Küçük çocukların oyun stili
"Eğitimci kafası ile çözülemez"...

İlk bakışta sorunlu bir sav olarak duruyor. Dikine ve yalıtılmış bir tümce olarak sanki ayakları havada sözün...
Sayın Şekerli aslında bu sözün açıklamasını bu sözden önceki tümcelerinde yapmış: "...basit bir şekilde ve satranççı penceresinden bakarak çözülmelidir . yurdun bütün bölgeleri dolaşılmalı ve satranççılar ile konuşulmalı ve yönetime bir rapor hazırlanmalıdır."

Satranç Eğitimi ile ilgili kararların, eğitimciler tarafından masa başında alındığını ve bundan dolayı kararların hayattan ve uygulamadan kopuk olduğunu söylemeye çalışıyor. Sahaya inmeyen karar organlarının, "geri bildirim mekanizmalarından" yoksun kalması da "kararların rayına oturmayışının" nedenleri olarak görülüyor.

Bu nokta önemlidir. Sorunun hepsi değilse de önemlidir. Benim gördüğüm de satrancın okullarda seçmeli (de olsa) ders olarak okutulması kararının sonuçlarının takibi yeterince yapılmamıştır. Bu kararın ve kabulün önüne çıkan sorunlar tanımlanarak gelişmenin önündeki engellerin kaldırılarak gelişmeyi ileri düzeylere taşıyacak yollar açılmamıştır. Örneğin; okullarda sınıf öğretmenlerine verilen 1. Kademe Antrenörlük belgeleri, bu antrenör öğretmeler tarafından "ek ders ücreti alabilmenin belgesi" konumuna düşmüştür. Hatta ek ders ücreti nedeniyle "Ya hocam biz bu belgeyi nasıl alabiliriz?" gibi "ihtiyaç yakınmaları" karşımıza çıkmıştır. Parayı amaç edinen "zavallı" öğretmenimin "Satrancın Esasları" diye bir sorunu olabilir mi? Kaldıki bu alanda eğitimci olmak yalnızca bu alan ile ilgili bir eğitim fakültesi gerektirirken(öğretmenler eğitim-öğretimde başarılıdır ama satranç bilmemektedirler), bizler öğretmenlerin zaten fakülte mezunu olduklarından iki-dört de satranç öğrenirlerse bu işin kotarılacağı yanılgısına düşmüşüzdür. Bu bakış işte eğitimci kafasıdır. Ancak aynı zamanda düz mantık ile devinen bir kafadır. Ne yazık ki ülkemizde "mantık" da Aristo'dan öteye geçemez. Bu antrenör-öğretmenlerin ayrıca TSF tarafından denetimi yoktur.

TSF'nin en sorunlu mekanizmalarından biri zaten -ülkemizdeki demokrasi- gibi "denetim" sorunudur! Ne kendini ne de kendi altını ne de kendi altının kendisini denetimine açık değildir TSF. Eleştiriye kapalıdır. Tartışmaya kapalıdır. Kendisi çalar kendisi oynar. TSF Forumu hala kapalıdır. Çünkü tabandan gelen seslere tahammülü olmayan bir yönetim anlayışı hakimdir. "Her kafadan bir ses çıkması" yönetim organları tarafından sevilmeyen bir şeydir. Düzeltilmesi gereken sorunlardan biri de budur...

Sayın TAŞAN'ın burada gelip yazı yazması olumludur ancak kapatılan TSF forumu açarak bu işe başlayabilir. Çünkü; -Diken battığı yerden çıkar!

Bu Konudaki Yorumlar
Küçük çocukların oyun stili - Yazar: Halil_Ozmen - 24-12-2012, 21:55
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hüseyin AKTAŞ - 25-12-2012, 09:41
SATRANÇ VE ÇOCUKLARIMIZ - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 25-12-2012, 14:21
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: MuzafferŞekerli - 25-12-2012, 22:18
çocukların oyun sitili - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 26-12-2012, 13:20
Ayrıca... - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 26-12-2012, 14:17
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hüseyin AKTAŞ - 27-12-2012, 08:56
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hüseyin AKTAŞ - 27-12-2012, 14:25
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hakan Aktaş - 27-12-2012, 22:51
öĞRETMENİM - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 28-12-2012, 00:26
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: MuzafferŞekerli - 29-12-2012, 08:13