WIM Betül Cemre YILDIZ son normuna çok yakın!
Ukrayna'nın Lviv şehrinde gerçekleşen Sekizinci Vasylyshyn Anı Turnuvasında yarışan Betül Cemre Yıldız 6'da 5.5 puanla birinciliği paylaşıyor. Dahası eğer kalan 3 maçtan 1'ini kazanabilirse WGM normlarını tamamlayacak ve ülkemizin ilk WGM'si olacak.(yanılıyorsam düzeltin.) Eğer 1.5 puan alırsa IM normu almış olacak.

Haydi Betül!
Efe Kerem UZUNOĞLU
Ara
Sonuçlar için: http://chess-results.com/tnr59283.aspx?art=1&lan=8
Efe Kerem UZUNOĞLU
Ara
Gerçekten olağanüstü bir performans şu an Betül'ün gösterdiği.. Kaç gündür birşey yazmıyorum nazar değmesin diye =) Ama bugünkü beraberlikten sonra artık WGM'lik cepte sayılır sırada IM normu diyorum. Ve kendisini şimdiden çok tebrik ediyorum..

Ataman Aydoğdu
Ara
Betül Cemre Yıldız sonunda Normlarını tamamladı. Ve büyük usta oldu. Bu büyük başarısından dolayı tebrik ediyorum. Tebrikler BetülSmile
FI-NA İhsan KILIÇ - Siirt
Sevgili WGM Betül Cemre Yıldız'ı kutlar, başarılarının devamını dilerim.Darısı Diger Kadın oyuncularımıza saygılarımla Nilüfer Çınar Çorlulu..
Ara
Betül'ü tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.
...
Ara
Sevgili Ataman'ın da dediği gibi, daha önce Arjantinde kaçan fırsat bu kez kaçmadı. Bu kez, sadece nazar değmesin diye sessizce beklendi. Betül Cemre Yıldız'ın satrançta İzmir'in ve elbette ülkemizin, aydınlık geleceğinin yıldızı olacağına herkesin güveni tamdı.

Betül kızımız, İzmir'in aydınlık yüzüydü. İktisat ve Hukuk fakültelerini bitirmiş, Ukrayna'ya gitmeden bir kaç gün önce avukatlık stajını da bitirerek, Avukatlık cüppesiyle fotoğraf çektirmişti. Öğretmenlerinin, öğrencilerinin, arkadaşlarının, sevenlerinin, ona güvenenlerin daima yüzünü güldürdü.

Şimdi yeni bir ünvanla, yeni bir fotoğraf karesinde daha yer alacak. Türkiye’nin yetiştirdiği ilk Kadın Büyük Usta’sı Betül Cemre Yıldız. Bu başarı, satranç tarihine yine onun adıyla altın bir sayfa olarak eklendi. Biz de tarihin tanığı olarak bu güne not düşelim. Kendisini kutluyor ve bu gururu bize yaşattığı için yüzü hep gülsün diyoruz. Şu anda, başarılarla dolu hayat hikayesini okuyorum ve İzmir'e ne kadar çok yakıştığına bakıp, keyifle çayımı yudumluyorum. İzmir, Betül Cemre'si ile haklı bir gurur duyuyor.

http://www.betulcemre.com/content/view/213/22/

betul_2011_sampiyonu.jpg

betul_2011_sampiyonu.jpg
Ara
Betül bu ünvanı kazanan ilk Türk sprocu olarak satranç tarihimizde yerini şimdiden almıştır. Kazandığı peşpeşe Türkiye şampiyonluklarının ardından kendisine yakışanı yaptı ve bizleri gururlandırdı.

Sadece satrancını değil, sporculuğunu ve konsantrasyonunu da çok beğendiğim Betül'ün önünde daha kazanılacak başarılar var. Kendisini yürekten tebrik ediyorum.

Yukarıda Hoca'nın değindiği üzere, Betül bu başarıları hayatın diğer alanlarından hiçbir ödün vermeden kazandı. Ne okulundan geri kaldı, ne de mesleğinden. Olayın bu yönü ayrıca takdire değerdir. Bu durum hayatı sadece 64 karede kısıtlı gördüğü halde uluslararası hiçbir başarıya imza atamamış "tek yönlü" satranççılara ibret olmalıdır. Bravo Betül!

Bugünlere gelmesi için kendisine sonsuz destek olan babası Hüseyin Bey'in sevincini tahmin edebiliyor, bu hayalin gerçeğe dönüşmesindeki büyük emeklerinden dolayı canı gönülden tebrik ediyorum.
Ara
son tur öncesinde 8'de 7 puanla gittiğini(2 berabere ile) ve 2567 elo performansıyla oynadığını da söylemeliyiz. ayrıca 34 elo kazanarak da 2300 barajının üstüne çıkıyor.

Tebrikler Betül!
Efe Kerem UZUNOĞLU
Ara
Betül'ü başarısından dolayı tebrik eder, devamını dilerim. Betül'ü bugüne taşıyan en büyük güç kendisi ise, ikincisi de babası Hüseyin Yıldız'dır, onu da tebrik etmeyi unutmayalım.

İlk büyükustamız tabirini sehven kullanan arkadaşlara hatırlatayım ki, Ekaterina Atalık hem WGM, hem de IM'dir, Türkiye vatandaşıdır, FIDE listesinde TUR olarak görünmektedir. Rusya'da doğdu, İzmir'de doğmadı diye ayrımcılık yapanlar varsa eğer, hem sayın başkanımızın, hem de sayın vekilinin eski yazılarına baksınlar.

GM Suat Atalık ile evlenip de, 2005 Genel Kuruluna katıldığında kürsüde ağzı kulaklarında bir şahıs vardı. Gelinimizin satranç kuvvetine, boyuna, zerafetine, güzelliğine derken, nasıl iltifat edeceğini şaşırmıştı. Bugün ise yokmuş gibi rol yapıyor. Küresel ısınmadan iklimler şaşırdı, ama insanlar resmen yoldan çıkmış.

Betül'ün de iltifatlarla yetinmeyip, başarılarını arttırması dileğiyle..
Ara
Betül'ü tebrik ediyorum. Darısı diğer sporcularımızın başına. Umarım ülkemizdeki olimpiyatlarda WGM ve WIM'lerimizin üst sıralar için mücadelesini hep beraber izleriz.
Ara
WGM normu için tebrik ediyor, IM/GM olma yolunda başarılar diliyorum..
Ara
Yükseldiğiniz yerlerde kalmak, oralara yükselmekten daha zordur. Yükselişinizin ve başarılarınızın devamı dileği ile kutlu olsun...
Betül'ümüzü canı gönülden tebrik ederim.
Başarısının devamını da beklerim.
Darısının diğer oyuncularımıza olmasını dilerim.
Ekaterina'mızı da unutmayalım derim.

Elvan'ı hatırlarmısınız.
Aşağıdaki yazı internetten alınmıştır.
"Elvan, oyunlar tarihinde Türkiye'ye bir olimpiyatta iki madalya kazandıran ilk sporcu unvanına da erişirken, kazandığı bu başarılardan dolayı devlet tarafından 3 bin cumhuriyet altınına denk gelen 640 bin 162 TL ile ödüllendirildi."
Mutlaka hatırlamışsınızdır Elvan'ımızı.
Nasıl bağrımıza basmıştık. Ve Elvan sayesinde nice gençlerimiz atletizme soyunup başarı yolunda ilerlemektedirler.
Hücrelerinde Türk kanı olup olup olmadığı ne anlamsız, ne çağdışı bir düşüncedir. Elvan Türkiye'de yaşayan, bir Türk ile evli olan, ve birçok Türküm diyenden daha fazla Türk olan saygıdeğer bir kişidir.

Ekaterina Atalık'ta aynen Elvan gibidir. Onu kabullenirsek, onun adını duyurursak satranca ilgiyi artırırız. Satrancın gelişmesi için görevli olduğunu, çaba gösterdiğini söyleyenler Ekaterina Atalık adını her fırsatta duyurmalıdırlar. Aksi bir davranış, satrancı geliştiriyorum düşüncesine, eylemine aykırıdır.
Federasyonun Suat Atalık ile anlaşmazlığı olabilir. Eşi ile olmamalıdır.
Her fırsatta Suat Atalık'a olumsuz göndermeler yapanlar eşini niçin hiç hatırlamazlar ?
Federasyonun bir açıklama yapmasını beklerim : "Biz Ekaterina Atalık'a destek vermek istiyoruz. Ancak kendisi kabul etmiyor" mealinde. Böyle bir durum varmıdır ? Bilmek istiyorum.
Saygılarımla,
Ara
Feti Bey

Yazınızın temel fikrine katılmakla beraber bir düzeltme yapmak istiyorum.

Milli Atletimiz Elvan ile Ekaterina Atalık arasında TC vatandaşı olarak doğmaması haricinde bir benzerlik yoktur.

Elvan yetenekli bir atlet adayı olarak 15 yaşında keşfedilip Türkiye'ye getirildi ve burada yetiştirildi. Eşi Türk değil, o da bir transferdir. Bkz.: http://www.ntvmsnbc.com/id/25236418/

Ekaterina ise (25 yıldır bileği bükülememiş) bir Türk GM ile evlendi . Bir Türk vatandaşının eşi, bir diğerinin ise annesi. Gelmeden önce de üst seviye bir oyuncuydu.

Sapla samanı hep karıştıranlar, şahsi meselelerini, hesaplarını her tarafa yansıtanlar Ekaterina Atalık'a da bulaşmış oldular. Turnuvada oynamaya kalkar, yazılı taahhüt istenir, vs. Acaba bu kadar yurtdışına çıkan oyuncumuz var, hepsi de yazılı taahhüt veriyor mu? Veriyorlarsa ne anlamı var bunun? Kaç tane Avrupa Şampiyonunuz var?

Kimse de bunları dile getirmezken, doğal olarak eşi Suat Atalık bunları dile getiriyor. O da mı sussaydı? Eşi ile ilgili haksızlığı 2010 Mali Genel Kurulunda da dile getirmişti. Genel Kurulları biliyorsunuz, en az 30-40 kişinin satrançla hiç ilgisi olmaz, gelir oy kullanır giderler. Bunlardan birisi olsa gerek, bir densizin "adam kürsüye çıkmış karısının meselesini konuşuyor" dediğini duydum. Arka taraftaydı, kalabalıkta kim olduğunu göremedim.

Neyse, Betül'ü tebrik ederken nereden nereye geldik.. En iyisi kısa tutalım da, başka birisinden bir örnek alalım:
Ne zaman adam oluruz:
6 defa Türkiye Şampiyonu olmuş birisi Genel Kurulda kendisini tanıtmaya gerek duymazsa.
Ara
Cengiz Bey,
Cengiz Bey,
Hatalarımı söyleyerek hazırlık hamlemi boşa çıkardınız.
Cesaretsizlerin cevap vermesini beklerdim ki ; gelişme hamleme yol açılsın.
Siz hiç satranç oynamadınız mı ?
Saygılarımla,
Ara
Arkadaşlar, nereye kadar bu zevk vermeyen tartışmalar? Şu süslü cümleleri bırakın da Mardin'e bakın. Mardin'de tarih yazdı bugün kadın milli takımımız =) Helal olsun!
Ara
Sayın Keleş yazmış,
Alıntı:Ne zaman adam oluruz:
6 defa Türkiye Şampiyonu olmuş birisi Genel Kurulda kendisini tanıtmaya gerek duymazsa.

Yoruma ne gerek; aynen olduğu gibi ama olması gerektiği gibi değil.

Ahval ve Şerait

''Aynen öyle'' dedi adam
''Buraları hep bizden sorulur
Aklı olan göçmüş zaten
Kalanlar koyundan sayılır
Bugünün yarını da var
Yarın bugünden de beter
Köfteler dedi adam
Yersen yani keriz!''

Öyle bir memleket ki arkadaş
Ağzı olan konuşuyor derler
Ağzı olmayan konuşsun dersen
Ağızlarına geleni söylerler
Durum çok mu vahim
Yoksa ben mi telaştayım?
Onu bunu bilmem ama
Hayırlısı neyse o olsun be Kanka!

Yeni gibi de yoksa eski de gibi mi?
Eski sanki hep yeni gibi mi?
Gibi gibi mi ya da kendisi gibi mi?
Olduğu gibi mi göründüğü gibi mi?

Kaynak:
http://harictengazelciler.com/ahvalveserait.htm

Bu da dinlemek isteyenlere:
http://www.youtube.com/watch?v=jHfxdmiyJaw
● T a ş l a r ı · y e r i n d e n · o y n a t m a · z a m a n ı  !
Atamancığım,
Sen şimdi hem suyu hem de tartışmayı bulandırdın. Güzel bir sonuç olmuş, sevindirik olsak yeridir ama yeni bir başlık açmanı talep ediyorum. O sevincin bu tartışmayla ne ilgisi var? Güzel bir sonuç alınca tüm olumsuzluklar, haksızlıklar vs sorun olmaktan çıktı mı? İyi ki Ekaterina oynamamış, sonucuna varabilir miyiz?
Madem buraya kılçık attın, Ukrayna maçını da yeni başlık altında ilk sen yaz, ben de ardından geleyim. Yazarken de yerlerini, konularını şaşırmayalım..
Selamlarımla
Ara
Tekrardan merhabalar herkese,

Yazdığım ileti bu konunun altına garip kaçıyordu biraz değil mi? Benim de almak istediğim cevap buydu. Teşekkürler. Çünkü altında Sn. Ekaterina ve Suat Atalık tartışmasının yapıldığı konunun başlığı 'WIM Betül Cemre YILDIZ son normuna çok yakın!' idi...

Sevgiler..

Ataman Aydoğdu
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi