2006 Doğumlu oğlum için
Merhaba değerli satrançseverler,

2006 doğumlu Yamaç adında bir oğlum var. Kendisi Özel Ege Lisesi'nde okuyor. Geçen sene ana sınıfında ve bu yıl 1. sınıfta haftada 1 saat satranç dersi aldığını biliyorum. Şu an satrançta sadece taşların isimlerini biliyor.

Geçen hafta Migros'ta alışveriş yaparken T. İş Bankası yayınlarından "Başlangıç Düzeyi Satranç Ders Kitabı" nı gördü ve almak istedi. Aldık. Öncelikle kendim okuyup oradakileri kendisine anlatarak bir giriş yapmak niyetindeyim. Ben ortaokul ve lis yıllarında dama oynamıştım. Babam ile çok dama oynardık. Satranç bilgim ise taşların hamle yönleri ile sınırlı.

Oğlumun bu işe nereden ve nasıl başlaması konusunda öneri ve görüşlerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum.
Ara
Merhaba Mustafa Bey.

Yaklaşık bir ay önce bu konuda fikir beyanlarının olduğu "4-5 yaş grubu ve satranç" diye bir başlık vardı forumda. Önce oraya bakmak isteyebilirsiniz.
Ara
Sn.Mustafa Bey
Yaşadığınız şehri tahmin eder gibiyim,belirtirseniz daha sağlıklı öneriler gelebilir.Saygılarımla...
- MATRANÇ -
Ara
Öncelikle merhabalar..

Bu konu çok hassas bir konu. Daha bugün bir bir öğretmen arkadaşım ile muhabbetini yaptık. Bir çocuğa hangi yönden olursa olsun, eğitimini profesyonel kişilerin vermesi taraftarıyım. Sonuçta bir şeyin çocukların seviyesine ve anlayabileceği düzeye göre anlatılması çok çok önemlidir. O yüzden satrançta da eğerki tam anlamıyla, anlayabileceği seviyeye göre anlatamazsanız, doğru bir şekilde anlayabileceğini sanmıyorum. O yüzden eğerki ÖĞRETEBİLME konusunda iyi değilseniz, yetenekli olan bir öğretmene götürmeniz daha iyi olacaktır. Ancak şunuda eklemeliyim, satranç konusunda ne biliyorsanız veya ne kadar şey biliyorsanız bilin, önemli olan şey ÇOK ŞEY BİLMEK DEĞİL, BİLDİĞİNİ ÖĞRETEBİLMEKTİR. Eğerki taşların hareketlerini biliyorsanız ve bunu da öğretebileceğinizi düşünüyorsanız bence bir problem olmaz. Ancak aksi bir durum düşünüyorsanız dediğim gibi bunu bir satranç antrenörünün yapması, çocuğunuzun öğrenmesi açısından daha iyi olacaktır..

Umarım düşüncelerimi doğru bir şekilde aktarabilmişimdir. İyi forumlar....
Her başarının altında sistemli bir çalışma yatar...
Ara
Sn. Mustafa Bey,
Öncelikle almış olduğunuz kitabın bir çok yönleriyle doğru bir kitap olduğunu belirtmeliyim. Bu kitabın özellikleri :
a- Okul ders kitabıdır,
b- Bir öğretim yılı iş günü hesaplanarak hazırlanmıştır,
c- İlgilendirdiği yaş gruplarının ilgi ve ihtiyaçları gözetilerek uzman kadroca yazılmıştır,
d- Yazı-harf karakteri ,hece sayısı ,cümledeki kelime sayıları 7-8 yaş grubuna yönelik öğrenme özelliklerine göredir,
e- Resimler ve diyagramlar açık ,net ve öğrenmesine uygundur,
f- Satrancın temel bilgileri ideal sırasıyla verilmiştir.

Daha farklı özelliklerine girmeyeceğim.Ama içinde benim okulumun da bulunduğu birçok okulda rahatlıkla okutuluyor.Yeterli tekrarlarla bir öğretim yılına sığabiliyor.Ancak bu yıl okula yeni başlayan öğrenciler henüz okuma yazmaya geçmedikleri için ilk üniteler diyagram ağırlıklıdır.Satrancın temelini bilen bir baba-oğul (anne-oğul) çalışması için idealdir.Satranç bilmeyen birçok velim bu kitaptan bir yere kadar çocuklarıyla başarılı bir çalışma yaptıklarını belirtmişlerdir.Kimisi ön hazırlık yaparak öğretici olduklarını,kimi de –çocuğundan öğrenici rol modeli- olduklarından bahsetmişlerdir.
Ancak en ideali, en uygun zamanda sınıf öğretmeni hatta ana sınıfı öğretmeninden öğrenme özellikleri konusunda görüşü alınarak uygun çalışma ortamına alınmalıdır.Bu ortam küçük çalışma grubu yada bire bir çalışma olabilir.Buna zaman,şartlar,aile ve çalıştırıcı karar verecektir.
Çocuğunuza satrancı sevdiriniz. Ona en uygun şartları sağlayınız.Sadece kurs çalışmasıyla yetinmeyip,antrenör önerisiyle ikinci bir ev ortamı da açabilirsiniz.
Satrancın güzelliklerini keşfedeceğiniz bu yolculukta size ve Yaman’a başarılar dilerim…
- MATRANÇ -
Ara
Clausewitz Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Merhaba Mustafa Bey.

Yaklaşık bir ay önce bu konuda fikir beyanlarının olduğu "4-5 yaş grubu ve satranç" diye bir başlık vardı forumda. Önce oraya bakmak isteyebilirsiniz.
Başlığı baştan sona okudum. Paylaşım için teşekkürler.

M.Aşkın TAŞAN Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Sn.Mustafa Bey
Yaşadığınız şehri tahmin eder gibiyim,belirtirseniz daha sağlıklı öneriler gelebilir.Saygılarımla...
İzmir

M.Aşkın TAŞAN, hakanaktaş14 verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler.
Ara
Mustafa Bey Selamlar

Yamaç'ın okulundaki satranç öğretmeni ile bağlantıya geçebilirsiniz Smile Tüm sorularınız ve satrançtaki gelişimi ile ilgili detaylı bilgiyi fazlasıyla alabilirsiniz. Oğlunuzun taşların isminden çok fazlasını bildiğini de biliyorum. Saygılarımla
Emine hanim merhaba,

Cok haklisiniz. Ben en kisa zamanda Yamac'in satranc ogretmeni ile gorusme yapayim.
Ara
Merhaba,

Bu haftabaşında öğretmeni ile göüştüm. Yamaç benim tahminim çok üstünde bilgiye sahipmiş. Son 4 gündür günlük ödevlerini hızlıca bitirip 15-20 dk civarında İş Bankası'nın kitabı üzerinden devam ediyoruz. Arada yazılanları ona okutuyorum ve bu sayede okumaya da destek oluyor. Bir taşla iki kuş vurmuş oluyoruz.

Taşların hamle kurallarına tamamen hakim oldu diyebilirim. Arada kitabı bırakıp maç yapalım diye beni sıkıştırıyor. Yapıyoruz.

Annesi bu süreçten çok memnun. Bu satranç yolculuğumuzun notlarını sizler ile paylaşmaya devam edeceğim....
Ara
"Özel Ege Lisesi" Bornovada...
Küçüğümüz İzmir'de...

Karşıyaka'da Ozan Çapan'ı bulun derim...
Ona izlemeniz gereken yol konusunda danışın...
Danıştıktan sonra da siz yine "bildiğiniz" gibi yapın...
Bir öneri getirene değin bir kaç yorum birden yazılmış. Sanırım Yamaç'ın okuldaki öğretmeni de Emine Hanım olsa gerek.Smile)

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi