SBS'de Şampiyonun Sırrı Satranç
esh4705_3.jpg

SBS'DE TÜRKİYE BİRİNCİSİ MERSİN'DEN

Seviye Belirleme Sınavı (SBS) Türkiye Birincisi, TED Mersin Özel İlköğretim Okulu 8'inci sınıf öğrencisi Nezihe Ezgi Menzi(14), başarısının sırrının satrançta gizli olduğunu söyledi.

SATRANÇTA AVRUPA İKİNCİSİ OLUNCA..

41 yaşındaki Ziraat Mühendisi Bilge Menzi ve 45 yaşındaki Endüstri Mühendisi Mehmet Menzi'nin 2 çocuğundan en büyüğü olan Nezihe Ezgi Menzi, SBS Türkiye birincisi olduğunu, 2012 Türkiye İş Bankası Ligi müsabakalarına katılmak için geldiği Konya'da otel odasında öğrendi. Geçen yıl satrançta Avrupa 2'ncisi olması nedeniyle hak ettiği ek puanında eklenmesiyle SBS'den 507.424 puan alarak Türkiye birincisi olduğunu belirten Menzi, sevinçli haberi yatağına uzanıp, uyumak istediği sırada cep telefonuna gelen mesajla öğrendiğini söyledi.

BAŞARISINI CEP MESAJINDAN ÖĞRENDİ

Yaşadığı anı anlatan Menzi, şunları söyledi: "Cep telefonuma mesaj geldi. Sosyal paylaşım sitesi facebooktan bir arkadaşımın gönderdiğini sandım. Ama mesaja baktığımda dershanedeki öğretmenlerimden biri ismimin TV'lerde SBS Türkiye birincisi olarak yer aldığını söyledi. Birden yataktan fırlayıp, televizyonu açtım ve birinci olduğumu öğrendim."

Sevincini, uyuyan annesi Bilge Menzi'yi uyandırıp, sarılarak paylaştığını belirten Menzi, SBS'ye bu yıl tam olarak çalışamadığını ifade etti.

BAŞARININ SIRRI SATRANÇ

8 yaşında satranca başladığını ve şu an milli takım oyuncusu olduğunu kaydeden Nezihe Ezgi Menzi, satranç da Türkiye ve Avrupa'da önemli derecelerinin olduğunu ifade etti. Satrancın ders çalışmasına olumlu etkisinin olduğunu vurgulayan Menzi, sözlerin şöyle sürdürdü:

"Satranç, sana nasıl düşünmen ve davranman gerektiğini öğretiyor. Olaylara düz mantıkla bakmıyorum. Farklı yönlerini ele alarak bakıyorum. Bunları hepsi benim hesaplamamı, daha hızlı düşünüp, yorum yapmamı geliştiriyor. Sınavda da bunun çok faydasını gördüm."

"SON BİR AY 90 SAAT ÇALIŞTIM"

Satrancın hayatında önemli bir yeri olduğunu ve zamanının büyük bir bölümünü satranca ayırdığını ifade eden Menzi, SBS'ye sınav tarihine son bir ay kala hazırlandığını belirtti. Mayıs ayına kadar ders çalışamadığını ifade eden Menzi, "Ders çalışmaya fazla fırsatım yoktu. Satranç turnuvaları nedeniyle neredeyse 4 ay okula gidemedim ve derslerim aksadı. En son Romanya'dan Dünya Yaş Grupları müsabakalarından döndükten sonra dershane ve okuldaki öğretmenlerinin sayesinde derslerimdeki eksik bölümleri tamamlayıp, sınava hazırlanabildim. Oda günde 2 veya 3 saat anca ders çalıştım. Bir ayı ele alacak olursak ta 90 saat anca ders çalıştım." diye konuştu.

"ÖNEMLİ OLAN ÇOK ÇALIŞMAK DEĞİL"

Çok ders çalışmanın önemli olmadığına inandığını kaydeden Menzi, "Önemli olan ne kadar çok ders çalışmak değil. Nasıl çalıştığını bilip, verimli çalışmak. Satranç bana nasıl çalışmam gerektiğini öğretti.

HEDEFİM ROBERT KOLEJİ

Hedefinin Robert Koleji'nde okumak olduğunu belirten Menzi, "2 yaşında iken hayalim, 'büyüyünce Başbakan olmak' şeklindeydi. Sonradan Başbakanlığın bir meslek grubu olmadığını anladım. İlerdeki hedefim sinema veya tiyatro oyuncusu olmak." dedi.

Menzi, satranç da ise Dünya Şampiyonluğunu hedeflediğini söyledi.
ANNE MENZİ: EZGİ DİSİPLİNLİ BİR ÇOCUK

Kızının başarı elde edeceğini bildiğini ifade eden annesi Bilge Menzi ise, "Şu an çok mutluyum. Başaracağını biliyordum. Oda kendisine çok güveniyordu. Başaracağını biliyordu. Ezgi, disiplinli bir çocuk. Ölçülü bir şekilde çalışınca başarıya ulaşan bir yapıya sahip." dedi.

kaynak : http://www.ensonhaber.com/sbs-sampiyonu-...07-12.html
FI-NA İhsan KILIÇ - Siirt
Önerme 1)
Derslerinde zaten başarılı olan çocuk daha iyi satranç oynar...
(Doğru olsaydı dersleri süper olan tüm çocuklar süper oyuncu olmalıydı ama öyle değiller)

Önerme 2)
İyi satranç oynayan çocuk derslerinde daha başarılı olur... (Habere göre)
(Bu doğru olsaydı iyi satranç oynayan tüm çocukların dersleri süper olmalıydı ama malesef öyle değil)

Önerme 3)
Ders başarısıyla satrancın alakası yoktur...
(Bazı süper oyuncuların dersleri kötü, ve bazı süper öğrencilerin satrancı kötü olmalıydı)

Önerme 4)
Önerme yapma, önerme yapma! Yolu aç...
Big Grin
Genç kuşakların Satranç ve Okul eğitimini birlikte başarı ile sürdürebildiklerini öğrendiğime seviniyorum.
Bu kutuda değil ama bir başka kutuda spordaki başarının sınavdaki başarıya puan olarak eklenmesinin uygun olmadığını tartışmamız gerekir.Bu konularda kafa yormak biz Büyüklerin görevi olmalıdır.
Nezihe Ezgi Mengi'nin hem Okul yaşamının hem de Satranç yaşamının üstün başarılarla devam etmesini dilerim.
Ateş Ülker
Ara
Nezihe kardeşimizi kutlayalım. Antrenörlerini ve ailesini de. Öğretmenlerini de. Sonra da ekleyelim:

Satrancın okul başarısına katkısı ABD'de yapılan bir istatiski çalışma sonunda ortaya çıkarılmış durumdadır. İlgilenenlerin "Satranç Eğitimi için El Kitabı" başlıklı Richard James'e ait kitaba göz atmaları önerilir;

Satranç Eğitimi için El Kitabı
Richard James
Broy Yayınları

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi