Yeniliklere açık olmalıyız.
Her ne kadar hakkımda "Slovenya'ya gönderildiği için artık yazı yazmıyor"denilmişse de,olayları yakından izliyorum.Yazmayı gerekli gördüğüm zaman yazıyorum.Olayları dikkatli izliyorum.Hangi olayın hangi tarihlerde gerçekleştirildiğini,hangilerinin aynı tarihlere rasgeldiğine dahi bakıyorum.Belki bazı forum üyeleri yurtdışındaki olayları benden daha dikkatli izliyorlar.Ben daha çok Türk Satrancının dikey gelişmesini hızlandıracak konulara önem veriyorum.
Her ne kadar hakkında "sıradan bir FM dir.Bugüne kadar hangi genci desteklemiştir?Bir tane kitap çevirsin de görelim.."denmiş tek TC vatandaşı olsam da bana bugüne kadar yapılan haksızlıklardan yılmıyorum.Kitap çevirmek için zaman bulamadım,ama bazı olayları defalarca anlatıyorum.Uluslararası Açık turnuvaların yapısı değiştirilmelidir.Turnuvaları bölmek gerektiğini çok söyledim.Yavaş yavaş bölmeye başladık.Ancak bu defa nasıl bölüneceğini tartışmamız gerektiğini anladım.Örneğin biz yaş sınırına göre bölüyoruz.Benim Almanya ve Avusturya'da katıldığım turnuvalarda Elo puanına göre bölüyorlar.Sizce hangisi doğrudur?Amacımız dikey gelişmeyi hızlandırmak ise,Elo puanına göre bölmek doğrudur.Onlar nasıl yapıyor?Eğer puanı düşük olduğu halde bir üst Elo grubunda oynamak isteyen oyuncu varsa,bu oyuncu 10 Euro fazla ödüyor.Şu halde sistem kendine güvenenlerin yolunu kapatmıyor!Biz de kendine güvenenlerin veya Hocası tarafından üst grupda oynatılması uygun görülenlerin yolunu kapatmayacağız!Ama elimizdeki imkanları ve zamanı en iyi şekilde kullanmalıyız!Yaklaşık 80 kişinin katıldığı bir turnuvada Elo puanı 2000 üzerinde 26 oyuncu var.Bu ilk 26 oyuncunun sadece 11 i yerli oyuncu,diğerleri yabancıdır.Bu modelde yabancı oyuncu sayısı 15 dir.Ödül sayısı da 13 dür.Bu herhalde tesadüftür.Ancak böyle bir model bize verim sağlamamaktadır.Çünkü yabancılar daha çok kendi aralarında oynamaktadır.Öte yandan katılanların sayısına dikkat edersek ilk dereceleri zorlayacak yerlilerin yarışmaya katılamadığını farkediyoruz!Açık turnuvalar yerine, yarı kapalı ve kapalı turnuvalar düzenlenmelidir. Yarı kapalı turnuvalarda 13 ayrı ülkeden birer usta çağrılacak yurtiçinden de Elo puanı uygun olan 26 oyuncu çağrılacaktır.(13 ülkeden birer oyuncu katılması ile tek ülkeden 13 oyuncu katılması arasında fark var mıdır?)Eğer Türk oyuncularının yabancı oyuncularla oynadıkları oyun sayısını arttırmazsak istediğimiz hızlı gelişmeyi sağlamamız çok zor olacaktır.Federasyon yönetimleri 1991 denberi Havuzun suyunu taze tutmaya ve havuza iyi bakmaya çalışıyorlar.Bu çalışmalar yine aynı şekilde sürmelidir.Ancak bir arazöz Havuzun çevresindeki çimenleri de sulamalıdır.Havuzun dışındaki çimenler,çiçekler ve ağaçlar kurutulmamalıdır.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi