Notasyon Kağıdı
Yıllardır "Takım" yazan yerde tek harf yazacak yer bulunmayan, sporcuların UKD ve ELO'larını yazacak yer olmayan notasyon kağıtları kullanıldı.

Birkaç defa TurkSatranc e-posta grubunda, daha kullanışlı bir notasyon kağıdı önerisinde bulunmuştum.

Biraz daha kullanışlı hale getirdiğim notasyon kağıdı aşağıdaki linkten indirilebilir:
http://uploading.com/9653cae1/Notasyn2-docx

Umarım federasyon, il temsilcilikleri ve kulüpler/kurumlar buna benzer daha kullanışlı bir notasyon kağıdına geçerler.

Saygı ve sevgilerimle,
Halil Özmen
Ara
dosya formatı doc olsaydı daha iyi olurdu. hatta daha iyisi pdf yada resim fortmatı olsa daha iyi olur.
docx formatı butun office programları okuyamaz lutfen boyle şeyler paylaşırken daha özgur dosya formatları kullanalım.
Ara
notasyon kagıdına baktım işe yarar.
ancak sanatsal açıdan estetik açıdan bakıcak olursak pek bir al benisini goremedim.
kagıdın çizgileri vs daha bir estetik olabilir.
Ara
Sevgili Halil eline sağlık,
İmza bölümleri sığmamış gözüküyor ama bu indirdikten sonra düzeltilebilir. Benim önerim ise kategori ve türlere göre ayrı notasyon kağıdı hazırlamak. Öncelikle küçükler ve emektarlar daha büyük alanlar taleb ediyor Smile
Artık genellikle zaman kontrolü olmadığından hamle sayısından tasarruf edilebilir.
Ara
http//img805.imageshack.us/img805/5575/notasyon.jpg
http//imageshack.us/f/259/arkayuz.jpg/

buda benim notasyon kagıtları )
Ara
Uzun aradan sonra tekrar turnuvalara girmeye başladım ki, ne göreyim? 20 yıl önce bir yanlışlık sonucu yapılmış olan notasyon kağıdı formatı aynen karşımda! Tam da bu konuda yazayım derken Halil Bey sağolsun gündeme getirdi ve taslak da verdi.

Yaklaşık 20 yıl önce TSF notasyon kağıdı bastırmak istedi ve ortaya bu yanlışlık çıktı, Takım'ın adı var kendini yazmaya yer yok. Delinin biri bir kuyuya taş atmış... Bu kadar basit bir mesele neden yıllardır düzelmiyor anlamıyorum. Aslında anlıyorum, bunu yaptıranlar, hakemler arada bir turnuvada oynasalar kesinlikle düzelir. İnsanımız günü kurtarıp vaziyeti idare ediyor, üstüne bir küçük harç koymaya, yoldan bir taşı kaldırmaya kimse gayretkeş olmuyor. Satranç oynayanlara bu tabii ki yakışmıyor.

Halil Özmen'in kağıdı estetik olmayabilir ama gerekli şartları taşımaktadır. Diğer arkadaşın kağıdında takım ve turnuva adı yazmamaktadır. Ayrıca bilgi için ratinge de yer ayrılmalı. Mevcut kağıt eski oyun temposundan kalma, haydi 40 tamam ama 60, 80 gibi hamle kontrolleri mi kaldı? O saat sembolünü de kaldıralım bence. Hamle numarasını ortaya yazmak sanki daha estetik duruyor gibi, ne dersiniz?

Estetik kağıt önerileri varsa alalım buraya, çok iyi program kullanan gençlerimiz var. Buyrun efendim..
Ara
Satranç notasyon kağıdının estetik olmasına gerek yoktur.

Turnuvada satranç oynarken dikkat notasyon kağıdında mıdır, tahtada mı?

Esas gerekli olan "işlevsel" (fonksiyonel) olmasıdır. Bunun olması için de gerekli bilgilerin rahat yazılabileceği alanlar olmalıdır.

Hollanda'da katıldığım bir turnuvada kullanılan notasyon kağıdını görseniz sanırım epey şaşırırdınız.
Normal notasyon kağıdının 1.5 katı büyüklükte ve "landscape" (yatay) düzenlenmiş bir notasyon kağıdıydı ve bilgi alanları olarak üzerinde çok fazla sayıda alan vardı (yok yok idi). Estetik bir tarafı da yoktu, ama çok işlevseldi.

Önceki tasarladığım notasyon kağıdında 80 hamle yerine 60 hamle yer alabilir.
60 hamlelik ve yazma yerleri genişletilmiş satranç notasyon kağıdı şu adreste:
http://uploading.com/1148mbmb/Notasyon60-doc

Pdf formatında verirsem, indirildikten sonra üzerinde oynanarak düzenlenemez.
Halbuki doc formatında olduğunda, istekliler kendi kulüp/kurumlarının logosunu yerleştirip, kendilerine göre düzenleyebilirler. (Dijital ortamda belge sunarken amaç başkalarının işine yaraması ve onların hayatını kolaylaştırması olmalıdır. Yazılım mühendisliğinde buna "User friendly" olması denir.)

Saygılarımla,
Halil Özmen
Ara
halil bey pdf formatindada verseniz çok kolay değiştirilebilir bilgisayarda pdf duzenleyici programlar var.
yani hangi fortmatta olursa olsun ister resim ister pdf duzenlemek gayet basittir.

bence estetik konusu onemli turnuva bittiginde sakladiginiz notasyon kagitlari bir anı olabilir.
mesela her turnuva için ayrı bir notasyon kagıdı tasarımı olsa hoş olurdu.

ornek bobby fischerin kullanmış oldugu notasyon kagıdı çok hosuma gitti
zaten benim tasarladıgım notasyon kagıdındaki rakamların ortada olması fikriini ordan aldım.
http//tr.wikipedia.org/w/index.php?title=DosyaFischer_Score_Card.jpg&filetimestamp=20060120025406
Ara
Bener_Notasyon.jpg
Halil Bey
İşe yarar olması tabii ki temel ama aynı masrafla güzel format oluyorsa neden yapılmasın? Abdulkadir Beyin önerdiği format güzel görünüyor, beyaz siyah tonlaması da olsa nasıl durur acaba?
Selamlar
Ara
Abdulkadir Bey'in gönderisi iyi görünüyor.Belki oyun süresi de eklenebilir.
Ara
abdulkadir beyin foruma koydugu resim gozukuyorda benim koydugum resimler nicin ekranda gozukmuyor?
Ara
Abdülkadir Beyin notasyon kağıdı fena değil.

Ancak Sevgili Sabri'nin bir değerlendirmesindeki gibi, A5 büyüklüğünde olduğunda bu kağıtta alanlar oldukça küçük olacaktır, özellikle de hamle yazılan yerler bayağı küçük olur (hem dar hem yüksekliği oldukça az olur).

A4 büyüklüğünde olmayacağı düşünüldüğünde, A5 ten birazcık büyük olursa, bu notasyon kağıdında da bazı oynamalar yapıp, örneğin hamle sayısını 60'a indirip, daha kolay yazılabilir bir notasyon kağıdı elde etmek mümkün.
Ama yukarıdaki alanlar fazla yükseklik aldığında ki bu kağıtta öyle, hamle yazılan yerler çok alçak olacak. Hamleleri kolay yazmak için, benim yaptığım notasyon kağıdındaki tasarıma dönmek gerekebilir.

Yani kağıt boyutu düşünüldüğünde, üzerinde değişiklikler yapılması gerekiyor.

İyi günler,
Halil Özmen
Ara
Bir kaç değişiklikle düzenlediğim notasyon...

http://uploading.com/658ba99d/NOTASYON_2012-xls
Ara
Yaşadığım yer olan Aydın'daki notasyon kağıtlarının durumu daha üzücü.Toplam 4 tane masa numarası yeri var.Takım yazma yeri yine 1 karakterlik.Ama şu resimdeki normal turnuvalarda kullanılan notasyon o kadar kötü değil bence.
notasyon_kagidi.jpg
Bu kağıttaki takım yeri çok az büyütülüp ukd yeri yapılırsa güzel olur.Takım turnuvalarında ise yeni bir tasarım şart.
Abdülkadir Bener'in tasarımını da çok beğendim
Cengiz Keleş Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Halil Bey
İşe yarar olması tabii ki temel ama aynı masrafla güzel format oluyorsa neden yapılmasın? Abdulkadir Beyin önerdiği format güzel görünüyor, beyaz siyah tonlaması da olsa nasıl durur acaba?
Selamlar

Aşağıdaki düzeltmelerle birlikte son çalışma aşağıdadır:
* Gri tonlamalar tek renk matbaa baskısı için uygun hale getirildi.
* A4 - A5 arası baskı için font büyüklükleri okunaklı hale getirildi.
* İngilizce ifadeler küçültüldü.
* Örnek baskı A4 içindir. Lazer yazıcıdan A5 örnek görmek için zoom ayarlarını değiştirmeniz gerekir.

Notasyon.jpg

http://s8.postimage.org/53e3cxy51/Notasyon.jpg
Ellerinize sağlık Abdülkadir Bey, son gönderdiğiniz notasyon kağıdı çok şık olmuş.
Bence tonlama farklı bir estetik güzellik katmış, ayrıca oyun bilgisi bölümlerinin ortada yer alması çok hoş.
Ara
Dikey olarak düzenlediğim notasyon kağıdı.

http://uploading.com/ecf9m759/NOTASYON_2013_D-KEY-xls
Cüneyt Kamil YILDIRIM
Ara
İzmir'de yapılacak olan özel bir turnuva için düzenlenmiş notasyon kağıdı ektedir.
notasyon.jpg
ENİS BİLYAP
Ara
Notasyon kağıdlarının giderek geliştirilmesi çok sevindiricidir.Notasyona önem verildiğini göstermektedir.Eğitimin birinci basamağı taşların hareket şekli değildir.Birinci basamak notasyon kağıdının kullanılmasıdır.Notasyon olmadan başkalarına Satranç öğretmek veya Satrançda ilerlemek mümkün değildir.Bugün birçok konuda genel ilkelerden ödün verilebilir.Notasyon konusunda ödün verilemez.Notasyon kağıdının bulundurulması ve kullanılması vazgeçilmez koşuldur.Herkes tarafından bilinen bu ilkeyi neden ısrarla tekrarlıyorum?Daha çok Okulların düzenlediği yarışmalarda notasyon kağıdı konusunda sorunlar yaşıyoruz.Bu sorunların aşıldığını umuyorum.Bu nedenle hazırlanmış bu güzel notasyon kağıtlarını incelerken bir arkadaşımızın -artık bütün yarışmalarda altında kopyası olan notasyon kağıdı kullanılıyor-haberini vermesini de bekliyorum.
Ateş Ülker
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi