Çocuklar ve Yıldızlar Ligi - Ödüller
Merhaba arkadaşlar. Bugün öğrendiğim ve bir yandan üzüldüğüm bir yandan da sinir olduğum bir sorunu burada yazma gereği duydum..
bildiğiniz gibi her ilde ve birçok ilçede çocuklar ve yıldızlar ligi yapılıyor. takım başına TSF bizlerden 20 tl alıyor. benim bulunduğum yerde de yıldızlar ligi yapıldı ve bitti. benim iki takımım dereceye girdi. bugün ödüllerinin ne olduğunu öğrendiğimde şok yaşadım..
ödül: Takım başına 1 madalya.
evet yanlış okumadınız. takıma toplam 1 madalya veriliyor. ben o madalyayı ne yapayım? Kime vereyim? takım kaptanına versem diğerleri demeyecek mi hocam biz oynamadık mı diye?
Ara
bende bu konuyu anlayamıyorum çoçukların satranca özendirilmesi için küçük hediyeler verilmesi gerekirken birer madalya bile neden çok görülüyor anlamıyorum.Bir madalya maliyeti yaklaşık 2tl yanlışım varsa düzeltsin birisi....
Ara
Sorun kanımca yerel yöneticilerin deneyimsizliğinden kaynaklanmaktadır.Federasyon yönetiminin takım başarısını tek madalya ile ödüllendirdiğini düşünmüyorum.Büyük ihtimalle bu konuda bilgileri yoktur.Veya bir yanlış anlaşılma vardır.Oyuncu başına bir madalya verilmesi gerekirken takımın bütününe bir madalya verilmiştir.Kuşkusuz madalya temininde güçlük varsa tek madalya yerine hiç madalya vermemek daha doğrudur.Küçükler en küçük hediye ile bile mutlu olurlar.Bazan sahneye çağırıp sadece kutlamak bile onları sevindirir.
Öte yandan birçok yarışmada madalya vermek yerine kitap,araç-gereç,bilgisayar programı verilmesinin daha yararlı olacağını düşünüyorum.
Ateş Ülker
Ara
Sevgili arkadaşlar,
İlinizdeki takım yarışmalarında bireysel başarılar madalya, takım başarıları genellikle kupa ile ödüllendirilir. Ateş ÜLKER' in fikri de teşvik amaçlı olup çok yerindedir. İl temsilciliğini harekete geçirmek gerekebilir. Spor İl Müdürlüğünüzün TSF etkinlik Programındaki yarışmalara ödül tasarrufu vardır.
Sevgi ve selamlarımla...
- MATRANÇ -
Ara
Satranç camiamızın dikkatine önemle sunulur,

TSF' nun en önemli spor organizasyonlarından olan KÜÇÜKLER ve YILDIZLAR LİGİ il yarışmaları için tüm illerimize her iki kategoride ilk üç takımın 5'er sporcusuna verilmek üzere 30 adet madalya TSF tarafından gönderilmiştir.

Bahse geçen konunun il yönetmindeki iletişim eksikliğinden olabileceğini düşünüyorum.

Saygı ve sevgilerimle...
- MATRANÇ -
Ara
M.Aşkın TAŞAN Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Satranç camiamızın dikkatine önemle sunulur,

TSF' nun en önemli spor organizasyonlarından olan KÜÇÜKLER ve YILDIZLAR LİGİ il yarışmaları için tüm illerimize her iki kategoride ilk üç takımın 5'er sporcusuna verilmek üzere 30 adet madalya TSF tarafından gönderilmiştir.

Bahse geçen konunun il yönetmindeki iletişim eksikliğinden olabileceğini düşünüyorum.

Saygı ve sevgilerimle...

il yönetiminin eksikliğinden kaynaklanmıyordu. bizzat il yönetimi ile konuşmuştum durumu. şimdi yeni madalyaları göndermiş tsf.. sanırım tepki aldılar ve konuya el atma gereği hissettiler.
Ara
Değerli arkadaşlar iş dönüp dolaşıp hep aynı konuya geliyor, görüldüğü üzere arkadaşımızın ilinde satranç il temsilcisinin ilgisizliği ve alakasızlığı ile bir olay yaşanmış, önceden de belirttiğim gibi federasyonumuzun böyle ilgisiz ve alakasız satranç sporcularını küstüren kişileri bir an önce görevden alması gerekir. Yerlerine derhal bu işi severek yapacak kişileri atamalarının yapılması konusunda hem fikir olduğumuzda aşikardır.

Zira ardaşımız ozkanderya22 yaşadığı olaylar değişik benlerleride diğer illerde yaşanmaktır, bunlar dile getirildiği zamanda, dile getiren kişiler hemen ipe çekilerek asıl suçunun kendileri olduğu söyleniyor veya dışlanıyor. Bilindiği üzere [size=18]Doğru Söyleyeni Dokuz Köyden Kovarlar [/size]
sizlere hatırlatmak istiyorum. Bazı illerde ise ne yıldızlar ligi nede küçükler ligi yapılabiliyor. Yapılamamasının ise tek sebebi il temsilcileridi.
Çünkü; İl temsilcileri kesinlikle ilgili kişileri bilgilendirmiyor veya bilgilendirme ihtiyacı duymuyorlar,

Dikkati mi çekin diğer bir olay ise MEB İl Birincilikleri

Bazı iller aylar öncesinden turnuvalarını yapıp bitirirken bazı illerde ise Turnuva tarihi bir hafta sonrasına göre ilan ediliyor. Hiç bir okul bilgilendirilmiyor. Turnuvaya öğrenci katılacak okul okul içi satranç turnuvasını bir hafta içinde nasıl tamamlayacak, ne zaman lisanslarını çıkartacak bunun sorusunu soran bile olmuyor.

Bazı illerimizde çok güzel çalışıyor, Çalışan il temsilcilerini tebrik ediyor ve bu azimli çalışmalarından dolayıda kutluyorum.

Çalışmayan il temsilcilerine gelincede her halde federasyona sırtlarını dayamanın ferahlığı ile bizde bir padişahız ehdamıyla keyiflerini sürüyorlar.

Aşkın kardeşimizin gerekli değerlendirmelerin yapıldığını söylemişti. Bizlerde sabırla bekiliyoruz acaba bu atamalar ne zanan açıklanacak

Federasyonumuz bir an önce bir sonuca gitmelidir ya il temsilcilerini değiştireceğini açıklamalı yada ben aynı il temsilcileri ile yoluma devam edeceğim demelidir.

Teşekkürler
Ara
Bence konu sadece madalya olmamalı yanında başka küçük hediyelerde verilmeli ama sadece bu küçükler için olmamalı büyükler için yapılan turnuvalarda da aynı şey geçerli ödül sadece bir madalya neden sadece madalya yanında bir federasyonun rozeti bir anahtarlık yada bir kitap olamaz mı il birincilerine madalyadan başka ödül verilmiyor yanılmıyorsam hatam varsa düzeltirseniz sevinirim...
Ara
Bizler ülkemizin her köşesinde yapılan turnuvalarda satranç sporunun birer neferi olarak görev yapmaktayız. Malesef çocukları ve gençleri kazanmamız gerekirken sadece bir madalya ile bazen hiç bir şey vermeden tunurvaları sonlandırıyoruz. İş Böyle oluncada çocukların satranç sporuna başlamaları ve bırakmaları bir oluyor. Bir daha o çocuğu turnuvalarda görme imkanımız olmuyor İşte bunun en önemli sebebi sadece madalya verilmesi özendirici her hangi bir ödülle ödüllendirilmemesi sorunların başında yer almaktadır.

Bence GSİM'ince verilen madalyaların yerine TSF nun madalyalarının verilmesi yerinde olacaktır. Bazen turnuvalarda katılım belgeleride dağıtılıyor bu da yetersiz, önemli olan ilk üçe giren sporculara değil ilk 10 içinde yer alan sporculara ödül dağılımın yapılması gerekir.

Diğer bir konu ise Küçükler ve Yıldızlar liginde TSF'nun madalyaları veriliyorsa İllerde düzenlenen Yerel Lig Müsabakalarında da TSF armalı ve Kupasınında verilmesi gerekir.

bu ödüllendirme işleminin yapılabilmesi içinde iller içinde bir örgütlenme olayının gerçekleşmesi gerekir. Nasıl federasyonumuzda alk kurullar varsa İllerdede il temsilcileri Federasyonu temsil ediyorlarsa il temsilcileri illerinde derhal bir örgütlenme oluşturmalılar ve ödüller içinde ayrıca bir kurul oluşturmalılar nasıl il hakem kurulu, il tertip kurulu varsa ödüllerin ayarlamasınıda yapacak bir kurul oluşturulabilir.

Yazılan yazılardan anladığım kadarıyla bu işlerde il temsilcilerininde sorumlulukları var demek ki il temsilcilerinde çalışmayan veya vurdum duymaz durumda olan arkadaşlarda var. İnşallah bunlarda kendilerine karşı yapılan bu eleştiriler karşısında çalışmalarını hızlandırırlar.

Teşekkürler
ALTIN HAMLE GENÇLİK VE SPOR KULÜBÜ KORDON EĞİTİM MERKEZİ
ÖDÜL.

Sevgili satranççılar,

Satranç turnuvalarında turnuvayı organize eden kuruluşun en öncelikli görev ve sorumluluklarından olan “etkinliğin kalite ve saygınlığının korunması “ vazgeçilmez bir temel ilkedir. Düzenlemeyle ilgili her aksaklık ve sorun öncesinden alınacak olan tedbirlerle sağlanır.

Yalnızca devlet olanaklarına dayanan turnuva ve etkinliklerde bile “ödüllendirme” gibi olmazsa olmaz konular vardır. Oysa TSF Etkinlik Programında yer alan bu turnuvadan katılım ücreti de alınmıştır.

Bunu günümüz şartlarında normal görüyorum. Bu ücretin alınıp alınmaması gereği ayrı bir konu başlığında tartışılabilir.

Çünkü etkinliklerin planlanması ve gider bütçelerinin oluşturulması başlı başına bir ayrı konudur. Tartışmak için bilgilenmek ve olayın içinde olmak gerekir. Bilgimizin olmadığı konularda fikir yürütmek ne kadar doğrudur?

Etkinlik için oluşturulan bütçenin makul bir bölümü zaten giderlerine ayrılmıştır. Yarışma düzenlenen tüm iller de tutanaklarda tarihleriyle mevcut takım madalyaları gönderilmiştir. Gecikmeler, kargo gecikmeleri ya da il içi koordinasyonlarından olabilir. Biz burada bunları tartışmamalıyız.

Ama ortada art niyetli, kasıtlı ve olumsuz davranışlar varsa ki bunlar da elbette bilinmelidir.

Benim dikkat çekmek istediğim konu ise farklıdır.

Seksenli yıllarda Anadolu’nun birçok ilinde satranç turnuvası düzenleniyordu. Çoğunda da katılımcı kişi olarak bulunmuştum. Düzenlenen turnuvalar tamamen amatör duygulara dayanıyordu.

Ama gerek temsil aşamasında, gerekse organizasyonda hissedilen ciddiyet ve kalite ve az sayıdaki görevlinin onca özverili gayretleri, o turnuvaları katılımcılarının gözünde birer başyapıt gibi anılarda kalmasını sağlıyor ve bugünün kaliteli turnuvalarını andırıyordu.

O turnuvalar bugünkü turnuvaların yol göstericileriydi adeta. Arkasında gizli bir destekçi kesim, doğal örgütlenmiş bir kitle vardı. Gönüllü sponsorundan tutunda, yine özverili çalışma esasını benimsemiş organizatör ve hakemine kadar. Hatta katılımcı sporcuları bile. Tek amaçları turnuvayı sorunsuz ve beklentileri olan asgari kalite düzeyinin üzerinde bitirmek olan bu insanların sayısı azalsa da hala aramızdalar.

Turnuva sonunda ödül törenlerini hatırlıyorum da.

İlk 38 kişiye bile çeşitli mansiyon ve sürpriz ödüllerin dağıtıldığı Adana Gümüş At Satranç Turnuvaları, sevgili Aydın SİHAY’ın büyük bir başarıyla düzenlediği örnek bir turnuvaydı. Günümüzde hala devam ettiğini sanıyorum. Birinciye, kupanın dışında Cumhuriyet altını, bir yıl boyunca ücretsiz dershane eğitimi, 100 litre benzin… İkinci, üçüncü olan sporcuların ödülleri birinci olandan aşağı kalmazdı.

Ama müthiş bir dayanışma kültürü oturmuştu.

Çanakkale Troya Turnuvalarını hatırlıyorum. İlk 17’ ye nakit ödüllerin verildiği, sevgili Turgut TUNCA’nın o eşsiz güzellikteki yaz turnuvası.

Yetmişli ve seksenli yılların İzmir turnuvaları… Kendi içinde, katılımcıların bireysel çabalarıyla bir başka güzelleşen ve herkese yeten o güzelim ödüllü ve doyurucu turnuvalar.

Elbette görüp tanık olamadığım nitelikli onlarca turnuvalar vardır.

Ama hepsinde ortak bir dayanışma örneği vardır.

Koşuşturanlarında ortak bir heyecan kaynaklı bir telaş ve mutlu sonla bitmiş her turnuva bir örgütsel üründür ve öyle olmalıdır. O yörenin yerli kaynaklarının ve dinamiklerinin içine katıldığı turnuvalar doyuruculuğu ve çekiciliği sağlayacaktır.

Bütün mesele yerli dinamiklere ulaşabilecek kadar paylaşım içinde olabilmektir. O etkinliği kendinden bir parça olarak hisseden her toplum, kişi ve kuruluşlar bir katkı sunabilecektir.

ÖNEMLİ OLAN BU AŞAMADA BİR ve BİRLİKTE OLABİLMEK ve ÖRGÜTÜ OLUŞTURABİLMEKTİR.

Mart ayı içinde yapılması planlanan merkezi İl Temsilcileri toplantısında bu konulara da çözüm olacağına inandığımız İL İÇİ ÖRGÜTSEL YAPILANMA’ nın içeriği, dayandığı temel unsurlar anlatılacak görüş ve önerilerine sunulacaktır.

Bu yöndeki çalışmalarımız devam etmektedir.

Sağlıcakla kalınız.
- MATRANÇ -
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi