***İYİ HABER***
.

"Kötü haber tez duyulur."

Bizzat yaşadığımız olaylar ve sıkıntılar ile birlikte bu durumu hepimiz genelde biliriz.

Fakat "iyi bir haberin" veya bulunduğumuz ortam, çevremiz ve uğraşı alanımız ile ilgili "olumlu bir gelişmenin-uygulamanın" duyulmasında ve duyurulmasında yaşanan sıkıntıyı yaklaşık on gündür sabır ile izliyorum.

[size=18]Konu basit[/size]

Spor Genel Müdürlüğünün, sporcu lisanslarının ve vize işlemlerinin yapılışı hakkında aldığı bir karar sonucu "Bağımsız Spor Federasyonları" tarafından 16 Yaş ve altı sporculardan herhangi bir lisans bedeli-vize ücreti alınamıyor.

Spor Genel Müdürlüğünün ilgili birimi ile yaptığım görüşmelerin devamında, "Bağımsız Türkiye Satranç Federasyonu" bu uygulamayı nasıl bir kampanya ve duyuru ile başlatacak diye heyecanla beklerken geçtiğimiz hafta içinde Tsf Lisans Kampanyası sekmesinde "Sessiz, sedasız" uygulmaya başlanan yeni süreci, İzmir'de devam eden Okul yarışmaları sırasında yakın çevreme duyurmaya başladım.

Tanıştığımız satranç severler bilir, genelde Halkapınar Spor Kompleksinde yapılan İl Turnuvaları ve sıklık ile izlemeye çalıştığım bazılarında sporcu bazılarında antrenör olarak bulunduğum özel turnuvalarda tanışabildiğim tüm spor çevresi ile sohbet etmeyi seven biriyim.

İşte buna rağmen satrancın temel bir spor olarak yaygınlaştırılmasında büyük bir engel olarak gördüğüm, o aslında birileri için "çok küçük" fakat tabanda çalışma yaparken karşımıza büyük bir engel olarak çıkan "10 TL"lik lisans vize bedeli uygulamasının kalkmış olmasının, büyük bir sevince dönüşerek hızla duyulan-duyurulan-yayılan bir habere dönüşemediğini üzüntü ile gördüm.

[size=18]Konu çok çok basit...[/size]

Bağımsız Tsf'nin Yazıcı yönetimi döneminde 2010 Kasım ayında başlattığı "Lisans Kampanyası ve puan karşılığı ürün kazanma" sistemi süistimale açıktı.

Uygulamdaki amacı ve "sebep-sonuç-sportif kazanım" açısından bakarsak lisansı vizeli sporcu yaratmak açısından(!..) mutlak bir başarıya da yol açtı.

Güncel olarak baktığımızda SGM ( https://www.sgm.gov.tr/Sayfalar/default.aspx) web sayfası verileri Bagımsız Tsf'yi şu şekilde tanımlıyor:

Satranç Federasyonu
ERKEK SPORCU
148.683
BAYAN SPORCU
46.058
TOPLAM SPORCU
194.741

Fakat bu sayıların "herhangi bir şekilde" Satranç branşında lisans çıkartmış sporcuların, Tsf'nin Özerklik kazandığı 2005 Mart ayından itibaren yapılan total sayımı olduğunu özellik ile dikkate almak gerekir.

Spor Genel Müdürlüğü ve Bakanlık bu sayıları web sayfasında yayımlamak ile birlikte Bağımsız Federasyonlara bütçe verirken "vizeli aktif sporcu" sayılarını baz almaktadır.

Özetle bu sayının da SGM'ye yıllık 30.000 sporcunun biraz üzerinde bir sayı olarak bildirildiğini öğrenebiliyoruz.

Sonuç itibarı ile Tsf sitesinde duyurulmayan bu önemli konuyu sıklık ile takip ettiğim sportif başarısı yüksek illerin ....tsf.org.tr uzantılı resmi web sayfalarında ve en yaygın kullanımda olan sosyal medya iletişim platformu olarak Facebook daki satranç ile ilgili grup ve benzeri sayfalarda da göremiyoruz.

"Sportif satranç" ortamının genel çıkarları açısından üzerinde önemle durulması gereken bu konu üzerinde yazmaya devam edeceğim.

Devlete bağlı Tsf sürecinde Teknik kurulda çalıştığım dönemde her ilde farklı farklı üygulanan Lisans Vize işlemlerinde öncelikle sportif satranç için gereksiz olan sağlık raporu uygulamasının kaldırılması ve devamında genç sporculardan herhangi bir Lisans vize bedeli alınmaması için sürekli mücadele verdiğimi o dönemde ki çalışma arkadaşlarım da hatırlayacaklardır.

Not:
Uzun yazıların genelde okunmadığını bildiğim için, yayımladığım bu haber biraz daha ilgi çeksin diye 16 yaş sınırında ki büyük kızım Ekin'nin "Lisans Vize Bedeli" ödemeksizin yaptığım güncel vize işleminin ekran görüntülerini de ekledim.

lisans1.jpg
lisans2.jpg
Sürekli öğrenmek iyidir.Öğrendiklerini doğru kullanabilmek daha iyi.(Eski lahit yazıtlarından alıntı.)
Ara
Lisans kavramının icadı sadece ilgili federasyonun gelir sağlaması ile ilgili değil aynı zamanda sporcunun sağlık kontrolu olması düşüncesinden de kaynaklanmıştır.Beden faaliyetinin ön planda olduğu bütün spor dallarında sporcunun sağlık kontrolu çok önem verilmesi gereken bir konudur.Bu konuda en küçük bir ihmal çok üzüntülü sonuçlara yol açabilir.Satranç için sağlık kontrolu önemli midir?Nadir durumlar dışında önemli değildir.Ancak Satranç lisansı çıkarılması işleminde sağlık muayenesinin kaldırılması yerinde bir karar mıdır?Ben emin değilim.Hastalığı ne olursa olsun Satranç oynamak isteyen herkes yarışmalara katılabilir mi?Örneğin uzun süren bir ameliyat geçirmiş sporcu ne zaman yarışmalara katılabilir?Bulaşıcı hastalığı olduğu bilinen bir kimse tedavisi tamamlanmadan yarışmalara katılabilir mi?Satranca başlama yaşı ne olmalıdır?Biyolojik yaşı 16 gösteren ama 11 yaş grubunda oynayan bir kızımız hakkında şikayet olduğunda doktor raporu olmadan karar vermek mümkün müdür?Satranç lisansı çıkarılmasında sağlık raporu işleminin kaldırılması doğru mu olmuştur?Ben emin değilim. Federasyon yönetimlerinin penceresinden bakınca doğru olmuştur.Ben olsam sorumlulukları mümkün olduğunca paylaştırırdım!Hiç değilse ilk defa lisans çıkaracak olan satranç sporcusu bir defa olsun doktor kontrolundan geçirilebilir.Sağlık muayenesi Satranç için 5 yılda bir tekrarlanabilir.Futbol ile,Halter ile,Güreş ile Satranç kıyaslanamaz.Beden sporlarında doktor kontrolu daha sık yapılmalıdır.Spor yapmaya engel sayılan hastalıkların bir listesi vardır.Bu listeyi inceleyenler bana hak vereceklerdir.Satranç lisansında sağlık muayenesi olmamasını -bürokrasi azaldı-sevinci ile karşılamak mümkündür.Ancak yarın bir olay olduğunda yasalar kökten değiştirilir.Lisans ücretinde 16 yaşaltı için nasıl değişiklik yapıldıysa bu konuda da değişiklik yapılabilir.Bu bakımdan sağlık kontrolu olmamasını çok yerinde bir uygulama olarak kabul etmeyelim!Son olarak bir örnek vereceğim:Merak edenler doktor veya kardiyolog tanıdıklarına sorabilir.3 gün önce kalp krizi geçirmiş bir sporcumuz ne zaman yarışmaya katılabilir?Bu örnekler geçmişde benim karşıma çıkmıştır!Satrancın hem spor olduğunu öne sürmek hem de beden sağlığı ile doğrudan etkileşim içinde olmadığını varsaymak mümkün müdür?
Ateş Ülker
Ara
"Devlete bağlı Tsf sürecinde Teknik kurulda çalıştığım dönemde her ilde farklı farklı üygulanan Lisans Vize işlemlerinde öncelikle sportif satranç için gereksiz olan sağlık raporu uygulamasının kaldırılması ve devamında genç sporculardan herhangi bir Lisans vize bedeli alınmaması için sürekli mücadele verdiğimi o dönemde ki çalışma arkadaşlarım da hatırlayacaklardır."

Sevgili Atilla bir yazım hatası olabilir mi?

-Sportif satranç için gereksiz sağlık raporu uygulaması...-

ne demektir anlayamıyorum?

Lütfen beni aydınlatabilir misin?
- MATRANÇ -
Ara
16 yaş altı sporculardan ücret alınmaması güzel bir haber...
Ara
Değerli arkadaşlar evet federasyonumuz 16 yaş altı lisansı oan sporcuların vize işlemlerinden her hangi bir ücret almıyor. Bunu yaklaşık 15-20 gün önce tesbit ettim. Ve Çorum ilinde bulunan 16 yaş altı sporculardan elimde bilgilerin olanların lisanslarının vize işlemlerini gerçekleştirdim.

Aslında bu olayın il temsilcileri araçılığıyla kuluplere bildirilmesi gerekirdi.

Ama nedense bildirilmedi.

Bu bir eleştiri değil önemli olan kulüplerin bilgilendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Kendimce ilgili kulüplerle iletişime geçerek böyle bir olayın olduğunu ve lisansların vize işlemlerinin yapılması gerektiğini söyledim. ve lisansı olan sporcuların vize işlemlerini gerçekleştirdik.

Hatta kulüpleri bilgilendirdiğim için takdir bile edilim bu memnun etti. Umut ediyorumki diğer illerdeki arkadaşlar bu işlemleri kuluplerle iletişime geçerek gerçekleştirirler.

Peki şimdi söyle bir sorum olacak yeni lisans çıkartılacak olan 16 yaş sporcusu için ne işlem yapacağız.
ALTIN HAMLE GENÇLİK VE SPOR KULÜBÜ KORDON EĞİTİM MERKEZİ

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi