2012 Bilfen Satranç Turnuvası
2012_Bilfen_Afi.jpg

2012 BİLFEN SATRANÇ TURNUVASI
YÖNERGE

İLİ İstanbul İLÇESİ Ümraniye
YARIŞMA ADI BİLFEN SATRANÇ TURNUVASI
BAŞLAMA-BİTİŞ TARİHİ 25-26 Şubat 2012
YERİ ÖZEL BİLFEN ESENŞEHİR İLKÖĞRETİM OKULU
SON BAŞVURU TARİHİ 17 Şubat 2012 Cuma
SİSTEM 5 Tur İsviçre Sistemi
DÜŞÜNME SÜRESİ 45 dakika + 30 sn/hamle Eklemeli Tempo

ORGANİZASYON Özel Bilfen Eğitim Kurumları
ÖDÜLLER
Kaleler kategorisi birincisine sahnede WGM Kübra Öztürk'le 3dakika +2sn/hamle zaman temposunda satranç oynama fırsatı.
Bireysel olarak ilk üç dereceye giren öğrencilere madalya. Ayrıca bayanlar sıralanacak ve ilk üç dereceye madalya verilecektir.
İlk üç dereceye giren okullara kupa veya şilt, katılan her okula onur belgesi, her öğrenciye de katılım belgesi verilecektir.

TEKNİK KONULAR:

1. KURALLAR:
TSF ve FIDE Satranç Yarışmaları Prosedürü hükümleri geçerlidir.

2. KATILIM:
Turnuvaya kayıtlar yalnızca [email protected] adresine mail yolu ile yapılacaktır. Diğer yollarla yapılacak başvurularda kaybedilecek haklardan organizasyon sorumlu olmayacaktır.

Turnuvaya İstanbul ilindeki resmi ve özel ilköğretim okulları katılabilir. Turnuvaya katılım 240 sporcu ile sınırlı olup, kontenjanın dolması halinde son başvuru tarihi beklenmeden kayıtlar kapatılacaktır.

Yarışmada oynamak için 2011-2012 vizeli TSF sporcu lisansı gereklidir.

3. ZAMAN KONTROLÜ:
Turnuva İsviçre sistemi ile 45 dk.+ 30 sn./hamle eklemeli zaman temposunda oynanacaktır. Son hamleye kadar notasyon yazılması zorunludur.

4. DEĞERLENDİRME:
Turnuva sonuçları UKD hesaplamalarında kullanılacaktır.

5. ÖDÜLLER:
• Kaleler kategorisi birincisine sahnede WGM Kübra Öztürk’le 3’+2”/hamle zaman temposunda satranç oynama fırsatı.
• Bireysel olarak ilk üç dereceye giren öğrencilere madalya. Ayrıca bayanlar sıralanacak ve ilk üç dereceye madalya verilecektir.
• İlk üç dereceye giren okullara kupa veya şilt, katılan her okula onur belgesi, her öğrenciye de katılım belgesi verilecektir.
6. ÖZEL KONULAR:

1. Turnuva 25-26 Şubat 2012 tarihlerinde Özel Bilfen Esenşehir İlköğretim Okulu’nda dört kategoride;
• Piyonlar kategorisi (İlköğretim 1. Sınıf),
• Atlar kategorisi (İlköğretim 2.-3. Sınıflar),
• Filler kategorisi (İlköğretim 4.-5. Sınıflar),
• Kaleler kategorisi (İlköğretim 6.-7.-8. Sınıflar),
öğrencileri arasında düzenlenecektir.
2. Turnuva bireysel olarak düzenlenecek ve okullar Piyonlar, Atlar, Filler kategorilerinde en fazla 2 (iki) sporcu, kaleler kategorisinde en fazla 3 (üç) sporcu ile katılabilecektir. Kategoriler arasında geçiş yapılamayacaktır.
3. Turnuvaya katılan okulları ve öğrencilerini temsil edecek yetkilinin adını turnuva katılım formunda belirtmek zorundadır.
4. FIDE Satranç kuralları 9.1.b uygulanır.
5. Turlara başlangıç saatinden itibaren 45 dakika içinde gelmeyen oyuncular hükmen yenik sayılırlar ve o turun bitimine kadar bir sonraki tura devam edeceklerini başhakeme yazılı olarak bildirmedikleri takdirde eşleştirmeye alınmazlar. Turnuva süresince 2 tur oynamayan sporcu turnuvadan çıkarılır.
6. Puanların eşitliği durumunda derecelerin belirlenmesi amacıyla sırası eş puan grubundaki sporcuların sonuçları, kademeli sistem (FIDE eşitlik bozma), Soneborn-Berger ve Buchholz puanlarının fazlalığına bakılır. (Bkz. FIDE Turnuva Kuralları)
7. Okulların sıralamalarında, kategorilerde her okulun sporcularının puanları toplamına bakılır. Okulların puanlarının eşitliği durumunda sırasıyla eşitlik bozmalar toplamına bakılır.
8. Aynı okuldan sporcular birbirleriyle eşleştirilmeyeceklerdir.
9. Katılıma gore tur sayısını arttırmaya-eksiltmeye, turnuva programını ve eslendirme sistemini değistirmeye bashakem yetkilidir. Olası bu durum karsısında yeni program teknik toplantı sonunda duyurulacaktır. İtiraz kurulu oluşturulmayacak olup, başhakem kararı kesindir.

ÖZEL HUSUSLAR:
1. Turnuvaya katılan okulların okul kampüsünde kendilerine gösterilen alanların dışına çıkmamaları ve her türlü düzenleme, uyarı ve okulun kurallarına uymaları önemle hatırlatılır.
2. Turnuvaya son katılım tarihi 17 Şubat 2012 Cuma günü mesai bitimine kadardır.
3. Turnuvaya toplamda 240 sporcu katılabilecektir.
4. Turnuvaya katılan tüm sporcular tüzüğü okumuş ve kabul etmiş sayılırlar.
Onay maili geldiğinde turnuvaya kayıt tamamlanmış olacaktır.

PROGRAM:
AÇIKLAMA TARİH SAAT
Yarışma İçin Son Başvuru 17 Şubat 2012 Cuma 17.00
Teknik Toplantı 25 Şubat 2012 Cumartesi 09.15
1. TUR 10.00
2. TUR 13.00
3. TUR 16.00
4. TUR 26 Şubat 2012 Pazar 10.00
5. TUR 13.00
Ödül Töreni ve Kapanış 16.00
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi