64 Altın Kural
Merhaba Hüseyin Aktaş,

Ben 64 Altın Öğüt diye yayımlamışım. Sonrasında 64 Altın Kural şekline dönüşmüş.
Bu bir.

Bu öğütlerin hepsi aynı değerde olmayabilir.
Sıralaması da değişmiş anlaşılan, çünkü benim çevirimde şöyleydi:

1. Yaptığınız her hamlenin bir amacı olsun.
2. Rakibin her hamlesinin amacını anlamaya çalışın. Oynadığı taşın gidebileceği yerlere bakın.
3. Girişken ama amaçlı oynayın. Gereksiz değiş tokuştan kaçının.
4. Rakibin stilini biliyorsanız, bundan yararlanın. Fakat sonunda, konuma göre oynayın, rakibe göre değil.
5. Rakibin hamlelerini göz ardı etmeyin.
6. Gereksiz yere şah çekmeyin. Anlamı varsa şah çekin.
7. Rakibin bütün tehditlerine yanıt bulun. Bunu yaparken kendi konumunuzu geliştirin ve/veya karşı tehdit yapın.
8. İnisiyatifi almaya çalışın. Zaten varsa, onu koruyun. Yoksa, ele geçirmeye çalışın.
9. Değiş-tokuşlarda, en azından verdiğin kadar alın.
10. Değiş-tokuşlarda, en değersiz taşla almaya başlayın, tabi başka bir taşla almak için geçerli bir neden yoksa.

Yani ilk 10 madde onlar değil. Sıralama başkalarınca değiştirilmiş.
Bu iki.
(Ben dergideki sıraya uymayıp, yerlerini değiştirmiştim.)

Üçüncüsü, beğenilmeyen o öğüt maddeleri, 2200 ratinge kadar her satranççının başına gelebilen durumlara ilişkin öğütlerdir.
Bazıları beğenmese bile, ve diğer bazı maddelerle eşit değerde olmasa bile, yararlı öğütlerdir.
"1. Yaptığınız her hamlenin bir amacı olsun" birçok diğer maddeden çok daha anlamlıdır. Ama bu diğerleri hiç anlamlı değildir demek değildir.

Tabii ki eleştirilebilir. Buna saygı duymak gerekir.

Ama eleştirmekle, yerin dibine sokmak arasındaki farkıda bilmek ve eleştirirken insaflı olmak ve saygıyı elden bırakmamak gerekir.

Saygılarımla,
Halil Özmen
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
64 Altın Kural - Yazar: Halil_Ozmen - 17-12-2012, 22:21
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hüseyin AKTAŞ - 23-12-2012, 17:44
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Halil_Ozmen - 23-12-2012, 18:18
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Halil_Ozmen - 23-12-2012, 18:21
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hüseyin AKTAŞ - 23-12-2012, 18:30
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hüseyin AKTAŞ - 24-12-2012, 00:17

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi