NE YAPMALI?
İşlerimin çokluğu,şu anda bir turnuva düzenliyor olmamız ve hazırladığım yazının son anda elektrik kesintisi sonucu silinmesi nedeniyle yanıtım gecikti.Özür dilerim.
Arkadaşlar,
Sayın A.ÜLKER'in görüşlerini çeşitli forumlarda yazdığı yazılardan dolayı zaten yakından biliyordum.Hiç değiştirmemiş olduğu bu görüşler bir "eşitlik bozma sistemi" dışına çıkamadığından Türk satrancının yukarıda sıraladığım sorunlarını çözmekten oldukça uzaktır.Bu nedenle ona maallesef katılamıyacağım.Benim ondan asıl öğrenmek istediğim şey,"anlaşmalı beraberlikler" konusundaki görüşlerinin değişip değişmediğidir.Açıklarsa sevinirim.
Sayın ÜLKER,bağımsız federasyonun başarılı ve başarısız olduğu yönleri araştırmamı istiyor.Başarısız olduğu yönlerle ilgili görüşlerimi önceki yazılarımda açıkladığımı sanıyorum.Başarılı sayılabilecek yönleri;(O da başarı sayılırsa)federasyonu bağımsız hale getirmesi, federasyona gelir kaynakları sağlaması,TSF'ye ait bir bina satın almasıdır.Bunların dışında başarı hanesine yazılacak bir şeyi ben göremedim.Gören varsa lütfen buraya yazsın da hep birlikte öğrenelim.Bana göre uyguladığı her şey yanlış! Uygulamalarının hepsi, satranç camiasının gereksinimlerini karşılamaktan oldukça uzak.
Mojo Jojo arkadaşım,
Mesajının başındaki güzel sözler için çok çok teşekkürler...Ben de senin yazdıklarını zevkle okuduğumu bilmeni isterim.Ancak son mesajımı sana beğendiremediğime üzüldüm.
Ne yapalım? Canın sağ olsun.
Sen de bilirsin ki bir şeyi herkese beğendirebilmek olanaksız.Smile Smile Smile

Öncelikle şunu söylemeliyim ki mesajda kullandığın "afaki" sözcüğüne takıldım kaldım.Çünkü çok farklı anlamlarda kullanılabilecek bir sözcük bu.Üşenmeden sözlükleri karıştırdım ve kurduğun cümleye uygun düşebilecek karşılıkları alt alta dizdim:
1-abartılı,mübalağalı,
2-geyik muhabbetli sözler,
3-gereksiz boş şeyler,
4-temelsiz,gerçekten uzak sözler....

Şöyle bakıyorum da mesajımda:
1- "Hemen hemen her turnuvamızda "Adamınla tokalaş,ötekine vur!" ile "Birbirimizi kırmayalım,zayıfları kıralım." taktikleri sonucu yapılan "anlaşmalı beraberlikler", alttan gelen yeni sporcularımızın yetişmesini sürekli engellemektedir. " demişim.
Bunun neresi geyik,neresi abartılı,neresi temelsiz? Yalan mı bu? Smile
2-"Ayrıca,"güçlü" diye bildiğimiz yerli oyuncularımız, (kendi aralarındaki maçlarda) yaptıkları anlaşmalı beraberlikler sonucu zorunlu olmadıkça birbirleriyle oynamaktan kaçınmaktadır.Bu da yeterli pratik ve mücadele eksikliğine,kondüsyonsuzluğa neden olmakta,güçlü oyuncularımızı yabancılar karşısında zayıf düşürüp başarısızlığa mahkum etmektedir."
Peki bu sözlerin neresi geyik,neresi abartılı,neresi temelsiz? Bu da mı yalan?Smile Smile
3-"Bu sorunları gidermenin tek yolu,"Galibiyete 3 puan"sistemini uygulamaya koyarak her turnuvanın çekişmeli geçmesini sağlamaktan , sporcularımıza daha fazla maç yaptırmaktan,ve böylece kondüsyonlarını da arttırmaktan geçer!" demişim ve böylece Türk satrancının hastalığını teşhis etmiş ve çözümünü de ortaya koymuşum. Ama hiç bir zaman "salt puanlama parametresini değiştirerek temel sorunu çözeriz." diye bir iddiada bulunmadım. Sadece "önkoşuldur" dedim.Smile Smile Smile
Son olarak şunu da belirteyim.Beraberlik ile anlaşmalı beraberlik farklı farklı şeylerdir.Birinde oyununu oynarsın 3 doğal sonuçtan beraberlik çıkar. Diğerinde oyunu hiç oynamadan beraberlik yaparsın.Bu durumda her an şike yapmakla suçlanabilirsin.Aksini isbat etmekte de zorlanırsın!
Lütfen biraz daha düşün de insafa gel!Smile Smile Smile
Diğer tüm konularda hemfikiriz zaten.
Esenlikler dilerim...
Cemil SABAHİ
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
NE YAPMALI? - Yazar: csbh01 - 01-11-2012, 15:04
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Ateş Ülker - 01-11-2012, 16:20
Re: NE YAPMALI? - Yazar: Mojo Jojo - 01-11-2012, 22:48
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: csbh01 - 03-11-2012, 04:12
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Mojo Jojo - 03-11-2012, 06:36

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi