Satranç dünyasında yerimiz neresidir ?
Düzeltiyorum.
Dünya sıralamasında 33. değil, artık 32. sıradayız.
“Yakında daha yukarılarda yer alacağız” görüşüm doğrulanmıştır.

İlk 10 sıradaki sporcularımızın affına sığınarak gelişmeleri hakkında yorum yapmak istiyorum. Benim yapacağım sadece rakamları, grafikleri yorumlamaktır. Yoksa, sporcularımızın oyun güçlerini, hedeflerini, çalışma metodlarını, onlara destek verenleri eleştirmek ve yorumlamak haddim değildir. Bu konulardan fersah fersah uzaktayım.

-Suat Atalık : Bazı çevrelerin demotivasyonuna rağmen belirli bir seviyedeki gücünü korumaktadır. Düşüşler olsa da yükselebileceğini göstermektedir.
-Dragan Solak : Gelişmesi devam etmektedir. Grafiği yukarıya yöneliktir. Bazen iniş çıkış farklarının fazla olması düşündürücüdür.
-Mikail Gurevich : Uzun vadeli düşüşü devam etmektedir. Grafiğinin yukarıya dönmesi düşük ihtimal olarak gözükmektedir.
-Barış Esen ve Mustafa Yılmaz : Geleceğimizin ümitleri istikrarlı ve güçlü yükselişlerine emin ve sağlam adımlarla devam etmektedirler
-Alexander Ipatov : Gelişmesi ve grafiği yukarıya yöneliktir. Genç ümidimizin Türkiye’de kalıcı olmasını temenni ederim.
-Ekaterina Atalık : Kadınlararası en yüksek ELO ya sahip sporcumuz 2011 de ilk GM normunu alarak erkeklerle de baş edebileceğini ispat etmiştir. Düşüşleri olsa da gidiş yönü yukarıya doğrudur.
-Emre Can : Durağan bir sporcumuz. Yükselişini engelleyenin ne olduğunu merak etmekteyim. Antrenörünün Emre’yi olimpiyatta her yönüyle motive ederek başarılı olmasını sağlayacağını ümit ediyorum.
-Mert Erdoğdu : 2009 da 2 GM normu alan sporcumuzun neden durduğunu bilmiyorum. İsteği mi az, isteğini mi azalttılar ? Eğer varsa, her iki sorunu da çözmek ilgililerin vazifesi olmalıdır.
-Kıvanç Haznedaroğlu : Antrenör olduğuna göre gelişmesinin durmasını ve geriye gitmesini doğal karşılamak gerekir. Eminim, şu anda yaptığı iş aktif oyuncu olmasından daha faydalıdır.

Şimdi ; yukarıda yazdıklarımdan hareketle farklı bir yorum daha yapmak istiyorum.
Olimpiyat erkek takımımızda neden Suat Atalık yoktur ?
Olimpiyat kadın takımımızda neden Ekaterina Atalık yoktur ?

-Güçleri, tecrübeleri yeterlidir, yeterinden fazladır.
-Tam bir satranç ailesi olarak birbirlerini motive etmeleri, yardımlaşmaları diğerlerine göre daha kolay, daha anlamlı ve olumludur.
-Takımlarda yer alamayacak derecede kişisel kusurları olduğunu sanmıyorum.
-Yönetimle sorunlar yaşamaları takımlarda yer almalarını engelleyecek bir durum olmamalıdır.

Yönetimle aralarında her ne çekişme olursa olsun, dışarıdan bakıldığında Atalık ailesinin takımlarda yer almayışlarının anlaşılır, mantıklı bir açıklaması yoktur.
Atalık çifti kaprisli de olsa, inatçı da olsa, başka hataları da olsa Yönetim onları satranç ailesi kavramı kapsamında kucaklamasını bilmelidir. Atalık’lar kime ne zarar verdiler ki cezalandırılmaktadırlar ? Vatandaş olarak bilmek istiyorum. Bilmediğim sürece, güçlü oyuncularımızın takımlarda yer almamasından dolayı olimpiyat takımlarımız daha alt sıralarda yer alırsa buna sebep olanları affetmeyeceğim.

Takımlarımız Yönetimin takımları değildir. Türkiye’nin takımlarıdır. Dolayısıyla, Türkiye takımlarının olimpiyatlarda üst sıralarda yer alması vatandaş olarak benim isteğim ve onları üst sıralarda görmek benim hakkımdır.

Öneri : Olimpiyatlar ve buna benzer organizasyonlarda Türkiye’yi temsil edecek sporcularımızı seçecek bir kurul olmalıdır. Bu kurul, isteyen tüm UKD li ve lisanslı satranç sporcularının oylaması ile seçilmelidir. Böylelikle, kişisellikten ve çıkar çatışmasından uzak olarak hak eden sporcularımız takımlarımızda yer alabilir. Böyle bir kurul varsa önerimi geri alıyorum.

Bu arada, olimpiyat takımlarımızı kimin veya kimlerin seçtiğini merak ediyor ve bilmek istiyorum.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Satranç dünyasında yerimiz neresidir ? - Yazar: Feti - 24-07-2012, 21:12
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Oktay ERTAN - 26-07-2012, 23:28
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Feti - 01-08-2012, 18:34
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Mojo Jojo - 02-08-2012, 10:19
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ateş Ülker - 02-08-2012, 11:11
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Mojo Jojo - 02-08-2012, 12:19
Muska - Yazar: MuratOzertunc - 02-08-2012, 13:20
Re: Muska - Yazar: Mojo Jojo - 02-08-2012, 14:54
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ateş Ülker - 02-08-2012, 15:26
Re: Muska - Yazar: MuratOzertunc - 02-08-2012, 15:34