................... Konusu
................
2023 Milli Takımımızda oynatılan, minik bir kardeşimiz..
Oynayan demiyorum, oynatılan diyorum; minik ........ ve ailesi bu sözüme kırılmasınlar..

Normalde, söz konusu olan şey bilhassa sporcularımız olduğu zaman, kişiler üzerinden tartışmayı doğru bulmuyorum. Ama çok merak ettiğim bir konu var, ......... ve Ailesi beni bağışlasınlar, minik ....... nasılsa foruma girip bunları okuyamaz diyerek ve diledikleri anda yazımı kaldırma sözü vererek, kendilerine bir şey sormak istiyorum..

.......... kardeşimiz olimpiyatlarda 7'de 0 yapmış. O yaştaki bir çocuğun olimpiyatlarda oynatılmasının sakıncaları ortadayken, üstelik bir de 7'de 0 yapmasıyla ilgili, merak ettiğim bir şey var:

.............'ın morali, motivasyonu, satranca olan bakışı şu anda ne durumdadır?
Eğer ............., federasyonun tamamen yanlış bir uygulamasının sonucu olarak, bir travma yaşamış ve satrançtan soğumuşsa, akademik kariyeri açısından uzmanlık dalı seçeneklerinde "Çocuk Psikiyatrisi"ni de bulunduran ve çocukları çok seven biri olarak, buna en çok ben üzüleceğim.. İnşallah böyle bir şey olmamıştır..

Böyle bir konuyu açtığım için tekrar tekrar beni bağışlasınlar, kimsenin çocuğu üzerinden böylesine somut bir tartışma açmak amacında değilim; ama benzer bir durumla başka küçük arkadaşlarımızın karşılaşmasını istemediğim için bu konuyu açmak durumundaydım. İnşallah .........için herhangi bir sorun yoktur, ama başkaları benzer bir olay yaşarlarsa aynı şekilde atlatamayabilirler.. Bunun yaşanmaması için uğraşıyorum..

Saygılarımla..

(Yazımın ilk halinde ".......... Meselesi" şeklinde attığım başlığı, daha sonra böyle minik bir kardeşimizin isminin "mesele" sözcüğüyle yan yana anılmasını doğru bulmadığım için, başlığı ".......... Konusu" olarak değiştirmeye karar verdim. Hem öyle ümit ediyorum ki, belki ortada bir mesele de yoktur, ...... bu turnuvadan çok daha güçlü ayrılmayı başarabilmiştir. İEA)
Ara
merhaba İbrahim Bey,

... ... kardeşimizi tanımıyorum ancak isminin konu başlığı yapılması sizce es kaza tarafından okunması ile daha travmatik bir durum yaratmaz mı?

2023 takımın oyuncularından çok bu takımı Olimpiyatlara dahil ederken federasyonun hangi düşüncelere sahip olduğunu bilmek isterdim. Empati kurmaya çalışıyorum. Olimpiyatların atmosferini yaşamak büyük bir tecrübe olabilir ancak genç yaşta arkadaşların bu kadar başarısız kılınması sanki kardan çok zarar mı getirdi ? bunu zaman gösterecektir.
Ara
Bende Günay beye katılıyorum sanki bu daha çok aileyi ilgilendiren ailevi bir problem. Burada tartışılacak tek şey o yaştaki çocuklara olimpiyat ne katar ne götürür.

... kardeşimiz eğer hırslı ve egolu bir çocuk ise bence bu sonuç onda gaz etkisi yapar. Satranca daha çok çalışır ve tutunur.

Değilse de satrançtan soğuması ve kendine olan güveninin azalması muhtemeldir.

O yaştaki çocukların satranca bağlanabilmesi için sürekli onore edilmeleri ve çok başarılymış gibi hissettirilmeleri gerekir.
Ara
Haklısınız, elimden geldiğince özen göstermeye çalıştım fakat başlıkta ve hatta yazıda hiç isim vermeden, bir şekilde durumu anlatmaya çalışsam daha iyi olurmuş. Sonuçta ismi geçen kişi bir çocuk.. Sırf meraktan google'da ismini aratarak bile bu başlığı bulabilir. Değiştirmek isterdim ama 30 dakikanın ardından yazımızı değiştiremiyoruz..
Ara
TSF forum kapatılmazdan evvel önerim: "Aktif moderasyon"du.

Yani moderatorlerin, "belli" durumlarda acil müdahale yetkisine sahip olmaları ve bunu kullanmaları...

Bu gibi durumlarda ismin başlıktan silinmesinin, kimseye bir zararı olmayacağı gibi, genele ilişkin "iyi"dir.

Forum yöneticileri rica etsek düşünüler mi bunu acaba? Bir genç arkadaşımızın iyiliği için...

Saygılarımla
Ara
Ben sadece başlıktan değil, gerekli düzenlemeyi yaparak tümden bu arkadaşımızın ismini çıkarmak istiyorum.

İstemeden hata yapmışım. Fark edemedim.
Ailesinden ve minik arkadaşımızdan özür diliyorum.
Ara
Yöneticilerden, bu başlığı tamamen kaldırıp yeni bir başlık halinde bu konuyu ele almalarını rica ettim ve daha düzgün bir yazı gönderdim..
Ara
Sevgili İbrahim, bence bu başlık silinmemeli ve sen düzenlediğin yeni halini altına eklemelisin. Yöneticilere düşen en kolay olanı, silmeyi seçmek değil, acil ve gerekli olduğuna inandığı durumlarda üşenmeden sakıncalı bölümleri gizlemek (burada küçük sporcunun adını, doğrudan onu tanımlayan ayrıntıları) en son çare yazıyı kaldırmaktır. Bunun için ilk fırsatta yazının sahibiyle görüşülüp gerekirse yazının aynen veya düzenlemelerle tekrar yayınlanması konusunda uzlaşma/tartışma yapılabilir.

Forum üyelerinin birbirleriyle ve forum yönetimiyle karşılıklı güvenine ve saygısına dayanan, sorgulanabilir aktif moderatörlük en sağlıklı çözümdür. Bunu sağlamak için de bazen böyle istenmeyen, bir anda gelişmiş durumları yaşamak ve o istenmeyen belki de krize dönüşebilecek durumlarda neler yapıldığını görmek için öylece bırakmak zorundayız. Daha önce Oktay Bey çok güzel açıkladı. Forum yöneticiliği zor iştir. Sağlam bir muhakeme yeteneği bazen ani refleksler gerektirir. Bazen bir yazıyı hemen siler, gizler, engellersiniz çünkü yayında olmaması olmasından daha iyi diye düşünürsünüz, kararda gecikirseniz zararlar oluşabilir. Gerekirse yazıyı, yorumu bir gün sonra tekrar koymanız, yazanın size güvensizliği ve şaha kalmış egosu yoksa, güncel ve zamanında yayınlanması elzem bir yazı değilse, çok büyük bir kayıp değildir. Hatta en uç örneği de vereyim bazen yazıyı yazanla birlikte o yazıyı/yorumu yazanın kulubü, ekibi, çevresine de zarar vereceğini düşündüğünüz için o yazıyı onaylamaz, sağlıklı değerlendirme anına kadar yayından çekebilirsiniz. Forum yöneticiliği, aynen hakemlik gibi, hak ve adalete aracılık edilen önemli, ciddi iştir,.

Neden ilk yazındaki başlık ve içerikte çocuğun adı geçen bölümler hariç kalsın istediğimi de açıklayayım:

Bu başlığın bu haliyle kalması bir vicdan ve etik dersi örneğidir de ondan. Eğer silerseniz satranç kültürümüzde nadir görülen bir hayat dersini yok etmiş olacaksınız. İbrahim, daha yazıyı yazarken, yazdıktan otuz dakika sonra bile içine sinmediğinin farkındadır ama, olan olmuştur. Yazıyı düzeltme, kaldırma şansı kalmamıştır. Yazısına çok saygılı uyarılar gelmiştir. Eleştirinin dozunu arttıran, şiddetli tartışmalar yaşanan bir yönde de seyir edebilirdi.

İbrahim bu başlığı ben açtım kapatın dese bile diğer forum üyelerinin etik değerlere uygunsuz olmayan yorumlarını, emeklerini, forumu ve İbrahim'i ciddiye alıp cevap yazanların emeklerini yok saymak olurdu.

Yıllar sonra bile okudukça ders çıkarmamız gereken bir vicdan, etik, topluluk kültüründen mahrum kalırdık. Bu hatayı Selçuk Aydın,ın başlattığı Ateş Ülker polemiğinde yaşadık. Ben o konuda hiç yazmadım, gerekirse yazarım ancak o tartışmalar sırasında Selçuk Bey, benim adımı da anarak, o yazısında bir tek beni överken bile cümlelerinde hepimizi inciterek kelime seçti. O yazıyı da sırf adım geçse bile, farkında olmasam bile, Selçuk ve Ateş bey istese bile bana sormadan kaldırmamalıydınız. Çünkü cevap hakkımı kullanmak isteyebilirdim. Sordunuz mu?

Selçuk Bey'in söz gelimi, %100 hatalı düşündüğü varsayımıyla bakalım: Şayet bir gün hatalı olduğunu farkederse, hatasını ifade ve telafi etme fırsatını elinden aldınız. Ateş Bey'in haksızlığa uğradığında nasıl davranılması ya da davranılmaması gereken dersini sildiniz, arada yorum yapan bir çok kişiyi, sağlıklı değerlendirmelerini yok saydınız. En abartılı tabirle söylüyorum mertçe, centilmence kozlar nasıl paylaşılır, kavga edilecekse nasıl edilir, nasıl edilmez dersinden, satranç toplumunun ders çıkarmasına fırsat verilmemiş oldu. Bugün de Selçuk Bey'in Artvin Boğaları yazısında "karşılıklı yağlamalar" sözleri nedeniyle şaşırmış durumdayım. Benim tanıdığım Selçuk Aydın bu değil. Hepimiz gibi, memleketin çivisi çıkınca o da kendi kendini yiyip, sorumlu bir vatandaş gibi bir şeyler yapmaya ve bir şeyler yazmaya girişince doğru kelimeleri, en uygun üslübü ilk anda seçememiş olmalı, eminim isim vermeden, çok kızdığı kişileri hedef alırken, attığı taşın, hiç incitmek istemeyeceği başkalarına da değdiğini farkedecektir.

TSF forum'un kapatılmasıyla, bütün olumlu tutumlar ve olumsuzluklarıyla dahi insanlar birbirini çok uzun yıllar boyunca yazdıklarıyla değerlendirebilecek, anlayabilecek, doğru davranışı öğrenebilecek bir satranç kültüründen, ağabeylerin tutum ve düşüncelerinden feyz almaktan yoksun kaldı. Bir de hangi zamanda ve koşulda kim ne demiş, ne yapmış, kronolojik ve yaşayan bir satranç tarihini, arşivini yok ettik ki hala pek kimsenin umrunda değil. (Kuvay Bey'in "el birliğiyle" kulaklarını çınlatalım. Kapatırken bana soramadığı için, TSF de yönetim adına sözcü olduğu için mazereti olabilir ancak, El birliğiyle yaşatmak varken "galiba" bu konuda ve bazı konularda biz, ben yanlış yaptık/yaptım diye bir yazı yazmadıkça onda fazlasıyla var olduğuna inandığım sağduyusunun galip geldiğine inanmam imkansız. Onun yakında yazacağını belirttiği açıklamalarını da bekleyip, göreceğiz.

Bu arada kaç saat olmuş, iyi ki başlık silinmemiş ama, ilk yazıdaki gerekli düzeltmeler yapılmamış. Çok eski bir reklam spotudur (izocam) : Yöneticimiz uyuyor mu?
Ara
Alıntı:Yöneticilerden, bu başlığı tamamen kaldırıp yeni bir başlık halinde bu konuyu ele almalarını rica ettim ve daha düzgün bir yazı gönderdim..

İbrahim'in gönderdiği yazısı, istediği şekilde yeni bir başlık olarak açılabilir. İlla bu başlığın altına eklenmesi gerekmiyor. Yanıtlarda da küçük sporcunun adı geçiyor. O arkadaşlarımızda İbrahim'i uyarırken sporcunun adını kendileri de yazmasalarmış iyiymiş. "küçük sporcular" genellemesiyle aynı hataya ortak olmaz, forum yöneticilerinin işi kolaylaşabilirlerdi. Yöneticiler bu hataları da giderirlerse iyi olur.

Bu başlık İbrahim için ders alınmış, hepimize ders verilmiş, ve başarılmış bir sınavdır.

Bu başlık aynı zamanda, dört yıl önce, seçim zaferi hediyesi ilk iş olarak kapatılan TSF forumda bunu duyuran/duyurmak zorunda kalan Kuvay Bey'in görüş bildirdiği bir başlıktır. Yaklaşımı da, önerisi de doğrudur. Zaten o yazıyı hangi düşüncelerle kaleme aldığını hala aklım almaz. Sessizliğinin ve sabrının haklı gerekçelerini bir gün uygun bulup açıklarsa, ben de rahatlarım o da herhalde "ne derlerse desinler umurumda değil, ben yaptım oldu" diyecek bir kişi olmadığı için rahatlar.

Bu açıdan da bu başlık önemlidir. Ben bu başlıkta forumu önemsediğim, değerli bulduğum için cevap yazdım. Bu başlık gidince yazılanlara ve yazanlara verdiğim tüm değerlerde silinmiş olurdu. Sevgili İbrahim'in beni anlayacağını umuyorum.[/quote]
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi