Ivanchuk tek hamlede mati nasil gormez
Oktay ERTAN Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Mojo Mojo esas sen zorla yazdırıyorsun. Yazacaklarımı dikkatli bir şekilde oku.

Birincisi, yukarıdaki latifeli mesajım sana değil, çok gereksiz bir sataşmada bulunan, ancak özür dilemeyi hala akıl edememiş olan bir kişiye yönelikti. Sen neden bu kadar alındın, sahiplendin anlayamadım. Hatanın satrancın özünde yer alan bir unsur olduğunu es geçtiğin için mi bu kadar agresifsin? Bu video bir gocunmaya sebebiyet vermiş olabilir mi?

İkincisi, Novek takma isimli şahsı tanımam etmem. 6 hamlede mat bile olsa, kendisine yapılan hareket, hiçbir şekilde onaylanamaz. Bu terbiyesizlik, konuyla hiçbir ilgisi olmayan bir başlık altında ve tamamen sataşma amacıyla gerçekleştirildi.

Üçüncüsü, ben ve benim gibi düşünen bazı insanlar forum yazışmalarında gerçek isim kullanımından yana tavır koyarken hiçbir şekilde buna yanaşmayan Novek, 6 hamlede mat olayında ismini bizzat açıkladı. Demek ki ülkemizdeki ortalama satranççı, ancak bir işin ucu kendisine dokunduğu zaman eyleme geçiyor. Bu, her zaman dile getirdiğim değişmeyen gerçeğin küçücük bir örneğidir.

Dördüncüsü, kendi forumlarını kuran ve Özgür Satranç Forum'dan ayrılan bazı arkadaşlar, gerçekleştirecekleri turnuvaların veya farklı etkinliklerin tanıtımı için ÖSF'den işlerine geldiği gibi yararlanmaktadırlar. Bu çelişki bir son bulmalı ve insanlar daha tutarlı bir şekilde davranmalıdır.

Beşincisi, sen-ben-bizim oğlan tadında gerçekleştirdikleri kapalı turnuvalara bir kişi hariçten girmeye çalıştı diye bu kadar üstüne gidilmez. Her kabahatin uygun bir cezası vardır, burada çizme çoktan aşıldı.

Altıncısı, Türkiye'de satrancın bu kadar geri olmasının tek nedeni kabiliyeti düşük antrenörler değildir. Söyleyecek yeni bir fikriniz yoksa dolap beygiri gibi aynı konuya takılıp kalırsınız. Önerim, kabiliyeti yüksek antrenörler tarafından yetiştirilen satranççıların gidişatını ve satranç serüvenlerini inceleyebilirsiniz. Tek bir noktaya takılıp kalmamak gerek.

Sondan başlayayım:

6) Söyleyecek fikir konusunda sıkıntı duymuyorum, hafıza tazelemeye gerek yok, benim profilden mesajlarıma gidenler, satrancın spor olarak kalkındırılmasından, telif haklarına, delege sisteminden, eğitimci kalitesine kadar yazdığım farklı konuları okuyabilirler.

Dolap beygiri tabiri pek şık olmamış, yukarıda agresyon konusunda verilen nasihata da çok uyumlu değil. Üstte agressif olmayalım diyen biri, aşağıda seviyeyi dolap beygirine indirmez.

Yine de dolap beygiri üzerinden gideceksek, benim bakış açın tam ters yönde, beni dolap beygirliğine iten nedenleri sorgulayalım; lafın tamamının sürekli anlaşılmak istenmemesine. Öyle olunca fazla tekrara gerek duyuluyor.

Evet, Türkiye'de eğitim ve eğitimci kalitesi önemli. Sulandırılmak istense de önemli.

Çünkü bu alan boş ve doğada, boşluk önce kaosla dolduruluyor, sonra düzene geçiyor. O kadar boş ki eğitim sitelerinde telif araklamaları yapıldığında da insanlar şaşılacak derecede bunu hoşgörme eğilimine giriyor.

Novek rumuzlu kişinin meselesi de o açıdan önemli. Ben şahsen onun kişiliğine, oyun gücüne, mat olmasına takılmadım. Bunları sürekli tane tane yazıyorum ki ilmeğin olmayan bir ucunu yakaladığınızı düşünüp konuyu polemiğe çekmeyin diye.

Ben eğitimci olmasına takıldım. Fazladan, bunu pazarlama cesaretine takıldım. Açılışta 6 hamlede mat olan biri eğitimci olamaz. Pizza Hut paket servise alacağı insanlara daha ciddi kriterler koyuyor, hiç değilse motosiklet ehliyeti falan istiyor.

Hadi pizza huttan daha hallice olmayan eğitimle bir belge aldın, bununla övünme artık. Kendini bu ülkedeki 200 eğitimciden biri ilan etme. Buraya zorlama videolar sokarak şu kapasitesiz eğitimcilik konusunu çaktırmadan sevimleştirme.

Siz işin dalgasını geçerek "satrançta coşma potansiyeli bulunan gelecek nesiller tek hamlede matı görmeyen bir yeteneksize emanet edilemez" diye kaba ironi yaparsanız, sırf kötü espri yapmanızın hatırına bu laubaliliği hoşgörmek zorunda olmayacak insanlar çıkabilir. Maalesef dolap beygirlerinin bile bir dayanma, tahammül gücü var.

5) TSF'den izin alınmış, hakem ataması yapılmış, eski Türkiye şampiyonluklarında defalarca oynamış, milli takım kaptanlığı yapmış insanların da olduğu bir turnuva her bakımdan saygındır, o ayrı da, saygın olmasa ne yazar?

Sen, ben, benim oğlan TSF'den hakem tayin ettirerek bir turnuva düzenlediğimizde, sahtecilikle buna girmek meşru mu olacak? Bunu yapanın eğitimciliği hiç mi sorulmayacak?

4) Hiçbirinin tanımam ama bunu anlamadım. Bu yasaksa, ahlaka aykırı ise Abidin bey veya forum yönetimi zaten müdahale etsin. Konuyla ilgisi ne?

Eğer bu forumun yönetimi bu tür paylaşımları sıkıntı etmiyorsa, kusura bakmayın onların olmayan sıkıntısı bizi germesin.

2) İsim vererek kıyasladım. Bu ülkede Tolga Demirel veya Bülent Güner veya Suat Atalık da eğitim veriyor. Bu sistemle, bu sistemin çıkardığı 1000-1100 aralığı eğitimcileri hoşgörerek, pizza hut'ın moto kuryelerine verdiği eğitimden daha azını verip, sokağa salarsanız, on yetenek bulayım derken onbinini çöpe atmak zorunda kalırsınız; fazladan satrançtan soğutursunuz.

1) Evet hata satrancın özünde var. Herşeyin özünde var.

Da. Hatayı kabullenmek kaydıyla.

Hata yapıp da üstüne ben aslında 200 eğitimci arasına girerim diye pişknlik yapılmayacak, böyle sevimli videolara üzerinden çaktırmadan konu sulandırılmayacak.

Hata yapmanın tadı ve rantı çıkarılmayacak.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Ivanchuk tek hamlede mati nasil gormez - Yazar: Mehmet - 08-01-2013, 18:12
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: firatsalepci - 09-01-2013, 01:35
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Oktay ERTAN - 09-01-2013, 01:41
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Mojo Jojo - 09-01-2013, 10:21
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Mehmet - 09-01-2013, 10:40
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Mojo Jojo - 09-01-2013, 11:16
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Mehmet - 09-01-2013, 11:27
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: yusuf_omur - 09-01-2013, 12:22
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Oktay ERTAN - 10-01-2013, 10:42
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Mojo Jojo - 10-01-2013, 11:49