Antalya'da II. Kademe Antrenör Kursu
Antalya'da 6 Ağustosta başlayıp, 10 Ağustos'ta sona erecek olan "2. kademe antrenör kursu" var ve bu konuyla ilgili bir haber yok forumda...

Haberin tamamını "TSF ANTALYA İL TEMSİLCİLİĞİ'NE" ait sayfada, şu bağdan okuyabilirsiniz; http://antalya.tsf.org.tr/duyurular/117-...noer-kursu

Sanırım daha önce yapılacak imiş ama yeterli katılım olmadığı için "6-10 Ağustos" tarihleri arasına ertelenmiş...
Umarım gerekli katılım oluşmasa da bu kez kurs açılır...

Not: Ben forumun diğer sayfalarına da baktım, konu ile ilgili haber göremedim. Eğer gözümden kaçmış ise arkadaşlar bu başlığımı silebilirler...
Açılacak olan "II.Kademe Antrenörlük kursu" Antalya il temsilciliğinin sitesinden öğrendiğime göre yeterli katılım olmadğı için ileri bir tarihe ertelenmiş. Herhalde Ramazanın etkisi ile katılım olmadı.
Ara
Antalya'da 1. Kademe Antrenör kursu ne zaman yapılacak ondan haberi olan var mı? Sitede göremedim, yeni yılın etkinlik programı yok sanki.. Ben göremiyorsam bağışlayın..
Ara
"http://www.satrancturnuvam.com" adresine bakarsanız 13 Ağustos , 27 Ağustosta ve 3 Eylül olmak üzere 3 tane I kademe antrenörlük kursu var.
Ara
Bu kutuda üzerinde tartışma yapılan konu kutuyu açan Aktaş'ın yazısına bakılırsa 2 nci kademe antrenör kursudur.Bu kademenin 1 nci olmadığı gözden kaçırılmamalıdır!Öte yandan bu konunun "iletmek istedikleriniz"bölümüne ait olup olmadığını uzun süre düşündüm!Eğer kursların zamanında duyurulmadığını ifade eden bir yakınma ise bu bölümde yer alabilir.Kuşkusuz alttaki salonların başlıklarına baktığımızda Turnuvalar başlıklı bir salon ve Eğitim sözü geçen bir salon vardır.Ancak bu salonlarda daha önce yer almış kurs haberi de göremedim!Belki turnuva duyuruları bölümünü "turnuva ve kurs duyuruları"olarak değiştirmek uygundur.
Tabii bazıları şunu soracaktır:Bu sıradan FM neden böyle bazı mesajların bulunması gereken yeri tartışıyor?Çünkü üzerinde çok durulması gereken bazı konular geriye itilmektedir.Beş kişiyi aynı fikir üzerinde biraraya getiremiyoruz.Kursun açılması gecikmişse bunu telefon ile mesaj ile bir şekilde çözmek mümkündür.Ama şu beş kişiyi aynı fikir üzerinde mutabık kılmak ne zaman gerçekleşecektir?Eğer birkaç kişi önemli konular üzerinde görüş birliği içinde değilse burada yazı yazmamıza gerek yoktur.Hiç yazmamak daha iyidir.Kendimizi ve Satranç toplumunu kandırmayalım!Bizi boşuna muhalefet sanmasınlar!Selçuk Aydın da boşuna muhalefetin karesiymiş gibi görünmesin...
Ateş Ülker
Ara
Ben konuyu "iletmek istedikleriniz" bölümüne yazdığımda, II. kademe antrenör kursu ile ilgili forumda herhangi bir haber yoktu. Katılmak isteyen arkadaşlar olursa ivedilikle haberleri olsun diye "iletmek istediğim" bir haberdi... 4 Ağustos günü kursun açılmayacağı kesinleşti, ancak ben foruma girme fırsatı bulamadım. Kurs açıldıktan ya da açılmayacağı kesinleştikten sonra haberin "iletmek istediklerimiz" bölümünde kalmasına gerek de yoktu.

Bu konuda daha önce "forum yapısı" ile igili bir tartışma yapmıştık. Hepimiz kabul edelim ki, "iletmek istedikleriniz" bölümü forumun ilk bakılan bölümüdür ve bu haber orada yer almalıydı. Diğer bölümlere çok arkadaş bakmıyor bile. Bu bir tür kolaycılık ve beyin tembelliğidir belki ama ben kursun kaderi açısından, "iletmek istedikleriniz" bölümünün "cazibesinden" yararlanmak istedim. Haberden sonra da yalnızca bir kişi daha kayıt yapmıştı ama kurs yine açılamadı.

Burada tartışılması gereken belki de şudur:
Kursun açılması konusuna ticari bir yaklaşım ile bakan zihniyet!...

Yani kursun neden açılmadığı konusu sorulduğunda "yeterli katılım olmayışı" gerekçesi vardır. II. Kademe antrenör kursu, I. Kademe antrenör kursu gibi rağbet görecek bir kurs değildir. Dikey bir gelişmedir. Bu belgeye sahip olan antrenörlerin kulüp kurma ve yönetme konusunda olanakları artmaktadır. Bu yüzden bir kaç kişi de olsa, federasyon bu kurs için göndereceği eğitici masrafını cebinden ödemiş bile olsa, bu kurs açılmalıydı. Ancak federasyonun anlayışına göre, kursa göndereceği eğitici masraflarını kurstan elde edilecek gelirler karşılamalıdır. Karşıladığı gibi, biraz da federasyonun kasasına kazanç kalmalıdır. Oysa sizlere dikey gelişme sağlayacak girişimler (yatırımlar) konusunda bazen "cepten" harcamayı göze almalısınız.

Eğer ille de II. kademe kurstan gelir bekliyorsanız, o halde "sebil" gibi dağıttığınız I. Kademe Antrenör kurslarının yetkilerini daraltarak, ya da okullarda öğretmenlerin "egzersiz" yapabilmeleri için I. Kademe antrenör belgesi yeterliliğini, II. Kademe Antrenör belgesine yüklemelisiniz. Ya da I. Kademe Antrenör belgesi alanların en geç iki yılda bu belgeyi II. kademe seviyesine yükseltmesini koşul koymalısınız. Çünkü özensiz olarak verilen I. Kademe antrenörlük belgesi sayesinde okullarda satranç dersine girerek belgeyi gelir arttırma aracı olarak gören öğretmenler çoğunluktadır. Bunların çoğu "yeteneği mundar(murdar)"etmektedir. Alacakları üç beş kuruş uğruna satrançtan soğuyan bir çok çocuk tanıyorum. Örneğin "X" İlk Öğretim Okulunda bir ara satranç derslerine girdim. İş Bankasının desteği ile okulda bir satranç sınıfı da kurulmuştu. Ancak iki yıldan sonra okulda bana yer kalmadı. Çünkü artık satranç derslerine okuldaki "I. kademe antrenör belgesi"(kapı gibi!!) olan öğretmenler giriyordu ve o aşamadan sonra o okulda bir kaç yeteneğin göz göre göre kaybolduğunu da biliyorum. Aynı okulun müdürü bir zaman sonra bir Cumhuriyet Bayramı kutlamasında birincilik kürsüsüne çıkan öğrencimle kucaklaşırken, yanıma kadar gelip, "Hocam nerelerdesiniz, görüşemiyoruz, niye gelmiyorsunuz?" demekten de kendini alamıyordu. Görüşemeyiz tabi, senin üç beş kuruş için benim çalışma alanıma göz diken öğretmenlerine sözün geçmezse ben seninle nasıl görüşeyim?!...

Diyeceğim, ilk öğretim öğretmenlerinin I. Kademe Antrenör belgesi alarak okulda satranç derslerine girmesi, "yatay bir gelişme olarak" kayda değer bir gelişmedir. Bu göz ardı edilemez. Ancak okulda satrancın dikey olarak da gelişmesi isteniyorsa, bu "öğretmen-antrenörlerin" dikey gelişimleri de gözetilmeli ve onların hemen olmasa bile zaman içerisinde II. kademe eğitim almaları sağlanmalıdır.

Bu "çatışmayı" olumlu yönde çözmenin bir yolu da kendisini kanıtlamış antrenörlere ya da II. Kademe antrenörlere MEB bünyesinde biraz daha rahat hareket etme olanakları sağlayan bir anlaşmayı Federasyon ve MEB yetkilileri görüşüp anlaşmaya bağlamalıdır. Yani II. Kademe antrenörlerin "resmen MEB" öğretmenliği yapabilmeleri sağlanırsa, II. kademe antrenörün okullarda kendisine yer açması daha kolay olacaktır. Buna karşılık I. Kademe Antrenör belgesi alan öğretmenlerin de belirili bir sürede ikinci kademeyi almaları zorunlu hale getirilerek onların alanını kısıtlamak da "okulda satrancın" sağlığı açısından yararlı olabilecektir.

Gerek I. Kademe gerekse II. kademe antrenörlük belgesi veren kurslara ticari olarak bakılmadığında, öğretmenlere I. kademe antrenör belgesinin verilmesi ile neler amaçlanmıştı sorusu düşünüldüğünde, bu alanda sağlanması gereken bir takım gelişmeler vardır. Ancak salt ticari açıdan bakılırsa bu alanda gelişme değil, CURCUNA süregidecektir...

Benim "sahadan" gördüklerim bunlardır!...
Hüseyin Bey gerçekten çok güzel konuya parmak basmışsınız.Bir çoğumuz öyle veya böyle eksiklikleri görüyoruz.Ama sorunun köküne inip,doğru tespiti yapıp,yararlı bir çözüm önerisinde bulunmamız lazım.Sizin de yaptığınız gibi.Birçok 1. Kademe Antrenörlük kursu açılıp, gelişigüzel bu antrenörlük belgeleri dağıtıldı.Haliyle artık bir şişkinlik hatta kalitesizlik baş göstermeye başladı.Benim 1. kademe antrenörlük belgemi aldığım kursta kurs arkadaşlarımın tamamı milli eğitim öğretmenleri ve hatta 1 tanede müdür yardımcısından oluşuyordu.Öğretmen arkadaşlarımızın ek gelir için bu kursa geldikleri aşikardır.Ben bunda bir sorun görmüyorum,haklarıdır.Ama satranç bilgisi sıfır olan bir kişinin, 1 hafta gibi kısa bir sürede eğitici olması da çok gülünç bir durumdur.Artık 1. kademe kursu zorlaştırılmalı,süresi uzatılmalı veya 2. kademe antrenör olanlara teşviklerde bulunulmalıdır.1.kademe antrenör birçok ilde yeteri kadar vardır ve yatay gelişme bu illerde tamamlanmıştır.Antrenörlerin kalitesi artırılarak dikey gelişme başlatılmalıdır.Hakem olabilmek için TSF'nin sitesindeki Satranç Akademisi bölümünden 1 . kısmı bitirme zorunluluğu vardır.Bu kısmı bitirenlere hatta 1100 UKD'de verilmektedir.Hakemlik için böyle bir şart aranırken,antrenörlük gibi oyunculuk gücünün daha ön planda olduğu bir görevde bu niye aranmamaktadır.Bence bu ön şart olarak eklenmelidir.Hatta Satranç Akademisi 3 seviyedir,antrenör olmak isteyenler 3 bölümü de bitirmelidir.3. bölümü bitiren bir kişiye federasyon 1600 UKD veriyor.

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi