Turnuvalarda sıralama üzerine
Selamlar,
Ankara'daki son turnuvada dikkatimi çeken bir olayı paylaşmak istiyorum:

Sıralamada maç yapmadan puan alan sporcu (rakibi gelmedi) aynı puanda olan ve tüm maçlarını oynayan sporcudan üst sırada yer aldı.

Bu konuda bilgisi olanlar bizi de aydınlatabilir mi?
Ara
Sayın alucselim,

Turnuvada kullanılan eşitlik bozma yöntemlerini yazarsanız (mümkünse turnuvada kullanıldıkları sırayla), konu hakkında görüş bildirmek daha kolay olacaktır.

Saygılarımla,
● T a ş l a r ı · y e r i n d e n · o y n a t m a · z a m a n ı  !
Selamlar,

Eşitlik bozma yöntemlerine göre oynayanla oynamayanın sıralaması değişir mi?Eşitlik bozma yöntemleri aşağıdadır:

Yarışma sonunda her derecenin eşit paylaşılması halinde; sırası ile Bucholz-1 ve 2-(alttan), Sonneborn-Berger, Galibiyet Sayısı puanlarına bakılır.

bana göre böyle bir durum oynamadan puan alana yarıyor, aklıma getirmek istemiyorum ama çok sayıda oyuncu ile katılan antrenörlerin bundan yararlanmamaları için bir sebep göremiyorum.

Ayrıca böyle bir durum uluslararası yarışmalarda ortaya çıkarsa ne olur?

saygılarımla

abdullaharik Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Sayın alucselim,

Turnuvada kullanılan eşitlik bozma yöntemlerini yazarsanız (mümkünse turnuvada kullanıldıkları sırayla), konu hakkında görüş bildirmek daha kolay olacaktır.

Saygılarımla,
Ara
Sayın Arık;

Selim Beyin sanırım eşitlik bozma maddelerinin içeriklerini bilmesi gerekiyor.
Eğer bunlar hakkında bilgisi olsaydı böyle bir soru ile karşılaşmazdık (Gerçi bunlar "Hakem kursları" nda anlatılıyor).
Ama bizler önemsemiyoruz ve turnuvalarda velilerimizden bu konu ile ilgili gelen sorulara maalesef cevap veremiyoruz.

Saygılarımla
Uğuray ÖZALP
Ulusal Hakem - ANKARA
Ara
Selamlar,

Sözlerimin maksadını aştığını düşünmüyorum ama aşmışsam özür dilerim.

Bu konuyu tamamen bana yanlış gelen bir uygulama olarak görüp tartışılmasını istediğim için buraya yazdım. Kuralların ne olduğunu sizin kadar iyi bilemem (küçümseyici anlamda söylemiyorum) ama her kuralın doğru olması gerektiği gibi bir kural olmadığını da biliyorum.

Ayrıca her veliden eşitlik bozma maddelerinin içeriklerini bilmesini de bekleyemeyiz.

Zannetmiyorum ki böyle bir durum finalde bir velinin başına gelince itiraz etmesin. Belki de şimdiye kadar farkına varmadıklarından itiraz edilemeyen durumlar oluşmuştur, bilemeyiz.

Daha önce dikkat edilmeyen bir duruma dikkat çekmek istiyorum ve belki de benim gibi düşünenler varsa eğer (bana göre yanlış olan) bu kuralın düzeltilmesi sağlanabilir.

Teşekkürler.

Saygılarımla.

UgurayOzalp Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Sayın Arık;

Selim Beyin sanırım eşitlik bozma maddelerinin içeriklerini bilmesi gerekiyor.
Eğer bunlar hakkında bilgisi olsaydı böyle bir soru ile karşılaşmazdık (Gerçi bunlar "Hakem kursları" nda anlatılıyor).
Ama bizler önemsemiyoruz ve turnuvalarda velilerimizden bu konu ile ilgili gelen sorulara maalesef cevap veremiyoruz.

Saygılarımla
Ara
Sayın Özalp,

Bizlere düşen özellikle bilgiyi arayan kişilere yol göstermektir.

Sayın alucselim,

Hakem Hocamız Tahsin Aktar'ın bu konuda yazdığı Oynanmamış Oyunlar ve Sonneborn - Berger Eşitlik Bozma başlıklı köşe yazılarının ilginizi çekebileceğini düşünüyorum.

İyi dileklerimle,
● T a ş l a r ı · y e r i n d e n · o y n a t m a · z a m a n ı  !
Sn Selim bey ,
Yazınızı dikkatle okudum size teşekkür etmek istiyorum çünkü bu konuyu açmanız iyi oldu. Sizin durumunu anlayabiliyorum . Turnuva eşitlik bozmaları hemen öğrenilebilecek bir konu değildir bunuda nasıl anlıyoruz turnuvalarda yaşanan olaylar bize anlatıyor. Selim bey Fide kuralları doğru yazılmıştır ve Fide sayfasında Fide handbook kısmında her şey anlatılmıştır . Sizin ifade ettiğiniz gibi ((( her kuralın doğru olması gerektiği gibi bir kural olmadığını da biliyorum. )) cümlenize katılmıyorum ve ekliyorum Fide kurallarını doğru yerlerde kullanmalıyız. Sizin başlattığınız konuyla ilgili olarak yazdıklarımı okumanızı rica ediyorum sorduğunuz sorunun vede soramadıklarınız cevabını umarım almış olacaksınızdır.
Dikkati çeken olay Türkiyede hemen hemen her turnuvada eşitlik bozmalar aynı uygulanıyor aslında bu yanlıştır , öncelikle Turnuvanın özelliklerine dikkat edilmeli örneğin Turnuvadaki tur sayısı , ödüller,dereceler neler olacak ,katılımcı sayısı nedir , elo’lu oyuncular , ukd ‘li oyuncuların kuvvet dereceleri nelerdir , katılımcıların yaş gurupları nelerdir,kaç kişi kupa yada madalya alacaktır , ilk defa turnuvada oynayacak oyuncular katılımcıların ne kadarını temsil edecektir , bunlar çok önemlidir.
Organizasyonu yapacak kişiler bunlara dikkat edip yönerge yapmalı , turnuvaya katılacak oyuncular ve eğitmenler öncelikle yönergeyi okumuş olmalılar, burada gördükleri eksik yada yanlış bir durum varsa teknik toplantıda bunlar konuşulmalıdır . Teknik toplantılar ne oyuncular için ne satranç eğitmenleri nede veliler için fazla dikkate alınmaz . Aslında çok önemli bir olay katılımcılar tarafında es geçilmektedir.

Senelerdir istanbulda yapılan küçük kardeşlerimiz için turnuvalar düzensizdir, bir yada iki güne sıkışmış turnuvalar ve eşitlik bozmalar uygun değildir, tur sayıları katılımcılara göre azdır . Turnuvaya katılan kuvvetli oyuncular birbirleriyle tur sayısı yüzünden oynayamadıkları için en az 5 yada 10 kişi aynı puanda turnuvayı bitirmektedir . aşağıdan zayıf oyuncularla ( çoğunlukla yeni katılan oyuncularla ) oynadıkları için turnuvada birkaç ukd yada elo almakla yetinmekteler. Yeni başlayan kardeşlerimizde kendilerine göre çok kuvvetli oyuncularla oynadıkları için kazanma şansları olmuyor ve ukd puanları 800 lerde çıkmakta . Sonuçları nelerdir ?
1- Türkiyede küçük kardeşlerimiz senede bir çok turnuva oynadığı halde ukd leri, eloları oynadıkları kuvvet durumundan düşüktür buda kardeşlerimizi ve aileri zamanla satrançtan soğutup uzaklaştırıyor.
2- Türkiyedeki oyuncuların elo puanları yurt dışı oyunculardan en az 150- 200 elo daha düşüktür.
3- Ukd’e ve Elo yükseltmeleri için hem senelerin geçmesi gerekiyor hemde sayısız turnuvalar oynamaları gerekiyor .Fakat yurt dışında böyle değildir .
4- Turnuvalardaki tur sayısının düzensizliği eşitlik bozmalarda bizlere doğru derece verememektedir. Çünkü Katılımcı sayısı fazla vede yeni satranca başlayan oyuncular olunca dereceler çok farklı çıkmaktadır.

Böyle olunca kardeşlerimiz her geçen sene satranç tan daha çok soğumakta ve yaşları 16 yada 17 ye gelince hem okul sorunları hemde hala düşük puanda kalmalı yüzünden satrançtan kopup gidiyorlar . Yaş gruplarına bakınız.

Son bir not: Turnuvaya katılan kardeşlerimiz ilk turnuvası dahi olsa Eğitmenleri yada aileri tarafından turnuva oynadıklarını bilmeli ,turnuva yönergesinin herkes için eşit olduğunu , turnuvaya katılacak kardeşlerimizin , fide oyun kuralları , kural hataları , beraberlik istemleri , saati kullanmayı ve notasyonu yazmayı bilmeleri gerekir .

Saygılar sunarım.
Eğerki rakibi gelmeyen oyuncunun yendiği oyuncular diğer aynı puanda olan oyuncunun yendiği rakiplerinden daha çok puan toplamışsa, daha üst sıralarda yer alır.
Her başarının altında sistemli bir çalışma yatar...
Ara
Benim de bilmedigim ve ögrenmek istediğim bir konu arkadaşın yazdıgı soruya neden kimse güzel bir anlatım diliyle anlayacak şekilde anlatmıyor.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi