MARDİN SATRANCI ve FEDERASYON
Değerli Satranç sporcu ve emekçileri......

Mardin İl birinciliği turnuvası için bizler gerekli müracaati yaptık. Turnuva günü lisanssız sporcular olduğundan, bunlar yaklaşık 26 tane ilköğretim öğrencisi idi. Turnuvada oynamayacağımızı zira bunların sporcu olmadığını beyan ettik. Birgün önce bu duyumu aldığımızdan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne resmi yazı ile lisanssız kşilerin oynamsına engel olunmasını istedik. Turnuvada görevli Başhakem ve Turnuva organizatörü yangından mal kaçırırcasına Teknik Toplantısını yapmadılar. Turnuva saatinde başlamadı. Biz turnuvayaı terk ettik. 1 saat sonra başlamış.
19 Kasım tarihinde bu kişilerin lisanslarının yapılmadığını Lisans Bilgi Sisteminden tespit ettik. turnuvada biş ile ilgili biz sporcular tutanak tuttuk.Katılmayan 6 sporcu ayrı ayrı federasyona ve GHSİMüdürlüğüne müracaat ettik. Kulüplerimiz resmi başvurularını federasyona yaptı. Turnuvanın durdurulmasını ve gerekli incelemenin yapılmasınıı talep ettik.
Bu kişilerin lisanslarının yapıldığını bugün itibarı ile yapıldığını ancak 17 Kasım 2012 tarihinin atıldığını tespit ettik.
İl Temsilciliği yapanlar bilirlerki ödeme tarihini istediğiniz tarih olarak girebilirsiniz.
Şimdi soruyorum;
-Biz ELO'muzu, UKD'mizi çöp sepetindemi buldukta tekrar iade ediyoruz. Milli Takım Havuzu sporcu Melek AYAZ Ukd'sini olmamış kişilere oynamadan yenilmek içinmi kaybedecek.
-Bizler Türkiye Şampiyonasına katılamazsak bunun hesabını kime soracağız.
-İl Birincisi olan sporcunun Federasyon imkanından faydalanması maddesi kimin için uygulanacak.
-Kritik soru şu yeni Federasyon Başkanı Mardin İlinin Temsilcisini değişimine geçen Yönetimde olması hasebi ile karar veren oldu. Kendi öz yeğenini atadı. Turnuvada yapılan bu işgürzalığa sessizmi kalacak. Yoksa kendi yeğeninin Temsilci olduğu bu ilde bu turnuvaya el atarak turnuvaların Yarışma Talimatlarına uygun yapılmasınımı sağlayacak.
-Hayır bu kişilerin lisansı vaktinde yapıldı diye ileri sürülebilir. Adli mercilere konu sirayet ettiğinde ha ngi tarihte kayda girildiği muhtemelen belli olacaktır.
-Bu turnuvanın kurallara uygun tekrarını beklemekteyiz. Yoksa buradaki amacım hiçbir şekilde birine karşı galip gelmek değildir.

Bekliyoruz ve bekleyeceğiz güzel olacak denilen yeniliklerin İlimizdede uygulanacağını bekliyoruz. Yeni Federasyon yapısı bu gibi durumların üstünün kapatılmasına gözmü yumacak. Yoksa gerekli müdahaleyi yapacakmı. Satranç kendi üzerinde oyun oynanmayacak kadar güzeldir.
Sağlık ve afiyetle............
Ara
Sayın "satrancsporcusu",
Mesajınız bu forumun üyeleri tarafından dikkatle okunacaktır.Olayın yeri ve özelliği göz önüne alındığında,mesajı açık isimle yazmanızın uygun olduğunu düşünüyorum.Mesajınız bir eksikliğin düzeltilmesini isteyen bir başvuru durumundadır.Sırf bu nedenden dolayı açık isimle yazılması veya yazının altında açık isim belirtilmesi uygundur.Federasyona yapılan başvurular açık isimle yapılmalıdır.Aksi halde yani kod isimleri ile başvuru yapmaya devam edersek,"Korku dağları bekler"diyenler haklı çıkacaktır.En büyük sıkıntımız bireylerin "köprüyü geçerken Federasyona ters düşmemeliyim"şeklinde düşünmeleridir.Bir konuda haklı isek Federasyondan çekinmemiz için neden yoktur.Konuyu nezaket kuralları içinde anlatmak mümkündür.
Size kişisel tavsiyem ise olayın içeriğindeki eksiklik sadece lisansların geç çıkartılmasından ibaret ise bunun üzerinde durmaya gerek yoktur.Güzel olan gelişme Mardin'de İl Birinciliğinin yapılmakta olmasıdır.1990'larda Mardin Yaş Grupları Birinciliğine veya birçok Türkiye Birinciliğine temsilci gönderemiyordu.Önemli mesafeler katedilmiştir.Bundan sonra da katedilmesi ortak dileğimizdir.
Ateş Ülker
Ara
Sn. Ateş Ülker'in dediği gibi sanal kimliğiniz ile değil gerçek kimliğiniz ile belirtmeniz daha uygun olurdu. Durum böyle olunca korkunun galip geldiği düşünülebiliyor.

Öte yandan böylesi bir durumda oyuncuları turnuvadan çekmek her zaman sizin aleyhinize olur. Siz yanlış olanı yapmışsınız bence. Haklıda olsanız haksızda olsanız tepkiniz direkt federasyona yönelik olduğu için sizi her türlü durumda haksız olarak gösterebilirler.
Her başarının altında sistemli bir çalışma yatar...
Ara
Sn Satrançsporcusu;

sizin bölgenizde sıla geceleri çok meşhur sanırım.Fahri ve saz arkadaşlarının dolduruşlarına gelmeyin.yazdığınızdan anladığım kadarıyla Sn Ülker inde belirttiği gibi ciddi bir durum yok.

Saygılar...
Ara
26 ilköğretim öğrencisinin neden turnuvaya katılması engellenmek istendi ve bu 26 ilköğretim öğrencisinin güçlü ukd li oyunculara ne gibi bir zararı olacaktı sebebini anlayamadım yazıdan, turnuva günü eşlendirme öncesi bu kişiler lisanslı yapılıp turnuvaya katılımı sağlanabilirdi ki sanırım bu şekilde gerçekleşmiş durum, ilde kişiler arası başka problemler varsa bununda belirtilmesi gerekir forumda... Açıkcası 26 ilköğretim öğrencisinin turnuvaya girişini engellemeye çalışmak yerine onları lisanslı hale getirmek için çaba harcayıp turnuvaya katılımlarını resmi hala getirmek için çabalamak daha doğru olurdu gibi. Gün itibariyle turnuva bitmiş ve turnuvaya katılan tüm oyuncular lisanslı görünüyor ise sistemde sorun yok gibi görünüyor... Yazıda da belirttiğim gibi ilde başka problemler üzerinden bu durum sorun haline getirildi ise de belirtilmesi gerek burada...
Ara
SATRANÇ,

Yorum yapanlara teşekkür ederiz. Görüyoruz ki yazılanları basit sıradanlığa dönüştürmeye gayret var. Bu Nick Biz Mardinde Satranç Sporu yapanların ortak kullanımıdır. Bizler buradaki yaşananları sergiledik. İsteyen istediği şekilde yorum yapabilir. Ama şunu hiç unutmayın. Ufak gördüğünüz yanlışlara kafa yormazsanız. Bir sabah uyandığınızda yanlışların etrafınızı sardığını görürsünüz. Vesselam.....
Ara
Sayın satrancsporcusu,
Bir sabah uyandığımızda yanlışlar etrafımızı saracak mı?Bu gibi soruların hiçbir yararı olmadığını biliyorum.Taşların hareketini 1963 de öğrendim.1967 den beri bu Toplumun içindeyim.Yanlışlara alışarak yaşamayı öğrendik.Bu yanlışlardan biri de kimliğini açıklamayanlarla dialoga girmektir.Buna rağmen kimliğini açıklamayanların da canı sağ olsun.Sorunlara çözüm aramalıyız!Çözüm önermeliyiz!Bunu da en iyi şekilde benim gibi yaşı ilerlemiş,önemli bir beklentisi olmayan ve kimseden çekinmeden sorunlara kafa yoranlar yapabilir.
Sizin mesajınızı özetlersek karşımıza şu noktalar çıkmaktadır:
1.İl Birinciliğinde lisansı olmayan sporcular oynatılmıştır.Bu sporcuların lisansları turnuva başladıktan sonra çıkarılmıştır.
2.Yarışmanın teknik toplantısı yapılmamıştır.
3.Bazı arkadaşlarınızın Türkiye Birinciliğine katılamama ihtimali ortaya çıkmıştır.
4.Son il temsilcisi yeni Başkanın yakınıdır.Yarışma talimatlarına uygun turnuva düzenlenmesini sağlamalıdır.
5.İl Birincisinin Federasyon imkanları ile Türkiye Birinciliğine katılma hakkının adil şekilde kullanılmama ihtimali doğmuştur.
Buraya kadar net anlaşılmakla birlikte aşağıdaki 2 konu
1.Elo ve UKD lerimizi iade etme,çöpe atma ihtimali
2.Melek Ayaz ile ilgili verdiğiniz örnek
iyi anlaşılamamıştır.Bunları en azından ben anlayamadım.Bu 2 noktayı açmanız mümkündür.
Biz burada bu yazışmayı Federasyondaki görevlilerin okuması umudu ile yapıyoruz.Bu forumda yazı yazanların bu yazdıklarından dolayı herhangi bir kazanç sağlamaları uzak ihtimaldir.Buna karşılık burada yazmak birçok kimse nezdinde antipati toplama ihtimalini arttırır.
Yarışma talimatlarından doğan sıkıntılarımız varsa bunları dile getirmemiz gerekir.Yarışma talimatları Millet Meclisinde hazırlanmış yasalar değildir.İhtiyaca göre değişebilir.İhtiyaç derken sizin şikayetinizin içeriğinde buna bir örnek bulabilirim.Federasyon İl Birinciliklerine olan ilgiyi arttırmak için ,Türkiye Birinciliğine katılma koşulu olarak İl Birinciliğine katılmayı zorunlu duruma getirmiştir.Bu zorunluluk,Satrançla amatör koşullarda ilgilenme durumunda olanlar için önemli bir engel olmaktadır.Kısıtlı senelik izni olan amatör satrançcı hem İl Birinciliğine hem Türkiye Birinciliğine katılamamaktadır. Eğer amatörleri biraz teşvik etmek ve katılmalarını kolaylaştırmak istiyorsak bu İl Birinciliğine katılma zorunluluğu kaldırılmalıdır.İşte sizin yakınmanızın içeriğinde herkesin kafa yorması gereken bir konu bulduk.Herkes bu konuda görüşünü yazmalıdır!Bazı durumlarda profesyonel gibi bazı konularda ise amatör gibi davranmak zorunda bırakılmanın sıkıntısını çok çektik!Amaç katılımı arttırmak ve mümkün olduğu kadar çok oyuncunun daha çok turnuvada oynamasını sağlamak olmalıdır.
Ateş Ülker
Ara
Merhaba Ateş Hocam,
Bu konu başlığında bahsi geçtiği için son yazınıza hitaben yazıyorum. İl Birinciliklerine katılım sonunda Türkiye şampiyonasına katılabilme bence doğru bir karardır, sonuçta ilin satranç yaşamına ayrı bir heyecan katar, sizin işaret ettiğiniz "Kısıtlı senelik izni olan amatör satrançcı hem İl Birinciliğine hem Türkiye Birinciliğine katılamamaktadır." sözünüze katılıyorum ancak şu da var ki il birincilikleri, söz konusu kısıtlı izni olan amatör satranç oyuncularımızın ikamet ettiği ilde oynanır, sonuçta işinden çıkıp da gelip oynayacağı sonrasında evine gidebileceği bir durum söz konusudur.
Bizler burada kısıtlı iznini Antalya'ya gelip kullanamaması gibi bir durumu incelemeliyiz.

Naci Erdem
Balıkesir İl Temsilcisi
[font=Trebuchet MS]ZESDER Balıkesir Zekâ ve Zihin Sporları Kulübü[/font]
Sevgili dostlar. Ben Mardin İl birinciliğine katılan bir oyuncuyum. Satrançsporcusu adlı arkadaşın anlattığı turnuvayı yaşaşayanlardayım. İlimiz öncelikli il olması nedeniyle lisans ücretlerinde indirim yapılan ve genelde makbuz karşılığı lisans ve vize yapılan bir il. Ben de sporcu lisans vize mi turnuva günü makbuzla yaptım ve sisteme de işlendiğini şu anda görüyorum. Eski il temsilcisi değişikliği sindirememiş ki turnuva alanına geldiği andan itibaren turnuvayı oynatmamak için her türlü oyuna başvurdu. Fakat o anda orada görevli olanların sağ duyusu sayesinde turnuva olaysız bir şekilde başladı ve sona erdi. Milli takım havuzunda denilen Melek AYAZ isimli sporcu ise SATRANÇSEVER!!! adlı kişinin yazdığı gibi değil, Turnuva başhekemliğine yarışmadan 1 gün önce turnuvaya katılamayacağını belirten bir dilekçe yazmış ve isminin turnuva kayıtlarından silinmesini istemiştir. Bu dilekçeyi ben bizzat kendim de gördüm. Bu olay Mardin'de satrancın ilerlemesini istemeyen birilerinin oyunu ve karalaması diye düşünüyorum. Bu kişilerin de kim olduğu belli zaten. AMA UNUTULMAMALI Kİ; giden geri gelmiyor. Beyhude çabalar boş. Ayrıca Turnuvada çok önemli gördüğüm bir olay; Mardin'de yapılan turnuda bir ilk yaşanmış ve ilk defa 72 yaşındaki sporcu,antrenör ve aynı zamanda İl Hakemi olan Muhittin SADİOĞLU abimiz turnuvada yarışmıştır ve kendisine de MARDİN SATRANÇ EMEKTARLARI kupası verilmiştir.
Ara
sevgili dostlar gambit arkadaş güzel yazmış. Fahri ve saz arkadaşları bu oyunu hem yazmışlar hem de oynamaya çalışmışlar fakat Mardin'deki ekip bu işi iyi biliyorlar ki oyuna gelmemişler. Zaten eğer fahri ve arkadaşları forum sayfasına bile isimlerini veremiyorlarsa. Bu işi bilen ekibin karşısına geçip nasıl hesap soracaklar ki. Hesap soracak demişken ,bildiğim kadarıyla, bu kişiler turnuva günü ve sonrasında da turnuva başhekemine resmi bir itiraz da yapmadılar ki. turnuva da sorunsuz bir şekilde sona erdi. şimdi bu yapılanlar nedir bir anlam veremiyorum doğrusu. Selamlar ve Saygılar
Ara
Mardin ve satranç.
Bahsedilen olay ve kastedilen kişiler Mardin ilimizde satranç turnuvalarındaki sıkıntıyı anlatıyor.
Ama ben farklı algıladım.
Öncelikle bahsedilen olay tam net değil ve lisans güncellenmesindeki olası gecikmeleri akla getiriyor.Ama daha sonra da 26 öğrencinin lisans işlemlerinin tamamlandığını anlıyoruz.Bu 26 sporcunun lisanssız olduğu belirtilerek ,yazıdan anladığımız 6 sporcu (ki klüp sporcusu olduğu anlaşılıyor) turnuvayı zaten terk etmişler.
Ben böyle bir kararı aceleci ve duygusal bulurum.SATRANÇ SPORCUSUNA YAKIŞAN BAŞKA MÜCADELE DEVAM YOLLARI VARDI…
Çözümün içinde olmak !..
EN AZINDAN KENDİ İLİNE SAHİP ÇIKARAK ve ORTAYA ÇÖZÜM KOYARAK ÖRNEK BİR DAVRANIŞLA BİRLİK ve BERABERLİK le bu işi çözebilirlerdi.O zaman bu satırları farklı duygularla okurduk.Ama bu şans bu seferlik kaçmış gözüküyor.Olay tek taraflı olarak ortaya konduğu için herhangi bir görüş belirtmek sağlıklı olmazdı kanımca.Ama şimdi olay yeni bir yön kazandı.Çünkü farklı gözlemler de yazıldı.Doğrusu nedir ?Sanırım buna Mardin ilimizdeki yöneticiler karar verecek. Ama,sporcusuyla,hakemiyle,organizatöründen satranç severine kadar bu ilimizde BİR SATRANÇ EKİBİ kurulduğu zaman,MARDİN SATRANCI diyebilmek mümkün olurdu sanırım.
Mardin ilimiz ‘de satranç böyle olumsuzlukla ön plana çıkmamalıydı.
Dikkat çeken bir başka nokta ise şu ana kadar Mardin ‘deki yöneticilerimizin bu söz konusu SATRANÇ SPORCULARI ‘nın gerçek kimliklerini açıklamamış olmalarıdır.Akla farklı yönlere çekilebilecek senaryolar geliyor.Ama ben şunu tahmin ederim ; SATRANÇ SPORCULARI BU OLAYI KAMUOYUNA SUNMALARINA RAĞMEN,YÖNETİM SAĞDUYULU DAVRANMAYI TERCİH EDİYOR…
Biraz fazla iyimser oldu gibi ama böyle başlangıçlara ihtiyacımız var.
Ortada art niyetle yapılmış bir uygulama olmadıkça yapıcı düşünmeli ve davranmalıyız.
Esen kalınız…
- MATRANÇ -
Ara
Naci bey İl Birinciliğine katılma koşulunun devam etmesini savunuyor.İllerin özellikleri ve iç dinamikleri birbirinden oldukça farklıdır.Balıkesir gibi bir ilimizde turnuvaya katılmak zor olmayabilir.İstanbul gibi metropolitanda yaşanan durumlar belki istisnadır.Ancak "bir Pazar sabahı İzmir'de Basmahane'den 45 dakika kala yola çıkıp acaba Halkapınar salonundaki maça yetişebilecek miyiz?"sorusunun kaygısını yaşamış bir kimse olduğumdan,yaptığı tek iş Satranç oynamak olmayanların sorunlarını yakından tanıdığımı belirtmek isterim.Federasyon herkesin Federasyonudur.Amatörlerin daha fazla katılmalarını sağlamanın yolları gözardı edilmemelidir.Katılımı ve ilgiyi arttırmak için Pazar günlerinden ve tatil günlerinden yararlanılmalıdır.Israrla Pazar günü istirahat etme kararı alırsanız,Piramidin sadece tepesine baktığınız ortaya çıkar.
Selahatddin bey bu kutunun esas konusuna bir açıklama getirdi.Bu forumdaki yazarların yazışma ile gelişmeleri değerlendirmeleri ve bir yargıya varmaları çok zordur.Ben ilgili arkadaşlara barış ve uzlaşma tavsiye ediyorum.Bu anlaşmazlıklar çözülebilir.Konuşalım!Tartışalım!Ama birliği bozmadan önümüze hedef koyalım!Mardin'den bir usta oyuncu çıkarabilir miyiz?Birçok ilimizde çok sayıda küçük, yarışmalara katılırken,bu illerin erişkin yaşa gelmiş bir kuvvetli oyuncuya kavuşmadığını biliyoruz.Bu döngüyü hep birlikte kıralım!Piramidin orta kesimlerini sulayalım ve ortalık yeşersin!Usta oyuncu çıkarabilen illerin sayısı 8-10 il ile sınırlı kalmasın!...
Ara
Ateş Ülker Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Naci bey İl Birinciliğine katılma koşulunun devam etmesini savunuyor.İllerin özellikleri ve iç dinamikleri birbirinden oldukça farklıdır.Balıkesir gibi bir ilimizde turnuvaya katılmak zor olmayabilir.İstanbul gibi metropolitanda yaşanan durumlar belki istisnadır.Ancak "bir Pazar sabahı İzmir'de Basmahane'den 45 dakika kala yola çıkıp acaba Halkapınar salonundaki maça yetişebilecek miyiz?"sorusunun kaygısını yaşamış bir kimse olduğumdan,yaptığı tek iş Satranç oynamak olmayanların sorunlarını yakından tanıdığımı belirtmek isterim.Federasyon herkesin Federasyonudur.Amatörlerin daha fazla katılmalarını sağlamanın yolları gözardı edilmemelidir.Katılımı ve ilgiyi arttırmak için Pazar günlerinden ve tatil günlerinden yararlanılmalıdır.Israrla Pazar günü istirahat etme kararı alırsanız,Piramidin sadece tepesine baktığınız ortaya çıkar.
Selahatddin bey bu kutunun esas konusuna bir açıklama getirdi.Bu forumdaki yazarların yazışma ile gelişmeleri değerlendirmeleri ve bir yargıya varmaları çok zordur.Ben ilgili arkadaşlara barış ve uzlaşma tavsiye ediyorum.Bu anlaşmazlıklar çözülebilir.Konuşalım!Tartışalım!Ama birliği bozmadan önümüze hedef koyalım!Mardin'den bir usta oyuncu çıkarabilir miyiz?Birçok ilimizde çok sayıda küçük, yarışmalara katılırken,bu illerin erişkin yaşa gelmiş bir kuvvetli oyuncuya kavuşmadığını biliyoruz.Bu döngüyü hep birlikte kıralım!Piramidin orta kesimlerini sulayalım ve ortalık yeşersin!Usta oyuncu çıkarabilen illerin sayısı 8-10 il ile sınırlı kalmasın!...
Sizin yazdıklarınız bana, bu kutuya konu olan Mardin örneğinde aslında temel sorunun bürokrasi olduğunu gösterdi.

Çok merak ediyorum acaba Mardin İl Temsiliciliği olmasa, şu kelli felli adamlar ortalarda gezmese ve hatta bizzat TSF'nin kendisi hiç olmasa bu ülkeden satranç oyuncusu çıkmayacak mı? Yoksa tersi mi?

İzmir'i örnek vermişsiniz. Özel hocaların, havuzun, TSF kamplarının, devşirme milli oyuncuların olmadığı, 5 yıldızlı otellerde turnuva düzenlenmediği (başkanın tabiri ile çarşafsız yurtlarda konaklanan) dönemlerde İlhan Onat'ın, Siracettin Bilyap'ın, Ergun Gümrükçüoğlu'nun, Mehmet Ertınas'ın ortaya çıkması ve bir dönemi kasıp kavurmasının nedeni neydi acaba?

Bence Mardin'de il temsilciliği olmasa, TSF orayı bilmese, çocuklar başlarında satranç bilen tek bir kişiyle aralarında turnuva yapsalar hem daha mutlu olurdu hem daha başarılı.

Lisans belgesiydi, katılım şartıydı, protestoydu derken küçük çocuklar için ne kadar da güzel örnek olmuşlar, büyükleri...

O kadar kargaşadan sonra vardıkları nokta da çocuklara satranç oynatamamak olmuş. Aferin.

Ve şu yazılanlarda bile asıl kaygı duyulan, sorununa çözüm aranan satrançseverler, çocuklar değil.

Yöneticiler.
Ara
arkadaşlar turnuvayı terkedenler Fahri AR(Sahtekarlıklar yaptığı ve TSF tarafından değiştirilen eski il temsilcisi) ve çocuğudur. Aynı zamanda yamağı Ramazan TURAN ve çocuğudur. Bu kişiler eğer oynasalardı onlar adına hiç bir sıkıntı yoktu. Ama onlar şov yaptı ve turnuvayı sabote etmeye çalıştı. Ama allahtan sağ duyu kazandı ve turnuva başarılı bir şekilde sona erdi. Turnuvanın galibi Fahri AR ın takımından Fırat AKYÜZ oldu. Ona Türkiye finallerinde başarılar diliyorum. Umarım büyük başarılara imza atar ve Mardin'in adını üst sıralara yazar. Burada Fahri AR ve ekibine dikkat etmek gerektiğini düşünüyorum. Ayak oyunlarına gelmememiz gerekir. İyi Çalışmalar. Herkese Güzel Mardinimizden selamlar sevgiler...
Ara
Mojo Jojo Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Bence Mardin'de il temsilciliği olmasa, TSF orayı bilmese, çocuklar başlarında satranç bilen tek bir kişiyle aralarında turnuva yapsalar hem daha mutlu olurdu hem daha başarılı.

Kesinlikle katılıyorum bu dediğine [color=black]usta. Başlarında birisi olsa çok daha iyi olur. Artık birinin el atması lazım.[/color]

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi