Piramidin üstüne bakmayı alışkanlık haline getirdik.
Ateş Ülker Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Önce bir sorunun yanıtını bulalımTonguerofesyonel miyiz?Amatör müyüz?Amatörsek düzenlediğimiz turnuvalarda yerli amatörlere mümkün olan kolaylıkları sağlayalım!Eğer yaptığımız etkinlikler profesyoneller için yapılıyorsa bunu baştan hatırlatalım!Yerliler bunu bilerek katılsınlar!Boşuna ömürlerini tüketmesinler!..
Ateş bey, kategorik yanlış yaptığınızı düşünüyorum.

Dünya üzerinde bütün sporlar her ikisi için de kurgulanır, örneğin altyapı için tartan pist, kapalı salon ve o salon içinde fitness merkezi yaparsınız, yılın belli zamanlarında yetenek keşfi amaçlı yarışmalar düzenlersiniz ve atlet bulursunuz.

Eğitim kadrosu oluşturarak gerekirse know-how dediğimiz bilgi (hoca / metod) transferi yaparak alt yapıyı hazır halde tutarsınız.

Ama aynı anda üst yapınızda zaten genellikle iki elin parmaklarından daha az olacak sporcularınız için ayrı projeler ve planlar üretirsiniz.

Üstyapı açısından dünya üzerindeki birinci öncelik ise, tepe sporcuların maddi ve gelecek beklentisini çözmektir. Bu, sporcunun sadece işine odaklanmasını sağlar (ABD'de spor bursları aslında bu amaçla geliştirilmiş araçlar / bizde niye yok mesela ?). Sonrasında da gelişimini bilimsel olarak izlemek, dopinge illegaliteye karşı korumak falan gelir.

Kısacası ya altyapıyı seçelim veya üst tarafa bakalım diye bir mecburiyet yok. Sağlıklı olan ikisini eşgüdümlü yürütmek. Ki zaten federasyonlar aslında bu ikisini yapabilsin diye var olan kurumlar.

Kaldı ki tepe noktada model olacak oyuncular olmazsa, altyapı oluşmaz; çocuk, semtindeki beton sahada üçlük atarken kendini İbrahim Kutluay veya Lebron James falan zannetmeli ki oyunu sevsin.

Ateş Ülker Nickli Kullanıcıdan Alıntı:Hep Piramidin üstüne bakıyoruz. Piramidin altını düşünmüyoruz
Valla ben bu argümana da pek katılmıyorum, burada tartışanları söylüyorsanız belki ama TSF için diyorsanız şimdi satrancturnuvam.com sitesine girdiğinizde muhtemelen 14 turnuva göreceksiniz, 4-5 tanesi 10 yaş altı, bir o kadarı da 16 yaşı altı falan. 19 yaşından bir gün alan bir oyuncunun şu anda oynayacağı bir tunuva yok bu ülkede.

Gerçekte altyapı süsüyle bu ülkede tüm yatırımlar velilelere yapılıyor. Tabii bu anlamda "altyapı" sözcüğünün bizim TSF sözlüğündeki karşılığının "göz boyama" olduğunu da iddia edebiliriz.

(Şimdi yazarken farkettim, temel hedef öğrenci velisi olunca başkanın da bir öğrenci velisi arasından çıkması normal değil mi aslında Big Grin ?)

Ateş Ülker Nickli Kullanıcıdan Alıntı:İncir çekirdeğini doldurmayan konular için uzun yazılar yazıyoruz.Önemli konularda çoğunluk görüş bildirmiyor.
Bir yönden haklısınız. Mesela il temsilciliği kavramı veya delege sistemi hakkında yazı yazmak bu işin doğası açısından mantıksız.

Bilemiyorum Magnus Carlsen hocası ile çalışırken Bergen'e hangi il temsilcisinin atandığı onun için önemli oluyor mu veya Anand Yeni Delhi temsilcisinin hangi kast grubuna ait olduğunu çok bilir mi? Ama bizde İstanbul'da yaşayan bir büyükusta için bu bile önemli.

Çünkü 2013 olmuş ve hala başkanı 80 delege seçiyor, il temsilciliği diye bir kavram var, görev tanımı belirsiz, atamalar nasıl ve hangi usulle yapılıyor bilen yok, atamayı yapan kişinin o sabah canı sucuklu yumurta seçse aklına Kayseri gelip, o ilin temsilcisi hakkında bir işlem yapabilir mi o bile muallak. E hal böyle olunca olmaması gereken konularda yazı yazmak zorunda kalabiliyor insanlar.

Bu konuda şaka yazmıyorum ve ciddiyim. Buraya emek vererek yazan az insandan birisiniz, ciddi birikiminiz ve geçmişiniz var. Sizin somut "yazma" öncelikleriniz nelerdir?
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
Re: Piramidin üstüne bakmayı alışkanlık haline getirdik. - Yazar: Mojo Jojo - 28-02-2013, 13:03
yerel dinamikler - Yazar: Cengiz Keleş - 28-02-2013, 13:44
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Feti - 28-02-2013, 23:12
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: MuzafferŞekerli - 01-03-2013, 08:30

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi