TSF İhale İlanı
Değerli Üyeler,

İhalelerin duyurulmasının katılımı ve rekabeti arttıracağı açıktır. Katkı sağlamak amacıyla www.tsf.org.tr adesinde yayınlanmış olan ihale ilanına dikkat çekmek istiyorum.

Bu ilanda benim tam kavrayamadığım noktalar var. İhalelerin usul ve uygulamasında kanundan gelen sanırım benim bilmediğim hususlar var. Sizlerden bir açıklama gelir ve bu konuda beni aydınlatırsanız memnun olurum.

İlanda; talep edilen hizmet ve mal alımının ne olduğu bilgisine yer verilmiyor. Başlık var ancak içerik yok. Bir hafta süre verilmiş: Bu sürede 4.500 TL yatırırsanız, bilgiye ulaşabiliyorsunuz.

1. Acaba bu bilgiler, neden doğrudan verilmez? Firmaların, istenen hizmet ve mal arzı için uygun olup olmadıklarını önceden değerlendirmeleri sağlanmaz? Bilgi bpaylaşmanın acaba bir mahsuru mu vardır ihale açısından?

2. Bu ön yeterliklik kriterlerine uygun kişi ya da kuruluşlar, daha sonra teklif vermeye davet edilecekler deniliyor. Yani bir hafta süre içerisinde, içeriğini bilmeden bu rakamı öder ve bu dökümanı alıp son başvuru tarihini geçirmeseniz; ön yeterlilik için ihaleye katılabiliyorsunuz.

3. İlanda; ön yeterlilik ihalesi için bir son başuru tarihi var ancak "belirtilen" denmesine rağmen, ön ihale tarihine rastlanmıyor.

4. 21 milyon TL bütçe yazılmış olan bir organizasyon için, daha açıklayıcı bir ihale ilanı daha iyi olmaz mıydı?

5. Bu denli yükek rakamlarda bir organizasyon için, ihale başkaca yerlerde duyurulmuş mudur? Rekabet yaratabilecek nitelikli firmalara bir davet ve bilgilendirme gönderilmiş midir?

İstekli yüklenici adaylarına duyuruluyor deniliyor. Yüklenici adayları böylesi bir ilan karşısında nasıl bir değerlendirme içerisinde olabilirler?

Bir ihale ilanı var. Bir de ön yeterlilik ihalesi var. Bu bir haftayı geçirdin mi, budan sonra dahil olamıyorsun bu açık.

Saygılarımı sunarım.
Ara
TSF, "ceza ve ihalelerden yasaklama hükümleri" hariç, Kamu İhale Kanunu'na tâbi değildir.

Ancak, KİK İhale ve ön yeterlik dokümanının verilmesi Madde 28'de: "İhale ve ön yeterlik dokümanı idarede bedelsiz görülebilir. Ancak, ön yeterlik veya ihaleye katılmak isteyen isteklilerin bu dokümanı satın almaları zorunludur. Doküman bedeli, basım maliyetini aşmayacak ve rekabeti engellemeyecek şekilde idarelerce tespit edilir" denilmektedir.

Bu maddenin harcinde KİK, "ihale ilan metninin anlaşılır olması" ve "başvuru süreleri" ile ilgili düzenlemeler de getirmiştir.

Kanunların; işlerlik ve hakça uygulama için düzenlenmiş oldukları şüphesizdir. Bütünüyle KİK'e tâbi olmayan bir kurumun, gene de düzenlemelerinde KİK'in hükümlerine dikkat etmesini beklememiz yanlış olmayabilir.

Bu düşünceler ışığında; başvuru süreleri açısından sürenin daha uzun olabileceği, ihale ilan metninin daha yalın ve anlaşılır dilde yazılabileceği eleştirimi yöneltir ve 4.500 TL belge edinme bedelini yüksek bulduğumu belirtirim.

Saygılarımla
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi