sabri koçak haklı ... çünküü.....
sporda bir hakem cümle alemin gördüğüne bu golllll... derse o gol dür.. onu kimse iptal edemez. ama satrançta cümle alemin gördüğüne bir hakemin golll. demesi mümkün değildir . satrancın spor olmadığının bundan güzel bir ispatı ve izahı olamaz...

bunu izah etmek amacı ile '' itiraz kurulları'' konusunu buraya taşımaya karar verdim .şimdi şunu görmek lazım . bizim gibi satrancı spor bakanlığına bağlamış ülkelerde çoğunlukla satrancın spor olduğu kabul ediliyor ve camia satrancın spor olduğuna inanıyor . eğer sizde satrancın spor olduğuna inanıyorsanız boş yere sayın sabri koçak ile tartışmayın . onu ikna edemezsiniz ve kendiniz ikna olursunuz .

merak ediyorum acaba itiraz kurullarını savunanlar satrancın spor olduğuna inanıyor , satranççıya '' satranç sporcusu'' demiyor mu??.. eğer bir satrançcıyı siz satranç spocusu olarak tanımlıyorsanız sabri koçağın düşüncelerine katılmamanız için hiç bir sebeb kalmamış demektir. şimdi yapıldığı gibi ulusal bütün turnuvalarda itiraz kurulu oluşturmaz, ancak FİDE ye giden turnuvalarda itiraz kurulu oluşturur ve itiraz kurulunun gereksizliğinide pekala savunabilirsiniz . çünkü sizin için satranç bir spordur .

avrupa birliği ülkelerinde satranç tamamen spor bakanlıklarına bağlanmıştır .spor olduğu için değil , idari olarak bağlanmıştır . uluslararası yarışma kültürü olan bütün branşlar doğrudan spor bakanlıklarına bağlıdır . bu konu özellikle fransa da tartışılmamış spor bakanlığına bağlanırken ,satranç camiası satrancın spor olmadığını önceden kabul etmiştir . bilindiği gibi F.İ.D.E nin açılımıda fransızcadır ve satranç litaratürü bakımından fransızca en zengin dillerden biridir .

bizde öyle mi???
ne münasebet . bir an önce devletin satranca el atmasını sağlamak amacı ile camiamızın önde gelenleri satrancın bir zihin sporu olduğunu pompalayıp durdular, kendilerinin söylediğine tabii ki sonunda kendileride inandılar . sanki satranç oynamak sadece çok zeki insanlara mahsus bir şeymiş gibi bir algıyıda topluma yerleştirdiler .

tabii ki satrancın özellikle avrupa birliğinde spor bakanlıklarına bağlı olmasından en fazla FİDE etkilendi, yaptığı kural değişiklerini sporda yapılan değişiklerle uyumlu halde gerçekleştirmeye başladı . sporu çabuklaştırma gayretleri ,satrançtada giyotin, eklemeli satranç, tie break gibi sistemlerin satranca girmesi sonucunu getirdi .

ayrıca spodaki bu tür gayretler güreşte bile kendini hissettirdi ve güreşi güreş olmaktan çıkarttı . şimdi koskoca türk güreşi olimpik oyun olmaktan bile çıktı .

bu tür gayretler eninde sonunda satrancıda satranç olmaktan çıkartır ,gün gelir FİDE nin sportif bir kuruluş olduğuna hükmedilir ve bizim satranç olimpiyatlarımızın kapısına kilit vurulup biriç gibi kış olimpiyatlarına katılmamıza hükmedilir ise ben şahsen şaşırmayacağım .

ben burada şunu demek istiyorum .

biz spor değiliz .sadece spor bakanlığına kapağı attık . aynen briççiler gibi . taaa başından beri bunu savundum . bunu savunan kaç kişi var . hem satrancın spor olduğuna inanacaksınız hemde sayın sabri koçak ile itiraz kurullarını tartışacaksınız . olmaz böyle şey ....

sabri koçak çok haklı.. çoookkk... çünkü federasyon satrancın spor olduğuna herkes gibi çoookk inanmışş....

m. şekerli . ADANA .
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi