Sekiz turlu turnuvada elo çıkarmı?
evet çok dogru bir tespit bravo
Ara
Paylaşılması nın doğruluğu herkesçe farklı olabilir. Ancak ülkemizde satranç gün geçtikçe ilerliyormu ? yoksa geriliyormu ? sorusuna cevap bulmak için bunların paylaşılması gerekir. Benim kişisel görüşüm bu. Federasyon kimlere belge verdiğini görmeli ve önlem almalı diyeceğim fakat boş bir cümle olacak tabi. Başa kim gelirse gelsin, yine aynı tas aynı hamam devam edecek bu gidişat...
Her başarının altında sistemli bir çalışma yatar...
Ara
hakan aktas bey ukd nize baktım bana laf atıyorsunuz ama ukd niz benimkinden daha dusukmus. 1400 lerde filan gozukuyor. yazılarınızdan kuvvetli bir oyuncu oldugunuzu sanmıştım.
Ara
Satrançta oyun eksikliği olduğu dönemlerde satranç körlüğü olabilir bu kabul edilebilir bir durum.
Bu oyun üzerinden bir tartışma başlatmak ise yanlış gibi(ki bu tartışmanın her yönüne katılıyor ve hak veriyorum)

Satranç sadece bir oyundur denmiş, bu fikrin söylenmesine saygı duyarım ancak satrancın derinliğini,estetiğini ve sahip olduğu tüm anlam ve kazanımları gören bir kişi bu cümleyi kuramaz..
Satranç sadece bir oyun değildir.
Ara
Novek Nickli Kullanıcıdan Alıntı:hakan aktas bey ukd nize baktım bana laf atıyorsunuz ama ukd niz benimkinden daha dusukmus. 1400 lerde filan gozukuyor. yazılarınızdan kuvvetli bir oyuncu oldugunuzu sanmıştım.

Ben tartışmayı kesinlikle sevmem Sn. Novek

Hiçbir forum paylaşımımda değil size hiç kimseye laf atmak gibi bir amacım yoktur. Eğer ki olduğunu düşündüyseniz, yanlış anlamışsınız demektir. Yanlış anlaşıldıysam kusura bakmayın.

UKD dediğimiz puan sistemi oyuncular için geçerlidir antrenörler için değil.

Ayrıca bugüne kadar sanal bir ortamda tartışmayı uygun bulmadığım için kimse ile tartışmadım. Bu vakitten sonrada bu davranışımı değiştirme niyetinde değilim...

Saygılarımla.
Her başarının altında sistemli bir çalışma yatar...
Ara
arkadaşlar lütfen tartışma konularını şahsi çekişmelere kurban etmeyelim , zira bu tür diyaloglar için en uygun saha "özel mesaj" 'dır.Lütfen konunun özünü kaybetmeyelim.

Şimdi konumuza dönecek olursak , bir sezonda 9 ELO'lu oyuncu ile oynayıp bu karşılaşmalardan belirli bir puan almak gerekiyor.(Mesela siz 9 da 0 gibi bi skor alırsanız elolulardan sistem sizin sonuçlarınızı performansa dahil etmiyor.)Tabii burada sezon ve puan barajı kavramlarının tam karşılıklarına vakıf değilim.Bilgi yanlışım varsa düzeltiniz.

Bu konuda şahsi tecrübem , 2009 da ; ilk elo turnuvamda 9 eloluyla karşılaşmak şeklinde tezahür etmişti ( bendeki bal da baya şerbetti Smile ) .
Arada bir sürç-i lisan etti isek affola . / Tutmasını biliriz de kemiği yok bunun. /Olacak olacak olacak o kadar.
Ara
Erkin Karaokçu Nickli Kullanıcıdan Alıntı:arkadaşlar lütfen tartışma konularını şahsi çekişmelere kurban etmeyelim , zira bu tür diyaloglar için en uygun saha "özel mesaj" 'dır.Lütfen konunun özünü kaybetmeyelim.

Şimdi konumuza dönecek olursak , bir sezonda 9 ELO'lu oyuncu ile oynayıp bu karşılaşmalardan belirli bir puan almak gerekiyor.(Mesela siz 9 da 0 gibi bi skor alırsanız elolulardan sistem sizin sonuçlarınızı performansa dahil etmiyor.)Tabii burada sezon ve puan barajı kavramlarının tam karşılıklarına vakıf değilim.Bilgi yanlışım varsa düzeltiniz.

Bu konuda şahsi tecrübem , 2009 da ; ilk elo turnuvamda 9 eloluyla karşılaşmak şeklinde tezahür etmişti ( bendeki bal da baya şerbetti :) ) .

9 eloluyla oynamak için tabi ilk turlarda galibiyet gerekli ilk turlarda yenince sonralara kadar elo lu ile oynama sansı yuksektir.
bende son katıldıgım turnuvada elo puanım yok ama 1700 kusur elo performansı gostermişim 8 elolu ile oynadım daha oncedende 5 kişi vardı.
acaba elom 1700 filanmı çıkacak.
Ara
Tartakower da 11 hamlede mat oldu ne olacak şimdi? Satranç tarihi bunun gibi oyunlarla doludur. Kramnik 44 dakika boyunca 1 hamle de mat olduğunu görmedi! Ne yapsın şimdi satrancı mı bıraksın?
Ara
Konu nereden nereye gelmiş, çok yazık.

Aynı matı turnuvalarda daha önce iki kez yaptım, hiçbirinde de "Aa, sen satranç oyuncusu musun, oduncu musun?" gibi ukala sorular sormadım rakiplerime. Hatta bir tanesi çok dramatikti: İki arkadaş eşleştik ve maçı kazanan dereceye giriyordu. Her ikimiz de formdaydık ve kıran kırana bir maç olacak gibiydi. 6. hamlemi yaptığımda karşımda gördüğüm yüz ifadesini hayatım boyunca unutamam. Rakibim öyle bir şoka uğramıştı ki zamanı geriye alabilsem, başka bir hamle yapmak isterdim. Onu teselli edebilmek adına salondan çıktığımızda notasyon kağıdını yırtıp attım.

Bir satranççıyı tek bir oyunu üzerinden değerlendirmek bence çok saçma bir davranış. Herkesin "uyuduğu" bazı maçlar olabilir. Kramnik dünya şampiyonu ünvanını taşırken tek hamlede mata uyumuş, daha neyin yorumunu yapabiliriz ki?

Amaç antrenörlere saldırmak veya onları sınıflandırmaksa yeni bir başlık açıp, "Antrenörlerden pek hazzetmiyorum, hepsi satrancı bıraksınlar." falan diyelim, olsun bitsin.

Ayrıca UKD ya da ELO puanı üzerinden konuşmak abesle iştigaldir, çünkü bu konuda el elden üstündür. ELO veya UKD puanımızla birbirimize hava atmayalım, çocukluk etmeyelim. Carlsen foruma üye olur, alayınızı susturur valla! Big Grin

Son söz: Her ne kadar zengin ve sınırsız olsa da satranç bir oyundur, hem de çok güzel bir oyundur...
Ara
Benim UKD puanım 1832...Ancak, ELO değerlendirmeli turnuvalara katılma imkanım hiç olmadı / olmuyor.. Hem UKD, hem ELO uygulaması olması çok saçma bence..UKD puanlarını, ELO ya çevirseler olmaz mı? var mıdır başka ülkelerde, kendilerine özgü UKD sistemi..ELO turnuvası denk getiremiyorum ki ..bi denk getirsem IM , FM dinlemiycem .. dağıtacam. Smile
Ara
Sayın Ömür,
Başka ülkelerde de UKD puanının eşdeğeri var.Sizin Elo puanı çıkaramama yakınmanız önemli sorunlardan biridir.Halen Türk oyuncularına ait Elo listesinde 1130 civarında oyuncu görünüyor.Bu sayıyı yükseltmek Federasyonumuzun önemli hedeflerinden biri olmalıdır.Federasyon yönetimleri en kısa zamanda ünvanlı oyuncu sayısını arttırarak başarıyı ölçmeye çalışır.Mutlaka bu da bir hedeftir.Ancak biraz birbiri ile de ilişkilidir.Önce Elolu oyuncu sayısı artarsa bunu ünvanlı oyuncu sayısının artması izleyebilir.İşte bu son söylediğim cümleye kimse itiraz etmez.Ama yine de herkes ünvanlı oyuncu sayısına dikkat eder!
Bu arada Elo puanı olanlar da zaman zaman listede bulunup bulunmadıklarını kontrol etmelidir.Örneğin FİDe listesinde Elo puanı olduğu görünen oğlumun adını Türk oyuncularına ait listede bulamıyorum.
Sayın Ömür,
Ustaları dağıtmak iddianızı bir şaka olarak kabul edebiliriz.Satranç çok ilerledi.Bunu daha iyi anlamak üzere önce bir bilgisayar programı ile oynamanızı tavsiye ederim.Bu konuda çok iddialı olmak doğru değildir.
Ateş Ülker
Ara
Oktay ERTAN Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Konu nereden nereye gelmiş, çok yazık.

Aynı matı turnuvalarda daha önce iki kez yaptım, hiçbirinde de "Aa, sen satranç oyuncusu musun, oduncu musun?" gibi ukala sorular sormadım rakiplerime. Hatta bir tanesi çok dramatikti: İki arkadaş eşleştik ve maçı kazanan dereceye giriyordu. Her ikimiz de formdaydık ve kıran kırana bir maç olacak gibiydi. 6. hamlemi yaptığımda karşımda gördüğüm yüz ifadesini hayatım boyunca unutamam. Rakibim öyle bir şoka uğramıştı ki zamanı geriye alabilsem, başka bir hamle yapmak isterdim. Onu teselli edebilmek adına salondan çıktığımızda notasyon kağıdını yırtıp attım.

Bir satranççıyı tek bir oyunu üzerinden değerlendirmek bence çok saçma bir davranış. Herkesin "uyuduğu" bazı maçlar olabilir. Kramnik dünya şampiyonu ünvanını taşırken tek hamlede mata uyumuş, daha neyin yorumunu yapabiliriz ki?

Amaç antrenörlere saldırmak veya onları sınıflandırmaksa yeni bir başlık açıp, "Antrenörlerden pek hazzetmiyorum, hepsi satrancı bıraksınlar." falan diyelim, olsun bitsin.

Ayrıca UKD ya da ELO puanı üzerinden konuşmak abesle iştigaldir, çünkü bu konuda el elden üstündür. ELO veya UKD puanımızla birbirimize hava atmayalım, çocukluk etmeyelim. Carlsen foruma üye olur, alayınızı susturur valla! Big Grin

Son söz: Her ne kadar zengin ve sınırsız olsa da satranç bir oyundur, hem de çok güzel bir oyundur...

İnsani değer yargılarından dolayı sizleri tebrik ederim... Bir kaç hatırlatmada ben yapayım istedim. Nigel Short... mat oldu. (Anand maçı)- Carlsen daha 20. hamlede Anish Giri karşısında terk etti. Daha bir çok örnek var.. Dürüst olalım. Hiç kimsenin satranç kariyerinde kısa oyun terki olmadımı.???!!!...yapmayın!!!! ha konunun aslı na gelirsek...

Bir zamanlar Türkiye'de ehliyet dağıtımı vardı. Herkes şoför oluveriyordu...Sonuç malum!? Haberlerde dinliyoruz...
Önce etik olmayı öğrenelim. Nasılmı aşağıda sayacağım hususları mantık içnde izah ederek.
1- Turnuvalara kayıt olurken alınan katılım paraları etikmidir???(Bazı paralar bayağı fazla) satranç politikasına uyuyormu? Nihayetinde ödül alacaklar aşağı yukarı belli??
2- GM oyuncumuz satrançtan para kazanamıyoruz diye söyleyip, satranç antrenörü olacağını söylüyorsa (Çünkü devlet satrancı olimpik spor olarak saymıyor!!)
3- İl temsilcilerinin, satranç antrenörlerinin görev süreleri, yetkinlikleri hangi kriterlere göre belirlenmektedir.( Noldu bir ara değişecekti? Sn Yazıcı' nın bir yazısında yeni yapılanma politikasında vardı.)
4- Türkiye'de satranç birilerinin tekelindemidir, tekelinde değilmidir??
Ara
Bence de herkes hata yapabilir. Mehmet Bey haklı. Ayrıca oyuncuların satranç bilgilerinin tek bir oyundaki tek bir hatasından yargılanmasının saçma bir hareket olduğunu düşünüyorum. Sonuçta Toxenory ve Oktay ERTAN Bey'in de örnek verdiği gibi dünyaca ünlü şahıslar bile bir anlık dalgınlıkla basit hatalar yapabilirler. En iyisi böyle basit hatalardan bile ders çıkarmak ve oynamaya devam etmektir.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi