Çok tartışılan ve değişen kurallar
Kurallarda değişiklikler önce yapılıyor sonra tartışılıyor. Oysa tersi olması gerekir. Fakat daha önemlisi ve benim onaylamadığım, satrancı başka branşlara örneğin sporun diğer sevilen dallarına benzeme isteği. Böyle olunca zaman içerisinde kurallarla oynama ihtiyacı da doğuyor.

Beraberliği ele alalım. Bu çok satranca özgü bir durumdur. Çünkü satranç mantık ve hesap oyunudur. Seyirciler heyecan duyamıyor diye beraberliğe karşı çıkmak doğru değildir, satrancın doğasını bozar. Teklif yoluyla beraberlik, mücadele dallarında bildiğim kadarı yalnızca satrançta vardır. Bu nedenle x hamlesinden önce bebarabere yapılamaz gibi kurallar oyunu bozmaktadır. Belki galibiyeti özendirmek için puanı arttırılabilir. Konacak ödül ya da kazanılacak avantajlarda galibiyet sayısı esas alınabilir v.b.

10.2’deki değişiklik hakemin durumu kavrayabilmesi için yapılmış olmalı. Ama sonuçta bir tarafın yararına işleyebilir ki, bu haksızlığa yol açar.

Geç kalmada hakeme insiyatif tanınması bir takım ayrıcalıklı durumların ortaya çıkmasına neden olabilir. Hakem sizin mazeretinizi beğenir, benimkini beğenmez. Mazeretlerin o anda kanıtlanması nasıl olacaktır? Geçerli mazeretler nasıl belirlinecektir. Ayrıca bunun için hakem kurumunun da çok güvenilir olması gerekir.

Hakemden açıklama istenebilmesini ben de olumlu buldum. Ancak bu kural güçlü ve bilgili hakemler talep eder.

Oktay Bey, 3 konum tekrarında oluştuğu anda iddiada bulunabilirsiniz. Sonradan itiraz hakkı bunu kapsamaz. Kanımca bu itiraz maddi hatalarla ilgilidir. Örneğin 1-0 yerine 0-1 yazıp imzalamışsınızdır.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Oktay ERTAN - 15-09-2012, 21:42
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: avni katipoğlu - 15-09-2012, 22:27
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Sabri Koçak - 16-09-2012, 14:11
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: abdulkadirbener - 22-09-2012, 13:24
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Sabri Koçak - 22-09-2012, 17:18
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: mahmutosman - 09-10-2012, 08:52

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi