2100 elo acemimidir?
Türkiye şampiyonası 7. turda
SEVERCAN SEDAT SABRİ ½ - ½ DOĞAN ALİ EKBER
Maçı 177 hamleye kadar gitmiş.
Dikkat ettim 57. hamleden sonra hiç bir taş yiyilmeyip, piyon sürüşü olmamış 120 hamle boyunca.

50 hamle kuralına göre beraberlik olması gerekmezmiydi?
Beyaz zaten kale atı piyon ve şahını birbirine kilitlemiş. hep aynı hamleyi yapmış siyah kilitlenmiş kaleden dolayı şahını aşağıya geçirememiş. Vezire sadece boş boş şah çekmek kalmış.
Beraberlik olacağı çok açık. Beyaz neden otomatik bereberliği ilan etmemişki boşuna 120 hamle yapılmış?

http://tr2013.tsf.org.tr//images/DOSYALA...tur7pg.pgn
Ara
Ben anlattıklarınızdan 2100 eloluk bir oyuncunun acemi olup olmadığı kanaatine varamadım. Maçı inceledim. oyun berabere bitmiş 50.nci hamlelerde. Ancak beyaz oyuncu siyahın hata yapma ihtimali %0.01 olsa bile bunu değerlendirmeye çalışmış. 50 hamle sonra beraberlik olması gerekir ancak, 50 hamle sonucunda hamle yapacak kişi ''yapacağım hamle ile 50 hamle boyunca hiç taş yenmemiş ve piyon hareketi olmamış olacaktır. Beraberlik istiyorum'' demez ise oyun berabere bitmez. Hakemler 50 hamle olmuş oyun beraberliktir diyemez. Benim şaşırdığım nokta siyah oyuncuda beraberlik istememiş ve oyuna devam etmiş. Ancak iyice sıkıldıktan sonra oyunu bırakmışlar. Hem bırakın 50 hamle kuralını defalarca 3 hamle tekrarı yapılıyor ve yine hakemden beraberlik istemiyorlar..
Her başarının altında sistemli bir çalışma yatar...
Ara
srfile201334121230405.jpg

Beyaz pozisyonunun bozmayıp taşları kilitlediği sürece siyah masaya kasparov+deep fritz gelse hiç bir şey yapamayacağı çok açık.

Siyah Şah, beyaz kaleden dolayı aşağı inemez , vezirde hiç bir tehlike yapamaz.

Beyaz hem pozisyonu bozup atağa geçmiyor hemde yerinde 122 hamle boyunca boşa hamle çekiyor. Siyah beraberlik istemese bile 50 hamleyi ile berberlik yapabilirdi.

Tr şampiyonasındaki 15. masadaki maç mynetteki seviyeye inmiş yani
Ara
bu vaziyetler satrancın rekabetçi doğası içerisinde gayet doğaldır . Benim üç hamle tekrarlarıyla ilgili duyduğum bir olay vardı mesela , Armen Grigoriev ile Yılmaz Başoğlu arasındaki bir partide , taraflar 3 hamle tekrarlarına rağmen pozisyona ısrarla devam ediyorlar ve kazanan Yılmaz Başoğlu oluyor.Burada tarafların kazanma isteği onların tahta başından kalkmalarını engellliyor.Aslında burada gördüğümüz vaziyete ben şahsen olumlu yaklaşıyorum , bir satranççı eğer kazanması gerekiyorsa ve günün ilerleyen saatlerinde başka bir tur oynamayacaksa(yani dinlenme imkanı varsa) şansını zorlayabildiği kadar zorlamalıdır.

Bu tarz hareketlerin seyir zevkini düşürdüğü ve olayın bir yerden sonra rakibini uyutma niteliğinde olduğu söylenebilir , doğrudur.Bence ,satrançta yükselmenin koşullarından birisi de her konumu zorlayarak konumun bütün inceliklerini kavramak , ayrıca kendini sinirsel olarak kuvvetlendirmekle mümkündür.Korçnoy usta da yıllardır üst düzey performans göstermesini zannedersem bu inatçılığına borçludur.

Lasker 'in kanıtladığı üzere , turnuva satrancı aynı zamanda bir sinir harbidir.
Arada bir sürç-i lisan etti isek affola . / Tutmasını biliriz de kemiği yok bunun. /Olacak olacak olacak o kadar.
Ara
Ben dediklerimi daha açık bir şekilde tekrarlamak istiyorum.

Beyaz oyuncu konumunu sabitlemiş ve siyahı kesinlikle tehdit yapamaz duruma getirmiş. Ancak siyahın 1 veziri var. Başkada aleti yok. Ancak beyazın 2 aleti var. Siyah sadece veziri ile oynamak zorunda iken beyaz atıylada oynayabilir kalesiylede. Belki siyah oyuncu vezirini ters bir tere oynayacak ve beyaz bir at manevrası ile zugzwang'a sokacak. Ardından da 2-3 hamle sonra siyah piyonunu kaybedecek ve beyaz kendi piyonunun geçer haline dönüşmesi ile maçta kazanç kovalayacak. Veya buna benzer başka durumlar olacak. Bende beyaz oyuncunun bu tür bir düşünce ve ihtimal peşinde koştuğunu düşünüyorum. Bu yüzden beraberlikten kaçmış olabilir. Ancak siyahında 50 hamle ile berabere yapmaması şaşırttı beni. Tam olarak bunları iletmeye çalışmıştım. Sonuç olarak böyle bir maça ilk defa olmamış. Büyükustaların oyunlarındada görüldüğü olmuş.
Her başarının altında sistemli bir çalışma yatar...
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi