LAKAP KULLANAN FORUM ÜYELERİ
Önce kavram doğrulama: Lakap değil. Lakap olmaz çünkü lakap, üçüncü kişiler tarafından bir insana takılan yakıştırmayı ifade eder, genellikle de küçük düşürücüdür. Ayşo'nun arkadaşı Sidikli Fato gibi (Davaro filminden alıntıdır, mana aramayalım Big Grin).

Burada kullanılan rumuzdur. İstenirse müstear ad denilebilir.

avni katipoğlu Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Forumda yazı veya cevap yazarken isim kullanmanız önemli sanıyorum

Forumda yazı yazarken isim kullanılmasını önemli sanıyorsunuz ama bu sanılacak birşey değil. Bilinecek veya bilinmeyecek birşey. E tabii bunu bilmemek için özel bir beceriye sahip olmak ve mesela yazı yazdığı forumun kurallarını bilmemek lazım.

Rumuz, bu forum yönetiminin isteyenlere verdiği bir hak. İstenirse burada yazacak kişiler rumuzla yazabiliyorlar. Yani bazı arkadaşlarımızın özellikle çaba gösterdiğinin aksine burada gizli, kapaklı, yasaklı ve utanılacak bir iş yapılmıyor. Bir hak kullanılıyor.

Birçok forumda veya sanal mecrada olduğu gibi (ki en bilineni ekşi sözlüktür) yazarın kimliğini ilan etmemesine imkan verilmiş. Ben veya orheen veya bir başkası da bu hakkı kullanıyor.

avni katipoğlu Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Bunu sağlarsanız okunabilir bir durum sağlarsınız.

Olur 8)

avni katipoğlu Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Yada, neden lakap kullanma zorunluluğunda kaldığınızı açıklarsanız daha da iyi olur.

Bu olmaz Big Grin

Nedenini Hüseyin beye cevaben yazacağım ama küçük ve son bir not.

Ya da yazarken dahi anlamına gelen de ve da'lar bitişik yazılmaz. Bunu sağlarsanız okunabilir olursunuz.

Veya bilmiyorum belki de olmazsınız.

--------------

Hüseyin AKTAŞ Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Avni Bey,
Bu konuda daha önceleri bir kaç başlık açıldı ki, biri de bana aittir, tıklayın bu bağı: http://forum.satranc.biz/viewtopic.php?t...highlight=

Forumda yenisiniz. Forumlarda yazmak konusunda da yenisiniz. Ama daha önemlisi "yazmak" konusunda da yenisiniz. ("Sen buralarda yenisin galiba?")

Zaman zaman güzel düşünceler iletiyorsunuz ancak "yeni" oluşunuz düşüncelerinizin anlaşılmasını güçleştiriyor. Bu nedenle öncelikle forumun yapısını incelemenizi, daha sonra da yazma kurallarını incelemenizi önerirken bunun dostça bir eleştiri olduğunu ileteyim.

Avni beyin "laf sokarcasına" bir başlık açtığını ve yazısının bu içerikte olduğunu düşünmüyorum. Eh, "inat da bir murattır".Smile

Takma adla ilgili bir başka tartışamaya da şu bağdan erişebilirsiniz: http://www.sonsuz.us/node/nick_takma_ad

Selamlar...

Özellikle 2.dünya travmasından sonra faşizm kavramı incelenirken bir sosyolog çok ciddi bir tespit yapmıştı, bu beni çok etkiledi: Faşizm, bilinenin aksine, salt insanların fikirlerinin veya haklarının susturulması değildir. Daha fazlası, insanların bir konuda konuşmaya zorunlu bırakılmasıdır.

Mesela size Türk şairlerinin şiirlerini okumayı, söylemeyi yasaklarlarsa bu yüzdeyüz faşizan bir yaklaşımdır. Ama gerçek ve saf faşizm daha beteridir: Size zorla hangi şairi sevdiğinizi söylemeye mecbur bırakmak, daha kötüsü de sevmediğiniz bir şairi sevdiğinizi söyletmektir. .

Şimdi yukarıda da belirttim (ki eskiler "bilinenin tekrarı ayıptır" derler), rumuzla yazmak forum yönetiminin verdiği bir hak. Birçok forumlarda olduğu gibi.

Bugün siyasetinden futboluna bu ülkedeki yüzlerce forumda bu imkan var. Dedim ya, en basitinden ekşi sözlükte bu var hatta orada gerçek isimle yazamıyorsunuz.

Çeşitli sebepleri olabilir, bir arkadaşımız çok akıllıca söylemiş, adam devlet memurudur yazmak istemez mesela. Veya muhalefet etmek için geçici kaydolur, ismini ifşa etmek istemez. Veya ismi bilinen biridir, adı üstinde polemik olmasın ister.

Ama tüm bunları defa defa başlıklar açarak sorgulamak fazlasıyla insanları zorlamak, zorla söyletmeye çalışmaktır.

Ha ben niye bunu uzun uzun yazmak zorunda kaldım o da ayrı bir inceleme konusu. Artık bilemiyorum mu benim ayıbım mı sizin mi?

Hüseyin AKTAŞ Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Forumda yenisiniz. Forumlarda yazmak konusunda da yenisiniz. Ama daha önemlisi "yazmak" konusunda da yenisiniz. ("Sen buralarda yenisin galiba?")

Valla kriteri hiç anlamadım. Hani şunu okuyan bu forumun sanal Harvard veya Stanford olduğunu sanacak, önce asistan girip zamanla pofesörlüğe mi yükseltiyorsunuz insanları, anlamadım?

Kusura bakmayın, rumuzla yazan ve fırsatını her bulduğunuzda saydırdığınız hiç kimse böyle bir ayırımcılıkla ve kaba mahalle ağbisi üslubu ile yazmıyor.

Son olarak, sanırım şu başlıklar ve içerikler konusunda da kafanız genel olarak karışık.

Bir yerde foruma niçin başlık açılmıyor diye yazıp (ki bence başlık kirliliği var ve ciddi başlıkların içinde fazla dolu yazı yok) diğer taraftan "siz yeniler fazla yazmayın, siz lakap taşıyanlar kimliklerinizi verin" diye giderseniz, kime neyi yazdıracaksınız?

Yoksa oradaki temel endişeniz ve şu satranç dışı başlıklara bu kadar ilginiz, aslında satranç hakkında çok fazla söyleyecek bir şeyinizin olmaması olabilir mi?

Ben kendi adıma, kimseye hakaret etmeyeceğimi, doğru veya yanlış, yazdıklarımın satrançla ilgili olacağını ve bir içerik taşıyacağını vaat edebilirim. Ha bunu iyi yapamayabilirim o ayrı ama bir yazım vesilesi ile Sabri beyin, Cengiz beyin, atıyorum Olcay'ın veya isimsiz herhangi bir kişinin şuraya satranç hakkında iki satır karalaması benim için iyidir.

Fikirlerden pek korkmayın, yenilerden de. Şurayı bölmek, çapmak gibi bir emel taşıyacak adamın zaten aklı yoktur.

Ve ayrıca hiçbirimiz küçük çocukları kesip dolaplarında saklayan adamlar falan değiliz, küçük bir satranç camiasının basit insanlarıyız. Bizi fazla abartmayın.

Ve tabii bizim üzerimizden kendinizi de :wink:
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
LAKAP KULLANAN FORUM ÜYELERİ - Yazar: avni katipoğlu - 02-10-2012, 22:52
RE: LAKAP KULLANAN FORUM ÜYELERİ - Yazar: rfttn - 18-04-2015, 09:20
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: orheen - 03-10-2012, 12:23
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hüseyin AKTAŞ - 03-10-2012, 15:05
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Mojo Jojo - 03-10-2012, 19:40
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Günay Özgür - 03-10-2012, 20:44
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: orheen - 03-10-2012, 21:00
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hüseyin AKTAŞ - 03-10-2012, 21:28
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: abdulkadirbener - 03-10-2012, 21:35