Satranç lisansına sahip olmak
Lisansla ilgili birkaç yazı yazıldı. Konu hatırıma geldi. Ben de ayrı bir sayfa açmak istedim. Buyurun yorumlarınıza açıktır.

Lisans konusunu önemsiyorum.
Turnuvalara katılmasam bile her yıl ücretini vererek lisansımı güncellerim.
Bir de, İş Bankasından geçmiş yıllarda aldığım ve gururla taşıdığım lisans kartım güncellense…
İş Bankasının verdiği değil de (Razıyım. Sponsorun ismi ve logosu kartın üstünde olsun. Fakat TSF’nin verdiği kart olsun.) doğrudan TSF’nin verdiği lisans kartım olsa…
İnternetten ücretini vererek, yine internette “lisanslı” kelimesini göreceklerine onbinlerce, belki yüzbinlerce satranç sporcusunun ellerine alabilecekleri lisans kartları olsa…
Benim ücretlerini yatırarak lisanslı yaptığım öğrencilerimin ellerine alabilecekleri, arkadaşlarına gösterebilecekleri lisans kartları olabilse…
Lisans kartları TSF’nin kasasında değil de, öğrencilerin çantalarında, ceplerinde, ellerinde olsa…
Nasıl olur acaba ?

Öğrencim sormuştu : “Ne zaman lisanslı olacağım ?”
Cevap vermiştim : “Sana geçen söylemiştim ya, artık lisanslısın. TSF’nin internet sitesinde lisanslı olduğun yazıyor.”
“Ama öğretmenim arkadaşımın masa tenisi lisansı gelmiş, baktım çok güzel, üzerinde fotoğrafı da var. Benim satranç lisansım gelmeyecek mii?”
“Gelip gelmeyeceğini bilmiyorum. TSF’nin yöntemi sanırım böyle.”
“Yaa, öyle mi ? Ama benim de arkadaşımınki gibi kartım olsaydı, ben de gösterirdim.”

Bu konuşma geçen yıldı. Bu yıl öğrencinin ilgi alanı değişti, satrançtan uzaklaştı. Kusur bende, biliyorum. Fakat acaba, diyorum. Lisans kartı olsaydı, arada bir eline alsaydı, arkadaşlarına, annesine, babasına gösterseydi, yine de satrançtan uzaklaşırmıydı ?
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi