son zamanlarda özellikle GM turnuvalarında çok fazla beraberlik olmasının sebebi sizce nedir?
Ara
İlk önce dikkat edilmesi gereken bir durum var ki o da bu oyuncuların kuvvet derecelerinin birbirine çok yakın olmasıdır. Bu durum da doğal olarak oyunu belli bir balansta tutmalarına yol açmaktadır. Yani bizim gibi alt düzeyde oyuncuların yapacağı hatalar telafi olunabilmektedir. Ama onların en ufak hataları oyunu kaybetmelerine yol açmaktadır. Onlar da bunu bildikleri için beraberliğe giden hamleleri yapmaya çalışmaktadırlar. Bu hamleler sırasında yapılan tökezlemeyi de değerlendirmektedirler.
Şimdi şu soru akıllara gelebilir: "Satranç kazanmak için oynanmaz mı?" elbette kazanmak için oynanır. Fakat süpermen olmaya gerek yoktur. Oyunu kaybetmektense ayakları yere basan beraberlikler tercih edilmelidir.
I am 26 years old and I'm Muslim man.
Ara
İkili eleme yöntemi ile oynanan maçlarda beraberlik oranının örneğin döner bir turnuvaya göre yüksek olması olağandır. Kanımca Fide'nin seçtiği yol beraberlik yüzdesinin artmasına neden olmuştur. Rakibinizle oynayacağınız maçların sayısı az ise yapılacak bir hatayı telafi etmek zor olacağı için sağlam oyunu tercih etmek yadırganmamalıdır. Aynı oyuncuları kullanarak çift turlu bir döner turnuva yapılsa ve birinci olana Anand'la oynama şansı tanınsa hem daha adil bir yol olurdu hem de beraberlik oranları bu derece yüksek olmazdı diye düşünüyorum.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi