Küçük çocukların oyun stili
yukardaki konunun en önemli bir konu olduğunun ve ayrı bir konu başlığı ile enine boyuna tartışılması gerektiğinin bende farkındaydım ve ayrı bir pencere açmaya niyetliydim. ama sayın hüseyin aktaş ile akşın taşan ın atışma boyutundaki benim neden olduğum tartışması bu konudaki fikirlerimi kısaca buraya aktarmama vesile oldu.

öğretmenlerin yan iş için antrenörlük ve hakemlik kurslarına katıldığını söylemek niçin aşkın taşan ı rahatsız ediyor anlıyamıyorum . bunu kurs esnasında öğretmenler söylüyor zaten . bunu görmemezlikten gelerek konuya çözüm üretmek zaten imkansızdır . onlar paraya ihtiyaçları yoksa dahi , sosyal faaliyet olsun birazda para kazanalım gerekçesi ile antrenörlük ve hakemlik kursuna katılıyorlar .bu bilinen bir gerçektir .

bu işte bir hata var , herkes bunu kabul ediyor ama hatanın nerede olduğu bir türlü tesbit edilemiyor . en aşağıdan en yukarıdakine kadar herkes başka şey söylüyor . bir türlü hastalık tesbit edilemiyor . ama bir rahatsızlık var , aşkın taşan'ın da bir rahatsızlığı var.
ben burada kendi kafamla bu güne kadar hiç yazı yazmadım . yazdığım fikirlerin muhakkak birileri tarafından paylaşılmasına özen gösterdim . daha dün bu konuyu tartışıyorduk . ilk defa fikir birliğimiz olmadı . her kafadan bir ses çıktı . bende bu konu şöyle çözülür diyerek kapıyı çarptım çıktım .

işte şimdi naçizane , kendi fikirlerimi buraya taşıyacağım .doğru olduğundan eminim çünkü.

türkiye satranç federasyonu ile milli eğitim arasında herkesin bildiği malum protokol yapılmış ve federasyon açtığı kurslarda öğretmenlere b gurubu antrenör belgesi vermiştir .

işte hata burada yapılmış. türkiye satranç federasyonu kendisinin en kıymetli belgesini , gelsin öğretmenler satrancı kurtarsın uğruna satranç bilmeyen öğretmenlere feda etmiş meğerse.
o belgeyi almak demek ,'' bu belgenin sahibi satrancı öğrenmiş yutmuş , artık satranç antrenörü olabilir '' demektir .
bu konuda yazacak çok şey var ama ben kısa keseceğim . türkiye satranç federasyonu milli eğitimle yeni bir protokol yapmalı bu belgeden dolayı camiam rahatsız deyip o belgeleri yok hükmünde saymalı , sadece satranç bilir sertifikası vermelidir . veya adı ne ise başka bir belge vermelidir . sonrada aynı belgeyi vermeye ve o kursları açmaya devam etmelidir .

bir öğretmen belge sahibi olduktan sonra onları eğitmek artık imkansızdır. onları eğiteceğim diyerek federasyon gücünü o yönde tüketme yanlışlığına girmemelidir .

yöneticiler ve kurullar kendilerinin satranç federasyonu olduğu bilincine varmalı ve o şekilde önlerine bakmalıdır .

ben satranç federasyonuyum demeli , turnuva tozunu yutmamış kişilere , belirli bir raitingi olmayan kişilere ne hakemlik , nede antrenörlük belgesi vermemeli bu uygulamalardan vazgeçmelidir .

''teşvik turnuvası formatında yapılan'' türkiye birinciliği 18 kişinin katıldığı final olarak yapılmalı . türkiyede herkesin katılmayı idol haline getireceği bir biçime dönüşmelidir . türkiye şampiyonası dahi , eğitimci zihniyeti ile düşünülmüş bir yarışmadır . atletimiz nevin yanıt 'ın bir sözü var . olimpiyatta final koştum . bu bana yeter .

bu konularda söyleyecek çok şey var ama , ONLAR ZAMANLA.

şimdilik saygılar .
muzaffer şekerli . ADANA .
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Küçük çocukların oyun stili - Yazar: Halil_Ozmen - 24-12-2012, 21:55
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hüseyin AKTAŞ - 25-12-2012, 09:41
SATRANÇ VE ÇOCUKLARIMIZ - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 25-12-2012, 14:21
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: MuzafferŞekerli - 25-12-2012, 22:18
çocukların oyun sitili - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 26-12-2012, 13:20
Ayrıca... - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 26-12-2012, 14:17
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hüseyin AKTAŞ - 27-12-2012, 08:56
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hüseyin AKTAŞ - 27-12-2012, 14:25