İZMİR AÇIK
izmir_open_ufak.jpg

1-8 Eylül 2011 tarihleri arasında düzenlenecek turnuvanın ayrıntılarına http://www.izmiropen.com adresinden ulaşabilirsiniz.
Ara
.

Sayın Abidin Ünal'a İzmir Satranç ortamına olan ilgisinden dolayı saygılarımı sunarım...

Bu ilgisi karşılıksız kalmayacaktır. (Benim tarafımdan...)

İzmir satranç ortamı...

Türkiye satranç ortamı()

Bakalım.
Sürekli öğrenmek iyidir.Öğrendiklerini doğru kullanabilmek daha iyi.(Eski lahit yazıtlarından alıntı.)
Ara
tsf.jpg

(Resim tıklanınca büyüyor.)

http://www.izmiropen.com/tr

Satranç kamuoyuna kısa bir sorum var.

Basitce, bilgi edinme içerikli bir soru olarak kabul edin lütfen?!

---10. İzmir Uluslararası Açık Satranç Turnuvasında, bu turnuvaya katılmak isteyen Türk sporculara katılım ücreti olarak 30 Euro karşılığı olarak 70 TL katılım bedeli yatırılmak üzere yönlendirildikleri hesap numarası;

"TSF’nin Türkiye İş Bankası hesabına (Şube Kodu: 4200, Hesap no: 5930838, IBAN: TR820006400000142005930838)

Bu hesap numarası aynı zamanda sporcu-hakem-antrenörlerin lisans tescil-vize işlemi işlemi sırasında lisans-vize bedellerini yatırmak için kullandıkları Tsf'ye ait 10'un üzerindeki banka hesap numarasından en tanınmış olanı.

Biraz araştırma yapınca lisans bedeli tahsili için açılmış görünen bu hesap numarasının başkaca Tsf organizasyonlarında da kullanıldığını katılımcı sporcuların konaklama, yurt içi-yurt dışı kafileye katılım giderleri vb. bazı bedelleride aynı hesap numarasına yatırdıklarını kolayca tespit ettim.

Sorum şu:

Lisans vize gelirleri, Tsf'nin "gelirler kaleminde" muhtemelen bu hesap numarasına yatırılan toplam rakam ve bu rakamın açılımı yapılarak işleniyordur. Bu hesap numarasının lisans gelirleri haricinde gelirler için de kullanılıyor olması bir anlam ifade ediyor olabilir mi?

Veya 10'un üzerinde banka hesap numarasına sahip olduğu görülen (Kaynak: Mali Genel Kurul Raporları) Tsf , onbinlece sporcu-antrenör ile binlerce hakemin ödeme yaptığı bu hesap numarası yerine, neden turnuva katılım ücreti veya buna benzer gelirlerin kolayca ayrıştırılarak gelir kalemine basit bir muhasabe usulü ile işlenebileceği akil bir yöntem ile, "başkaca bir hesap numarası" kullanmak yerine bu hesap numarasını ve karışık olanı seçmiş olsun?

tsf2.jpg

---------------------------------------------------------------------------

Notlar:

ı) İzmir Açık Turnuvası ile ilgili olarak bu basit sorumdan başkaca sorularımda olacak.

ıı) Bu sorduğum soruyu içeriğini anlamadan ve acaba Atilla, cektiği o kadar "eziyete" rağmen, neden böyle bir soru sormuş olabilir diye düşünmeden cevaplayanlara veya bana "Atilla yapma artık ne olur! İşine gücüne bak. Ha o hesap ha bu hesap, sana ne! vb. mail gönderenlere sakin olmalarını peşinen tavsiye ederim.

ııı) "--Sehven yapılmış bir hata besbelli. Turnuva direktörü zaten İzmir de bu tür sakarlıkları ile de fazlaca tanınan bir kişi değil mi?" deyip ayrıca, "--Sen son bir iki yıldır aynı kişi-kişilerin resmi sportif karşılaşmalarda, "şahsi hesap numaralarına" para topluyor olmasını kamu yararına takip edip sonuçlandırmaya çalışıyorsun. Bunun ile uğraşıp bazı sonuçlar da aldın. Burada yatırılan para Tsf hesabına gidiyor." diyerek gereksiz diyologlar başlatacak olanlara kısaca "bekleyin" sözünü peşinen söyleyeyim. Karşılaştığımızda sadece dinlerseniz bu konu ile ilgili araştırmalarımı anlatırım.

ıııı) Mail adresime internet ortamının sunduğu kolaylıklardan yararlanarak "İt ürür, kervan yürür" meali mesaj gönderecek olanlar devam edin bakalım.

Çekinmeyip gerçek ismi ile mail gönderenler: sn. Ali Nihat Yazıcı "Mali Genel Kurul"da Sayın Kuvay Sanlı'nın maillerini açıkladı. Artık Satranç ortamında başkanın açtığı yoldan gidiliyor. Özel yazışma gizliliği kalmadı. Haberiniz ola!!

Atilla Alpaslan-İzmir [email protected]
Sürekli öğrenmek iyidir.Öğrendiklerini doğru kullanabilmek daha iyi.(Eski lahit yazıtlarından alıntı.)
Ara
.

[color=red][size=24]İşte Böyle Bir Yönerge...[/size][/color]

"10th IZMIR INTERNATIONAL OPEN CHESS TOURNAMENT" yönergesini bahane ederek katılım bedeli yatırılan banka hesap numarasının Tsf Lisans tescil ve vize işlemi sırasında para yatırılan hesap numarası ile aynı olmasını konu alan bir soru sormuştum.

Soruma İzmir'li aktif sporcu, İsmet Dumlupınar tarafından yakın sayılabilecek bir dönemde Facebook'da oluşturulmuş "İzmir'de Satranç" adlı açık grupta cevap geldi. İzmir'li sporcu ve sporcu yakınlarının haberleşip tartışabildikleri ve değişiklik konular da sıklıkla bilgi paylaşımı yaptıkları bu platformun gelişim hızı İzmir satrancına yakışır düzeyde.

İzmir satranç ortamında velisi olduğu başaralı genç sporcu dolayısı ile yakından tanınan bir bankacı tarafından verilen cevap, teknik açıdan yeterince bilgi içeriği gereği, doyurucu tabii ki. Ben de bu yorumun altına kendi görüşümü ekledim. Şimdilik sorumun cevabını alamamış olsamda geçici olarak başkaca konulara değinmekte daha çok fayda var.

[color=brown][size=18]Dolar, Euro, Türk Lirası,[/size] [/color]

İzmir Ege'de önemli bir liman şehri olmasına rağmen uluslar arası turizmden istenilen payı ilgiyi alamıyordu yıllardır. İzmir Ticaret Odasının girişimleri ve desteği ile son iki yıldır Kruvaziyer tur gemileri İzmir Limanına sıklıkla yanaşmaya başlayınca İzmir de simitçisinden, kuyumcusuna kadar uzanan tüm süreçlerde Uluslar arası turizm ve yabancı turist ile tanışmış oldu.

İlkbahar döneminde İzmir'e özgü buzlu bademi seyyar arabası Kordon da gezerek satan genç bir satıcının el arabasının değişik yerlerine "100gr 2 Euro" "100gr 3 Dolar" ve "100gr 5 Milyon" şeklinde sattığı ürünün fiyatını içeren yazılar astığını gördüm.

Ben yanımda ki arkadaşıma, "---Şuraya bak. Türkiye milyonlu rakamların ayıbından kurtulalı yıllar oldu, bu genç hala alışamamış ayıbın reklamını yapıyor diye söylenirken, buzlu bademci gencin diğer arkadaşlarının "Oğlum ne bu len. Büyük iş adamı olmuşşsunnn. Dolarlar, Eurolar. Yakında bizi tanımazzzsın sen." diye takıldıklarına tanık oldum.

"10th IZMIR INTERNATIONAL OPEN CHESS TOURNAMENT" yaklaşık 200 sporcunun katılımı ile başladı.

İzmir'li sporcuları oyun sitiline bayıldığı Gürcü sporcular, azalan katılımlarına rağmen yine de varlar. Ukraynalı, Yunan, Suriyeli ve bir de Faslı sporcu konuğumuz var. Hepsine "INTERNATIONAL OPEN" a katkı sundukları için şükranlarımızı sunarız. Taa nerelerden spor olsun diye kalkıp geldiler.

On bir "INTERNATIONAL OPEN" oyuncusu "OPEN" turnuvamızda açıkça gururumuz oldu. Gelmeselerdi İzmir'li yeni yetişen genç sporcuların yabancı "Gm" görme hevesi müthiş kırılacaktı.

Gerçi İzmir bu konuda Türkiye genel ortamına oran ile çok şanslı. İzmir de yetişmiş genç sporcular Gm, Im, Fm ve benzeri sportif kariyer açısından değerli unvanları, Tsf'nin sunduğu olanaklar ile kısa sürede edinmeyi başarmışlardı?!

Yakın gelecekte pek çok İzmir'li genç sporcunun, bu tür önemli unvanları, yetenek ve bilgi birikimlerinin hakkı ile kazanacağından da eminiz.

Sabırsızlıkla da bekliyoruz.

Bu güzel turnuva ortamına emeği geçen ve emek veren herkesi canı gönülden kutlamamak elde değil.

Fakat yine de benim turnuva yönergesine bakarken bir şey dikkatimi çekti.

Yazımın başında değindiğim "Buzlu Badem Satan Genç" hikayesi de bu yüzden aklıma geldi.

Türkçe yönergeye bakıyoruz:

Katılım bedeli 35 Euro karşılığı 70 TL. Yerli sporcular için.

Turnuvaya spor olsun, Gm görelim, Im görelim diye, akın akın katılmayı düşünen yabancılar için ise kesinlik ile 35 Euro. ( Bu sene gelmediler ama gelecek sene katılacakları umuluyor.) Mevcut katılan yabancı "OPEN" konuklar tabii ki konumları gereği konuk statüsündeler ve katılım payı ödemiyorlar.

Ödüllere bakıyoruz.

İnanılmaz!?

Para birimi bu kez değişmiş; “Usa Dolar” olmuş.

Toplam 10000 Dolar ödül var.

Gelde "Buzlu Bademciye” espri yapan "Midyeciyi" ve "Simitciyi" anma...

[size=18]Oğlum ne bu len. Büyük iş adamı olmuşşsunnn. Dolarlar, Eurolar. Yakında bizi tanımazzzsın sen."[/size]

Yıllardır ülkemizde enflasyonu ve uluslar arası kaynaklı olmazsa devalüasyonu ve kur faklarını hissetmez olduk.

Uzun yıllar önce konvertibl olan Türk lirası artık güvenilir bir dünya parası. Özellik ile de bölgemizde.

İki yıl önce Sabah yazarı Zülfü Livaneli, Londra da Times nehri kıyısında yürüyüş yaparken önünden geçtiği bir döviz büfesinde Türk Lirasını, döviz kuru askı listesinde diğer para birimleri karşısında parite olarak gördüğünde büyük bir gurur duyarak şaşırdığını yazıyordu.

Yurt dışına giden arkadaşlarımızdan duyuyoruz. Suriye, Irak, İran da vatandaş hem alışverişte sıkça kullanıldığı ve hemde güvenilir olduğu için cebinde TL taşıyor ve pek çok ürünün fiyatını TL olarak da konuşuyor. Keza bu durum Gürcistan, Yunanistan, Bulgaristan vb. Ülkeler içinde geçerli.

Ve ayrıca cebinde dolar, euro taşıyanımız kaldı mı?

Hangimiz eskisi gibi sabah akşam bu paraların kur karşılığını takip ediyor.(İstisnalar sizin için söylemiyorum!)

Turnuvaya katılan 11 yabancıya karşılık, 184 yerli sporcu.

"Türk Lirası" ise bölgesinde güçlenen ekonomisi uluslar arası boyutta önemli bir yere ulaşmış ülkemizin, “ Uluslar arası piyasadaki konvertibl değeri açısından" saygı gören milli para birimimiz!!

Şimdi Soruyorum:

1) "Türkçe Yönerge"de katılım bedeli neden 35 Euro karşılığı 70TL olarak yer alır?

2) Ve neden ödüller maddesine geçildiğinde Toplam ödül tutarı 10000 USA Dolar olarak açıklanır.

-----------------------------

Dipnot:

ı) Cevap turnuva "INTERNATIONAL OPEN CHESS TOURNAMENT" olduğu için değil.

ıı) Altını çizerek, hikâye anlatarak ve örnekleyerek sormaya çalıştığım soruların özü üç para birimi* kullanma üçgeninde incelenmeli.

ııı) Ben kendimi "ulusalcı" olarak görüyorum. Fakat bu soruyu sormamın sebebi "Milli Para" birimimizin günümüz dünyasında kazanmış olduğu değere saygısızlık yapılmış olması ile de ilgili değil!..

----
Ara
.

[color=blue][size=24]9-Eylül-2011.
9. ve Son tur.[/size][/color]

Bügün sabah 10:0 başlayacak 9. tur karşılaşmaları ile "10th IZMIR INTERNATIONAL OPEN CHESS TOURNAMENT" sona erecek.

Organizsyonu mutlu etmek için böyle ingilizcesini yazıyorum. Çünkü bu turnuvanın uluslar arası bir turnuva olması ve katılımcı yabancıların "taşıma su ile değirmen döndürmek" misali turnuvaya dahil edilebilmiş olması gerçekten taktire şayan büyük bir başarıdır(?!)...

Açılış konuşmasından kısa bir alıntı:

" 10. İzmir Uluslararası Açık Satranç Turnuvası 7 ülkeden toplam 197 sporcunun katılımıyla başladı"

Bu çümlede benim kulağımı tırmalayan, basit manipilasyon kokan iki önemli konu var.

1) Turnuvaya Türk oyuncuların katılması doğal; ev sahibi ve çağrı yaparak turnuva organize eden biziz.

Örneğin organizasyonun yaptığı uluslar arası katılım çağrısına sadece Bulgaristan, Yunanistan ve İran dan sporcular katılsaydı, cümle:

".... İzmir Uluslararası Açık Satranç Turnuvası 3 ülkeden gelen 35'i yabancı; toplam 197 sporcunun katılımıyla başladı."

şeklinde olacaktı.

"10th IZMIR INTERNATIONAL OPEN CHESS TOURNAMENT" turnuvasına "Dogal katımcı" olan Gürcü sporcular ile birlikte Ukrayna dan iki, Fas'lı bir, Suriye'li bir, ve genelde ülkemizde antrenör olarak çalışıp yaşamını sürdüren Azeri ve Türkmen kökenli birer kişi katılmış.

Toplam "6"ülkeden gelen 12 ayrı katılımcı. (Değerli dostumuz Armen 15 yılı aşkın bir süredir ülkemizde yaşadığı için onu artık yabancı olarak saymak dostluğumuza gölge düşürürecek kaygısı ile sayıya dahil edemiyorum.)

Organizasyon Kolay İş midir?

Ben şahsen bu konuda çok deretdütlü konuşmayı tercih ediyorum. Çünkü yıllarca pek çok "Satranç Turnuvası Organizsyonunun" içinde yer aldım. Detaylar da kaygılanmaktan ve tekrar tekrar uğraşmaktan aşırı yorulmanın verdiği eziyeti istemeyerek defalarca gördüm.

Fakat bir de "ben yaptım oldu" zihniyeti vardır bilirsiniz!

"10th IZMIR INTERNATIONAL OPEN CHESS TOURNAMENT" organizasyanunun ödüller bölümünden alıntı:

DERECE
2200 ≤ ELO < 2300

Sıralama ....ÖDÜL (USD- $)

1..................500

2..................300

3..................200

2) Böyle bir gruplandırmayı ilk defa görüyorum sanırım.

2200 Elo'ya eşit veya büyük, fakat 2300 Elo'dan küçük Elo'su olan "3" sporcunun alabileceği "1000" United States of America parası (diğer bilinen adı Dolar)

Bu müstesna ödülü almaya kaç kişi aday diye "Merak" edip uzunnnn bir inceleme yaptım.

"10th IZMIR INTERNATIONAL OPEN CHESS TOURNAMENT" e katılan soprcuların sıralama listesinde "2300 Elo altı" 12. sırada bulunan değerli dostumuz Armen ile başlıyor. Liste:

12 GRIGORIEV Armen 2283 GEO

13 WIM OZTURK Kubra 2260 TUR

14 KELER Faruk 2253 TUR 2316

15 APAYDIN Fethi 2227 TUR 2276

16 ISIK Engin Yasar 2222 TUR 2262

Toplam "5" kişi ve kendi içlerinde ki sıralamada ilk "3" e girene "1000" USA Dolar karşılığı ödül.

Ben anlayamadım!!!...

Muhtemelen "Zihni Sinir Projeler" kapsamında önemli bir açıklaması olan "Derin" bir organizasyon barısıdır...

Atilla Alpaslan-İzmir
-----------------------
((35 Euro karşılığı 70 TL ye kıyıp, kendi ilinde yapılan ve bir miktarı GM olan on bir yabancı sporcunun katıldığı "10th IZMIR INTERNATIONAL OPEN CHESS TOURNAMENT" etkinliğine çok istemesine rağmen katılamayan meraklı "OPEN" izleyicisi. ("izleyicisi" evet böyle yazmıştım ama; ne yazık ki ben ve bana yakınlığı ile bilinen kişiler tetikte bekleyen "OPEN" hakemleri tarafından karşılaşmaların yapıldığı alanın girişinde büyük bir zevk ile bloke ediliyorken, blokajı yapıp büyük alkış alan hakemin hemen sağında ve solunda pek çok sporcu yakını veya ilgili izleyicinin rahatça dolaşıyor olduğunu "kör" olmamıza rağmen kolayca görüyoruz.) ))

...
Ara
İzmir açık 9. turdan sonra sıralama

[code]

Rank Name ELO FED Pts BH.-2 BH.-1 SB vict Ra Rp
1 GM SHANAVA Konstantine 2562 GEO 8 45½ 50 46.25 7 2237 2428
2 IM MORCHIASHVILI Bachana 2364 GEO 8 44½ 49½ 46.75 7 2228 2497
3 IM FIRAT Burak 2387 TUR 7½ 44 48½ 42.50 7 2135 2318
4 GM NEVEROV Valeriy 2508 UKR 7½ 41½ 46½ 42.00 7 2192 2401
5 IM AZALADZE Shota 2414 GEO 7 45 50½ 40.50 6 2147 2295
6 KELER Faruk 2253 TUR 7 44 49 40.00 5 2071 2216
7 GM ODEEV Handszar 2392 TKM 7 44 48½ 39.50 6 2116 2200
8 KOKSAL Ege 1993 TUR 7 43 48 37.50 6 2103 2266
9 FM YILMAZYERLI Mert 2323 TUR 7 41 46 39.25 5 2040 2200
10 ISIK Engin Yasar 2222 TUR 7 41 46 38.00 7 1956 2112
11 GRIGORIEV Armen 2283 GEO 6½ 43½ 48½ 36.00 6 2166 2269
12 GM SUMETS Andrey 2579 UKR 6½ 42½ 46½ 34.00 6 2215 2195
13 VALANSI Avram Alber 2122 TUR 6½ 38 42½ 33.00 5 1840 1925
14 AKCAN Umit 2151 TUR 6½ 35 39 31.00 6 1797 1910

[/code]
IECC 2246, MAPEJK 2300, DESC 2213
Best regards, iyi günler, mfSG, HT
İzmir açık kadınlar ilk üç

[code]

Rank Name ELO FED Pts BH.-2 BH.-1 SB vict Ra Rp Sex
18 IMNADZE Nato 1993 GEO 6 44 48½ 31.00 6 2006 2093 F
26 WIM OZTURK Kubra 2260 TUR 6 40½ 44½ 29.00 5 1960 2016 F
32 MENZI Nezihe Ezgi 1887 TUR 6 37 42 29.25 5 1802 1966 F

[/code]
IECC 2246, MAPEJK 2300, DESC 2213
Best regards, iyi günler, mfSG, HT
Öncelikle Abidin Ünal'a diğer işlerinden zaman ayırıp çektiği, arşivlediği bu ve bunun gibi bir çok film, fotoğraf, kapanmayan siteleri için kendi adıma eline sağlık demeliyim. Abidin Ünal'ın diğer görevleri, aykırı veya benzer görüşleri bu noktada beni ilgilendirmez. Çünkü gönüllülük ve satranç severlik tam da budur.

Bizi "temsil" edenler İzmir adına da sadece bu arşiv çalışması için bile bir çay ısmarlayıp teşekkür etmişlerdir sanıyorum.

1
http://www.youtube.com/watch?v=OqntMTUH990
2
http://www.youtube.com/watch?v=ldwrrAr7Vzw
3
http://www.youtube.com/watch?v=z9wgyEFcqDI
4
http://www.youtube.com/watch?v=6B79azZ9Log
5
http://www.youtube.com/watch?v=3BXrHGa44Yk
6
http://www.youtube.com/watch?v=IIe4puPfkE8

Abidin Ünal Videoları İçin
http://www.youtube.com/user/abidinunal#p/u

Bir ara da düşünmeli, biz İzmir'de boş durmaktansa küçümsediğimiz, üşendiğimiz, ya da angarya gördüğümüz bu tür çabaları "otel otel salon salon dolaşıp" gönüllü yapmaya niyetlenen "para ve zaman zengini" kişiler ola ki çıksaydı, bezdirmek, engellemek, cezalandırmak için neler yapmazdık?

Yapmadık mı ???
Ara
*

[size=24]
[color=red]Bakalım...[/color][/size]

---"tsf.org.tr" de, 11. İzmir Uluslararası Açık Satranç Turnuvası ile ilgili bir haber veya bir duyuru görebiliyor musunuz?

Ben göremiyorum!..

Ne hikmetse," izmir.tsf.org.tr" de yok...

Turnuva organizasyon komitesi "İzmir'de Satranç" Facebook grubu aracılığı ile yapılan duyuruları yeterli sayıyor olmalı.
( https://www.facebook.com/groups/izmirdesatranc/ )

Bu durum grup adına sevindirici fakat "resmi web" sayfalarında hiç bir haber ve duyurunun bulunmamasını nasıl anlamalıyız?

Önemli bir konu daha.

http://www.izmiropen2012.com web adresinde yayımlanan turnuva afişinde "Tsf" logosu da bulunmuyor!... İnanılmaz!...
11th_Izmir_Open.jpg

" http://forum.satranc.biz/viewtopic.php?t=2685 " adresinde ki geçen yılın afişine bakacak olursanız kocamannn bir "Tsf Logosunu" rahatça göreceksiniz. (Bu başlığın ilk yazınında ki afiş)

----Şimdi ortada yine katılımcılardan önemli miktarda para toplanan bir turnuva var...

----Katılım için toplanan para bir şahsın özel hesabına havale ediliyor...

----Sponsörler ve onların katkıları ve sonuçta bir de dağıtılan ödül var...

Sonuçta katılımında para toplanan ve sporculara maddi ödüller verilen bir turnuva organizasyonu.

Tsf Organizasyon Talimatı turnuvanın konumunu belirler. İnceleyeceğiz.

---Görelim!..
Ara
.

"11.İzmir Açık" adı ile yapılan Turnuva 9 Ülkeden 20 civarında güçlü sporcu toplmda 195 sporcu katılımı ile başladı. İlk turda genelde yüksek puanlı sporcuların kazandığı görülürken 6. Masada GM Shanava Konstantin'e (2564) karşı beraberlik yapan Umit Akcan (2129) maçı en ilginç sonuçtu.

İlk turda turnuvaya kayıtlı üç yabancı güçlü sporcu eşlendirmeye dahil olmaların rağmen karşılaşmaya çıkmadılar. (Teknik toplantıya katılmayan sporcular eşlendirmeye alınıyor muydu?)

13 GM Batchuluun Tsegmed 2493 MGL****
16 GM Simantsev Mikhail 2463 UKR****
18 IM Sulashvili Malkhaz 2415 GEO****

------------------------------------------------------------------------

1---GM Turov Maxim 2636 RUS
2---GM Sumets Andrey 2627 UKR
3---GM Popov Ivan 2614 RUS
4---GM Shimanov Aleksandr 2463 UKR
6--- GM Shanava Konstantine 2564 GEO
7--- GM Firman Nazar 2542 UKR
8--- GM Stupak Kirill 2518 BLR
9 ---IM Maghalashvili Davit 2507 GEO
10 ---IM Mozharov Mikhail 2505 RUS
11-- GM Hasangatin Ramil 2503 RUS
12 --IM Rozum Ivan 2500 RUS
13-- GM Batchuluun Tsegmed 2493 MGL****
14--IM Azaladze Shota 2478 GEO
15-- IM Quparadze Giga 2478 GEO
16-- GM Simantsev Mikhail 2463 UKR****
17 --Javakhadze Zurab 2432 GEO
18 --IM Sulashvili Malkhaz 2415 GEO****
19-- GM Odeev Handszar 2397 TKM
21--IM Chighladze Iveri 2386 GEO
22 --IM Abdulov Orkhan 2382 AZE
23 --IM Morchiashvili Bachana 2363 GEO
28 -- Grigoriev Armen 2249 GEO**
30 --Primbetov Kazbek 2200 KAZ
37 --Rzayev Askar 2101 AZE **
42 --Ebralidze Alexandre 1999 GEO
49--Choladze Mariam-(F) 1917 GEO
193--Jugdernamjil Baldorj MGL
194--Kirtchev Jordan ENG

----------------------------------------------------------------
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi