2100 elo acemimidir?
bu vaziyetler satrancın rekabetçi doğası içerisinde gayet doğaldır . Benim üç hamle tekrarlarıyla ilgili duyduğum bir olay vardı mesela , Armen Grigoriev ile Yılmaz Başoğlu arasındaki bir partide , taraflar 3 hamle tekrarlarına rağmen pozisyona ısrarla devam ediyorlar ve kazanan Yılmaz Başoğlu oluyor.Burada tarafların kazanma isteği onların tahta başından kalkmalarını engellliyor.Aslında burada gördüğümüz vaziyete ben şahsen olumlu yaklaşıyorum , bir satranççı eğer kazanması gerekiyorsa ve günün ilerleyen saatlerinde başka bir tur oynamayacaksa(yani dinlenme imkanı varsa) şansını zorlayabildiği kadar zorlamalıdır.

Bu tarz hareketlerin seyir zevkini düşürdüğü ve olayın bir yerden sonra rakibini uyutma niteliğinde olduğu söylenebilir , doğrudur.Bence ,satrançta yükselmenin koşullarından birisi de her konumu zorlayarak konumun bütün inceliklerini kavramak , ayrıca kendini sinirsel olarak kuvvetlendirmekle mümkündür.Korçnoy usta da yıllardır üst düzey performans göstermesini zannedersem bu inatçılığına borçludur.

Lasker 'in kanıtladığı üzere , turnuva satrancı aynı zamanda bir sinir harbidir.
Arada bir sürç-i lisan etti isek affola . / Tutmasını biliriz de kemiği yok bunun. /Olacak olacak olacak o kadar.
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
2100 elo acemimidir? - Yazar: harun unalan - 11-02-2013, 14:41
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hakan Aktaş - 18-02-2013, 18:28
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: harun unalan - 04-03-2013, 13:32
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Erkin Karaokçu - 04-03-2013, 16:35
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Hakan Aktaş - 27-05-2013, 23:10

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi