ISTANBUL SATRANÇ FESTIVALI 2012
Selamlar,
Istanbul festivalinin bu seneki programını incelediğimizde turların saat 16:30 gibi çalısan satranççılar için çok elverişsiz bir saate konuldugunu görüyoruz.Turnuva web sayfasındaki adrese e-posta göndermeme rağmen herhangi bir feed back alamadım.Zaten Istanbul'da yapılan kaliteli açık turnuvaların sayısı son derece azken festival turnuvasındaki bu durum aktif olmak isteyen oyuncuları kötü etkileyecektir.Özellikle Istanbullu satranççı arkadaslar ne dusunuyosunuz bu konuda?
Ara
Çok doğru bir noktaya temas etmişsin arkadaşım.
16:30 gibi bir saat, çalışan satranççılar için oldukça zorlayıcı bir saattir. Bu saat belirlenirken hangi fikirden yola çıkıldığını doğrusu anlayamadım.
15:30 gibi işten çıkıp koşa koşa turnuva alanına gitmek, kabul edilemez bir durumdur. Hem de 5 gün boyunca!
Yaz vakti olması itibarıyla turnuva saatinin ileri alınabileceğine inanıyorum. 18:00 ideal bir saattir. Kabul görmezse 17:30 düşünülebilir.
Yöneticilerin bu konuda bir kolaylık sağlayacağına ve turnuva saatlerini yeniden düzenleyeceğine inanıyorum.
Ara
tur saatlerinin bu kadar erkene alınması çalışan satranççıları kafadan elediğine inanıyorum. Tatil döneminde zaten tatil izni kullanmış olan sporcular ayrıca belli bir saatten sonra izin almaları zorlayıcı bir durumdur. Diyelim ki izin alabilenler bir saat önce izin alabildiler. koştura koştura tura yetişmek bence o günkü performansını olumsuz etkileyecektir.

arkadaşların da belirttiği gibi zaten İstanbul'da kısıtlı olan turnuva takviminde çalışan sporcuların katılımını sağlayacak düzenlemelerin yapılması gerekirdi.

Saygılar,
Ara
Değerli arkadaşlar,
Burada biz bize yazışıp konuşmaktansa somut bir eylem öneriyorum. Turnuva direktörü sevgili büyüğümüz Cem Pekün beyefendidir. İletişim bilgileri aşağıdadır. Kendisine taleplerimizi yönlendirebiliriz:

Turnuva Direktörü: Cem PEKÜN
Telefon: +90 533 654 64 05
e-mail: [email protected]
Ara
11. İstanbul Satranç Festivali sona erdi.

TFF açıklaması şöyle:

-----------------------------

İstanbul Satranç Festivali Sona Erdi

Cumartesi, 08 Eylül 2012 18:56

11.Uluslararası İstanbul Satranç Festivali’nin ödül töreni Türkiye Satranç Federasyonu Başkanvekili Tahsin Aktar, yönetim kurulu üyeleri ve çok sayıda sporcunun katılımıyla gerçekleşti. Ödül töreninde konuşma yapan Türkiye Satranç Federasyonu Başkanvekili Tahsin Aktar; bu seneki turnuvanın değişik bir atmosferde geçtiğini, oyuncuların ve seyircilerin olimpiyatla eş zamanlı düzenlenen turnuvadan çok büyük keyif aldıklarını vurguladı.

Sporcuları gelecek senelerde yapılacak olan turnuvalara davet ederek Türkiye Satranç Federasyonu ve Ali Nihat Yazıcı adına herkese teşekkürlerini sundu. Turnuva Başhakemi Yaşar Güngör’e hizmet plaketi verildi. Sporculara ödüllerinin dağıtılmasıyla ödül töreni son buldu.

-----------------------------

Görüldüğü üzere her iki kategoride turnuvayı kimlerin kazandığını merak edenler ciddi bir araştırma yapmak zorundalar.

Zira TFF, ana sayfasında turnuvayı kimin kazandığı yazmıyor. Onun yerine değerli büyük insan Tahsin Aktar'ın turnuvaya teşriflerini ve plaket vermesini duyuruyor (valla bunu okurken Afyon Valiliğinin açıklamasını okur gibi hissettim kendimi, acaba Tahsin Bey Ali Nihat beye kilim falan hediye etti mi, ne de olsa turnuvayı onlar oynadı ve kazandı).

Doğan Reyhan büyük bir başarı ile turnuvayı tek başına 1. tamamlarken (8/9) devletten en küçük destek görmeden İM olmayı da başardı. Bu oyuncumuz sessiz ve derinden GM olmaya gidiyor. Kendisini içtenlikle tebrik ediyorum. Ve zannederim bu turnuvayı Suat Atalık dışında kazanan ikinci Türk oyuncumuz (yanılıyor olabilirim).

B kategorisini Gürcü oyuncu Ebralidze (8,5/9) kazanırken Murat Bilgin Evrensel ikinci ve Ali Bülent Özveren 3. oldular.
Ara
IM Doğan Reyhan A kategorisinde tek başına birinci olarak gururumuz oldu!
Arkadaşımın telefonu şu an meşgul, doğal olarak. 2593'lük reyting performansı olağanüstü, resmen tüylerim diken diken oldu.
Gönderme yapmak istemiyorum ama 2150'lik oyunculara kaybeden, berabere kalan devşirme GM'lere inat, bir Türk zirvede tek başına yer aldı.
Gürcü oyunculardan oluşan grup böylesine bir yenilgi yaşamamıştı, yürekten tebriker!
GM'lik yolunda başarılar dilerim dostum.

A kategorisinde ilk 20 şu şekilde oluştu:
festival.jpg
Ara
Benim anlamadığım TSF sitesinde Doğan REYHAN'ın IM unvanı aldığı haberi oluyor da, neden turnuvayı birinci bitirdiği haber yapılmıyor???
Oktay Bey, siz düşündünüz mü? biliyorsanız lütfen bizimle de paylaşın.
Ara
Benim bildiğim, gördüğüm kadardır Kasım Bey. Hepimiz kadar bil(m)iyorum bu garip durumu. Neyse ki bu hatadan kısa süre içerisinde dönülmüş:
http://tsf.org.tr/component/content/arti...val-reyhan
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi