DAEM hk.
Sen yazilarinda pislik, dandik, telkinde bulunulmus, silahsor, demedigini birakma, ondan sonra saygi goremeyip sen diye hitap edildiginde de lutfen bana sen demeyin de.

Bak, sen daha atin L seklinde gittigini bilmiyorken ben 1992 yilinda Macaristan'dan SuperPro adli bir satranc veritabanini Turkiye'ye getirdim ve bilinirlik yarattim. Adini hic duydun mu? Neler yapabildigini biliyor musun? Yazilim dilini sadece soyleyeyim sana, dudaklarin ucuklasin Assembly. Yapabildiklerini de sen bir arastiriver.

O zamandan beridir de bu konuya ilgiliyim. NICBase adini hic duydun mu? Simdi esamesi okunmuyor. Pekiyi ya Chess Asistant? Informator'un interface'ini biliyor musun? SCID ve ChessDB hic inceledin mi? Incelemis olsan daha ilk gunden bu ise girmezsin. Cunku bu programlarin yaptiklarini yapabilmene teknik olarak imkan yok.

Karsilastirmalari yapip yazacagim diyorsun, bekliyorum. Hemen yayinlayamadigina gore su ana kadar bu karsilastirmalari yapmamissin. Sonuclari da hic bir zaman yayinlayamayacaksin. Cunku o zaman takke dusecek, kel gorunecek.

Alti satir kodunu neden begenmedigimi soyleyeyim Kodun icinde literal kullanmissin. Kodun icinde literal kullanilmasi kodun bakiminin zorlasmasi ve kalitesinin azalmasi anlamina gelir. Literal'leri static olarak tanimlamali, kodun icinden bu static referanslari kullanmalisin. Dedigin gibi, ayinesi istir kisinin, lafa bakilmaz. Oraya koydugun 6 satir kodla kendini ele vermissin.

Ben sana programin basarisiz demedim, yine kullanmadigim bir kelime. Programin amator bir deneme, satilabilir ozellikler icermiyor dedim. Hal bu iken TSF tarafindan satin alinmasini elestirdim. Senin de bunu pazarlamani elestirdim. Her seferinde yaziyorum ki iyice anlasilsin, hem sen hem de forumun diger izleyicileri tarafindan.

Ben hayatimin hic bir doneminde bir satranc veritabani yazilimi uretmeyecegim. Nedenleri yatirim yapilmasi gerekli degil, varolan uygulamalar yeterli, finansal gelecek gormuyorum, kendim bir satranc oyuncusuyum, yani senin oradan buradan bulup alip programina koydugun icerigin icindeyim, adim var orada.

Gunun birinde satranc ile ilgili yazarsam yazarsam bir chess engine yazarim. Bu chess engine de open source olur ve para kazanmayi hedeflemem. En cok begenenler icin donation linki koyarim, o olur.

Ama onumuzdeki en az iki yilim yurt ici ve yurt disindaki cesitli projeler ile dolu durumda. Muhtemelen en az bir 5-10 yil da dolu olacak. Zira ben profesyonelim.

Cok babayigitsen sen otur bir chess engine yaz, ama intihal yapma.

Dolayisi ile beylik laflari birak da su karsilastirma sonuclarini yayinla. Bu karsilastirmalari yapabilecek satranc bilgin de yok. Bunun bilincinde olarak bir tane satranctan anlayan birini bul yanina, karsilastirmalarda sana yardim etsin. Calismani bitirince de benden haber bekleme, hemen yayinla.

Kendini ne zaman basarili olarak gormelisin biliyor musun? Satranca gonul vermis kisiler tarafindan listesi maintain edilen chess software directory'lerde programinin ismini gormeye basladigin zaman. Su anda olsa olsa PGN reader/writer kategorisine girersin, chess database kategorisine degil. Onda da begendim begenmedim yildizlarinda 5 uzerinden 1'i zor gorursun.

Gule gule.

Gokhan Demir
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
DAEM hk. - Yazar: GokhanDemir - 17-11-2012, 23:10
Cevap... - Yazar: abdulkadirbener - 18-11-2012, 13:02
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: GokhanDemir - 20-11-2012, 03:12
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: abdulkadirbener - 20-11-2012, 10:28
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Murat Akdağ - 20-11-2012, 12:10
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Toxenory - 21-11-2012, 09:30
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: orheen - 21-11-2012, 17:58
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: GokhanDemir - 21-11-2012, 23:22