Satrancın Mozartı Sahne Aldı
Satrancın dehası Magnus Carlsen Bilbao da devam eden Grand Slam Masters turnuvasında ilk turda yenildiği Caruana yı müthiş bir oyun sonu ortaya koyarak yendi. Dün de Vallejoyu indiren Carlsen gün itibariyle ratingini 2844.8 yapmış oldu.

Her iki maçı da fransız savunmasına karşı kazanarak 5 puan geride olduğu Caruana yı yakalamış oldu.

Kasparovun 2851 lik rekoruna bir adım daha yaklaşmış oldu. Aroniana karşı da aynı güzellikte oynarsa onu da yeneceğine ve bu yıl sonuna kadar 2851 barajını geçeceğine inancım tamdır.
Ara
Mozart şimdi de Anandı yendi. Daha 30. hamlede Anand sicilya savunmasında terk etmek zorunda kaldı. Carsenin atağına değil sicilya, teksas savunması bile dayanamazdı :wink:

Carlsen ile liderliği paylaşan Caruana da Aronianı yenmeyi başardı.

Gençler iyi iş çıkartıyor.

http://www.bilbaomastersfinal.com/en/live-games/
Ara
Carlsen, Caruana karşısında tahminlerin ötesinde rahat bir galibiyet almış. Caruana, Carlsenin hazırlamış olduğu açılısı inanılması güç bir şekilde kötü oynayarak kaybetmiş....

http://uploading.com/files/get/98c4c94e/...2B2012.pgn

http://www.bilbaomastersfinal.com/en/live-games/
Ara
Burada oynanan eşitlik bozma maçlarının blitz olduğunu da unutmamak gerek. Yinede Caruana gibi bir Süper GM nin daha 17. hamlede terk etmek zorunda kalması gerçekten inanılması zor.

Mozartın bu lakabı boş yere almadığının kanıtlarından birisidir. Satrancın sınırlarını zorlayan bir isim.

9. turda standart sürede Anandın avucunun içi gibi bildiği sicilyada perişan olması bence inanılması zor oyunlardan birisidir.

Bu arada forumda güncel oyunları da takip edip onlardan heyecan duyabilen arkadaşların olduğunu görmek güzel :wink:
Ara
Turnuvanın bir diğer olayı da Vallejonun turnuvaları bırakması. 9. turda kendi evinde Karjakine mat olan Vallejo artık turnuvalara katılmayacağını açıklamış.

Üç piyon öndeyken ve konum olarak ta denk sayılabilecek bir oyunda tek bir hatalı hamle ile oyunu karjakine hediye etmesi sanırım onu epey etkilemiş.
Ara
Carlsen bana göre dünyanın en iyi oyuncusu olmaya ve dünya şampiyonluğuna en güçlü adaydır. Benim kişisel görüşüm..
Ara
hakanaktas14 Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Carlsen bana göre dünyanın en iyi oyuncusu olmaya ve dünya şampiyonluğuna en güçlü adaydır. Benim kişisel görüşüm..

Mevcut veriler zaten kişisel görüşten öte genel bir kanı oluşturmaya yeterde artar bile, kesinlikle en güçlü adaydır....
Ara
Magnus Carlsen 4 ELO Puanı daha alırsa Kasparov'un elinde tuttuğu Dünya ELO rekorunu kırmış olacak. Böylece "Satrancın Everest'i" lakabı da Carlsen'e geçmiş olacak. Smile

Bu gerçekleşirse Kasparov'un Carlsen'i öğrencisi olarak aldığı dönem onun hakkında söylediklerini buradan yazmak istiyorum.

topten.jpg

Saygılar...
Yalnız Dünya şampiyonluğunda büyük paralar döndüğü için Anand ın normal turnuvalardaki gücüyle oynayacağını sanmıyorum.

En büyük aday kuşkusuz Carsen ancak Anand o parayı kolay kolay bırakmaz.

Carlsen bir sonraki turnuvada 2851 i geçer diye tahmin ediyorum.

İlk onda rusların hegemonyasının azalmış olması rengarenk bayrakların ilk onda dalgalanmasını sağlamış. İnsan, hadi ilk 10 da yok ta bari ilk 100 de Türk bayrağı olsun diyesi geliyorda işte mazeret çok.

Yazışmalı satrançta böyle elo tutulsa ilk onda olurduk kesin. Bilgisayar sağolsun :lol:
Ara
merhabalar,

yarın bir gün Kasparov'u transfer ederiz Smile onu da Türk yaparız . o zaman ilk onda bir adamımız olur :lol:
Ara
Kasparov siyasete atıldı, satranç ile gerçek dünya arasındaki iddaa ettiği bağıntılara güvendi sanırım. Ancak hesaba katmadığı birçok gerçekle yüzleşmek zorunda kaldı.

Satranç ta kurallar bellidir ve değişmez. Taşlar konumuna göre değerleri azalıp artar ancak genelde değerleri üç aşa beş yukarı standarttır. Gerçek hayatta ise kurallar kişiye göre duruma göre değişebilir. Yanlış doğru olur doğruda yanlış olur.

Kısacası Kasparov'un strateji ve teknik bilgisi rus siyaseti için oldukça yetersiz kaldı. Arkasında belli bir kitle var tabiki ancak Putin ve ortağına karşı rekabet şansı yok.

Kasparov paraya doymuş bir adam diye düşünüyorum. Paraya doyulurmu diyebilirsiniz ancak doymasa satrancı bırakmazdı. İdealist, kendi fikirleri olan ve bu uğurda yerlerde bile sürüklenmekten kaçınmayan gözü kara bir adam. Egosu aç bir adam. Dünyanın en büyük satranççısı olmak ona yetmiyor. Rusya'ya gerçek demokrasi getirme hayalinde.

Böyle bir adam para için ülke değiştirirmi 8)
Ara
Merhaba bu yoğun gündem arasında london chess classic 2012 yi takip edebiliyormusunuz bilmiyorum ancak Carlsen olayı abarttı.

5.5/6 gibi bir performansla anlık elosunu 2863.6 yaptı. Berlinci Kramnik dışında kimse bu dahiyi durduramıyor.

Bu konudaki yorumlarınızı rica ediyorum daha ne kadar Elo arttırabilir ?
Ara
Turnuvayı takip ediyorum tabiki özellikle carlseni, oyunlarında açılışlardan bağımsız olarak oyun ortasının herhangi bir bölümünde taşlarını kolaylıkla istediği konuma getirip kazanç girişimlerine başlıyor ve şuana kadar bu girişimlerden sonuç aldı. Konumların risklerini üstlenip maçları beraberliğe sürüklemek yerine kazanç olanakları yaratma isteği müthiş..
Ara
Carlsen iyi gidiyor ancak, 2. baharındaki adams ve kramnikte hiç fena değil bence, özellikle carlsenin bay olacağı 8. turda kramnik ve özellikle adams kayıpsız geçebilirlerse 9.turda her ikisininde carlseni yakalama şansı olacak ve son tur ikisi birbirleri ile karşılaşacak, tabi tüm bunlardan önce 7. turda beyazlarla nakamuranın carlsenden en az bir beraberlik koparması gerek... yani son tur değişik heyecanlara gebe gibi duruyor şimdidenSmile
Ara
anand adamsa oyunu hediye etti adeta. kramnik cok saglamci oynuyor carlseni boyle zor yakalar gibime geliyor ancak dedign gibi son tur epey heyecanli gececek.

bakalim nakamura calsen sinavinda neler yapacak. son yillarda izledigm en guzel turnuva diyebilirim.
Ara
Evet nakamura üzerine düşeni yaptı beraberliği ilginç bir maçın sonunda aldı. Adams maçı hala devam etmekte eğer kazanırsa turnuva ilginç bir duruma gelecek. Yarın carlsenin bay olduğu turda kramnik gawaini yenerek puanını 15 e çıkaracaktır. Son tura girilirken Carlsen 17 Kramnik 15 ve duruma göre adams 16 puan ile girebilir...
Ara
İşte satrançta beraberlik olacaksa böyle olmalı. Seyrederken haz alınan maçlar bunlar. Adams berbaerlik yapacak gibi gözüküyor.
Ara
Bence Adams son ana kadar konumu zorlayacaktır, puan tablosunun farkındadır, zaten konum, istediği her an beraberliği alabileceği bir durumda, eğer bu konumdan kazanç çıkartırsa uygulayacağı yöntem öğretici olacaktır.(Maç 43. Hamlede)
Ara
Adams maçı 78 hamleyi buldu ve devam etmekte, adams beraberliği kabul etmeme uğruna geçer piyonunuda verdi, birşekilde kazanmaya oynuyor artık ama rakip hata yapmaz ise beraberlik olacak gibi....
Ara
Adams 84 hamle sonunda beraberliğe razı olmak zorunda kaldı...

Şuanki Puan durumu

Carlsen 17 Puan Maç 7
Kramnik 12 Puan Maç 6
Adams 11 Puan Maç 6

Kramnik eksik maçını Gawain ile oynuyarak son tura girecek ve muhtemelen son tur öncesi puanını 15 e çıkartacak. Carlsene son tur beraberlik yetermi bilmiyorum puan eşitliğinde turnuvanın sistemi nedir acaba?
(Galibiyet 3 Beraberlik 1 Puan)
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi