Yeni arayışlar içine girmeliyiz
Dediğinize kısmen katılıyorum.Eğer ödüller para ödülü olsaydı,her şeyde hemfikir olabilirdim.Siz bir örnek vermişsiniz.Fakat bu örnekte 11 kişiye 10 altını paylaştıramadığınız için ekmaç yapılsın veya Buchholz puanına bakılabilir demişsiniz.O zaman 5.,6.,7.,8.,9.,10.,11. olan kişiler birinciliği paylaşmalarına rağmen ödül alamıyorlar.Buda zaten sizin ısrarla söylediğiniz hak eden herkese ödül paylaşılsın ilkenize ters düşüyor.Turnuvada ilk 4'e ödül vardır.4tane tam puanlı birinci olsun sizin örneğinizdeki gibi;Sizin önerdiğiniz gibi paylaştırırsak 1.'ye 4altın---2.'ye 2altın---3.'ye 2altın---4.'ye 2altın düşmektedir.Bizim tüzükte belirttiğimiz sistemde;1.'ye 4 altın---2.'ye 3 altın---3.'ye 2altın---4.'ye 1 altın düşmektedir.Bunları alt alta yazarsak ikinciyle,dördüncü arasında 1 altınlık bir oynama görünmektedir.Gelin 3tane tam puanlı birinci olma durumunu hesaplayalım.Gene sizin önerinizle bizim tüzüğümüzdeki dağılıma bakarsak birinciyle ,üçüncü arasında 1 altınlık oynama gözükmektedir.Hele 2 tane tam puanlı birinci olunca sonuç değişmemektedir.Sizde de birinciye 4,ikinciye 3 olmaktadır.Sizce bu mu bütün satranççıların şevkini kırar?Sadece 4 ten--10'a kadar olan tam puanlı birinciler olma durumunda daha çok kişiye ödül verilmektedir.11'den sonrada yukarıda anlattığım gibi gene sizin istemediğiniz durum mecburen oluşmaktadır.Hatta bizim tüzüğümüzü uygulamak zorunda kalmaktasınız.Çünkü:Ödüller altındır ve 1 altını bölemezsiniz.Turnuvada en fazla 2 tane tam puan çıkacaktır,hadi 3 çıksın ama 5 asla çıkamaz çünkü zaten o kadar katılım yok.Sizce böyle ihtimal hesaplamaları oyuncular üzerinde daha belirsiz ve olumsuz sonuçlar doğurmaz mı?Burada şunu da kimse karıştırmasın tam puanlılar arasında(eş puanlılar arasında değil) ek maç oynanacaktır.
Eğer para ödüllü turnuva olsaydı,zaten ödüller paylaştırılırdı emin olun.Bunu bütün turnuvalarda görüyoruz,ben girdiğim,hiçbir turnuvada para ödülünün eşitlik bozmayla veya ek maçla,komple 1.'ye,2.'ye ... verildiğini görmedim.Para ödüllerinin paylaştırılması durumunda bence herkes hemfikir.Amerikayı zaten keşfetmeye çalışmıyoruz.

Alıntı:Yöneticilerin bindiği dalı kesmemesi için satrançcıları heveslendirmesi gerekir.Daha çok sayıda insanı teşvik etmek,sanki kimsenin umurunda değildir.
Bu ibareyi gerçekten büyük bir üzüntüyle okudum.Güzel bir turnuva yapılmaya çalışılması (Birçok arkadaşımın,hiçbir maddi çıkar olmaksızın,sadece satranç için bunu yaptığından emin olun)zaten başlı başına bir heveslendirme değil midir?Satranç için iş yapmak değil midir?Bu turnuvada,dikkatli incelediğinizden eminim,maddi sponsor olan kimse yoktur.Bunu para kazanmak için yapılan turnuvalarla kimse karıştırmasın.Kaldı ki bu turnuvada 14 yaş altı kategorideki sporcularımızı şevklendirmek için,ödülleri çeşitlendircez .Heveslendirmek asıl küçük yaş grubunda olmalıdır ve biz bunu layıkıyla yapacağız.

Bence tablonun tamamına bakılmalıdır.

Fırat SALEPCİ.

Bu Konudaki Yorumlar
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ateş Ülker - 15-08-2011, 11:49
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: firatsalepci - 15-08-2011, 22:59
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ateş Ülker - 15-08-2011, 23:57
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: firatsalepci - 17-08-2011, 02:35
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: firatsalepci - 17-08-2011, 10:21
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: firatsalepci - 17-08-2011, 10:22
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: firatsalepci - 17-08-2011, 10:24
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: firatsalepci - 17-08-2011, 11:05
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: firatsalepci - 17-08-2011, 11:06