Sessizlik bir savunma yöntemimidir.
Ulaş Demircinin şahsıma yapmış olduğu haksız sözlü saldırı‏

8/28/12
To: tsf hakem

Merkez hakem kuruluna saygılarımla,

Bu sene Konya'da yapılana 2012 yılı Kulüpler şampiyonasında THY takımının kaptanlığını yaptım , 20.07.2012 günü THY - KAHRAMANMARAŞ BELEDİYE SPOR maçında takımımın başında görev yaparken yabancı bayan oyuncumuz hakemden benimle konuşmak için izin aldıktan sonra bana rakibinin beraberlik istediğini ne yapmam gerektiğini sordu , bende ( zaten maç kayıptı ) sen bilirsin ne istersen dedim . Bu arada karşı takımın sonradan isminin Ulaş Demirci olduğunu öğrendiğim karşı takımın kaptanı bana sözlü saldırıda bulundu ben inanın önce ne olduğunu anlayamadım, bana direk olarak ŞEREFSİZ ve TERBİYESİZ ifadelerini kullandı . Ben gerçekten neler olduğunu anlayamamıştım ben bir yanlışlık olduğunu ifade etmeye çalıştım ama anlamak istemiyordu ve bu olaylar Spor salonunda turnuvanın yapıldığı yerde oldu hatta seyirciler bile ne olduğunu anlamadan bakakalmışlar . Ben öncelikle hakem olarak vede satranç camiasına saygı duyduğum için bekledim sonuç kağıtlarını imzaladım vede dışarı çıktıktan sonra kendisine izah etmeye çalışmama rağmen anlayamıyordu nedenini bilemedim vede son sözüm birdaha bu kişiye aynı ortamda bulunmayacağımı vede onunda benimle aynı ortamda olmamasını söyledim.
16 yaş altı olimpiyat görevlendirmem yapıldığında baş hakem olarak sn Erdem Uçarkuşlar vardı , fakat bilemediğim bir durumdan ötürü dün gece istanbul'a geldiğimde yukarıda ismini yazdığım şahıs 16 yaş altında baş hakem olarak atanmış ben bu şartlar altında göz göze gelmek istemediğim aynı ortamda bulunamayacağım ,hatta ikimizinde hakem olmamız zaman zamanda turnuvalarda , hekem seminerlerinde aynı ortamda bulunma şansımız olduğu için yukarıda yazdığım sözleri ben değil hiçkimsenin kaldıramayacağına inandığım için Hakemlik yapmak istemediğimi bilgilerinize sunar ,
Şimdiye kadar satranç camiasındaki herkese yardım eden, hatam olduğunda direk özür dileyen bazı hataları görmemezlikten gelen hassas bir yapım vardır bir kişide aksini söyleyemez.
Bu olayla ilgili olarak Sn Fuat Ergür , Sn Hasan Ünlü, Sn Mert Erdoğdu ,Sn Özgür Solakoğlu'nu bilgileri vardır.
Sizlere vede Bütün hakemlerimize ( bir kişi hariç) saygılar sunarım .
Bilgilerinize arz olunur.

28 Ağustos 2012 28.Ağustos 2012 tarihinde Merkez hakem kuruluna yazdığım dilekçenin tarafıma bir cevap olarak hala dönülmediğini , bu konuyu başta sn.Selçuk Büyükvural olmak üzere bilgileri olduğunu vede sn Selçuk beyin turnuvalarda kendilerine ne kadar yardımcı olduğumu bizzat kendisi bildiği halde , istanbul il hakem kuruluna mailin kopyasını gönderdikten sonra sn Fuat Ergür beyin bana telefonda Adamı koruyorlar ben ne yapayım diyecek kadar vahim bir durum olduğunu görünce bende bu tarihten itibaren hakemlik görevimi bırakmış bulundum. İnsanlar belli bir mevkiye gelipte görev yaparlarken burada öncelikle görevlerini yapmalı diye düşünüyorum , bana o sözleri söyleyen kişiyi ile daha önce ne bir konuşmam geçti nede kendisini gördüm tanımamda bana söylediği sözlerle HADDİNİ AŞTIĞINI VEDE DENGESİZ BİR TAVIR İÇİNDE OLDUĞUNU SÖZLERİNDEN VE YÜZ İFADESİNDEN BELLİ OLUYORDU haddini aştığı muhakkak vede bu söyledikleri hayatta kolay kazanılan olaylar değil bu sözlerin kolaylıkla söylenmemesi gerekir . BEN BURADA YAZAMAYACAĞIM O SÖZLERİ KABUL ETMİYORUM. vede orada bulunan isimlerini yazdığım kişilerde şahitler .Turnuva salonunun ortasında olan bir olaydı. Ben burada ilk önce Turnuvanın düzenini bozmadım vede başhakem Fuat beyin Turnuvasını engelleyecek bir hareketim olmadı fakat baş hakem olarak hakem raporuna yazmalıydı bu konuyu yazmadı ,üstüne üstelik ilimizin Federasyon yetkilisi savunma bile yapamadı ,yazık ki ne yazık ben senelerdir değer verdiğim bir insanın hemde benim nasıl bir insan olduğumu bildiği halde bukadar pasif kalması beni çok üzdü .
Bu durumda hakemlik yapmama kararı aldım, keşke attığım maile cevapta alabilirseydim belkide ben haksızımdır ne bileyim insanlara saygı duyupta konuyu inceledik diye dönselerdi.

Hakem camiamıza saygılar sunarım bir kişinin yaptığı bir olaydı O KİŞİYİ AYRI TUTUYORUM insanlar onurlu,saygılı vede ne yaptıklarını bilmelidir . Ben bu lafların iyi olmadığını vede söylenmemesi gerktiği düşüncesindeyim bir telefon açıpta yanlışlıkla söyledim afedersin denseydi bende mutlu olur özrünü kabul edebilirdim çok yazık aynaya bakıp yüzleşmelerini öneriyorum .

Son bir not ; Sn Fuat Ergür bu hafta sonu başlayacak Türkiye birinciliğinde baş hakemlik yapacaktır hakemlik konusunda takdir ettiğim birisidir . hatta bu görevi daha önceleride yapabilirdi , keşke bu olaydan sonra olmasaydı.
180 küsür defa okunan bu üzücü olaya, bir tane cevap yazılmadı ya..vaay arkadaş ya! nasıl bir ülke burası..nasıl bir yalan bu yaşadıklarımız..yok saatin yeriymiş..yok satrancın sorunlarıymış..hikaye hepsi.hikayee...ahlak, hak, hukuk yoksa..herkes susuyorsa..böyle masanın örtüsü, saatin yeriyle ilgili yazar dururuz işte..
Ara
Konu başlığına baktığımda gerçekten sessizlik bir savunma gibi gözüküyor yazdıklarınıza göre, çünkü sizler satranç dünyası için bir şeyler yapmak veya bir şeyler katmak isterken karşısınıza gerçsiz yere bir çok engel çıkartılabiliyor. Eğer sizde federasyon yanlısı olarak çok güzel diyerek yandaşlık yapsaydınız sizi savunurlardı.

Gerçekten satranç için uğraşan hiç kismesinin kıymeti değeri bilinmiyor. Ama yandaşlık gösteripte satranç için bir şeyler yapıyor gibi gözükenler ise el üstünde tutuluyor.

Galiba buda gerçek satranç sevdalılarının kendilerini anlatamamalarından kaynaklanıyor. El üstünde tutulmaya çalışılan adamlar başkalarının üzerinden nemalanırken gerçek satranç sevdalıları ise onların altın eziliyor.

Buna örnek olarak Satranç il temsilcilerini göstermek daha kolay, yıllardır bir ilde temsilcilik yapan kişilerin yaptıklarına bakmak gerekiyor. acaba kendi çabalarıylamı yoksa başkalarının yaptıklarını kendi yanmış gibi göstererekmi çalışıyorlar. Değerlendirme sizlerin tabi ki, ama şu bir gerçekki değişmesi gereken il temsilcileri değiştirilmiyor, değişmemesi gereken il temsilcileri ise değiştiriliyor. Bunlar ANY zamanında gerçekleşti, şimdi ise yeni il temsilcilerin atamaları hala yapılamadı. normalde federasyon başkanığı değişikliği nedeniyle il temsilcilerinin görev süreleride sona eriyor, fakat neden se yeni atamalar bir türlü yapılamadı, demek oluyor ki il temisilelirinin çalışmalarını beğeniyorlar.

Bu sizin yazmış olduğunuz yazıya istinaden bir örnekti sayın;tkocabalkan
bunun gibi bir çok örnek gösterebiliriz. Küstürülen Hakemler, sporcular, antrenörler bunları saymıyorum bile...
Ara
[b] Sn Yusuf Ömür , Sn Anand ilginiz için teşekkür ederim , Bana yapılan olay basit vede şahitlerde ortada ,korunanda ortada bu konudan ben cevap beklemiyorum nedenmi ?yaparız böyledir kabul eden eder ,etmeyen etmez düşüncesi var. Fakat sn il yetkilimiz Fuat beyin burada şahiti olduğu konuda, kendi ilinin bir sporcusuna yapılan olay , başhakemi olduğu bir turnuvada yaşadığı bir olay . Bu olayı rapor etmesi gerekmezmiydi??????????

İstanbul Türkiyenin en büyük ili olması vede en çok satranç oyuncusunun bulunduğu bir ilde neden Satranç'ın geriye gittiği ilimizin Federasyon temsilcisinin olayları Federasyona nasıl aktarıldığının bir ispati.
Bizim bir Satranç federasyonumuz var bizler satranç camiasındaki insanlar olarak seçilmiş olan yönetime saygı duymak , güvenmek istiyoruz başka bir isteğimiz yok .

Bir not daha Devam eden Türkiye şampiyonasında ilk Turda sıralama hatası olmasaydı ne güzel olurdu , demekki insanlar hata yapabiliyor .
Affetmek ,savunmak ,düzeltmek ,güvenmek tabiki olacak ama önce insanlar görevini iyi bilip görev bilincine sahip olup kişiler için değil toplum için birşey yapmalı .

Herkese saygılar sunarım.
[/b]
Sayın Yusuf Omur,
"Herkes susuyorsa" ifadeniz gözümden kaçmadı.Ben bugüne kadar çoğunluğun sustuğunu söyledim.Ancak herkesin sustuğunu öne sürmedim.Tam anlayamadığımız sorunlarda hemen olaya müdahil olmak doğru değildir.Ama yazıları dikkatle okuyoruz.Burada herkesin kendi düşüncelerini ifade edebileceği bir ortam var.Konu ile ilgisi olmayanların araya girmesi yarar sağlamaz!Kanımca üzülmemiz gereken tek sorun hala bazı arkadaşlarımızın kod ismi kullanmaya devam etmeleridir.Buna da razı olmalıyız!En kötüsü mutlak sessizlikdir.
Ateş Ülker
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi