Murat Kul 2 'yi 3 yapmak
Sayın Murat Kul TSF’ nin web sitesindeki köşesindeki son yazısında 2 yi 3 etmek başlığıyla Yazıcı Federasyonu asbaşkanı ve yeni dönem için başkan adayı bayana methiyeler sıralamış. Yazdıkları içinde nedense beni en çok etkileyen bu sayın bayanın kendisinin nikâhında şahitlik yapması oldu.

Sayın Murat Kul başkan adayına bu methiyeleri satranç sevgisi ve Türk Satrancının gelişmesi için mi yazmıştır?

Türk Satranç Federasyonu bütçesinde yüksek meblağda para idare edilmektedir. Federasyonda görev alanlar bu işi sadece Türk Satrancını geliştirmek için mi YAPMAKTADIR yoksa satrancın koltuk çıkmasıyla kendi maddi menfaatleri için mi görev yapmaktadır?

IM Ekaterina Atalık Rus radyo kanalına yaptığı açıklamada, GM Suat Atalık ile Yazıcının arasının bozulma nedenleri arasında Yazıcı’nın Federasyonun makam aracını kendi şahsi aracıymış gibi kullanması ve Federasyonun harcamalarında kendi şahsi kredi kartını kullanarak bonus cip para kazanmasını göstermekte… Ahlak sahibi dürüst bir insan için böyle bir davranış kabul edilemez. Böyle küçük hesapların ( belki de büyük ) Türk Satrancının gelişimine, lisanslı satranç oyuncu sayımıza, Barış Esen ‘in, Kıvanç Haznedaroğlu’nun, Emre Can’ın VE Mustafa’nın GM olmasına katkısı var mıdır?

Yazıcı Federasyonu mali kongresi ibra olamayıp, mahkemelik olmuştur. Federasyon yöneticileri Türk Satrancı için görevli oldukları turnuva etkinliklerinde sporculardan iki misli fazla para almaktadır.
Bu maddi zihniyet ev sahipliğini yaptığımız en önemli FIDE organizasyonuna, 2012 Satranç olimpiyatlarına da sirayet etmiş midir? Turnuvaya katılacak oyunculara kazanç amacıyla yolunacak kaz gibi mi bakılmaktadır?

Tekrar başa dönersem Murat Kul Yazıcı Federasyonu AS BAŞKANI ve Yazıcının yol arkadaşı Sayın bayana methiyelerini Türk Satrancı için mi yazmıştır? Yoksa yazısının başlığında belirttiği gibi 2 yi 3 yapmak için mi?

Saygılarımla
Mehmet Fatih VARLI ( ELO 1592 )
Ara
Sevgili dostum, yorumunun sonuna ELO puanına eklemeni, önceki gönderilerimden birine latife olarak alıyorum.

Murat Kul'un yazısına yaptığın yoruma katılıyorum, şahsi ilişkiler ön plana çıkıyor gibi bir görüntü sergilenmiş. Buna gerek yoktu.

Devamında yaptığın yorum, gerek iktidar, gerekse muhalefet tarafından sıkça yapılan bir hata olarak dikkatimi çekti: Konuları öğelerine ayırmadan, allak-bullak bir şekilde tartışıyoruz.

Daha önce forumda tartışılmış olan şahsi kredi kartı kullanımı, taraflı-tarafsız herkes tarafından tepki gören bir yanlıştır. Genç oyuncuların yetişmesinde verilen destek ise, federasyonun en iyi icraatlarındandır. Federasyonun mali bakımdan ibra olmaması, geç de olsa mahkemece onaylanmış bir gerçektir. UKD'li sporcuların sayısındaki artış ve satrancın resmi olarak okullardaki yerini alması ise ileriye ve tabana yönelik son derece akılcı bir hamledir. Bunları birbirinden ayırmadan tartıştığımız zaman, doğru sonuçlara ulaşmamız zor görünüyor. Eğriyi doğruyu, kendi çerçevesinde konuşalım ki, her eleştirimiz adrese ulaşsın.

Her ne olursa olsun, yerinde ve konu dışına sapmadan yapılan eleştirinin, kısa vadede olmasa bile uzun vadede olumlu sonuçlar getirdiğine inanıyorum.

Sevgi ve saygılarımla.
Ara
Mehmet Bey,
“Her ne olursa olsun, yerinde ve konu dışına sapmadan yapılan eleştirinin, kısa vadede olmasa bile uzun vadede olumlu sonuçlar getirdiğine inanan” bu forum üyesinin uyarılarına lütfen kulak verin. Kendisi forumun saygı değer üyelerinden birisidir. Bir eleştirinin yerinde midir değil midir? Konusunda uzmandır. Konu dışına da saptığınızda sizi nazikçe uyarmasın da lütfen alınıp darılmayınız. Hatta bir eleştiri getireceğiniz zaman kendisini “özel mesaj” yoluyla arayıp fetva almanız sizin forum güvenliğiniz bakımından da hayırlıdır. “Eğriyi doğruyu” en iyi bildiğini söyleyenlerdendir. Siz “eğriyi doğruyu” birbirine karıştırmışsınız, yazılarınızda “konu dışına” sapmışsınız, kendisine göre “yerinde” bir eleştiri getirememişsiniz, federasyonun yaptığı “akılcı hamleleri” es geçmişsiniz ki tozunuzun hafifçe alınmasından da gocunmayacaksınız.

En nihayetinde “konuları allak bullak tartıştığını” itiraf etmiştir,ama…
Sizin ELO nuz ne yazık ki 1592 dir.

Mehmet Bey ile önceden tanışıklığımız yoktur.
Ateş Ülker in sıradan bir FM olduğu polemiğine de karışmak istemediğine eminim. M.Fatih Bey yazısının altına ELO sunu yazmakla, Ateş Beyi savunanlara bir mesaj vermek istemiştir;
”Arkasında durduğunuz görüşü anlatırken, savunmanızı bu kadar düşürmeniz şart mıydı? İlerde yanlış anlamalara ve yorumlara sebep olmaz mı?”
Bu saygın üyemiz, benim yazdığım; “Forumun kurallarımı değişmiştir? Her kes artık UKD si kadar mı eleştiri yapacaktır?” cümlesine cevabı aynen şöyle;
“Benim "reytingin kadar konuş" dediğimi ima etmiş ve tribünlere "yemlemiş" ama göründüğü kadarıyla pek başarılı olamamış.”

Ben iyidir kötüdür, katılırsın katılmazsın bir görüş belirtiyorum. Saygın üyemiz nayır, nolamaz diyor. Ona göre ben “yemlemişim”. Biz köyde inekleri yemleriz. Forumda da diğer üyelere düşüncelerimizi anlatırız.
Herkesle aynı görüşte olmamızda beklenemez.
Her birimizin farklı bir rüya gördüğü nüde hatırlatmakta fayda vardır.
Ara
Tribünlere oynamaya devam, alkışları topluyorsunuz.

Unuttuğunuz iki şey var ki, birincisi ve en önemlisi, Varlı ile aramızdaki arkadaşlıktır. İkincisi ise, mesele benim içn çok önemli veya kırıcı sayılsaydı özel mesajla iletmeyi seçerdim.

Arkadaşınız olsaydım size kibarca şunu söyler ve sorardım:
Sataşmak için bol bol çene çalıyorsun ama, satranç adına tek bir fikrin yok Selçuk. Amacın ne? Neyin peşindesin?
Ara
Sayın Ertan
Forumda böyle ifadeler kullanmak “hem çirkinlik oluyor, hem densizlik, kendini bilmezlik”. Oktay Bey meydan okurcasına “kişisel sataşmaya devam ediyor.” Demek ki bir şekilde “şahsi bir sataşmayla” karşı karşıyayız.
Oktay Bey “tribünleri yemlemekten” oynamaya geçti. İyi oynamalar Sn Ertan.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi