DAEM hk.
Bak Abdulkadir.

Ben hic bir yazimda seviyeyi dusurmedim. Dandik, pislik, uzum yemek, ben senin kim oldugunu arastirdim, baskalarinin telkini vesaire kelimeleri kullanarak yazdigin her bir yazida bir oncekine gore seviyeyi dusurup saldirganlasan sensin. Seviyeyi dusurup saldirganlasmanin nedeni de soylediklerime cevap veremiyor olup bicare konuyu saptirmaya calismak.

Normalde cok farkli uslupta yanitlar verme hakkini son yazdigin dahil yazilarinla bana taniyorsun, ama sadece dogru tespitleri yapip siralamanin ve celiskilerini yakalayip aciga cikarmanin senin icin yeteri kadar agir oldugundan hareketle bir noktada duruyorum her seferinde.

Herkes iyice anlasin diye ustune basa basa tekrar edeyim. DAEM senin amator bir yazilim denemen. Bu program satilabilir ozellikler tasimiyor. TSF, satranccilarin iyi imkanlara sahip olmasi icin varolmasi ve calismasi gereken bir kurumdur. Yillardir da satrancci olmayanlar tarafindan idare edilmektedir. Bu idarecilerin yaptiklari hatalari elestirmek de konu hakkinda bilgisi olup satrancin gelecegi konusunda mesuliyet hisseden ben ve benim gibi kisilerin bir gorevi olmalidir. Arti, bu elestiriler yikici degil yapicidir. Mevcut konumuz icin neresi yapici tercume edeyim: Bir hata yapmissiniz, bir daha yapmayiniz. Benim yaptigim bu.

Sen sayet bu amator yazilim denemeni yaptiktan sonra bunun ne kadar ustun bir program oldugu izlenimini uyandirarak reklamini yapmaya kalkismasaydin ve de TSF senin bu amator yazilim denemene tonla parayi verip sokaga atmamis olsaydi benim umurumda bile olmazdi.

Ama teknik anlamda 3 kurus para etmeyecek olan, tum ozelliklerini 2 onceki mesajimda siraladigim bu programi devasa bir seymis gibi gostermeye calisman ve pazarlama faaliyetlerin, haketmedigin saygiyi konudan az anlayan kisilerin sana gostermemesi gerektigini vurgulamami zorunlu kildi.

Bu egitim verme olayina gelince. Yazmayayim diyordum ama simdi yazmak zorunlu oldu. Yazilimda egitim vermek sudur: Egitime katilacaklar icin bir student book, egitmen icin de bir instructor book vardir. Her iki kitap, egitim slaytlarinin goruntusunu icerir. Instructor book'ta ilave olarak hangi slayt ekranda iken instructor neler demeli, bu vardir. Dolayisi ile Ingilizce bilen ve derinlemesine anlamasina gerek yok, biraz da konudan anlayan bir kisi bu egitimleri rahatlikla verebilir. Egitim vermek, egitimi verilen dili kullanarak yazilim gelistirmekten cok daha kolay oldugu gibi finansal getirisi de cok daha fazladir.

Verilen egitim bu iken, tabii ki alinan egitim de budur.

Yine de iyi bir seydir, egitim sart. Ama egitim vermek hands on yazilim gelistirme tecrubesi vermez. Hands on yazilim gelistirmek, oncesinde tasarlamak apayri bir kulvardir.

Simdi gelelim diger saldirilarina.

Ilk olarak, acik bilgi hatalarimi (!) yuzume vurarak (!) beni utandirmani bekliyorum.

Hala daha kendinizi yazilimci olarak nitelendiriyorsunuz diyorsun. Abdulkadir, ben kendimi nitelendirmiyorum, sahip oldugum diploma ile bu unvani resmi olarak hak ediyorum birisiyim. Ben kendimi nitelendirmiyorum. Bogazici Universitesi beni nitelendiriyor. Ayrica yuksek not ortalamam nedeni ile onur listesinde adimi nesrediyor. Bu yazilimci olup olmama iddialarinin ici goruluyor ki bos iste. Sen de biraz bir seyler biliyorsun belli ki, ama web sitene koydugun kodlar itibari ile soyluyorum, iyi bir yazilimci degilsin. Bizim subay iken ordudan atilan bir arkadas vardi. Yazilim konusuna merak saldi. Yazdigi uygulamalarin ici bostur, ama onyuzleri benim bugune kadar yazdigim onyuzlerden daima daha guzel olmustur. Simdi bir sirketi var, iyi para kazaniyor. 100'e yakin kisi calistiriyor. Ama bir yazilimci olarak ne benim ne de kendi yazilimci grubumuz icindeki arkadaslarin saygisini kazanamiyor, kazanmasina da imkan yok. Senin de durumun bu. Gerci taslarinin rengini ve tipini begenmedim ama, yazdigin yazilimi onyuzu ile pazarliyorsun.

Senin "dunyadaki butun diger yazilimlar" kategorisinde tek bildigin o da kisitli olarak tek bildigin ChessBase'in dogusuna gelince. Daha ilk andan itibaren bir ekiple yola ciktilar. Friedel bu ekibin yatirimcisidir. Yatirimci kategorisindeki bir kisinin yazilimci olmasina gerek yoktur ve hatta olmamasi daha iyidir.

Bir de, benim paramdan sana ne? Varsa yoksa para diyorsun. Param varsa canimin istedigini alirim canimin istemedigini almam. Sana iyice acik acik ChessBase kullanmiyorum ChessDB kullaniyorum diye yazmama ragmen ancak senin gibi olayi surekli saptirmaya calismaktan baska caresi kalmamis biri git ChessBase'e para ver diye diger okuyanlari bu tip bir uygulamaya para verilmesinin zorunlu oldugu gibi yanlis bir algiya goturme gayreti icinde olup dezenformasyon yapar.

Tek uzuntum, aslinda buraya yazdiklarimin senin programin icin de bir yol haritasi olmasi ve sana endirekt danismanlik yapmis olmamdir. Ama dezenformasyon yaptigin surece dogrusunu soylemekten geri durmayacagim.

Bu ticari basari konusuna gelince. Piyasada SCID ve ChessDB diye iki adet open source chess database software var, parasiz. StockFish open source chess engine var parasiz. Taktik pozisyon calismak icin chesstempo.com var, taktik calisma kismi parasiz. TWIC var, her hafta oyunlari nesrediyor, parasiz. TSF'nin de yaptigi iyi bir is var, Turkbase, Turkiye'de duzenlenen turnuvalarin oyunlari, parasiz. Bana gore yukaridaki kombinasyon ChessBase'e kafa tutar ve yer yer ChessBase'ten iyi. Hal bu iken neden ben senin Visual Basic + SQL ile en temel satranc veritabani gerekliliklerini yerine getiremeyen amator yazilim denemene para vereyim? TSF neden versin? Insanlar neden versin? Ben neden boyle bir sistem yazayim? Kesfedilmemis neyi kesfedecegim? Sen bunlarin cevabini dusun. Once mantiginda, sonra vicdaninda ver, ondan sonra da bir sonuca ulasirsan burada ver.

Yoksa kendi kendine takil, yaz, oynat, eglen. Acilis ezberlet.

Mardinli kadinin celenk yapmasi ornegi. Celenk somut bir urundur. Arz talep dengesine gore surekli uretilmesi gereklidir. Mardinli bu konuda bir eksiklik gormus ve ticari zekasi ile bir noktaya yatirim yapmis. Urunu de begenilmis demek ki. Ama yazilim deyince, bir defa yaz, dilerse herkes kullansin. Yukarida saydigim kombinasyon var, dolayisi ile bir yenilik getirmedigin takdirde piyasanin buna ihtiyaci yok.

ChessBase, sadece yazilim ile para kazanmiyor. Bir suru GM calistiriyor ayni zamanda ve kuvvetli icerik olusturuyor. Mega Database bunun bir ornegi. Video'lar ve lesson'lar bunun bir ornegi. X bir GM, bir egitim videosu olusturmasi icin ChessBase ile anlasma yapiyor ve olusan icerigi ChessBase pazarliyor, GM de para kazaniyor ChessBase de. Burada dikkat edersen ChessBase sadece satranc ile ilgili bir icerik saglayicisi olarak pazarlamaci rolunde. Ama ne tip bir icerik istedigine kendisi karar veriyor.

Gelgelelim camur atma olayina. Bir low profile dezenformatif suclama daha. Dikkatimi ceken su. Camur atiyorsun diyorsun, yazdiklarini dogru sanabilirler diyorsun, ama neye camur attigimi soylemiyorsun. Vur yuzume attigim camurlari, o vakit utanirim. Haydi.

"TSF size mi sorsun, sizden mi izin alsin? Satrancin ici neresidir?" demissin.

Oncelikle gonul ister ki TSF satrancin icinden gelen kisiler tarafindan yonetilsin. Satrancin icinden gelen kisiden kastim kuvvetli bir satranc oyuncusu. Yurt ici ve ozellikle yurt disinda tonla turnuva oynamis olmasi ve buyuk basarilar kazanmis olmasi sart. Kimin tarafindan yonetildiginden bagimsiz olarak verilecek kararlarda surekli olarak olusturulan kurullara danisilsin. Dolayisi ile kurullar kagit uzerinde kalmasin, konu hakkinda bilgi sahibi kisilerden olusturulsun. Ben senin amator yazilim denemenin satin alinmasi karari ile ilgili teknik kurula danisilip danisilmadigini cok merak ediyorum. Kisisel kanaatim danisilmamis oldugu yonundedir.

Bir de surekli sana mi danissinlar diyorsun. Danismak isterlerse danissinlar ayri mevzu ama ben cok yogun biriyim, genelde kendime ozel zaman ayirmaya bile az vakit bulabiliyorum. Bu nedenle bana danisildiginda ancak aktimin uygunlugu nezdinde elimden geldigi kadar yardimci olmaya calisirim. Kiminle aramin bozulacagina bakmadan dogrucu Mahmut olarak tespitlerimi madde madde siralarim.

Satranc konusunda eski bir genc ve A milli oyuncu olmam, bugune kadar Avrupa'dan Guney Amerikaya toplam 5 farkli ulkede gencler dunya sampiyonasi dahil turnuvalara istirak etmis olmam, yazilim konusunda da Bogazici Universitesi onur listesi mezunu olmam, arti DAEM'in hem satranc hem de yazilim bilgisi olan biri tarafindan kritisize edilebilir olmasi beni bu konuda otorite yapmaktadir.

Gelgelelim orheen'in dustugu hatayi andinlatma mevzuuna. orheen'in o hataya dusmesinin de sebebi aslinda sensin. Degisik yerlerde dezenformasyon yaparak DAEM ile analiz etseydin boyle hatalar olmazdi diyerek DAEM'in analiz yapma yetisi olan bir program oldugu izlenimini uyandirmaya calisiyorsun. Bunun uzerine su ana kadar gitmedim cunku web sitende DAEM'in bunu yapamadigi ve analizlerini UCI engine kullanarak yaptigini yazmissin. O dezenformasyondan baskalari da etkilenmesin diye orheen nezdinde sadece forumu okuyan ve senin web siteni incelememis olan kisilere bir bilgilendirme yapma ihtiyaci daha duydum.

Ben UCI engine kullanma olayini kucumsedigimi soylemedim ki. Neymis efendim chess.com iyi analiz yapamiyormus da DAEM yapabiliyormus olayina cevaben, her iki uygulama da chess engine analiz sonuclarini ekranda display ediyor sadece baska bir ozelligi yok dedim. Analizi yapan chess engine. Baska bir ozelligi yok kismini ise sadece chess engine analizleri kismi icin dedim. Yoksa 2. yazimda senin programinin toplamda neler yapabildigini ozetleyip 7 adet madde cikartmistim zaten, lafi yine carpitma. Isteyenler 2. yazimi tekrar okuyabilirler.

X bir programda UCI kullanan bir chess engine ile konusmak icin gerekli interface'i yazmak, iyi bir yazilimci icin bir veya 2 gunluk bir is. Sonrasinda biraz test edip oturtmak ve stabil hale getirmek 3 gun daha, toplam 5 gun. Bakiniz UCI protokolu resmi sayfasi: http://wbec-ridderkerk.nl/html/UCIProtocol.html

Valla DAEM nedir ne is yapar diye soran olursa amator bir yazilim denemesidir, cok ciddiye alinacak bir uygulama degildir, para da etmez demeniz lazim bence. Eger bu cevabi vermek istemiyorsaniz ben yol haritaniz hakkinda ipuclari verdim. Tatbik edin, saygi gorun, basit.

Bir de su laf kalabaligindan gene unutulmasin. Dunyadaki diger butun programlarin yapamadigini yapan DAEM ile dunyadaki diger butun programlarin karsilastirma sonuclarini bekliyorum, verdigim maddeler nezdinde. Eger bu sonuclari yayinlamayi dusunmuyorsan, o vakit su dunyadaki butun programlar ibareni degistir ve ChessBase de sadece. Ya da 2-3 tane daha ekle. Listeni kendin olustur ve su bekledigimiz karsilastirma (!) sonuclarini yayinla.

Gokhan Demir
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
DAEM hk. - Yazar: GokhanDemir - 17-11-2012, 23:10
Cevap... - Yazar: abdulkadirbener - 18-11-2012, 13:02
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: GokhanDemir - 20-11-2012, 03:12
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: abdulkadirbener - 20-11-2012, 10:28
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Murat Akdağ - 20-11-2012, 12:10
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Toxenory - 21-11-2012, 09:30
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: orheen - 21-11-2012, 17:58
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: GokhanDemir - 21-11-2012, 23:22
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: abdulkadirbener - 22-11-2012, 01:57