il temsilcileri nedir, ne deildir , ne olmalıdır .
MJ arkadaşımız solcu ama bu konuda liberal (!) olduğunu yazdı. Hepimiz aslında karışığız, yoksa araba modeli gibi bir tipe uyar giderdik.
Bu konuda aynı fikirde olduğumuzu sanıyorum. Benim seçim öncesi beyan ettiğim model,

satranç bilen okul öğretmenleri (okul takımları)
ayakları üzerinde duran sahici kulüp (ve satranç merkezleri)
üniversite satranç merkezleri
seçimle gelen koordinatör il temsilcisi (başkanı)
baba(can) TSF
+___________________________________________
şeklindeydi.
Okul öğretmenlerinin eğitimini en temel olarak görüyorum.

Tarihten ders almak lazım. 1925'de Tekke ve Zaviyeler kapatılınca bir de imamlara sınav yapalım demişler. İmamlara temel Arapça ve Kuran sınavı yapılmış, Kuran okumasını bilmeyen ama mahalle camisinde imamlık yapanlar varmış. Aziz Nesin'in hatıratında yazar (Böyle Gelmiş Böyle Gitmez), o zaman 10 yaşındayken bir ikisine ders vermiş.

Bizim duruma ne kadar yakışıyor değil mi? Yapmamız gereken belli bence. Bu kadar okul öğretmeninden 10.000'i satranç oynamayı bilsin, 81 İl Temsilcisi de yerinde dur(a)mayacaktır.

Selam ve saygılarla
Ara
Cengiz Keleş Nickli Kullanıcıdan Alıntı:MJ arkadaşımız solcu ama bu konuda liberal (!) olduğunu yazdı. Hepimiz aslında karışığız, yoksa araba modeli gibi bir tipe uyar giderdik.

MJ arkadaşımızın Amerikan kültürü alıp almadığını bilmiyorum ama, Amerikan siyaset terminolojisinde "liberal" solcu demektir.

Selamlar,

Nurkut İnan
Ara
Gücü elinde olanların yüksek rant alanlarında , suyun başını tutmaları kendi mantığı içinde tutarlıdır!

Ama bu ne kadar doğrudur!

Artık günümüzde böyle şeyler tartışılmıyor bile.

Sn. JOJO’ nun buna yakın bir tespiti vardır ve doğrudur. Ne yazık ki bu olgu siyasi tarihimize çok öncelerden beri çöreklenmiştir.

Çünkü hak’ça paylaşım düzenine olan mesafemiz gittikçe artmaktadır.
Toplum olarak bir şeyler yapmak gerekir. İçinde satranççıların ve satranç için çalışanların olduğu bir toplum.
Ama şimdiden ve yeni seçimlere kadar beklemeden!

Peki, neler yapılabilir?

Aşağıda seçenekler sunduğum farklı senaryolar üzerinde durulabilir ya da yeni öneriler sunulabilir.

a-) Yakın zamanda, nitelikli, güçlü ve haklı bir biçimde içini dolduramadığımız il temsilciliği, bambaşka amaçlar ve politik çıkarlar uğruna hiç arzu edilmeyecek bir biçimde doldurulacaktır. Böylece ataması ve onca zorlukla aranıp bulunmuş o beğenmediğimiz il temsilcisi yerine belki onu da aratacak tarzda tamamen politik sistemin istediği ve seçtiği kişilerce yönetim tamamen siyasi güce geçecektir.

b-) İl temsilcisi ve yönetimi, o ilin, düzenlenecek yasa ve yönetmeliklerce belirlenen satranç topluluğunun “doğal üyeleri” tarafından kendi dönemi içinde seçilir.

c-) İl temsilciliği kalkmalıdır. Devletin dernek, özel eğitim merkezlerini destekleme yöntemi uygun olur. Bu yönde yasal düzenlemeler yeterlidir.

d-) İl temsilciliği, kurul- komisyonlarıyla birlikte hayatın içinde var olsun. Ancak dernek, satranç eğitim merkezleri, özel teşebbüsler teşvik edilip desteklensin.

e-) Destekleme ve teşvik politikaları için TSF bütçesi yeterlidir. Başka kaynaklar aramaya gerek yoktur.

f-) Destekleme ve teşvik politikaları için TSF bütçesi yetersizdir, devlet ya da özel teşebbüs alanından kalıcı kaynaklar yaratılmalıdır.

g-) …

h-) …

Başka önerileriniz varsa yazmak gerekir. Ancak önerilerinizi çözüme yönelik kısa açıklamalarla desteklemekte fayda vardır.

TABANIN NİTELİKLİ GÖRÜŞLERİ ve KATILIMCILIĞI HER ZAMAN ÇÖZÜMLER İÇİN ÇIKIŞ-DAYANAK NOKTALARI OLMUŞTUR.

Bizlerin yönetime sunacağımız akılcı, gerçekçi planlanmış, belli bir boşluğu dolduran ve sonuç getirecek projelerimizin olması gereklidir.

Tabandan bir kişi olarak, nereden ve kimden gelirse gelsin kendi adıma omuz verir, sonuca kadar arkasında ve yanında olurum.

Bu anlamda benzer çalışmalarımızı Eğitim Kurulumuz olarak planlıyoruz. 26-29 Mart 2013 tarihlerinde Antalya ‘da yapılan “Antrenör Eğitim Çalıştayı” na katılan kurul üyelerimiz, yeni düzenlemeleri değerlendirerek antrenör kurslarımıza gerçekçi bir nitelik kazandırmak için çalışmalara başlamışlardır.

KURULUMUZ BU ANLAMDA GEÇMİŞTE YAŞANAN AKSAMALARI KENDİ GÖREV ALANI İÇİNDE TEK TEK TESPİT EDİP EN KISA SÜREÇTE SAĞLIKLI ve GERÇEKÇİ BİR ŞEKİLDE UYGULAMAYA KONMASI ÇABASI İÇİNDEDİR.

Satranç kamuoyuna saygıyla duyurulur…
- MATRANÇ -
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi