Kulübün Listesine TSF'nin Direk Müdahale Yetkisi Var mı?
Malumdur geçen yıl yapılan Türkiye Kulüpler Şampiyonası'nda Kulübe danışılmadan,bizlere haber verilmeden Cemil GÜLBAŞ'ın adı silinmişti.

Son dönemde yapılan bir uygulama ile tekrar göz önüne geldik.2 Yıllık sözleşme imzaladığımız IM Elisabeth Paetz istifa dilekçesine dayandırılarak serbest sporcu statüsüne getirildi.

Bu uygulama bu kadar basit iken İLİŞİKSİZ BELGESİ ni bir kulüp veya İl temsilcisi niye imzalasın ..Dileyen sporcu İstifa dilekçesini TSF ye yazsın ....

Bu konuda yasallık ne ölçüde merak ettiğimden konu hakkında bilgisi olanların bu konuda fikir yapmanızı rica ediyorum.
Sporcu_Silme_Nedeni_TSF_den_gelen_cevap.jpg
Ara
Uygulamanın son şekli hakkında bilgi sahibi değilim.Yalnız eski uygulama hakkında hatırlatma yapabilirim.2000 yılı öncesinde kulübünden istifa eden sporcu,eğer elinde ilişiksiz belgesi yoksa 1 yıl başka kulübe transfer yapamıyordu.Ancak o tarihlerde başka maddeleri de bilmemiz gerekli idi.Takım arkadaşlarımdan biri eski kulübünden ilişiksiz belgesini aldı.Bunu 90 gün içinde İl Gençlik Spor Müdürlüğüne tescil ettirmesi gerekli idi.Ben bürokrasinin yaptırımlarını biraz tanıdığım için kendisini uyardım.Buna rağmen o tescil işlemini geciktirdi.Süre 90 günü geçmiş 5 ay olmuşken İl Müdürlüğüne gitti.Tabii geciktiği orada hemen farkedildi.Tam 1 sene başka kulübde oynaması engellendi!Genç bir insanın kendi kusuru da olsa 1 sene Satranç oynamaması önemli midir?Önemlidir.Özellikle "Türkiye neden hızlı ilerlemiyor?"sorusu ile haklı ve haksız eleştiri yapanlara geçmişden anlatılması gereken çok olay vardır.
Şimdi sizin örneğiniz ile ilgili şu soruları yanıtlamanız gerekir:
-Adıgeçen yabancı oyuncu istifa etmek istediğini kulübüne yazılı veya sözlü olarak bildirmiş midir?Böyle bir bildirimin yazılı olması beklenir.Ama biz yabancılara zorluk çıkarmamak için sözlü bildirimi de geçerli sayabiliriz.
-Yabancı oyuncu istifa ettiğini kulübüne bildirmemiş Federasyona bildirmişse bu takdirde Federasyonun o kulübe bir yazı yazarak bu oyuncunun istifa ettiğini ve yeni bir statüye kavuştuğunu bildirmesi beklenir.Bu yeni statü karşısında mevcut yönerge,talimat veya kuralların ışığında gereği uygulanır!
-Sizin okuyucunun kafasındaki soruları azaltmanız için adıgeçen yabancı oyuncu ile kulübün yapmış olduğu sözleşmenin bitiiği tarihi ve istifa tarihini de yazmanız gerekir.Bu takdirde olay daha iyi anlaşılır ve gelecekde yaşanabilecek benzer sorunlar açısından bir deneyim kazanılmış olur!
Ateş Ülker
Ara
Öncelikle bu konuda gösterdiğiniz duyarlılık adına sizlere şükranlarımı sunarım.

Bahsi geçen sporcu federasyonla yazışmalarının ardından kulübe istifasını yazarak bildirdi.

Yazdığı tarih Eylül civarı ama sözleşmenin bitim tarihi 31.12.2012 olup bu konuda iki sezonu kapsayan para sporunun eline verilmiştir.

Benim kafamı kurcalayan durum o zaman şu şekil alıyor.Herhangi bir kulüple sözleşme imzalansın bahsi geçen turnuva maksimum 10 gün sürüyor...turnuvayı tamamlayıp istifası versin...Bana bu hiç olağan normal gelmiyor.İlişiksiz belgesinin mantığı ne olacak bu şekil ile ...bu şekil kulüpleri zor durumda bırakmaz mı ?
Ara
Yukarıdaki bir cümlede harf eksiği var sanırım, "iki sezonu kapsayan para sporcunun ..." olacaktı galiba... Big Grin
erkal Nickli Kullanıcıdan Alıntı:iki sezonu kapsayan para sporunun eline verilmiştir.

abdulkadirbener Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Yukarıdaki bir cümlede harf eksiği var sanırım, "iki sezonu kapsayan para sporcunun ..." olacaktı galiba... Big Grin

Harf eksiği değil, o cümle tamamen yanlış.
Ara
Bence cümlede bir sorun yok. Harf hatası sadece.

Her neyse, o önemli değil de,

Ben gerçekten de merak ettim. Bir kulüp iki yıllığına sözleşme yapmış.
Parayı da peşin vermiş.
Sonra oyuncu "ben oynamıyorum, mızıkçılık yapasım geldi" deyip elini kolunu sallayarak gidebiliyor.
Bu ilginçmiş.

Sporcunun kulübe köle olması da doğru değil,
kulübün sporcuya köle yapılması da doğru değil.
Yaptırımı filan vardır herhalde.
abdulkadirbener Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Bence cümlede bir sorun yok. Harf hatası sadece.

Her neyse, o önemli değil de,

Ben gerçekten de merak ettim. Bir kulüp iki yıllığına sözleşme yapmış.
Parayı da peşin vermiş.
Sonra oyuncu "ben oynamıyorum, mızıkçılık yapasım geldi" deyip elini kolunu sallayarak gidebiliyor.
Bu ilginçmiş.

Sporcunun kulübe köle olması da doğru değil,
kulübün sporcuya köle yapılması da doğru değil.
Yaptırımı filan vardır herhalde.
Yanlış derken içeriği kastetmiştim.

Olağanüstü bir süreci bilmeden yapılan yorumlar sporcunun itibarını zedelemektedir. Bilgi sahibi olmadan yorum yapmayınız lütfen.
Ara
Kulübün itibari veya sporcu itibari meselesi ise durumun açıklamasını yapacak açıklamalar yapılsın..Kafa bulandırmaya gerek yok

Big Grin
Ara
Tutku Dinçer Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Yanlış derken içeriği kastetmiştim.

Olağanüstü bir süreci bilmeden yapılan yorumlar sporcunun itibarını zedelemektedir. Bilgi sahibi olmadan yorum yapmayınız lütfen.

Hukukta adına "mücbir sebep" derler bir durum vardır. Kurallar bu mecburi durumlarda tersine işleyebilir. Ama bu durumların oluşması gerekir ve de hukukta yazılı olması gerekir.

Ben aslında bilip bilmeden yorum yapmaya çalışmamıştım.
Öyle şeyler yapmam zaten.

Sadece satranç dünyasıyla ilgili bilmediğim yüzlerce durumdan bir durumu (ya da kuralı) öğrenmeye çalışmıştım. Ben sorumu şöyle sormuş olsaydım sanırım "bilmeden yorum yapıyor" sanılmayacaktım:

Soru:

Başlığı yazan arkadaşa göre parasını peşin ödediği ve belli bir süreliğine sözleşme yaptığı bir oyuncusu federasyona dilekçe verip sözleşmeyi erkenden feshetmiş, federasyon da bunu onamış.

Bunu okuyunca iki ihtimal geldi aklıma
(1) Federasyon yasal olmayan bir karar almış (ki arkadaş bunu vurgulamaya çalışmış ama bence bu durum için bu olanaksız),
(2) İşin tamamı anlatılmamış.

Kulüp ya da sporcu mağdur edilir mi? Edilmez, edilmemeli.
Bunun bir kuralı yazısı vardır illa ki.
İşin aslı ya da tamamı neymiş acaba? Sorduğum buydu aslında.
Ben sadece merak ettim.
Bilmek zorunda değilim, açıklanmak zorunda da değil.

İtibar meselesi gündeme geldiğine göre gizlidir belki, ya da bilinmemesi gerekiyordur, ilk başlığı yazan arkadaş bu durumu açıklarsa sevinirim, açıklamazsa da çok üstünde durmam, vardır bir mantıklı sebep deyip yoluma giderim.

Satrançla ilgili bir durumu, kuralı, ya da düzenlemeyi öğrenememiş olurum sadece.

Meğsi
:?
Bu yaşanan durum veya merakınızdan dolayı teşekkürlerimi bildiririm.

''Son dönemde yapılan bir uygulama ile tekrar göz önüne geldik.2 Yıllık sözleşme imzaladığımız IM Elisabeth Paetz istifa dilekçesine dayandırılarak serbest sporcu statüsüne getirildi. ''cümlesinde net bir şekil ile ortaya koyduk.Resmi anlamda para alışverişinin olduğunu belgeleyen evraklar ve banka dekontları ;Öncesinde federasyonun bu konu hakkında bahsi geçen sporcunun ödeme dilekçeleri,imza sahteliği cevap isteyen sorularına sonuna kadar yasal statüde en uygun şekilde cevaplamış olduk.

TSF tarafından silinmesi gerekçesi (ki yayınladığım evrak )sporcunun istifa dilekçesinden yola çıkılarak yapıldığını yazmasından dolayı başka bir şey bilinmesine gerek bırakmamaktadır.Sporcu talep etmiş TSF kabul etmiş ...Benim sorduğumda sadece bu kadar basit mi?

Şunuda belirtmek gerekir ki itibar meselesi değil mevzu konunun saptırılmasını önleme,satranç kulüpleri olarak bu konu hakkında bilgi sahibi olunması,konu hakkında fikir sahibi olanların olaya açıklık getirmesi amacı ile bu platforma taşımak istedim.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi