TESBİTLER,ÖNERİLER ve YENİDEN YAPILANMA SÜRECİ ...(-3-)
TESPİTLER ,ÖNERİLER ve YENİDEN YAPILANMA SÜRECİ … Devam….-3-
Değerli ÖZGÜR SATRANÇ FORUM üyeleri ,merhaba.

ARKASINDAKİ CAMİANIN ve TABANIN GÜÇLÜ-KARARLI DURUŞUNU,DESTEĞİNİ HİSSEDEMEYEN YÖNETİM,ÇALIŞMA ARZU İSTEK ve GÜCÜNÜ NEREDEN ALACAKTIR ?

Bugünkü TSF Yönetim Kurulunun arkasında nasıl bir güç vardır ?

T.S.F.’nunda içinde bulunduğu TENİS,GÜREŞ,VOLEYBOL,HALTER,ATLETİZM ve önümüzdeki süreçte bunlara eklenebilecek belli başlı diğer federasyonların içinde bulunduğu sıkıntılar hangi sebeplerden kaynaklanmaktadır ?

Seçilen federasyon başkan ve yönetim kurulları kendi spor politikalarını özgürce uygulama olanaklarına sahip midir ?

Bu anlamda Halil,Ali,Cengiz,Gülkız neyi ifade edebilir ?Nasıl bir değişim gerçekleştirebilirler ?

Satranç toplumunun yeterli güce,eylem ve fikir birliğine sahip olduğunu yada olabileceğini düşünüyor musunuz ?

Yeni yönetim camianın önerilerini hayata geçirebilecek düzenlemeleri yapabilecek ortamı yaratabilecek midir ?

Yönetim Kurulu’nun hukukçu üyeleri yeni yönetmelik için çalışma ve G.S.M. bünyesinde talep ve girişimlerde bulunabilecekler midir ? Yada bu konuyla ilgili olarak diğer federasyonlarla ortak bir çalışma içine girecekler midir ?

Karşısında nasıl bir engel vardır ? Bu engel hukuki olarak nasıl aşılmalıdır ?
YAPILMASI GEREKENLER NELERDİR ve NASIL BİR YOL HARİTASI ÇİZİLMELİDİR ?
Yeni yönetim bu konuda kendi tabanına samimiyetle açık mıdır?

BAĞIMSIZ SPOR FEDERASYONLARININ ÇALIŞMALARI USUL ve ESASLARI HAKKINDAKİ YÖNETMELİK.
Resmi Gazete,Tarih…19.temmuz.2012----Sayı:28358
İçinde T.S.F nin de bulunduğu eski adıyla özerk,yeni adıyla bağımsız bütün spor federasyonları yukarıdaki yönetmeliğe dayanan ANA STATÜ gereğince oluşumunu tamamlar ve görev sürecine başlarlar.

BÜTÜN KAMUOYU SADECE BU SÜRECİ ESAS ALARAK DEĞERLENDİRMELERDE BULUNUYORLAR.BU SÜREÇTE YAPILAN OLUMLU-OLUMSUZ HER UYGULAMA ELEŞTİRİLİP YADA SAVUNULUYOR.AKLANIP YADA YARGIYA TAŞINIYOR …

Aslında benim itirazım da tam bu noktada başlıyor !

Tartışılan hep ANA STATÜ olmuştur.Burada gerçek güç saklanmıştır ! Çağdaş yapılanma bu noktadan itibaren hayat bulma şansını baştan kaybediyor !!

Neden mi ?

45 maddelik ANA STATÜ ,T.S.F.’nun çalışmalarını belirler konuma getirmiştir.Yada başka spor federasyonlarını..Ama her federasyon seçimlerinde kazanan kişi yada listelerden çok önce bu statü uygulanması kabul gördüğü için seçimin gerçek galibi Ali yada Cengiz veya Gülkız değil bu ANA STATÜ oluyor.Nasıl mı ?

Şöyle ki ;

Bahse konu olan ANA STATÜ nerede yapılır ?
ANA STATÜ GENEL KURUL da yapılır …
Peki GENEL KURUL nedir ?
GENEL KURUL federasyonların en üst organıdır ! ANA STATÜ ,GENEL KURUL da yapılır yada değiştirilir.Ne kadar demokratik görünüyor ilk bakışta değil mi ?
OYSA GENEL KURULUN DEĞİTİRİLEMEYEN KANUN MADDELERİ VARDIR.
PEKİ BU GENEL KURUL EN HAYATİ ORGANSA BU KURULUN OLUŞUMUNA BAKMAK GEREKMEZ Mİ ?

Söz konusu kurul kimlerden oluşturulmuştur? KİMLERİN BU KURULDA YER ALABİLECEĞİ-KİMLERİN YER ALAMAYACAĞI NASIL ve NEYE GÖRE BELİRLENMİŞTİR ? Kurulun teknik yapısında alan bilgisi elemanlarının mı yoksa denetimi ve yönetimi her zaman elinde bulundurmak isteyen bürokrasinin mi ağırlığı vardır ?Kararlarda siyasetin etkisi nedir?Kanun maddeleriyle kimler nasıl her seçimde yerini garantiye almıştır ?

İşte konuşulmayanlar ve sıkıntı ve tartışmaların kaynağındaki zoraki oluşum manzumesi…

GÜÇ KENDİNİ YÖNETİP SEÇTİREREK YENİDEN TAHTINA GERİ DÖNMÜŞTÜR

Bütün federasyonlar ANA STATÜ’ lerine göre oluşturulur.
Ama ana statüler ise Spor Genel Müdürlüğü Yönetmeliği ne göre hazırlanır. 21.05.1986 tarihli ve 3289 sayılı Spor Genel Müdürlüğü Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun’un ek 9. Maddesi ve
14.07.2004 tarihli ve 25522 sayılı Resmi Gazete de yayınlanan Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Özerk Spor Federasyonları Çerçeve Satüsü ne dayanılarak hazırlanan Bu ANA STATÜ, ilgili kanun değişmedikçe geçerliliğini koruyacak ve HER FEDERASYON SEÇİMLERİNDE İLGİLİ BRANŞIN TOPLUMSAL ANA TABANIYLA BAĞLANTIYI KESEREK ONLARIN YENİ YÖNETİMDE,DENETİMDE VE SEÇİMDE GÖREVE GELMESİNİ ENGELLEYİP ,KENDİ BÜROKRASİSİNİ İKTİDARA TAŞIYACAKTIR.ZATEN 26 YIL DEVAM EDEN UYGULAMA BUDUR TÜM FEDERASYON SEÇİMLERİNDE.
Bu durum 12 EYLÜL dönemi yapılanmasının bir sonucudur.

Gerçi çerçeve statü 07.07.2012 tarih ve 28346 sayılı Resmi Gazete de yayınlanarak yayımdan kaldılmıştır.Ancak devam eden uygulama tam bağımsızlığı asla getirmeyip “BÜROKRASİ TARAFINDAN ÇİZİLEN VE KURALLARI ÖNCEDEN KONARAK AYARLANAN “sözde -Genel Kurul-“ u oluşturur.Bu Genel Kurul un mutlak gözlemcisi yine Genel Müdürlük tür.Çalışmaların ANA STATÜ ye uygunluğunu denetler.Rapor Bakan’ ın onayına sunulur.Aykırılık varsa Genel Kurul un iptali istenir.

İşte “ BAHSETTİĞİM GÜÇ “ budur. Yani kendini yönetip seçerek yeniden tahtına oturan güç…
İtrazım da kısmen bu gücün oluşum şeklinedir !

Bakın kimlerden oluşuyor…

GENEL KURUL AŞAĞIDAKİ ÜYELERDEN OLUŞUR :
GENEL MÜDÜR,YARDIMCILARI………5 üye,
GENÇLİK ve SPOR İL MÜDÜRÜ……… 10 üye,
TÜRKİYE AMATÖR SPOR KULÜPLERİ KONFEDERASYONU………. 2 üye,
MERKEZ DANIŞMA KURULU ÜYELERİ……….(sayı verilmemiş)
TÜRKİYE MİLLİ OLİMPİYAT KURULU ÜYELERİ………2 üye,
ASALETEN FEDERASYON BAŞKANLIĞI YAPANLAR………. ( sayı verilmemiş )
SATRANÇ İLE İLGİLİ KURULMUŞ VAKIFLARDAN……….. 2 üye,

Buraya kadar anlıyorum ve kabul ediyorum.Hatta mantıklı bulup destekliyorum da ..Çünkü devlet elbette işin içinde ve kontrolünde bulunacak. Ülke içinde çok geniş kapsamlı bir uygulama var.Okullar ve spor kulüpleri söz konusu.Uluslar arası boyutu ve uygulamaların finansı var. Devlet desteği olmadan olmaz !..
Ama listenin gerisini yeterli görmüyorum. HİÇ K A T I L I M C I ve D E M O K R A T İ K bulmuyorum.
Bakınız ; devam ediyorum…
DÜNYA ve AVRUPA SATRANÇ FEDERASYONLARI YÖN.KURULU ve HAKEM KURULU ÜYELERİ……….( sayı verilmemiş )……..Peki benim ülkemin aktif yada pasif ve hala yaşayan tüm hakemleri nerede ve neden yok ? MERKEZ ve TAŞRADAKİ tüm uygulamalara yarışmalara tanık olan ,omuz veren hakemlerimiz böyle bir genel kurulda neden yer almaz ? HANGİ KAYGI ve GEREKÇELER hakemlerin yolunu kesebilir ki…Genel Kurula katılma kriterleri düzenlenmelidir.

OLİMPİYAT OYUNLARINDA İLK ÜÇ DERECEYE GİREN SPORCULAR……….(sayı verilmemiş)……….Yeri gelmişken herhalde T.C. VATANDAŞLARI sporcular kastediliyor olmalı.Güreş,halter,atletizm gibi başarılı olduğumuz spor dallarında oy kullanan sporcular var.Bizde bildiğim kadarıyla henüz rastlamadım.Ama niye ulusal sporcularımızın tamamı yok.Böylesi onurlu göreve layık değiller mi ?

PASİF OLMAK ŞARTIYLA 3 YIL ,YA DA EN AZ 30 KEZ ANTRENÖRLÜK –TEKNİK DİR. YAPANLAR…………En fazla 5 üye…………..Neden mesela 2. Kademe ve üstü aktif ve lisansı vizeli tüm antrenörler değil.En fazla çalışan kesimlerdendir.Katılımcılığında sakınca yoktur ve engellenmemelidir.

PASİF AMA EN ÜST SEVİYEDE HAKEMLİK YAPAN NE FAZLA………….5 üye………….Aday olanlar belki sınırlandırılabilirler.Ama neden aktif ve lisansı vizeli tüm hakemler olmasın.Kimi tutarsa yada kimden yana olursa olsun,satranç için bir seçim yapamaz mı ,GENEL KURUL da yer alamazlar mı? Ama yeri gelince en doğru kararı onlardan bekleriz değil mi? Sizce karar veremezlerse neden
hakemdirler ?

TÜRKİYE SATRANÇ KULÜPLERİ………………..(bu konudaki uygulamaları destekliyorum,tabanın isteğine göre bazı kriterlerde düzenlemeler olabilir.)

EN FAZLA NÜFUSU OLAN 3 İLDEN 3 MÜDÜR…………..3 üye……..
COĞRAFİ BÖLGE MÜDÜRLÜKLERİNDEN………………..7 üye……… vb. ..

İşte KÜÇÜK ÇEMBER ! Genel Kurul..

Ya dışarıda kalan BÜYÜK ÇEMBER ?!... Taban ?... Yani satrançcılar.Lisanslı ve her yaştan sporcular.Çocuklarını turnuva turnuva gezdiren bir o kadar veli.Bir o kadar öğretmen.Elbette hepsinin oy kullanması mümkün olmayabilir.Ama illerde kurulacak ve Satranç il temsilciliğine bağlanacak alt kurullardan (İL İÇİ ANTRENÖRLER KURULU,İL İÇİ SPORCU VELİSİ KOORDİNASYON KURULU vb.) temsili sayıda ve belli kriterlere bağlı oranlarda delegeler genel kurulda yer almalıdır.Katılımcı sayısı artacaktır,farkındayım.Bu durum katılımcı demokrasinin bir gereği değil midir? TEKNOLOJİ SİSTEMDEN FAYDALANILABİLİNİR. Önceki yazımda belirttiğim gibi seçim tarihinde illerinden elektronik ortamda oy kullanabilirler.Temsili sayıda delege genel kurula katılır.

BÜYÜK ÇEMBER’İN içinde gördüğüm satranç öğretmenleri,sporcular,üniversitelerin ilgili bölümleri,satranç eğitim merkezleri,yıllarca turnuvalarda sponsorluk yapan kuruluşlar,on yıllarca satranç dünyamızda gerek basında ve gerekse kitap çevirmenliği yazarlığı ,dergi yayın kurulu üyeliği yapmış emekci satranç yazarları düzenlenecek kriterler ölçüsünde GENEL KURUL da yer alamayacak mıdır ? Yaşasaydı rahmetli satranç duayenlerinden Nevzat SÜER ,Ali İPEK,Kahraman OLGAÇ bu özelliklerinden dolayı Genel Kurul’da yer almayı hak etmiyorlar mıydı ?
Satrancın merkez ve taşrada tanıtılıp yaygınlaşmasını sağlayan il ve ilçe spor müdürlükleri,halk eğitim merkezi müdürleri ve hatta okulunda satranç ders ve etkinliklerine yer veren okul müdürleri,satranç malzemelerinin imalatındaki kuruluş temsilcileri,sponsor banka müdürü,MEB Okul Sporları yetkilileri.
BÜYÜK ÇEMBER ‘İ oluşturmuyorlar mı ? Genel Kurula katılımları ve oy kullanmaları düzenlenecek kriterlerle sağlanmalıdır.

BÜYÜK ÇEMBER ‘in içini daha da doldurabiliriz.Ama saydıklarım öncelikli ve yeterlidir.

KATILIMCI DEMOKRASİ YANIZCA SÖYLEMDE KALMAMALI EYLEM SÜRECİNDE DE HAYATIMIZIN İÇİNDE YER ALMALIDIR.SİASETCİLERİMİZDEN BUNU BEKLEMEK HAK ve ÖNCELİKLİ GÖREVLERİMİZDEN OLMALIDIR.BU ALANDA ORTAK MÜCADELE VERMELİYİZ.

ZATEN BUNU İSTEMİYOR MUYUZ ? YILLARCA BUNUN TARTIŞMASINI YAPMIYOR MUYUZ ? BUNCA TARTIŞMAYA HARCANAN ZAMAN EMEK İŞ GÜCÜ TOPLUMU NEREYE SÜRÜKLER ?
TÜRKİYE SATRANÇ FEDERASYONU ‘NA DÜŞEN GÖREV BENCE BU ANLAMDA YENİDEN YAPILANMANIN ÖNÜNÜ AÇMASIDIR.GEREK HUHUK KURULLARINDA ve GEREKSE ,YÖNETİM KURULLARINDAKİ HUKUKÇULARIYLA,DİĞER FEDERASYONLARLA DA GÖRÜŞÜLEREK ÖNCÜLÜK YAPILMALIDIR.

B İ R L İ K T E N G Ü Ç D O Ğ A C A K T I R….

Esen kalınız…
- MATRANÇ -
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi