Özgür Satranç Forum Ne Kadar Özgür
Sevgili forum sakinleri dün gece ( 01.00 ) sularında foruma Herdem Yeşil Maçlar başlığı altında gönderdiğim yazım sabahleyin forum moderatörü İhsan Kılıç tarafından kaldırılmıştır. Kendisine bu durumun nedenini soruyorum ?

Seçtiğim Herdem Yeşil Maçlardan biri de Atalık-Sax maçıydı.

http://www.ctfsatranc.com/analiz/atalik-sax-1997.htm

( Andersen - Kieseritysky , Morphy- Cont Isouard, Botvinni- Capablanca , Andersen-Dufrense )

Yazımda bu maçların linklerini verip benim favori maçımın Atalık - Sax maçı olduğunu belirttikten sonra acaba başkan Yazıcı 'nın hangi maç favori maçı olurdu ve " pozisyona bakarım göbek atarım " uzmanlık sözününün sahibi olarak Atalık maçındaki pozisyon karşısında acaba ne yapardı sorularını sormuştum .

Yukarda cevabını merak ettiğim sorulara

Özgür Satranç Forumunun ipleri kimin elindedir ?

Olimpiyatlarda Yazıcının görevli elemanlarından olan Forum moderatörü İhsan Kılıç ,Yazıcı Federasyonunun forumdaki görevli elemanımıdır ?

SORULARINI DA EKLİYORUM ...

İhsan beye sevgilerimi ve herdem yeşil Atalık maçını da göndererek ...

Mehmet Fatih VARLI ( elo 1592 )
Ara
Atalık - Sax maçı sadece GM Suat Atalık'ın değil, Türk satranç tarihinin en önemli maçlarından biridir. Neden mi? Çünkü Informator tarafından seçilen bu oyun, 1997 yılının en önemli açılış yeniliğini (novelty) içermektedir. Dahası, oyun aynı yıl "en iyi parti" ödülünü kazanmıştır.

Bunu silen arkadaşımızın ELO kuvveti ve satranç kültürü, bu gerçekleri bilecek kadar yüksektir.

Dile getirdiğin için teşekkürler Mehmet dostum, bu başlık bir açıklama ve(ya)özür beklemektedir.
Ara
Geçen yazımda, bu forumda bir zamanlar moderatörlük yaptığımı, forumun yöneticileriyle çalışma imkanı bulduğumu söylemiştim.

İhsan Abi'yi de iyi tanırım.

Hal böyle olunca, İhsan Abi'nin böyle bir yazıyı silmesinin mümkün olamayacağını düşünerek "olsa olsa başka bir yere taşımıştır" dedim. Ve biraz daha aşağılara göz gezdirdim.. Sonuç :

http://forum.satranc.biz/viewforum.php?f=19

Moderatörlerin, yazılar üzerinde yetkilerini kullanırken, bu yazının sahiplerine gerekli bilgiyi vermesi gerekmektedir. İhsan Abi'nin bu davranışını eleştiriyorum. Ancak biraz dikkat etmek varken, İhsan Abi'ye yapılan bu hakaretamiz yorumları için de Mehmet Varlı Bey'den yeni bir açıklama beklemek de İhsan Abi'nin hakkıdır diye düşünüyorum..

İhsan Kılıç hiç kimsenin adamı değildir. Herhangi birinin adamı olduğunu söyleseler de, hatta bunu gözlerimle görsem de inanmam. Fikrimi söyleyeyim istedim..

Saygılarımla..
Ara
İbrahim Ethem Bey düşüncelerime tam anlamıyla tercüman oldu. Konu hakkında bilgilendirdiği için ayrıca teşekkürler.

Ben de başlık taşıma işlemlerinde forum üyelerini bilgilendirmek gerektiğini düşünüyorum. Nitekim bu durum daha önceden de gündeme gelmişti; Tutku Bey'in ve benim açtığım başlıklar habersizce taşınması yüzünden benzeri sıkıntılar yaşanmıştı.

Buna ek olarak; Mehmet Bey'in yazısının silindiğini zannedip bunu dile getirmesi elbette normal olanıdır; ancak bu üslubunun çok yanlış ve haksızsa olduğunu düşünüyorum. Eleştiri yapılacaksa bu eleştiri orantılı ve her şeye bakarak, gözden geçirilerek yapılması gerekir. İhsan Kılıç; değil yazıyı taşımak, yazınızı silse dahi bu sözleri hiçbir şekilde hak etmemiştir.

Mehmet Bey'in özür dilemesini ve Özgür Forum'un yazıları başka alt forumlara taşıma konusundaki tutumunu tekrar gözden geçirmesini diliyorum..

Sevgi ve saygı ile,
Ara
Sayın Varlı,

Öncelikle foruma yapmış olduğunuz katkılar için teşekkür ederim. Paylaştığınız oyunları ilgiyle inceledim.

Hazırladığınız oyun seçkisi tarafımdan, forumdaki satranç oyunlarının bir arada bulunabilmesi ve daha kolay incelenebilmesi için oluşturulan Problem & Etüd & Kombinezon & Oyun bölümüne taşındı.

Yeri gelmişken yazı taşınması konusundaki görüşlerimi paylaşmak istiyorum.

Forum sistemlerinde yapı, farklı ilgi alanlarını belirleyen alt forumların (kategorilerin) oluşturulması ve farklı ilgi alanları olan ziyaretçi ve üyelerin kendi ilgileri doğrultusundaki içeriğe daha rahat ulaşması için tasarlanmış durumda. En azından teoride işler böyle.

Bazen üyelerin ve yöneticilerin görüş ayrılıkları oluşabiliyor. Üye içeriğin bir kategoriye ait olduğunu, yönetici ise başka bir kategoriye ait olduğunu düşünebiliyor. Bu durumda oluşan görüş ayrılığını nasıl çözmeli? Sizin ortaya koyduğunuz tutum çözüm odaklı mıdır? Maksadım ortaya bir kabahat koyup, sonra da bunu birine taşıtmak değil tabii ki.

Sonuç olarak yazıların taşınması bir anlaşmazlığa sebep oluyor. Bu anlaşmazlığı da yönetim olarak çözme çabasında olduğumuzu ve bir süre sonra artık hiçbir yazının taşınmak zorunda kalmadan daha çok üyeye ulaşacağını söyleyebilirim.

İyi dileklerimle,
Abdullah
● T a ş l a r ı · y e r i n d e n · o y n a t m a · z a m a n ı  !
Öncelikle Mehmet Fatih Varlı Beyin, yayınlanmış olduğu Atalık- Sax maçını kendim öğrencilerime övgüyle anlattığım bir maç oldugunu belirtmek isterim. Kendi yayınladığı mesajı bırakın silmeyi görmedim bile.

Ben kendisinin paylaşımlarını zevkle takip eden biri olarak,beni tanımadan benim hakkımda yazdığı cümleleri görünce çok üzüldüm.

Satranç Olimpiyatında Görevli olup, forumda Federasyonun adamı cümlesi çok ağır bir cümle , bunu kabul etmem çok zor,

Ben Ali Nihat Bey'in adamı olsaydım, yıllar önce Siirt İl temsilcisi olurdum.Hatta il temsilcisi olsam bile onun adamı olduğumu kimse söyleyemezdi, çünkü fazlasıyla hakettiğimi düşünüyorum. Başkanın çağrı yazısına Projelerimi anlatmama rağmen Temsiliciliği alamayan biri için onun forumdaki adamı nasıl olunuyorsa. Sad

15 Yıldır satrancın her alanında görev alan biri olarak hiç bu kadar üzülmemiştim ,ve bir satranççının beni bu kadar üzeceğini tahmin edemezdim. Çünkü ben gerçekten bir satranç aşığıyım . Hatta İlimde hangi sendikalısın diyenlerede Chess-Sen diyen biriyim.

Son olarak Mehmet Fatih Varlı Beye, Ben kimsenin adamı değilim,olmamda. Olimpiyatta görevli çağrılmam yaptığım işi hakkıyla yerine getirdiğim bilindiği için Bülten Editoru Yasin Emrah Yağızın beni Bülten ekibinde görmesinden kaynaklanıyor.
FI-NA İhsan KILIÇ - Siirt
İhsan bey özürdilerim. Benim yaşadığım durum oynağım hamleyi ( yazımı ) masanın başına döndüğümde yerinde görememek.
Ara
İhsan Kılıç birçok konuda güvenebileceğimiz,Satrancı gerçekten seven bir arkadaşımızdır.Ben kendisinin İl temsilcisi olmasını tasvip etmem.Çünkü öncelikle sporcu ve küçüklerin antrenörü olarak başarılı olacağını düşünürüm.
Yazının yerini değiştirmesinde de kötü niyet olmadığını düşünüyorum.Öte yandan bu bölümde kalsaydı çok fazla yazı olduğundan boğulur giderdi.Oysa oyunlar bölümünde evvelce Atalık-Sax maçını görmemiş olanların dikkatini çekecektir.
Birbirimizin şevkini kırmayalım.Görüş bildirmek isteyenleri sonuna kadar dinleyelim!
Ateş Ülker
Ara
Ben de tam olarak bu konudan rahatsız olduğum için bu www.satranctr.com adresinde yeni bir forum açtık ama bu "tepki" hareketim sonrası ilk yaptığım iş, İhsan Kılıç'a bu forum hakkında yaptığım genellemelerin kendisini kapsamadığını bildiren bir özel mesaj yazmak oldu. En son suçlanacak kişilerden birini suçlamışsınız maalesef.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi