DAEM hk.
Gökhan Bey Merhaba,

Eleştirilerinizi büyük bir dikkatle okudum. İzin verirseniz cevaplamak istiyorum. Baştan bilgilendireyim amacım şahsınızı eleştirmek değil, sadece yazdıklarınızı cevaplamaktır.

Yazdıklarınızı okuyanlar doğru sanabilir.
Bu endişeyle cevap yazma gereği duydum. Yoksa forumda yazı yazmak konusunda çekincelerim var artık.

Yazınızı birkaç farklı açıdan ele almam lazım.

(1) "Programı yazan kişi deneyimsizdir, acemidir, Türk olmasının bir önemi de yoktur" düşünceniz.

(2) "Programı yazan bir ekip yoktur, yazıldığı programlama dili dandiktir, 4.nesil hantal bir dildir ve üstelik kullanılan yan araçlar SQL vs. kolaycılıktır, ayrıca da programın kendi veritabanı yoktur" düşünceniz.

(3) "Programın getirdiği herhangi bir yenilik yoktur, yaptıklarının tamamını internetten bulacağınız ücretsiz yazılımlarla, hatta ücretsiz web sayfalarıyla elde etmeniz mümkündür" düşünceniz.

(4) "Kurulumu zordur, birçok kişi kurulumla ilgili hata mesajları yazmış, demek ki doğru dürüst kurulamıyor bile" düşünceniz.

(5) Diğer iddialarınız.

Bu düşüncelerinizi ya da iddialarınızı ne maksatla yazdığınızı tam olarak bilemiyorum, ama amacınızın üzüm yemek olmadığı açık. Her birinde ayrı ayrı haksız ve yanıltıcı içerikler var.

Açıklamaya çalışayım:

(1) "Programı yazan kişi deneyimsizdir, acemidir, Türk olmasının bir önemi de yoktur" düşünceniz doğru değildir.

Ben 1970 doğumluyum. Ankara Mamak'ta bir gecekonduda dünyaya geldim. Aslen Yozgat'lıyım. 10 Yaşımda ilk bilgisayar tanışıklığını yaşadım. 12 Yaşımda ilk programımı bir bisiklet karşılığında sattım. 14 Yaşımda TübitakBilimveTeknik dergisinde "Üç Boyutlu Uzayda Vektörel Şekilleri X-Y-Z eksenlerinde belirlenen açılarda çeviren ve Hercules grafik kartlı bilgisayarlarda grafik olarak üreten" bir programım yayınlandı. Sn.Emrehan Halıcı, benimle şahsen tanışmak istedi, beni o yaşımda Tübitak'ın "Bilim Adamı Yetiştirme Merkezi"ne üye yaptı. Gidemedim, şartlar uygun olmadı.

Üniversite sınavından aldığım puanla (ve dereceyle) TM M MF TS gruplarından Türkiye'nin dilediğim bir fakültesine girebiliyordum. Biyoloji hariç tüm kitapçığı çözdüm. (Biyolojiyi unuttum). ODTÜ Bilgisayar istiyordum, rahatlıkla da girebiliyordum, ama aile meclisi benim bir kamu yöneticisi olmamı arzuluyordu. Bilgisayar okuyamadım. Siyasal okudum. Okulun ikinci sınıfında bir yazılım şirketi kurdum. 1998 Yılındaki mali krizde iflas ettim. Öğrenciyken bile birtakım yazılım ihalelerine girip aldım ve yazdım. Şirket batınca farklı yerlerde yazılım geliştirme uzmanı olarak çalıştım. Microsoft Türkiye için yaz okullarında ODTÜ, Hacettepe, Gazi, Erciyes, Selçuk vs.vs.vs. üniversitelerinin Bilgisayar Mühendisliği bölümleri için programlama dersleri verdim. Eğitim alma ve verme hayatımı daha fazla uzatmayacağım çok uzun çünkü; ama şunu bilin ki hala devam ediyor. Bu işte eğitim hiç bitmiyor, hep eğitim almak zorundasınız, ben sık sık veriyorum aynı zamanda... Son teknolojiyi öğrenmek ve kullanmak isteyenler oluyor sizin aksinize. Örneğin geçen ay Genel Kurmay'ın Dijital Harp Karargahıında çalışan 14 kişilik Tübitak çalışanı olan yazılım mühendisi ekibine Daem'de kullandığım WPF teknolojisi ve WCF teknolojisi ile ilgili iki haftalık ders verdim. Onlar beni amatör görmediler nedense ve çok memnun kaldılar. Ders verdiğim kamu kurumu, asker ya da polis teşkilatlarının kritik yazılım geliştirme birimlerinin yerini sayısını ezberden say deseniz zorlanırım. Bu arada şimdi farkettim. Dijital Harp Karargahımızda 20 değil 14 tane yazılım mühendisi varmış.

Üniversiteler için Microsoft adına verdiğim o derslerin birinde yaşadığım bir anıyı hiç unutmam: Son saatte her öğrenci grubuna söylediğim şu sözleri söyledim "Programcısınız, muhtemelen bir kısmınız kamuda yazılımcı olacak, ileride size -Siz beceremezsiniz, bak elin Amerikalısı Almanı yazmış, kaç milyon dolarsa parasını verip alalım, diyecekler. Lütfen, yalvarırım, şu memleket için kanını canını veren Kurtuluş Savaşı şehitlerimizin hatırına bu lafları söyleyenlere kanmayın, mandacı zihniyeti lütfen reddedin "Biz yazarız, paramızı neden yabancılara yapabileceğimiz bir iş için ödeyelim" deyin. Yazamazsanız bile deneyin. Yapamazsanız gece gündüz farketmez beni arayın yardım isteyin, elimden geleni yapmazsam adiyim," dedim. Çıkan gürültüden binadaki diğer dersliklerin hocaları, öğrencileri, sekreterya hatta kurum müdürü odaya geldi. 30 kadar son sınıf öğrencisi ayakta alkış, ıslık ve her türlü tezahürat yapıyordu. Hayatımın ilkesini anlatmıştım sadece, hep anlatırdım; genelde de sizin yaptığınız gibi eleştirilirdim. Ama ilk kez böyle karşılanmıştım. Ağladım.

Siz ChessBase download versiyonuna 99.99€ (Yaklaşık 230 TL ödemeye devam ediniz.) http://www.chessbase-shop.com/en/cat_root

Ayrıca şunu belirtmeliyim. SatrançLife dergisinin son sayısına verdiğim röportajda da belirtmiştim ki ilk amacım ChessBase ile ya da başkasıyla uluslararası arenada yarışmak değil. Ben hiçbir yerde "onların yaptığının tamamını daha iyi yapıyorum, fazlasını da yapıyorum" demedim. Şunu söyledim: "Ben onların faydalı gördüğüm özelliklerini aldım, onlarda olmayan bazı özellikleri de üzerine ekledim". Siz olmadığını iddia etmişsiniz, okursanız aşağıda açıklayacağım onlarda olmayanın neler olduğunu.

Özetle; biliniz ki acemi değilim;.. siz 20 yıl önce Boğaziçi Bilgisayar Programcılığı okumuşsunuz, ben okumadım. Ben AÜ Siyasal okudum. Microsoft Ortadoğu Software Evangelist'inin yorumuyla "Gözlerime inanmıyorum, tek bir tabloda 75 Milyar kayıt tutuyorsunuz ve bunu inanılmaz bir algoritmayla beş dakikada raporlayıveriyorsunuz." dediği programı yazdım. Pasifiğin ve Akdeniz'in otelcilik devi Fidelio'nun 500.000€ karşılığında çalıştığım firmanın otelleri için alınacağını duyunca "Hop hop bu kadar para elin gavuruna verilir mi! Ben yazarım!" dedim, ve altı ay sonra Hilton grubu genel koordinatörlüğünü yapmış Sn Ziya bey'den "Ben hayatımda Fidelio dahil bu kadar esnek, hızlı, estetik ve kolay bir otel yazılımı görmedim, sizi ayakta alkışlıyorum!" dediği programı ben dahil beş kişilik bir ekiple yazdım. Üstelik altı ayda yazdım. 20.000 Kişinin maaş bordrosunu bir saatte hazırlayabiliyormuş süper programmış diye satın alınmak istenen Amerikan kökenli bir yazılımın lafını duyar duymaz bir İK ve Bordro programı yazma kararı aldım, ekibimle o projeyi üç ayda bitirdim. 20.000 Kişinin bordrosunu üç dakikada hazır edebildiğimizi görenler aylarca hesaplarda hata aradılar. Bulamadılar. Daha kaç projede kaç "iyi" yazılım ürettiğimi burada yazsam haklı olarak sıkılırsınız. Evet ben Boğaziçi okumadım, okutmadılar. Kusuruma bakmayınız.

Ben sizi kısaca araştırdım, (Yanlışım yoksa) İki boyutlu yüzeylerde minimum fire ile kesim şeması hazırlayan programınız var. Bundan haberim olsaydı Nil Nehri üzerindeki en büyük köprü olan çelik köprüyü inşa eden Akfen İnşaat'ın bir milyon Euro verip Fransız birilerinden bu işi minimum fireyle yaptıklarını iddia eden bir program almalarına engel olmaya çalışırdım. Sonuçta memleket kazansın öyle değil mi? Ama bilmiyordum. Ben sizin programınızı "Yapılmışı var, bunu niye kullanalım ki?" demiyorum. "Yapılmışı olsa da, hatta yapılmışı daha iyi veya daha ucuz bile olsa benim insanımın yaptığını kullanmalıyım" diyorum.

Lütfen tanımadığınız insanları bu kadar kolay eleştirmeyiniz, size bunu yapmanız için kıramayacağınız birileri telkinde bulunmuş bile olsa önce o kişiyi tanıyınız, vicdanlı olunuz...

(2) "Programı yazan bir ekip yoktur, yazıldığı programlama dili dandiktir, 4.nesil hantal bir dildir ve üstelik kullanılan yan araçlar SQL vs. kolaycılıktır, ayrıca da programın kendi veritabanı yoktur" düşünceniz.

Evet ekibim 20 kişi değil. Hatta yok. Ne yazık. Chessbase gibi yılda en az 18 Milyon Euro ciro yapıyor olsaydım olurdu. Ama yok. Chessbase'deki 20 kişinin on yıldan uzun bir süredir üzerinde çalıştığı programdan daha iyi bir programı bir yılda yazamamışım, o nedenle Chessbase veya diğerleri satın alınmalıymış. Sanırım doğrudur, ne diyebilirim. Ekibim yok. Ekibe maaş verecek param yok çünkü. Bu düşünce tarzı "güçlü daha güçlü olsun, zayıfın aklı da, hakkı da, şansı da yoktur!" gibi bir düşüncedir. Ben bunu reddederim.

Programlama dili .Net CLR grubundaki 20 küsür programlama dilinden birisidir. Dandik midir? Şöyle yazayım: Neden mesela DenizBank altyapısında verilerini kaydetmek için %100 veri güvenliği garantisi veren SQL Server kullanır. SQL Server dandik bir platform mu? Öyleyse neden binlerce kurumsal müşteri SQL'i kullanır? Neden performans yarışlarında zirvededir? (TPC bağımsız bir kuruluş: http://www.tpc.org/tpce/results/tpce_perf_results.asp ) Peki, SQL Server dandik değilse nasıl yazılmıştır? 4.Seviye hantal bir dille mi yazılmıştır? Aaaa evet .Net ile yazılmış, ne garip? DotNet platformu dandik bir platform mu? Hantal mı? O zaman SQL nasıl saniyede 4 milyon işlem gerçekleştirebilecek kapasiteye sahip acaba? O zaman yeni çıkan Windows 8 neden %100 Dotnet platformu üzerine oturtulmuş bir işletim sistemidir? Dandik ise ben neden bir "Managed Application" altyapısı olan DotNet'in bir programlama dili olan VB.Net kullandım. Ben aptal mıyım? Programım ağır çalışsın hatta çalışamasın mı istiyorum? Derdim ne olabilir?

Derdim şu:

Bir kere DotNet hantal falan değil, bu bilinsin, dotnet'in eşdeğerlerine göre hantal olduğu her platformda aksi ispatlanmış bir şehir efsanesidir. Ben olaya şöyle yaklaştım: Windows 95'te çalışan kodlar şimdi kısmen Windows 7'de sorun çıkarıyor, işletim sistemi yenilendikçe eski kodlar çalışamaz oluyor. Microsoft, Windows 8 ile birlikte (benim de kullandığım) WPF arayüz mantığına %100 geçti. Yakında Delphi ile ya da Borland C ile yazılmış programlar Windows 9 ya da Windows 10 ile hiç çalışamaz olacak, bunu Microsoft söylüyor. "Unmanaged Application"larınızı bir an önce port edin diyor. Kalıbımı basıyorum ki ChessBase 'de WPF arayüze geçmek zorunda kalacak. Ben şimdiden WPF'e geçmişim, demek ki size göre hataymış? SQL Kullanmışım, %400 daha hızlı diye kullandım. Aşağıda detaylandıracağım bu meseleyi.

Şimdi siz dersiniz ki Linux var! Hahaha Daem Chess Studio Linux'ta çalışamıyor! Evet, ayıp mı? Öyle bir iddia da mı bulunmuşum? ChessBase de Linux'ta çalışmıyor, Fritz de çalışmıyor! Ne olacak şimdi? Eleştiriniz bu noktada biraz garip oldu.

Bu arada Wine linux için yazılmış ücretsiz bir Windows Emülatörü, Wine üzerinde SQL Server çalıştırılabilir. Nasıl yapacağınızı bilemiyorsanız firmamız size ücretli danışmanlık yapabilir. Ya da Wine'ın ticari versiyonu olan Crossover kullanın, ve resmi destek alın, onlar daha iyisini bilir, ne de olsa Minneapolis'te bir USA firması: http://www.codeweavers.com
Ben programımın emülatörlerle Linux ya da Mac ile çalıştırılabileceğini ancak bunu tavsiye etmediğimi yazdım. Chessbase de aynısını söylemiş. Ben söyleyince mi ayıplanacak birşey oldu bu?

Programımın kendi veritabanı yok diye eleştirmişsiniz? ChessBase formatı hakkında fikriniz var mı acaba? Bazıları neden CB database'lerini okuyamıyoruz diye eleştiriyorlar. Kardeşim o lisanslı bir ürün, adamların veritabanı algoritmasını çözdüm, kullanabilirim, ama bunu yapan birileri geçmişte ChessBase ile davalık olmuşlar, ben de ChessBase'e yazıp sordum, sizin veritabanı formatınızı kullanabilir miyim? diye, kesinlikle hayır dediler. Ne yapaydım?

Programda ücretli bir veritabanı sistemi kullanıp size masraf mı çıkardım, ya da kullandığım veritabanı size sorun mu çıkardı?

Bakın şimdi yazacağımı iyi okuyun:

ChessBase'de hazırlanmış bir veritabanınız var. Mesela adı Mehmet Ali Öztürk olan birinin oynadığı oyunları arayacaksınız. Ama veritabanında aynı kişinin oyunları kaydedilirken adı kutusuna bazen M. Ali bazen Ali bazen de Ali Mehmet olarak kaydedilmiş. Siz adı kutusuna kaydedilen text'i aynen yazmazsanız aradığınızı bulamıyorsunuz, farkında mısınız? Bunu bir de Daem ile deneyin. Bence http://www.bener.org/servis/dcs/oyunveritabani.aspx adresindeki Daem veritabanı fonksiyonları videosunu bir ara izlemelisiniz.

Ayrıca size şunu sorarım siz de yazılımcısınız; yazdığınız her proje için kendi veritabanı sisteminizi mi kodluyorsunuz? Bunu mu öneriyorsunuz programcılara?

Bu yaklaşımınız "Ben resim yapacağım!" diyen ressamlara, git önce boya üret, sonra fırça üret, ardından da kendi tuvalini üret, sonra resim yaparsın demek gibi birşey. Çok anlamsız.

(3) "Programın getirdiği herhangi bir yenilik yoktur, yaptıklarının tamamını internetten bulacağınız ücretsiz yazılımlarla, hatta ücretsiz web sayfalarıyla elde etmeniz mümkündür" düşünceniz.

Bana burada programdaki yenilikleri tekrar etme fırsatı verdiğiniz için sağolun. Hiçbir programda konumsal hamle eğitimi bulamazsınız. Hiçbir programda "Ekrandaki oyunun şu, şu, şu konumlarını resim yap, varyantları, hamleleri aralara serpiştir, sonra Word ya da Html ya da OpenOffice dökümanı haline getir, hatta aralara yorum yazacağım, gibi istekerinizi karşılayacak bir kelime işlemci bulamazsınız. Bu özellik dünyada yok. Daem'de var. Hiçbir programda yazdıracağınız oyunun fontunu, şeklini, yerleşimini ayarlayamazsınız, yok böyle olmasın iki sütun olsun vs. diyemezsiniz. Yazdır dersiniz, yazıcıdan ne çıkarsa bahtınıza. Daem böyle değil. Hiçbir programda Daem'deki gibi bir açılış ezberletici bulamazsınız. Bulursunuz, ama farklıdır, eksikleri vardır. Denememişsiniz belli ki. Hiçbir programda yeni öğrenenler için açılış tuzakları ezberletici göremezsiniz. Dünyada yok başka. GM'ler FM'ler filan bunu ignore edebilir. Etmelidir zaten. Ama herkes GM ya da IM ya da FM değil ki? Bu nasıl bir eleştiri mantığı anlayamadım. Dünyadaki hiçbir programda PGN standartlarına bu kadar katı uyulmamıştır. ChessBase bile PGN standartlarının %20'lik bir kısmını uygulamamaktadır, biliyor muydunuz? ChessBase ya da Fritz ya da Rybka elinizde ne varsa, açın şu FEN kodunu ( r1b1kb1r/2qp1ppp/p1n1pn2/1pp5/2B1P3/P1NP1N2/1PP2PPP/R1BQ1RK1 w kq b6 -0 0 ) yapıştırıp "Konum Arama" menüsünü açın. Klasik sicilyadan gelen bir konum. Arayın bakalım kaç oyunda oynanmış? Kaç? Bulabildiniz mi? Bulamadınız. Oynanmamış bir varyant da değil halbuki? İlginç. Bir de Daem ile deneyin aynı konumu. 200 Küsür TL verip Alman'lardan aldığınız program hamle numarasını bilmiyorsanız konumu arayamaz! Daem arar, bulur. Dünyadaki hiçbir programda konum hazırlama ekranı daha siz konumu hazırlarken konumun analizini yapıp en iyi varyantları size göstermez. Daem gösterir. Dünyadaki hiçbir program 20 farklı şekilde iki hamlede mat bir taktik soruyu tam doğru çözdürtmez. Daem bu konuda hata yapmaz. İddialıyım. İspat ederim. chesstempo'da yüzlerce soruda hata olduğunu kullananlar bilir. 3.5 Puanla kazanca götüren bir varyant yerine 3.2 Puanla kazanca giden bir varyant seçerseniz chesstempo da chess.com da bilemediniz der. Daem her ikisinin de kazanç olduğunu kabul eder ve sizin varyantı doğru devam ettirebilip ettiremediğinize bakar. Dünyadaki hiçbir satranç programı video kameranızdan ya da mikrofonunuzdan aldığı medyayla yapılan hamleleri birleştirip eğitim materyali hazırlamanıza izin vermez. Varsa söyleyin. Daha bir sürü şey var. Ama devam ettikçe "ben birşey göremedim" deyişiniz aklıma geliyor ve "neden?" diye soruyorum kendime. "neden bunu yazmış?". Gökhan bey bilgisayarınıza Daem giremeyebilir. Sizin tercihinizdir. Ama açık doğruları çarpıtarak iftira ederek yapmayın bunu. "Beğenmedim" deyin olsun bitsin. Sonuçta beğenmeye ya da kullanmaya mecbur değilsiniz.

Ücretsiz diye alternatif gösterdiğiniz yazılımlardan bahsetmek lazım kısaca. SCID ve ChessDB'den bahsetmişsiniz. http://chessdb.sourceforge.net/ ve de http://scid.sourceforge.net/ adreslerini inceleyerek bu programların ne yapabildiğini Daem ile aralarındaki bariz farkı herkes görebilir.

Daem'in mobil, android ya da ios versiyonu yok diye eleştirmişsiniz. Olacak inşallah. O da olacak. Herşey zamanla. ChessBase'in ya da Fritz'in ya da Shredder'in tüm özelliklerini mobil olarak da kullanabiliyormuşsunuz gibi bir imanız olmuş. Öyle birşey yok. Ayrıca bu markaların mobil versiyonları ayrıca satılıyor, Fritz aldınız diye al bu da mobil versiyonu hediyemiz olsun diyen yok, iki üç tane özelliği var ve fiyatı 49.90€ (yaklaşık 115 TL). Live oyun için olan versiyon haricindekiler gayet de pahalı fiyatlarla satılmakta.

İnternette ücretsiz oyun analiz ettirebiliyoruz demişsiniz. Chess.com'da online bilgisayar analizinin ne kadar saçma ve hatalı sonuçlar ürettiğini ben dahil kullanan tüm üyeler söylüyorken siz burada bir milli oyuncu sıfatıyla övmüşsünüz; bunu anlayamadım. Online oyun analizi yapam motorun tahmini gücünün 1500 ELO dolayında olduğu yolundaki yorumları okumanızı öneririm. Bunun sebebini yazılımcı olarak bildiğinizi varsayıp açıklamaya girmeyeceğim. Olimpiyatlarda toru topu 1500 kişinin 750 masada oynadığı maçların live analizini vermede yaşanan sıkıntıları bildiğinizi, ve maliyetinin servet değerinde olduğunu sadece hatırlatmak isterim. Online oyun analizi ile ilgili eleştirileri bulamazsanız ben linki bulup size göndereyim. Bu arada internetten bedava canlı oyun analizi diye anlattığınız o servis ücretsiz değil, ücretsiz üyeler haftada bir oyun analiz edebiliyor. Sınırsız analiz istiyorsanız 30 günlük ücreti 25 TL yıllık ücreti 180 TL. Daem'le ömür boyu sınırsız analiz yapabilirsiniz. Bu arada Chesstempo'da kayıtlı 42.000 soruyu tüm özellikler açık olarak çözmek için yıllık 35$ (63 TL) ödemeniz gerekli. Daem'de 44.000 soruyu üstelik hatasız eksiksiz çözmek için ömür boyu sınırlama olmadan TSF kampanyasından 50 TL'ye hala alabilirsiniz. Üstelik sadece taktik soru çözme özelliğini değil tüm özelliklerini satın almış olursunuz. Kendi sorularınızı ekleyebilirsiniz mesela. Programın eğitim, antrenman, database vs özellikleri de cabası. Hangisi mantıklıysa onu tercih ediniz. Amerikan internet servisi mi? Amatörce yazılmış ve hiçbir artısı olmayan Daem mi?

Daem'in veritabanında duble oyunları temizleme aracı yok demişsiniz. Sanki ChessBase'in varmış da başarıyla temizleyebiliyormuş gibi. Bakın ben gerçekten de duble oyunları algılayıp temizleyen bir algoritmanın gerekliliğinin farkındayım. Ama sırf yok denmesin diye ChessBase ya da Arena'da filan olduğu gibi oraya başarısız çalışacak bir menü koymak benim tarzım değil. Algoritmayı %100 başarılı çalışır hale getirince yayınlayacağım endişeniz olmasın. Ekip olmayınca 10 yıllık iş bir kişiyle bir yılda ancak bu kadar çıkıyor.

Bu başlığı daha fazla uzatmak istemiyorum.
Özetle; eleştirilerinizin, haksız ve kasıtlı olduğunu düşünüyorum.

(4) "Kurulumu zordur, birçok kişi kurulumla ilgili hata mesajları yazmış, demek ki doğru dürüst kurulamıyor bile" düşünceniz.

Bu güne kadar onlarca kişinin bilgisayarına TeamViewer ile bağlanıp duruma şahsen müdahale ettim, durumun nedenini anlamam için bu gerekliydi. Her birinde de kurulumun yapılamamasının ya da programın çalışamamasının nedeninin ilgili bilgisayardaki bozukluklar olduğunu tespit ettim. DotNet Framework'ü temizce kaldırıp tekrar kurduklarında hepsinin de sorunu çözüldü. Bana iletilmeyen kurulum sorunu varsa onu bilmiyorum. Sadece Windows Vista ile ilgili özel bir durum için programa versiyon (1.1.6) yayınlamam gerekti. Her hatada yeni versiyon çıkıyor eleştirinizi haklı ve vicdanlı bulmuyorum. Dağıtım başladıktan sonra 4 versiyon yayınladım dördü de kullanıcıların sizin beğenmediğiniz o "Elinize sağlık, bir de şu olsa daha iyi olur." cinsinden tavsiyelerini programa ilave etmemden kaynaklıydı. Siz daha iyi bilirsiniz, her program canlıdır, sürekli büyür, genişler, yenilenir; çünkü ihtiyaçlar ve talepler sürekli büyür, genişler ve yenilenir. Buna ayak uyduramayan programlar ya unutulur ya da şanslıysa alternatifsiz olarak hayatına devam eder.

(5) Diğer iddialarınız.

Lisansın sadece bir bilgisayarda ve internet olmadan kaydedilemediğinden şikayet etmişsiniz. Size ChessBase kurulum dökümanlarını okumanızı öneririm.

ChessBase lisansı sadece ve en fazla üç bilgisayarda kurulabilir.
Diyelim üç bilgisayara da aynı anda kurdunuz. Biri bozuldu, bilgisayarın biri çalındı, birine de virüs bulaştı işletim sisteminiz çöktü diyelim. Geçmiş olsun. Lisans numaralarınızı artık kullanamazsınız. Hakkınız yanmıştır. Hakkınız yanmadan lisans numaranızı bir bilgisayardan diğerine taşımak için çalışır haldeki bilgisayarınızdan Deactivate işlemi yapmanız gerekir. Unutup formatlarsanız geçmiş olsun. Ya da unutup bilgisayarınızın mesela ekran kartını değiştirirseniz yine geçmiş olsun. Bu arada ChessBase lisans kaydı için o bilgisayarda internet olması şart değil, haklısınız. Ama size verilen aktivasyon kodunu onaylatıp karşı kod almak için ille de bir internet bağlantılı bilgisayar şartı var. Ne mantıksa artık. Ben bunun kodunu kolayca yazarım. Ama saçma bulduğum için yazmadım. Sizce de saçma değil mi?

Oysa Daem'de lisans numaranızı herhangi bir bilgisayara taşımak için eski bilgisayarınızı kullanabiliyor olmanız gerekmez. Çalınsa da bozulsa da uğraşsız, zahmetsiz taşıma işini yapabilirsiniz.

Son olarak;

Programın Ticari bir amaç taşımadığını söyleyen olmadı. Forumda reklam amacının olmadığı söylendi, yanlış anlamışsınız ya da kasten çarpıtıyorsunuz.

Programın kodlarının, grafiklerinin, işlevlerinin amatörce, hatalı ve gereksiz yere yazıldığını; yazılmışı varken profesyonellerin bunu tercih etmeleri için bir sebep olmadığını, ChessBase gibi yabancı ürünlerin çok daha başarılı olduğunuzu vurgulayan yazınızı büyük bir üzüntüyle okudum.

Elimden geldiğince size cevap vermeye çalıştım.

Son zamanlarda sizin gibi Daem'i gereksiz ve kötü göstermeye çalışanların yazdıklarının beni vazgeçiremeyeceğini bilmenizi isterim.

Yazıma forumdaki bir kardeşimizin bir başka kardeşimize yazdıklarını aktararak son vereceğim.

İskender Altındiş Nickli Kullanıcıdan Alıntı:....Oysaki Mevlana’nın çok güzel bir sözü vardır: “Her baktığın yerde aynı pisliği görüyorsan, o pislik senin gözündedir”. Bu söz üzerinde biraz düşün lütfen.

....

İşte, “bu memleketten adam olmaz”, “bunların hepsi koyundur”, “satranççılar bunu hakediyor” gibi söylemlerde bulunanların deneyimliliği, böyle bir deneyimliliktir. Bilmişlikleri, işte böyle bir bilmişliktir. Sen onlar gibi olma aslanım. İnsanlara, ülkene, kendine, yaşama, Tanrı’ya güven. Aldan, tekrar güven. Seninle alay etsinler, güvenmeye devam et. Atatürk’le de aynı biçimde alay ettiler, Hz. Muhammed’le de, Aynştayn’la da veya büyük bir iş başarmış aklına gelebilecek herhangi bir kimseyle de. Güvenini yitirdiğinde tekrar toparlan, tekrar güven.

Belli ki duyguları ve mantığı güçlü birisisin. Böyle kişiler, bu ikisini dengede tutamadığı sürece mutlu olamaz ve yeteneğinin elverdiği en önemli işleri yapamaz.

Her baktığın yeri pislik olarak görürsen, kendileri için mücadele etmeye değer birilerini bulamazsan, o birilerine karşı kalbinde sınırsız bir sevgi hatta aşk, umut ve istek taşımazsan, mücadele etmen gereken kişilere karşı mücadele gücünü nereden bulacaksın? Şöyle bir bak çevrene, çok güzel insanlar göreceksin. Bu ülkenin en güzel şeyleri hakeden o insanlarına sen de saygı göstermezsen, kimden saygı göstermesini isteyeceksin?

Gökhan Bey, sizi bir ara üzüm yemeye de beklerim efendim.
Size ve tüm okuyanlara hürmetlerimle.
:?
Abdulkadir Bener

Bu Konudaki Yorumlar
DAEM hk. - Yazar: GokhanDemir - 17-11-2012, 23:10
Cevap... - Yazar: abdulkadirbener - 18-11-2012, 13:02
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: GokhanDemir - 20-11-2012, 03:12
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: abdulkadirbener - 20-11-2012, 10:28
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Murat Akdağ - 20-11-2012, 12:10
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Toxenory - 21-11-2012, 09:30
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: orheen - 21-11-2012, 17:58
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: GokhanDemir - 21-11-2012, 23:22