İstanbul 2012 küçükler yaş grupları
Bu sene 2012 İstanbul il birinciliği 2 katagori olarak yapılıyor 1. si 16.17.18 Kasım tarihlerinde Bayrampaşa belediyesinin katkılarıyla Bayrampaşa Semih Erden Spor salonunda yapıldı.

Öncelikle buradan Bayrampaşa belediye başkanı sayın Atilla Aydıner beye vermiş olduğu destek ve yardımlar için satranç oynayan küçük kardeşlerimiz adına teşekkür ederiz . Bu katkıların yapılmasında, hayata geçirirmesinde uğraş veren zamanını ayırıpta organizasyonunun iyi geçmesini sağlayan sayın Nuran Genç hanıma ve organizasyon sorumlusu oğlu Nuri Gencay Genç 'e Teşekkür ederiz , Ayrıca Hakem arkadaşlarımızda ellerinden gelen fedakarlığı yaparak çalıştılar ,Baş hakem Ali Çelik'e ve diğer diğer hakem arkadaşlarımıza ayrıca teşekkür ederiz .

İstanbul il temsilciliği elinden gelen görevi yaparak bir turnuvayı daha tamamlamıştır. kendilerinin ne kadar çalıştıklarını bilen birisi olarak Sayın Rıza bey ve ekibini tebrik ederim .

Bunlar tabiki güzel olaylardı, İstanbul olarak iyi güzel olaylar yaşamak görmek istiyoruz fakat küçük kardeşlerimizin ağlamaları bizleri memnun etmedi neden ağladılar yada ağlatıldılar ?

Birincisi Turnuva organizasyonu yapmak , uygulamak zordur biz bunları biliyoruz neden 7 ve 8 yaş gruplarını ayırmıyoruzki ? günleri yada salonları ayrı olabilir ,daha başka öneride olabilir . Bizler bu gruptaki kardeşlerimzin aynı yerde aynı zamanda oynamalarını doğru bulmuyoruz . Nedenmi Biliyoruz ki bu kardeşlerimiz satranca yeni başlayanlar, biliyoruzki daha çok küçükler, biliyoruzki maçlara gelirken en azından anneleri,babaları,ablaları yada ağbileri ile gelecekler, kaldıki amcalar,dayılar,teyzelerde oluyor . Demekki kalabalık bir grup o zaman kardeşlerimiz daha rahat vede kendi yaşıtları ile bir gruba koyabilirsek hem ezilmezler, hemde anneler babalar daha rahat çocuklarını takip ederler hemde fazla kargaşa olmayacaktır . bu konuyla ilgili daha çok söylenecek söz var ama bunları uygulayacak insanlar maalesef yapmıyorlar.

İkincisi Turnuva bitti birşey dikkatinizi çektimi bilmem mutlaka çekmiştir ama ben gene bir hatırlatma yapayım .

Turnuva sonuçlarına bakarmısınız burada İstanbul 1.si 2.si 3.sünü seçiyoruz nasıl seçilmeli tüzüğü yazanlar tabiki benden daha iyi biliyordur ama galiba bir yanlış var .

7. YAŞ GENEL : 1. 7 puan tamam ama 2.3.4 6 puan almış hangisini 2.3. yapacağız ????

7.YAŞ KIZLAR : 1.2.3. 6 puan almışlar neye göre sıralama yapıpta dereceledik ?????

8 YAŞ GENEL :1. 7 PUAN 2. den 9 a kadar 6 puan alınmış hangileri 2. 3. olacaklar ????

8 YAŞ KIZLAR : 1. 2. 6 puan almış neye göre sıra yapıldı???????

9.YAŞ GENEL : 1. 7 puan 2. 6,5 puan 3.4.5.6. 6 puan almış kim 3. olacak ?????

9.YAŞ KIZLAR : 1. 7 puan 2. 6 puan 3.4.5 5 puan almış kim 3. olacak

10. YAŞ GENEL: 1. 7 puan 2. den 7 ye kadar hepsi 6 puan almış kim 2. 3. olacak ???

10.YAŞ KIZLAR : 1.2. 6,5 puan kim1. kim 2. ??? 3.4.5.6. 6 puan almış kim 3. olacak

11. YAŞ GENEL : 1.2.3.4. hepsi 6 puan almıştır . kimler neye göre 1.2.3. olmuştur .?????

11. YAŞ KIZLAR : 1. 6 puan 2. 5,5 puan olmuş fakat 3.4.5.6. 5 er puan almıştır 3. neye göre seçilmiştir ????????????

12. YAŞ GENEL: 1.2.3. 6 puan almışlardır 1.2.3. neye göre seçilmiştir

12. YAŞ KIZLAR : 1.2. 5,5 puan neye göre 1.2. seçildi ???? 3.4.5. 4,5 puan aldı kim 3. olacak .????????????

Bunlara cevap bulunursa küçük kardeşlerimiz ağlamazlar bunun cevabını ,uyguluması bilipte yapmayanları buradan kınıyorum burada kardeşlerimizin hakları yenmiştir . bütün yaş gruplarında sorun vardır .

Burada eğer İstanbul 1.2.3. leri seçiliyorsa nasıl olması gerektiğini bilenlerin uygulama yönergelerini ona göre değiştirmelerini öneriyorum.
Tayfun bey iki soruna değindi.Birincisi turnuvaları bölmenin bazı yararları olduğu yönünde ifade edilen düşüncelerdir.Bundan dolayı bundan sonra kendisinden beni "turnuvaları bölelim"dediğim zaman yalnız bırakmamasını rica ederim."Turnuvayı bölelim" sözü turnuva düzenleyicilerini ürkütmektedir.Bu yönde ancak Federasyondan küçük bir "bölmekte sakınca yoktur"işareti gelirse cesaretleri artacaktır.Bir de geleneksel bir yarışmada hangi uygulama varsa diğerleri de onu izlemektedir.Turnuva düzenleyicileri birbirlerine bakmaktadır!İkinci sorun küçük yaş gruplarında eşitlik bozma uygulanmasıdır.Eşitlik bozmanın adıgeçen yarışmada bilerek uygulanmadığını sanıyorum.Eğer herhangi bir ödül yoksa eşitlik bozmaya gerek olmadığı düşünülmüştür.Eğer paylaşılamayan ödüller varsa mutlaka eşitlik bozma kullanılır.İsviçre sistemi turnuvalarda en çok kullanılan eşitlik bozma kriteri de -Solkoff eksi alttan bir- kriteridir!
Ateş Ülker
Ara
Ateş bey açıklamalarınız için teşekkür ederim . Benim burada ifade etmek istediğim fikir, Turnuvanın özelliğine göre olmasıdır.Turnuvalar için yönerge yapılırken her Turnuvayı farklı düşünmeliyiz vede ona göre yönerge yapılmalıdır.
Türkiyede neden Ukd ve Elo puanlarımız düşük ? Kesinlikle Turnuva yönergesinden .Satranç oyuncularımızın istisna olmadan hiçbirinin gerçek kuvvet dereceleri değildir diye düşünüyorum .
Ateş bey Eşitlik bozmayla ilgili yazınıza katılmıyorum nedeni gene Turnuvanın adına göre olmalı . İstanbul Yaş grupları Birinciliği , yada İstanbul birinciliği, yada Türkiye birinciliği burada sunulan ödül İstanbul birincisi,yada Türkiye birincisi,yada İstanbul yaş grupları birincisi,ikincisi,üçüncüsü alınan ödül bir onurdur vede birsene için oyuncu bunu taşıyacaktır bundan daha büyük ödül olabilirmi? Kaldıki eş puanlı oyuncular için eşitlik bozma yapılıyor , ön eleme yapılsa yada tur sayısı artsa kabul edilebilir oda oyuncu sayısına göre ama burada uygulanan durum yanlıştır çünkü küçük kardeşimiz eş puanla 3.4.yada 7 oldu bunu anlayamaz ,anlatamassınız çünkü kardeşlerimizin dünyası çok farklı ,bu kardeşimiz okulda ,mahallede,cevresindeki arkadaşlarına ben eş puanla 4. oldum yada 7. oldum dese kim anlar yada nasıl anlatır .
Bu gibiTurnuvalarda kazanılan ödül ... DERECEDİR.... o yüzden sıralama net çıkmalıdır . Turnuvalar yapılırken yönergeler turnuvaların özelliğine göre dikkatle yazılmalıdır.
Sayın Tayfun Kocabalkan. Siz yıllardır satranç müsabakalarının içinde olan bir kişisiniz. İsviçre sistemi turnuvaların çok adil sonuçlar çıkarmadığını bilirsiniz. Size sadece yeterli tur sayısı konusunda hak verebilirim. Elbette ki İstanbul birinciliği unvanla ilgili olup önemli bir turnuvadır. Elbette ki ilk üç dereceyi çıkaracak yeter tur sayısı katılıma göre konabilir. Peki, buna rağmen eş puanlı sonuçlar çıkarsa ne yapmak lazımdır? Eşitlik bozma sistemlerini göz ardı etmek gerekirmi? On yaş kızlar grubunda 5. turda birincilik maçı yapılmış ve beraberlikle sonuçlanmış. Sonraki iki turda eş puanlı iki sporcuda kalan maçlarını kazanmışlar ve 1 ila 2. dereceleri 6,5 puanla almışlar. Eşitlik bozma ile birinci ve ikinci belirlenmiş. Bu yaş grubunda yeter tur sayısı varmış. Tabiî ki her yaş grubunda yeter tur sayısı beklide yoktu. Peki, Türkiye şampiyonasında büyükler arasında eşitlik bozma maçları yapılıyor neden küçüklerde yapılmıyor sorusu geliyor insanın aklına. Şimdi siz bu turnuvayı düzenleyen kişi olsanız ve son gün eşitlik bozma maçlarını oynatsanız ki bu beklide bir sonraki güne sarkacak bir durum ortaya çıkaracak, ödül töreninde kaç sporcu ve veli bulabileceksiniz? Benim önerim ilk üç dereceyi çıkaracak (iki tur fazla)tur sayısı konması ve daha sonra mevcut eşitlik bozma sistemlerinin kullanılmasıdır. Avm turnuvalarında ve bazı turnuvalarda 1. çıkaracak tur sayısı dahi konmadığının iki tane 1. olan kişinin birbiri ile oynamadığı turnuvaları takip etti iseniz bilirsiniz. İstanbul il temsilciliğimizin bu konuda daha hassas olması, İstanbul satranç camiasının bu haklı serzenişine kulak vermesini dilerim. Turnuvanın düzenlenmesinde emeği gecen herkese de bundan sonra daha güzel daha başarılı turnuvalar düzenlemelerini temenni ederim. Saygılarımla.
Ara
Sayın Erdem Pekol, Yazınız dikkatle okudum aynı şeyleri düşündüğümüz muhakkak tabiki turnuvaların daha iyi olması, çocuklarımızın,genç kardeşlerimiz daha iyi ortamlarda ve organizasyonlarda oynamalarını istiyoruz .
( Elbette ki ilk üç dereceyi çıkaracak yeter tur sayısı katılıma göre konabilir. Peki, buna rağmen eş puanlı sonuçlar çıkarsa ne yapmak lazımdır? Eşitlik bozma sistemlerini göz ardı etmek gerekirmi? ) diye sormuşsunuz vede yazdığınız yazıya bir cevap olarak , birşeyler yazacağım, umarım düşüncelerimi anlatabilirim.

Öncelikle ben böyle turnuva yapmam bu nettir . Nedenleri :
Turnuva yönergesi bütün iller için aynı olamaz, oyuncuların kuvvetine,katılımcı sayısına ,turnuvanın amacına uygun olması gerekir. ( o) dakika kuralını siz küçük illerde uygulayabilirsiniz ( onuda uygun bulmuyorum) fakat istanbulda uygulayamassınız. Fide (0 ) dakika uygulamasını öneri olarak sunmuştur .
Türkiye Şampiyonası , Türkiye yaş grupları, Türkiye emektarlar ,Türkiye Bayanlar, Türkiye iş bankası ligi, Türkiye yöresel finallerinde kullanılabilir. Bu gibi Turnuvalarda katılımcılar önceden belli olur, aynı ortamda yapılır.
Fakat İstanbul gibi büyük şehirlerde yapılırsa dün sonuçlanan yıldızlar İstanbul birinciliğindeki gibi 1. Turda 36 masada (+_ ) olur.
Ayrıca İstanbulda il birinciliği gibi turnuvalarda fazla katılımcı olmuyor neden ? Çünkü katılıpta turnuvaya saatinde yetişme riski olduğu için oyuncular girmiyor.

Yazımı yazdığım yaş gruplarındaki yönergeye gelince , bu yönergede bütün Türkiye için yazılmış bir yönerge ama İstanbula uygun değil dediğiniz gibi tur sayısı oyuncu katılımına göre yaşlarına göre ayrı olmalı belki fazla tur olacak yada eksik,veya döner turnuva olacaktır ,Önce bunları ayırmamız gerekir.sonuçta Eşitlik puan olarak bozulmadıysa zaten eş puanda ilk 3 için 2 yada 4 kişiyi geçmez , eşitlik bozma maçlarını yaparsınız buda 5 dakika yada 10 dakika olarak belli olursa bu maçlarda 1 saat içinde biter .( Dün gece yıldızların kapanış turnuvası için salona gittik 45 dakika kapanışı yapmak için gelmesi gereken şahsı bekledik o kişiye ( 0 ) dakika kuralı neden uygulanmadı?)

Sizinde yazınızda vurgulamışsınız 5 turlu turnuvalar oluyor ve eş puanda belli bir sayının üstünde oyuncu olduğu için eşitlik bozmayla dereceler belli oluyor evet doğru bende takip ediyorum , üstte yazımda belirttiğim gibi Turnuvanın özelliğine göre yönerge olmalı vede bizlere ,velilere ,öğretmenlerimize, oynayacak oyuncularımza burada çok iş düşüyor turnuvanın yönergesini tam okumadan katılan oyuncularımız var zaman kontrolunu,tarihleri, okumuyoruz öncelikle kayıt oluyoruz . Oyuncular kendilerine turnuva seçmeli .

Diğer bir konuda yapılan turnuvalar sadece turnuva yapmaya yönelik olduğu için genç kardeşlerimize bakın ukd ve elo puanlarına çok düşük çıkıyor bu çocuklara yazık yükseltmek için devamlı turnuva oynamak zorunda kalıyorlar , buda senelerce uğraş demek sıkılıp iyi duruma geldiklerinde ya yaşları için yada ekonomik ,çalışma hayatı ,aile hayatı yüzünden satrançtan kopuyorlar. Türkiye geneline bakınız ukd ve elo puanları bütün oyuncular için istisnasız söylüyorum her oyuncunun bulunduğu puanın en az 100-150 puan altındadır , nedeni Turnuva düzensizliklerinden kaynaklanıyor .

Eğer siz turnuva yönergesini oyuncular için yaparsanız inanın puanlar yükselecektir. Ben İstanbulda birçok turnuva yaptım hepsinde turnuvanın özelliğine göre yönerge yaparak oynattım , Kapalı elo turnuvaları , açık elo turnuvaları , ramazan turnuvası , bayram turnuvaları , takım turnuvaları çocukların satranca yeni başlama turnuvaları hepsini tek başıma yapabildim. Hepsi için uygun Turnuva yönergesi yaptım , hiçte zor olmadı. Birçok kardeşime elo çıkarttık,ukd yükselttik, satranç oynamanın güzelliğini yaşadılar. Bu turnuvaları yaparken bizler önce satranç oynayacak oyuncuları düşündük. Turnuvaya nasıl gelecekler , hangi günler ,hangi satte olmalı Turnuvayı katılımcı sayısıyla nasıl bitirebiliriz diye düşündük . Çünkü bir turnuva yapıldığı zaman katılan oyuncu sayısı ile biterken turnuvada kalan oyuncu sayısı farkı az olursa o Turnuva görevini yerine getirmiş demektir.

Ayrıca Türkiyede turnuvalarda galibiyete 3 puan berabeliğe 1 puan mağlubiyete 0 puan uygulamasını 2 adet yaptığım turnuvalarda uyguladım çokta iyi oldu. Neden Türkiyede uygulanmıyor bizim Ülkemize çok uygun .
Ben yurt dışını gezen birisiyim birçok ülkede satrançta oynadım. Turnuva yaparken diğer ülkelerdeki iyi uygulamaları alıp bizim ülkemize uyan şekliyle bizde yapmaya başlasak .
Yurt dışında birçok turnuvalarda gördükki 250 oyunculu bir turnuvayı 1 hakem yada 2 hakem yönetebiliyor .600 kişilik bir turnuvayı 5-6 hakemle yapabiliyorlar .
Son bir söz daha Turnuva oyuncular için yapılmalıdır.
Saygılar sunarım.

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi