Gülkız Tulay Başkanlığa Aday
IMG_6393.jpg

Türkiye İş Bankası Ligi devam ederken Türkiye Satranç Federasyonu Yönetim Kurulu üyeleri ile kulüp yöneticileri akşam yemeğinde bir araya geldi. Verilen davette Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Ali Nihat Yazıcı 2012 seçimlerinde Asbaşkan Gülkız Tulay'ın federasyon başkanlığına aday olduğunu açıkladı.

Ali Nihat Yazıcı'nın konuşması:

"Burada bulunan herkese öncelikle geldikleri için teşekkür ediyorum. Federasyon başkanı olarak tüm ekibimizle buradayız. Gerçekten mükemmel bir turnuva görüyoruz. Büyük çekişme var. Söz verdim arkadaşlarıma, kendisine de söylüyorum. Menderes Beyi tebrik ediyorum. Aslanlar gibi yarışıyor. Umuyorum GM normu alacak.

Bize göre, yönetimimize göre, tabii ki takdirler delegelere aittir, bizim yönetim düşüncemize göre oldukça başarılı bir dört yıl geçirdik. Bu başarılı dört yılın arkasından en önemlilerinden birisi, madalyaları ve GM sayısını bir kenara koyalım, en önemlisi Ezgi'nin bir kaç gün önce elde ettiği başarı bile çok güzel bir şey. Unutmayalım ki 2005 yılında okulda satrancın Türkiye'de başlamasından sonra birinci sınıfa başlayan çocukların kuşağı bu başarılara imza attı. Bunun devamı da gelecek demektir. Okulda satrancın ilk yılında okula başlayanlar bugün satranç sayesinde çok farklı bir yerlerde olabiliyorlar. Ezgi'yi de öyle kazandığımızı düşünüyorum. Çok güzel şeyler oluyor. Çocuklarımızla iftihar ediyoruz. Federasyonumuz çok güzel bir noktada. Bu yıl olimpiyatları düzenleyeceğiz. Yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Hepinizin bilgisi vardır. Bütün aktif olan külüp başkanlarımızı Olimpiyatta misafirimiz olarak ağırlayacağız. Bu güzelliği bizimle paylaşmanızı istiyoruz. Tabi bu anlamda Sayın Bakanımıza da, devletimize da büyük desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum.

Maddi olarak bütün sorunlarını çözmüş bir federasyonla karşı karşıyasınız. İnşallah ilk Genel Kurulda borcu harcı olmayan, artıları olan bir federasyon karşınızda olacak. Ben 20 Kasım 2000 yılında seçilmiştim biliyorsunuz. 2004'te denedim olmadı, bazı şeyler oldu. 2008'de denedim, ikna edemedim ve yine olmadı. Ama bu yıl başardım. 2012 yılında 12 yıldan sonra artık Federasyon Başkanlığını devrediyorum. Ekip olarak birlikte karar verdiğimiz ve bayrağı bizden alıp çok daha yukarılara götürecek çok kıymetli bir dostumuza, bir arkadaşımıza, hepimizin tanıdığı Türkiye'nin en büyük satranç kulübü başkanı Gülkız Tulay'a devrediyoruz. Gül Hanımın başkanlığında federasyonun hedefleri daha da büyüyecektir. Daha da başarılı olacaktır. Ben her zaman satranç içerisinde, ekibimizin bana verdiği görevlerde, her zaman satrancın içinde olacağım. Ben artık 12 yılda bir mühendis olarak yapamadığım şeyleri, çocuklarıma maddi olarak birşeyleri bırakmak üzere çalışmak istiyorum ve ticaret yapmak istiyorum. Uluslararası satranç camiasında aktif olarak görev almak istiyorum. Hep bunu söylüyordum. Siizin değerlendirmeniz daha iyi olacaktır ama başarılı bi yönetici mutlaka alternatiflerini hazırlamalıdır. Bu inanarak söylediğim birşey. 2004 yılında başkan olmak istemediğim zaman beni ikna eden üç kişi oldu. Bunların ikisi sağımda oturuyor; Mahir Bey ve Gül Hanım. Birisi de Tahsin Bey. 2008 yılında başkan olmaya Murat Beyi ikna edemedim. Ama bizim bir farkımız var arkadaşlar. Bu muhalefet tarafından ne kadar kabul edilir, edilmez bilmiyorum. Bizim farkımız yönetiminden, denetimine, disiplin kurulundan il temsilcilerine kadar gerçekten müthiş bir ekip olmaktır.

Aklınıza hiç bir zaman gelmeyecek tartışma ortamlarında bulunup, birbirimize her türlü düşünceyi söyleyip ardından aldığımız kararı ortak olarak savunan bir ekibiz. Ben Gül Hanımın başkanlığında Türkiye Satranç Federasyonu'nun geldiği noktadan çok daha ileriye gideceğini düşünüyorum. Müsadenizle sözü müstakbel başkanımıza bırakıyorum."

Gülkız Tulay: "Sayın Başkanım, değerli arkadaşlarım, öncelikle gösterdiğiniz tevazuya çok teşekkür ediyorum. Beni çoğunuz tanıyorsunuz, kendimden kısaca bahsetmek istiyorum. Mahir Tülay ile evliyim. Berkay ve Seray'ın annesiyim. Tekstil, ziraat ve ticaretle ilgileniyorum. Tarsus'ta yaşıyorum. İşim gereği çok sık Ankara'da bulunuyorum. Satranç hayatımdan da kısaca bahsetmek istiyorum. 98 yılında oğlumun satranca başlamasıyla bu çok değerli aileye katılmış oldum. Arkasından kızım da satranç oynamaya başladı. 99 yılında Türkiye'nin ilk eğitim kulüplerinden olan Tarsus Zeka Satranç kulübünü, bir yıl sonrada Mersin Zeka Spor kulübünü kurdum. 2003 yılından bu yana Türkiye İş Bankası Satranç Ligi'nde mücadele eden Tarsus Zeka Spor Kulübü'nün başkanlığını yapıyorum. 2004 yılında çok değerli dostum Ali Nihat Beyin isteğiyle Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapmaya başladım. 2008 yılında yine Ali Nihat Beyin ve çok değerli arkadaşlarımın isteğiyle bu yönetimde de devam etmeye başladım. Son üç yıldan beri alt yapıdan ve milli takımlardan sorumlu Asbaşkanım. Son zamanlarda Milli Takımın ve Aygeg'in gösterdiği başarılarda ufak da olsa katkım olduğuna inanıyorum.

Anlattığım gibi satrancın her yerinde varım. Adaylıkla ilgili konu gündeme geldiğinde Sayın Başkan ve çok değerli yönetim kurulundaki arkadaşlarım bu onurlu göreve beni layık gördüler. Kendilerine huzurlarınızda bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Hepiniz amatörce bu görevi üstleniyoruz. Burada bulunan bütün arkadaşlarımın ne büyük fedakarlıklarla bugün burada olduğunu çok iyi bilen bir insanım. O nedenle sorunlarımızı da çok iyi biliyorum. Çok değerli bir Yönetim görüyoruz. Sekiz yıldan beri Sayın Yazıcı ve çok değerli arkadaşlarımın eşliğinde çok önemli başarılara imza attık. İşimin ne kadar zor olduğunu biliyorum. Hedefim hep birlikte olmak ve geldiğimiz noktayı ileriye taşımak. Bu konuda sizlerin elbetteki desteğine ihtiyacım var. Destek vereceğinize inanıyorum. Geçmişte yaşanan bir takım sıkıntılar olmuştur. Önümüzdeki dönemde bu sıkıntılar çok daha az seviyeye inecektir. Kendime güveniyorum ve diyaloglarımıza inanıyorum. Ve dediğim gibi en önemli desteğim başta ailem, çok değerli yönetim kurulu arkadaşlarım, başkanım ve satranç ailem olarak gördüğüm sizler. Çok teşekkürler. Sağolun, varolun.

Tahsin Aktar: "Yeni yönetimin hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz. Elde çanta, ayakta çarık yeni yönetiminin başarısı için koşturmaya devam edeceğiz. Hayırlı olsun."

Murat Kul: "2004 yılında Gül hanım ile tanıştım. Burada bulunmuş olmaktan, dostluğundan, arkadaşlığından dolayı Gülkız Hanıma her zaman müteşekkirim. Kendisi ayrıca benim nikah şahidim de oldu. Gül Hanım bir anne. Yanında çok sevgili eşi var. Her zaman kendilerini sevgi ve saygı içinde gördüm. Benim örnek aldığım bir aile. Birlikte çok seçim çalışmasında bulunduk, gezi yaptık ve pek çok turnuvaya katıldık. Her zaman yanında olmaktan büyük gurur duydum. İnsanlara nasıl nezaketle davrandığını çok iyi biliyorum. Sorunları çözmek için nasıl çaba gösterdiğini çok iyi biliyorum. Ama beni en çok etkileyen tarafı her şeyden önce anne ve kadın olması. Türkiye'de ne yazık ki kadınlar, anneler istediğimiz kadar hayatın içinde değiller. Bir kadın hem anne olarak hem kariyer yaparak, hem de bir alanda yönetici olarak başarılı olabilir. Bence onun en parlak örneklerinden bir tanesi Gül hanımın kendisidir. Ailesini çocuklarını hiç ihmal etmeden Türk satrancına gönüllü olarak bir kuruş para kazanmadan, tam tersine cebinden para harcayarak katkıda bulunmuştur. Bu acıdan da örnek almak gerekir. Böyle bir kadın, böyle bir annenin spor federasyonları arasında en güçlü olduğunu düşündüğümüz , her şey para demek değildir, böyle bir federasyonun başına geçmesini doğrusu çok isterim. Çok da sevinirim."

Kulüp yöneticilerinin görüşleri;

Doç. Dr. Selçuk Burak Haşıloğlu (Pamukkale Üniversitesi Spor Kulübü) "1999 yılından beri Pamukkale üniversitesinde bu takımın başındayım. Yönetimin on yıl önceki haliyle ya da satrancın Türkiye'deki on sene önceki haliyle şu anki halini kıyasladığımız zaman kesinlikle çok iyi noktalara geldiğimizi kabul ediyorum. Bugün Gül hanımın takımı ile maç yaptık ama yenildik. Yenilmemiş olsak daha iyiydi. Sizleri sonuna kadar destekliyoruz."

Ali Özen (Pamukkale Üniversitesi Spor Kulübü): "Ali Nihat başkanımız babamızdı. Gül hanım da annemiz olur, çok da güzel olur. Gül hanıma kesinlikle güveniyoruz. Yıllardır bu işin içerisinde. Ekip olarak da çok başarılılar. Türk satrancı için hayırlı olur."

Ersin Zihnioğlu (İTÜ) "Benim için sürpriz oldu diyebilirim. Gayet güzel bir davranış bence. İnsanlar çok başarılı da olsa belli bir süre sonra yıpranıyorlar. Bir kan değişikliği her zaman yararlı olur. Ama üzüleceğiz. Tabii yıllardır alıştığımız beraber çalıştığımız bir arkadaşın aramızdan ayrılması bizi üzecek ama tanıdığımız bir kişinin bu göreve talip olması bizi gerçekten mutlu etti."

Mustafa İmamoğlu (Çallı Spor Kulübü) "Ben de Gül hanımın aday olmasına çok sevindim. Ali Nihat başkanımızın bırakmasına tabi ki üzülüyorum. Eminim satranca yapacakları çok önemli şeyler vardır. Ama Gül hanımın bu işte gayet başarılı olacağına ve bu işi layıkıyla yapacağına inanıyorum. Desteğimiz onunla birlikte olacaktır."

Mahmut Yüksel (Gazi Üniversitesi): "Gülkız Hanıma yeni görevde başarılar diliyoruz, hayırlı olsun. Gülkız Hanım deyince aklımıza gelen tek kelime diyalog. İnsanlara saygısı, güler yüzü, hangi görüşten olursa olsun insanlarla konuşma çabası takdire şayan. İnşallah yeni görevinde başarılı olur."

Abidin Ünal (Pera Spor Kulübü): "Burada açıklanması ilginç oldu. Burada açıklandı, birazda resmiyet kazanmış oldu. Kendi adıma sevinçliyim."

Hasan Fehmi Arat (Pera Spor Kulübü) "Gül Hanımın başkanlığını bekliyordum, benim için sürpriz olmadı. Kendisine yeni görevinde başarılar diliyorum."

Tayfun Türker (Antalya Deniz Gençlik Spor Kulübü) "Benim için sürpriz oldu. Olumlu bakıyorum. Hayırlı olsun."

Menderes Çoban (Adana Truva Spor Kulübü): "Gül Hanım ve bütün aday olacak herkesi destekliyorum. Gerçekten Gül hanım federasyon içinde herkesle güzel diyalogları olan bir insan. Kendisi inşallah başarılı olur. Daha seçime çok var. Başka adaylar çıkacak. Projelerini getirecekler ve bize sunacaklar. Peşinen destek yapmayız biz, önce dinleriz. Seçimleri çok severiz. Demokrasiyi çok seviyoruz. Bakalım zaman içinde göreceğiz."

Mükremin Duygun (Ceyhan Belediyesi Spor Kulübü): "Gül Hanımın aday olmasına sevindik ve şaşırdık. Seçime bayağı bir yol var. Bu mesafe içerisinde başka adayalar da çıkacaktır. Seçimin güzelliği de buradan geliyor. Projelerini getirecekler, satranç camiası bu anlamda hareketlenecek ve güzel şeyler çıkacak. Elbette bu süreyi iyi değerlendirmemiz lazım. Kardeşliklere ve dostluklara sebep olacaktır bu süreç. Böyle bir sürece her gün gelinmiyor. Kongreden kongreye geliyor insanlar. Hayırlı uğurlu olsun. Gül Hanımın hanım olması, anne olması ve bu işe kadın elinin değeceğini bilmekte bizi mutlu etti. Şimdiden başarılar diliyorum. Seçim demokrasi demektir. Çıkacak olan diğer adaylara da şimdiden başarılar diliyorum. Ve güzellikleri bekleyelim, projeler gelecek inşallah."

Tayfun Çiloğlu (Manisa T. S Alyans): "Gül Hanımla çok uzun yıllardır beraber çalışıyoruz. Yani birinci ligde çok uzun yıllar beraber olduk. Kulüpler birliğinde çok uzun yıllar beraber olduk. Çok doğru bir karar, çok doğru bir aday olduğunu düşünüyoruz. Biz Manisa T. S Alyans Spor Kulübü olarak Gül Hanımı bu konudaki cesaretinden dolayı tebrik ediyoruz. Sonuna kadar arkasında olduğumuzu deklare ediyoruz. Bizden herhangi bir talebi, yardım isteği olduğunda sonuna kadar arkasında olduğumuzu bilmesini istiyoruz.

Berkay Tulay (Tarsus Zeka Kulübü): "Ben Tarsus Zeka Kulübü'nün başkanıyım. Yıllardır satrancın içindeyim ve içinde olmaya da devam edeceğim. Hangi işi yaparsam yapayım, hangi şehirde olursam olayım satrancın içinde olacağım. Türkiye Satranç Federasyonuna katkıda bulunmak için maddi manevi elimden gelen her şeyi yapacağım. Anneme yüzde yüz güveniyorum. Onun yapamamağı şey yoktur. Bunu çok iyi biliyorum. İş hayatında da çok başarılıdır. Bu işi de hakkını vererek yapabileceğine inanıyorum. Kendisine başarılar diliyorum."

Kaynak : www.tsf.org.tr
FI-NA İhsan KILIÇ - Siirt
Kendisini tanımıyorum, ama hakkında söylenen "Gülkız Hanım deyince aklımıza gelen tek kelime diyalog" cümlesini okuyunca sevindim.

Seçilirse önünde uğraşacak çok fazla konu ve kişi olacaktır.
Şimdiden kendisine başarılar dilerim...

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi