Ankara'dan Bir Satranç Programı... Daem Chess Studio...
Herkese Merhaba,

Adım Abdulkadir, Ankara'da yaşıyorum, programcıyım.
Buraya henüz dün üye oldum, hata edersem acemiliğimi bağışlayın lütfen.

Bir yıldır üzerinde çalıştığım bir projeyi sizlerle paylaşmak,
fikirlerinizi almak ve eleştirilerinizle kendi yazılımımı daha iyiye
taşıyabilmek için bu başlığı açıyorum.
Konu satranç ama başlığın doğru kategorisi burası olmayabilir,
kusuruma bakmayınız.

Olay üç yıl önce başladı.

Üç yıl önce ilk kez bir turnuvaya oğlumla birlikte katıldım.
Çok güçlü bir oyuncu olmadığımı da öğrenmiş oldum. (1567 Ukd)
Dediler ki, (1) teori çalışacaksın, (2) antrenman yapacaksın.

"İyi de nasıl yapacağım?"

Birsürü kitap okudum, teori bir seviyeye kadar aldım sanırım.
Ama antrenman yapıp öğrendiklerimi uygulamam lazım.
Çok fazla turnuva olmadığı için antrenman yapmak da öyle çok kolay olmuyor malesef.
Bilgisayar çağındayız, bir sürü program var.
Satrançta en hızlı ilerleme aracı bilgisayar olmalı diye düşünüp araştırmaya başladım.

Zamanla şu gerçeği farkettim;

Dünyada "Satranç Yazılımı" konusunda birkaç marka dışındakiler bu toplulukta ciddiye alınmıyorlar.
Bu programların ismini belirtmeme gerek yok sanırım.

Sonra merakım ağır bastı ve bir Türk tarafından yazılmış bir "satranç uygulaması" var mı diye araştırdım.
(Not: Satranç motoru değil satranç uygulaması, yanlış anlaşılmasın lütfen)

Çalışmalar olmuş ama hep tamamlanamamış, veya başarısız olmuşlar.
Ciddiye alınacak seviyeye ulaşabilmiş bir çalışmanın olmadığını gördüm.

Zamanla başka etkenler de adeta beni bu konuda tetikledi ve sonunda dedim ki;
"Ben neden yazmıyorum?"

Önce dünyada bilinen bütün satranç uygulamalarına ulaşmaya çalıştım.

Sonra bunların kabiliyetlerini dökümante ettim.

Kimisi veritabanı konusunda çok iyi, kimisi antrenman için tasarlanmış, kimisi eğlence aracı konumunda, kimisi çocuklar için, kimisi GM'ler için tasarlanmış.

Dökümante ettiğim özelliklerin içinden kendimce gereksiz olanları eledim.

Mevcut programlarda "keşke şöyle olsa" dediğim özellikleri üzerine ekledim.

Sonuçta bir yıllık bir çalışma meyvesini verdi ve
%100 yerli bir satranç yazılımı ortaya çıktı.

Bu yazıyı yazdığım sırada halen Türkiye, Azerbaycan, Türkmenistan, Rusya, Amerika, Almanya'da birçok kişinin bu programı kullanmakta olduğunu belirtmeliyim.

Programı inceleyip birçok hatasını ve eksiğini bu güne kadar bana ileten herkese sonsuz şükranlarımı buradan tekrar iletmek istiyorum.

En sonuçta, amacım bu programı pazarlamak, ama öyle çok paralar kazanmak peşinde değilim.
Programı gören hemen hemen herkes "Çok güzel olmuş, faydalı olacağı kesin vs." gibi olumlu eleştiriler yaptı.

Sizlerden isteğim şudur;

Programın internet sayfasından indirilip kurulması ve denenmesi çok kolay.
Kurmak istemeyenler web sayfasındaki tanıtım videolarından fikir edinebilirler.

Programı kurarak, veya tanıtım videolarını izleyerek edineceğiniz fikirleri,
olumlu ya da olumsuz her türlü eleştirinizi bana iletebilirseniz çok sevinirim.

Program pazarlanma aşamasına girmeden önce ne kadar çok kişiden eleştiri alırsa o kadar çok düzeltilebilir diye düşünüyorum.

Sonuçta hepiniz de satranç insanısınız.
Bir satranç programından beklentilerinizi bana iletmeniz size birşey kaybettirmeyecektir.
Ama inanın bu programa çok önemli katkınız olabilir.

Sonuçta bu bir yerli yapım.
Ama yabancı rakipleriyle kesinlikle başabaş yarışacak kapasitesi var.

Federasyonumuza yazılımı tanıttığımı bir arkadaşıma anlattığımda,
bana şöyle dedi:
"Ne yani o kadar mı iyi. Koskoca federasyon dilerse bir ihale açar, bana satranç yazılımı lazım der ve nerden baksan en azından 10 şirket gelip ihaleye girer ve birisi bunu yazar olur biter, o kadar da büyütecek birşey değil..." vs.vs

Ben de şöyle dedim:
"Türkiye'de böyle bir yazılımın ihalesine on firma girer diyorsun.
Ok
Şimdi soruyorum: Bana tüm dünyadan herhangi bir ülkede pazarlanmakta olan on tane ciddi satranç yazılımı adı sayabilir misin?"

Arkadaşım sustu ve bir kaşını kaldırıp bana manalı manalı baktı ama birşey söylemedi.

Hepinize saygılarımı sunuyorum.

Not: Burada satrancın çok fazla siyaseti yapılmakta. Ben AÜ Siyasal mezunuyum ama siyaseti sevmiyorum. Zaten satrancın da üç yıldır içindeyim. Bu konu belki ilginizi çekmeyebilir. Ama rica ediyorum konuya sadece teknik açıdan bakınız.

Program sitesi: http://www.bener.org/servis/default.aspx

Saygılarımla herkese arz ederim.
A.Kadir Bener
youtube taki programın tanıtım videosunu izledim baya guzele benziyor. indirip bir sure deniycem.
begenmedigim eksik buldugum yonlerini size yazarım.
Ara
Öncelikle Abdülkadir Beyi tebrik ediyorum. Neden bizde de olmasındı, artık olmuş. Detaylara kadar inemedim, o nedenle teknik içerik için hemen bir şeyler karalamak içimden gelmedi.
Olması gereken istenirse er-geç olur. Önemli olan gerisini getirmektir. Farklı seviyedeki satranç öğretmeni ve oyunculardan destek alarak geliştirmeniz çok yararlı olacaktır.
Emeklerinizin değerlenerek artması dileğiyle, elinize sağlık..
Ara
Öncelikli amacım antrenman + veritabanı uygulaması olması yönündeydi.

Ama zamanla içine videolu eğitim içeriği konulmasını mümkün kılacak bölümler ekledim.
ChessBase Trainer DVD'lerindeki gibi kameradan görüntülü dersler kaydedebiliyorum. Ve üstelik bunlar dersi izleyene etkileşimli sorular yöneltilebilmesine olanak sağlıyor.

Ders içeriklerini kaydetme konusunda çekincelerim var.
O nedenle sadece o kısım eksik.

Yorumlar için şimdiden teşekkür ederim.
Abdülkadir Bey tebrikler güzel bir program olmuş.

Yazınızda da belirttiğiniz gibi bu alanda az sayıda kaliteli program var. Şimdi onlardan birine üstelik Türkiye'den biri eklendi. İyi tanıtılması ve geliştirilmeye devam edilmesi halinde diğerlerine karşı ciddi bir rakip olacağından eminim. Hatta Bener Yazılım'ın tek işinin bu yazılım olması bile mümkün.

Programı kurdum ve inceledim. Bana göre şimdilik düzenlenmesi gereken noktalar şöyle:

- Diyalog kutuları çıktığında süreler durmalı, ve tabi taşlar da kaybolmalı.

- Yeni oyuna basıldığında her seferinde kullanıcı adı ve şifre istememeli.'Hatırla' kontrol kutusu olmalı.

- Puana göre oyun stili dengesiz. 1100'lük oyuncular 1800'lük gibi oynuyor.

- PC Oyuncusunun süresi azaldıkça daha hızlı oynaması gerekir. Ancak süresi azaldığı halde her hamleyi uzun uzun hesaplıyor.

- Program kapanırken veya oyun iptal edildiğinde hata veriyor.

- SQL kurmak istediğini her seferinde soruyor. Bu tercihlere konulabilir.

- Pencere görünümü, özellikle üst kısım menüleri sistem renklerine uymalı.

- Kişisel oyuncular bölümü çok güzel olmuş. Burada, oyuncuların ilk bilgilerine göre arama ve filtreleme de olmalı.(Puan, Cinsiyet, İsim...)

Daha çok geliştirilmiş versiyonları bekliyoruz.
bir gram anlayış
Swordfish'e çok teşekkür ediyorum.

Ben de tam "neden çok az kişi ilgileniyor acaba?" diye düşünmeye başlamıştım ki yorumunuzu gördüm; ve çok mutlu oldum.

Önerilerinizi derhal dikkate alacağım. Hepsi de çok güzel öneriler.

Sadece "Puana göre oyun stili dengesiz. 1100'lük oyuncular 1800'lük gibi oynuyor" dediğiniz durum için ne yapabilirim onu bilemiyorum.

Şahsen ben katıldığım bir turnuvada 1969 ELO'lu bir arkadaşımıza karşı bir ara iki piyon öne geçtim merkezden girişimim de vardı ama oyunu kaybettim. Arkadaş şöyle dedi "Valla gayet güçlü bir oyun tarzınız var, bir ara terketmeyi bile düşündüm..." Sonra aynı turnuvada 1187 UKD'li bir arkadaşımıza açılışta bir piyon uyudum, sonra o piyon yüzünden oyun sonunda maçı kaybettim. Ben de ona şöyle dedim "Satranç oyununda UKD her şey demek değil galiba, oyuncunun o anki moral ve kondisyon durumu sonucu belirlemede daha önemli etken."

Daem Chess Studio içinde zayıf ELO'lu oyuncular sadece ve sadece oyunu biraz karıştırırsanız saçmalıyorlar. Yani taş değişmeyip konumu biraz karıştırmanız durumunda basit kazançları göremiyorlar veya basit kayıplara karşı önlem alamıyorlar.

Fritz içinde oynarken bilgisayarın oyun gücünü 1100'lere düşürürseniz bilgisayar daha dört beş hamle içinde gidip piyona karşı filini hatta vezirini veriyor. Bu durum bence doğru değil. Daem Chess Studio içindeki algoritmanın daha mantıklı olduğunu düşünüyorum.

Ama taşları temiz temiz değişirseniz dediğiniz gibi Daem hatasız oynuyor gibi görünebilir. Bu aslında gerçek hayatta da böyle değil midir?

Yorumlarınız için tekrar şükranlarımı sunuyorum.

İlk fırsatta düzenlemeleri yapıp yeni versiyonu yayınlayacağım.

Saygılarımla.
A.Kadir Bener
Programın içinde her defasında "SQL kurmak istiyor musunuz?" gibi bir mesaj alıyorsanız aşağıdaki Windows güncellemesi eksik demektir:

http://www.microsoft.com/download/en/det...n&id=27756

Program "SQL LocalDB 2012" programını kullanıyor, ve bilgisayarınızda .Net Framework'ün yukarıdaki linkte verdiğim güncellemesi yok sa bu program doğru çalışamıyor. Bu güncellemeyi Microsoft'un sitesinden verdiğim linki kullanarak yüklemenizde yarar var.

Bu durumu aslında www.bener.org 'daki kurulumla ilgili sayfada açıkladım ama burada da belirtmekte yarar gördüm...

Smile
Siz merak etmeyin. Satranççılar gerekmedikçe konuşmadıkları için sessiz ve ilgisiz görünürler ama herşeyin değerini bilir ve izlerler. Aralarındaki tek geveze ben olmalıyım Smile

Oyuncuların güçlerini ayarlamak için benim önerim:
Eğer diğer bazı programlardaki gibi çeşitli parametrelere göre oyun stili belirlenmiyorsa hamle hesaplama sisteminde, o zaman puana göre genişlik ve derinlik hesaplama sayısı veya süresi düşürülebilir.

Ben programı şimdiden oldukça beğendim. Hergün çalıştırıyorum.
Eksikler giderilip istediğim noktaya geldiğinde tanıtımına da katkıda bulunacağım.
bir gram anlayış
Daem Chess Studio ile ilgili bana bu forumdan veya programın web sayfasındaki iletişim kutusundan gönderilen tüm öneri ve eleştiriler için teşekkürlerimi yinelemek istiyorum.

Yapılan eleştiriler doğrultusunda programda birçok değişiklik ve yenilik yapıldı. Son durumu VERSİYON 1.0.9 olarak yayınladım.

Download için link aşağıdadır. Önerilerinizi bekliyorum.

http://www.bener.org/servis/download.aspx

Saygılarımla...
Abdulkadir Bey Merhaba öncelikle elinize kolunuza aklınıza sağlık, Lakin ben sitenizden programınızı bir türlü indiremedim. Server Hatası veriyor sürekli acaba başka bir link vermeniz veya linki düzeltmeniz mümkün mü?
Ara
Bir haftadır şehir dışındaydım. SQL Sunucum kapanmış. :roll: Şimdi hemen düzeltiyorum.

Bu arada satış konusunda çok fazla ilgi var. Ama ben fatura kesemeyecek durumda olduğum için satışı bir türlü başlatamıyorum.

Kayınbiraderim Mali müşavir. Ticaret kanunu kesinleşene kadar bekle dedi. Bir sürü karmaşık değişiklikler varmış. Netleşmesini bekliyoruz.

Temmuz içinde inşallah bu mesele de hallolmuş olur.

Şu anda download linki çalışıyor. Bir daha olmaması kullandığım tekniği değiştireceğim. Özürlerimle.
Download ettim.
Kurdum.
Gayet başarılı olmuş.
Beğendim.

Tam sürümünü neden satın alamıyoruz?
Ara
Web sayfamızdan açıklamaları takip edebilir oradan bizimle irtibat kurabilirsiniz.
İlginize teşekkürler.

Saygılarımla.
A.Kadir Bener
DCS Versiyon 1.1.0 dün yayınlanmıştır...

Web sayfasından download linkine ulaşabilirsiniz.
Abdulkadir Bener
Öncelikle uygulamayı çok beğendim.
Bir sorunum var. Oyun veritabanına girince uyarı veriyor. Bilgisayarımda Sql2012 ve .Net4.0.2 yüklü olmasına rağmen uyarı alıyorum. Antivirüs programınıda kapattım ama Veritabanına bağlamıyor.
Eğitim'deki giriş seviye vb. ye giriyor ama ordaki eğitim konuları açmaya çalışınca "Hata: Bu dosya açılamıyor" diyor. Yardım ederseniz sevinirim. Başarılarınız devamını diliyorum.
Ara
SQL 2012 ile ilgili sorunun tam kaynağını görebilmek için yeni yayınlanan 1.1.0 versiyonla çalışmayı deneyebilirsiniz. DotNet 4.0.2 kurulumundan sonra restart şart malesef. Belki de sorununuz bununla ilgilidir. Hata devam ederse gelen mesajı bana iletebilirseniz sevinirim. Bu arada antivirüsünüzü kapatmanıza gerek yok.

Eğitim içerikleri yayınlanan versiyonda mevcut değil. O yüzden açılamıyorlar. Hepsi tamamlanınca yayınlayacağım.

Çok teşekkür ederim.
Abdulkadir Bener
abdulkadirbener Nickli Kullanıcıdan Alıntı:SQL 2012 ile ilgili sorunun tam kaynağını görebilmek için yeni yayınlanan 1.1.0 versiyonla çalışmayı deneyebilirsiniz. DotNet 4.0.2 kurulumundan sonra restart şart malesef. Belki de sorununuz bununla ilgilidir. Hata devam ederse gelen mesajı bana iletebilirseniz sevinirim. Bu arada antivirüsünüzü kapatmanıza gerek yok.

Eğitim içerikleri yayınlanan versiyonda mevcut değil. O yüzden açılamıyorlar. Hepsi tamamlanınca yayınlayacağım.

Çok teşekkür ederim.

1.1.0 ' da çalışıyorum zaten. .Net 4.0.2 yi kurduktan sonra bilgisayarı yeniden başlattım ama sorun devam ediyor. Buyurun bu da hata mesajı:

cqggw.png
Ara
Program içinde DotNet 4.0.2'nin kurulu olduğunu registry kontrolü ile anlıyorum; ve sizin makinada kurulu değil görünüyor.

Mesajda verilen adresi ziyaret edip yaklaşık 18Mb boyutunda bir güncelleme paketini indirip kurmanız gerekli.

Tüm bunları yapmışsanız Windows7 kullanıcı hesabınızın network izinleri eksik demektir.

Bir sonraki versiyonda tüm bu kontrolleri biraz daha otomatik hale getirmek için uğraşıyorum.
Abdulkadir Bener
abdulkadirbener Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Program içinde DotNet 4.0.2'nin kurulu olduğunu registry kontrolü ile anlıyorum; ve sizin makinada kurulu değil görünüyor.

Mesajda verilen adresi ziyaret edip yaklaşık 18Mb boyutunda bir güncelleme paketini indirip kurmanız gerekli.

Tüm bunları yapmışsanız Windows7 kullanıcı hesabınızın network izinleri eksik demektir.

Bir sonraki versiyonda tüm bu kontrolleri biraz daha otomatik hale getirmek için uğraşıyorum.

DotNet 4.0.2 kurulu. Verdiğiniz adresten indirdim. Windows 7 kullanıcı hesabı network izinlerini nasıl ayarlayabilirim ?
Ara
Administrator olarak ya da Administrators grubuna üye bir account ile programı başlatın.
Başlat menüsünden program ikonu üzerinde sağ tıklayıp "Run As Administrator" deseniz de olur. Yine veritabanı işlemleri çalışmıyorsa problem başkadır. Çalışıyorsa kullanıcı hesabınızla ilgilidir.

Windows 7 Home Basic sürümünde bu olabiliyor malesef.
Aşacağız ama.
Abdulkadir Bener

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi