Var Mısınız : Çadırını Kap da Gel
Değerli arkadaşlar

Daha taze bir seçim süreci yaşadık. Aday olarak ben projeler sunmuştum, gittiğim yerlerde de detaylarını anlattım. Duyanların duymayanlara söylemesi olanak dışı olduğu için size bunlar gelmemiş.

Yaş Grupları için anlattıklarım şunlardı:

- Bu yarışma 1992 yılında başlatıldı. İlk Başhakem Ali Nihat Yazıcı idi, 1993 Başhakemi de bendim. Her iki yarışma da Haziran'da yapılmıştı.

- Yazın yapılan yarışmadan çıkanlar hemen Avrupa ve Dünya Şampiyonasına gidiyorlardı. O zamanlar antrenör, internet, informatör gibi imkanlar olmadığı için, bu çocuklar hazırlıksız gidiyorlar, federasyon yönetiminin bunları tanımasına zaman kalmıyordu.

- Sonraki yıllarda erken tarihte yapılmasına karar verildi ki, çocuk hazırlanmaya zaman bulsun.

- İlk Otel Yarışması 2000 Antalya Sol Belvil'dir. Başhakem bendim, 670 kişi katıldı, 30-35 DM civarında fiyatlarla kalındı.

- Bugünkü formatın bir teknik, bir de mali iki sıkıntısı vardır.

- Mali sıkıntı, özerklik sonrası federasyonun bu turnuvadan yüksek kar beklentisidir. Otelden alınan fiyatın iki katından fazla ödüyoruz. Dışarıda kalanlar da neredeyse tuttukları otel kadar para ödüyorlar, kapıdan giren yabancıdan bile peşin para isteniyor. Ya çay-kahve içer, yemek yerse? Artık yetenekleri 75 milyonun değil, otel parası ödeyebilenlerin çocukları arasında arıyoruz.

- Teknik sıkıntı ise şudur: artık dereceye giren herkes antrenörle çalışıyor. Seçme turnuvası Avrupa ve Dünya Şampiyonalarına yakın tarihte yapılmalı ki, oyuncunun form durumu güncel olsun. Erken seçmenin kimseye faydası yok, zaten umut vaad eden oyuncunun federasyon tarafından fazladan götürülmesi gerekir.

- Eskiden yurt, misafirhane sayısı ve kalitesi düşüktü, artık çok büyük, yeni yurtlara ve sosyal imkanlara sahip üniversiteler var.

- Bazı kışlar çok sert geçiyor, kötü iklim koşulları ulaşımı engelliyor. Bu yarışma kışın yapılmamalı.

ÇÖZÜM:

Merkezi bölgelerdeki üniversitelerin imkanlarından yararlanabiliriz. İsteyen tabii ki otelde kalabilir. Yarışma eğitim-öğretim dönemi biter bitmez yapılır. Tur ve gün sayısı arttırılır. Bir oyuncunun veya velinin maliyeti günlük 20-25 TL civarına çekilir (yatak ve üç öğün yemek). Ortaya konulacak bir boş günde de belediye, bakanlık destekli bir şenlik yapılır. Konser, eğlence, panayır, yarışma, seminer, tiyatro vs vs. Bu kadar seçkin çocuğun toplandığı bir ortam bulmak kolay mı?

Bu durumda katılım şimdiki gibi 1.000 civarında kalmaz, en az 3.000 olacağını tahmin ediyorum. Veliler, kurs ve seminerlere katılan hakem ve antrenörleri de sayarsak en az 5.000 kişi toplanabilir. Federasyon şu anda kişi başı yaklaşık 250 TL kar ediyor, 1.000 kişiden elde edilebilecek kar da yaklaşık 250.000 TL olur.

Benim önerdiğim formatta ise, federasyon kişi başı 70-80 TL kar edebilir, bu kadar adamdan 300-400.000 TL kazanabilir, kimsenin de katılımı engellenmemiş olur. Diğer kazanımlara değinerek, yazıyı şişirmek istemiyorum, siz zaten biliyorsunuz.

Selamlarımla
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 05-12-2012, 15:41
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Erkin Karaokçu - 05-12-2012, 16:01
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 05-12-2012, 19:58
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: firatsalepci - 06-12-2012, 00:55
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: orheen - 06-12-2012, 09:51
Yaş Grupları Önerisi - Yazar: Cengiz Keleş - 06-12-2012, 10:52
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Erkin Karaokçu - 06-12-2012, 11:11
Çadır? - Yazar: Cengiz Keleş - 06-12-2012, 14:24
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: firatsalepci - 07-12-2012, 01:18