Gelişmeler
Değerli arkadaşlar

2010 Mali Genel Kurulu üzerinden 1,5 yıl geçmiş olmasına rağmen yeniden konuşuluyor oluverdi.

140 kişinin bulunduğu kurulda, yönetimi ibra eden (güven oyu veren, güvenen) sadece 67 kişi çıkmış ve 2010 Mali Genel Kurul Divanı da ya bilmezlikten, ya da kasıtlı olarak “ibra edildi” kararı vermiş, hukuka aykırı davranmıştır. Bunun üzerine aynı sıralarda iki dava açıldı. Birisi benim Ankara 12. İdare Mahkemesinde açtığım, diğeri de Kuvay Sanlı'nın Ankara 6. Asliye Hukuk Mahkemesinde açtığı davalardır. Bu davalar sadece Yönetim Kurulu hakkındadır, Denetleme ve Disiplin Kurulları ibra tartışmasının dışındadır.

Benim davamda yetkisizlik kararı verildi, yetkisizliğe yaptığım itiraz üzerine dosya Yargıtay'a gönderilmişti. Kuvay Sanlı'nın davasında karar çıktı ve ibranın iptal edilmesine karar verildi. Şimdi onun dosyası da Yargıtay'a gidecek. Durum hakkında bir açıklamayı da Sayın Başkan Vekilimiz Tahsin Aktar TSF web sitesine koymuş durumda.
http://www.tsf.org.tr/component/koseyazi...24&task=yg

Şimdi ne olacak?
Şu an için beklenen tek şey Yargıtay kararıdır. Yargıtay kararı onaylamaz, iade ederse yeniden mahkeme devam eder. Ancak bizim dava açtığımız konu hukuki olmaktan ziyade aritmetik bir problemdir. 140 kişi arasında “karar çoğunluğunun” 71 olduğunu tüm dünya bilir. 67 kişi ile ibra kararı alamazsınız.

Ola ki, 2012 TSF seçiminden önce Yargıtay bu kararı onarsa, erken seçim yapılması gerekiyor (60 gün içinde). Olmazsa normal zamanda seçim yapılır.

Seçim öncesi onaylanırsa şimdiki yönetim tekrar aday olabilir mi? Yasanın ilgili maddesi şöyle:

Federasyon başkanı adaylarında aşağıdaki şartlar aranır:
a) T.C. vatandaşı olmak.
b) En az lise mezunu olmak.
c) Kesinleşmiş sigorta veya vergi borcu olmamak.
ç) Tahkim Kurulu, Genel Müdürlük ceza kurulları veya spor federasyonlarının ceza veya disiplin kurullarınca son beş yıl içerisinde bir defada üç ay veya toplam altı ay hak mahrumiyeti cezası almamış olmak.
d) Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar ile casusluk, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, yağma, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas gibi yüz kızartıcı veya şeref ve haysiyeti kırıcı suçtan veya ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık, vergi kaçakçılığı ve haksız mal edinme suçlarından hükümlü bulunmamak.

Burada “daha önce ibra edilmemiş olmak” gibi bir engel yok, zaten ilk üç madde gayet açık.

(ç) bendinde sportif ceza engeli var ki, yakından tanıdığımız Suat Atalık, Kuvay Sanlı, Hüseyin Aktaş gibi arkadaşlarımız bu madde yüzünden 5 yıl süre ile seçimle gelen TSF kurullarına aday olamıyorlar.

(d) bendinde ise kesinleşmiş karar aranır ki, yönetim hakkında böyle şeyler mevcut değildir. Dolayısıyla tekrar aday olmalarında bir engel yok. Ama derseniz ki, ibra olamadan tekrar aday olmayı içlerine nasıl sindirirler, onu ben bilemem.

Bu yönetim tekrar seçilir veya seçilemez, Yargıtay şimdiki kararı onaylarsa 2008-2010 dönemi ibra edilmemiş durumda olacak ve bu dönem incelenecektir. Ayrıca “ibra edilmemişlik” durumu 27.11.2010 tarihinde başladığı için bu tarihten 2012 seçimine kadarki süre ise, “tartışmalı” olacaktır. Zannediyorum bu hukuki durum üzerine neler yapılacağını Spor Bakanlığı belirleyecektir.

Selamlarımla
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Gelişmeler - Yazar: Kuvay Sanlı1 - 24-03-2012, 22:35
Mahkeme Kararı - Yazar: Kuvay Sanlı1 - 05-04-2012, 16:21
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hüseyin AKTAŞ - 05-04-2012, 16:39
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: bahtiyar - 05-04-2012, 17:09
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: unsegila - 08-04-2012, 00:19
Neler Oluyor, Olacak... - Yazar: Cengiz Keleş - 10-04-2012, 11:09
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Kuvay Sanlı1 - 10-04-2012, 12:41
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: bahtiyar - 10-04-2012, 16:22
Cezaların Affı - Yazar: Cengiz Keleş - 10-04-2012, 17:07