il temsilcileri nedir, ne deildir , ne olmalıdır .
Aşkın bey,

Karşılıklı konuşma ve polemik çerçevesinde geçmesini istemiyorum ama 6-7 satır yazmak zorundayım.

1) Eleştiri hoşunuza gitmiyor. Kimsenin gitmez, bunda bir sorun yok. Ama eleştirinin geldiği cepheyi savunmak için somut ve net gerekçeler koymak zorunda kalırsınız.

İl Temsilciliği kavramına tepeden inme ve fonksiyonsuz olduğu için karşıyım. Önceden de karşıydım, yazılar şu 2-3 sayfa içinde dönüp duruyor, oradan bakılabilir. Ama bugünkü statüde il temsilcisi kişiler görev yapıyor, o halde bu kişilerde belli niteliklerin olmasını arzu etmek normal olmalı.

İl temsilcisi kafasına göre gelmiyor diyorsunuz o halde söyleyin seçimle mi geliyor, seçmenleri kimler? Herhangi bir il temsilcisini seçen satranç oyuncuları kimler mesela?

Sizi temelde rahatsız eden, oldukça soyut yazdığınız ve bir tür temenniler manzumesi olan konularda (il temsilciği için bahsediyorum, forumdaki diğer konularda yazdıklarınızdan değil), karşınıza çıkan aksi bir fikri somut olması nedeniyle beğenmemiz.

2) İl temsilciği niye olsun sorusunun cevabını somut olarak alamadım. Yok çünkü. Okullar, öğrenciler, yeni yetenekler altyapı.

Bunlar temenni. İlhan Onat'tan, Suat Atalık'a, Suat Soylu'dan Can Yurtseven'e, Tamer Karatekinden son IM Reyhan Doğan'a kadar her yetenek bu ülkede tırnakları ile kazıyarak bir yerlere geldi.

Bugün bu insanlar devlet sayesinde orada değil, devlet veya devletin şahsında birçok görevli bu insanlar sayesinde varsa var. Bunu bilelim.

Hatta tekrar yazayım, daha somutu: Bir öğrenci velisinin yürttüğü satranç federasyonu başkanlığının bu insanlara hiçbir faydası yok, değil ki il temsilcilerinin olsun. Tersine bu insanlar sayesinde bu ülkede hiçbir yere gelmesine imkan olmayan birçok memur böyle plastik unvanlara kavuşabiliyorlar.

3) Yine somut yazayım, il temsilcisi veya TSF'nin 15 kurulu ile 55 alt kurulu ve ona bağlı çalışma komisyonlarının hiçbir olguya katkısı yok, geçmişte de olmadı.

a) Satrançta profesyonelleşme kararı öğrencilik çağlarında verilir. O anlamda bir genç sporudur.

Lise ve üniversitede okuyan ve satrançta üstün dereceler yapan gençlere burs verilmesi 2013 yılında dahi sağlanamadı. ABD'de kolej bursları yetenekli sporcuların önünü açmak içindir, sorun herhangi bir uluslararası ustamıza, öğrencilikle satrancı bir arada yürüttüğü en zor dönemlerde hangi TSF bürokratı bu konuda iki satır proje hazırlamış ve onların kapısını çalmış. Şu ülkede toplasanız 50-60 profesyonel adayı öğrenci var, ayda 2.000 TL'den verilecek burs, hangi öğrenim kurumunu veya devlet bütçesini sarsar.

b) Satranç oyuncularının yetenek ve çalışmaları ile hiç orantılı olmayan düşük gelir düzeyi için hiçbir çalışma yapılmadı, yapılmıyor, yapılmayacak. Oysa acı gerçek Suat Soylu'sundan Turhan Yılmaz'ına, birçok insanın maddi gerekçelerle ve elbette haklı olarak gelecek endişesi ile bu oyundan kopmasıdır.

Maddi sorun ve gelecek endişesi nedeniyle artık bir çok oyuncu IM veya GM olmayı, bir okula kapak atıp ders vermek ve o mertebeyi özgeçmişine yazmak için istiyor.

Halterle de uğraşsanız, uzay mekiği projesi de yürütseniz, kaygınız aynıdır. Maddi sorunlarınız ve gelecek endişeniz. Yıllardır bu ülkede söylenmeye utanılan ama asıl olan gerçek budur. Satranç oyuncuları maddi sıkıntı altında ve gelecekleri belirsiz.

İşte tam bu yüzden, nüvesi devlet bürokrasisi olan kurumlar bunu çözemez. Kendine çalışır çünkü. İl temsilcisi isterse dünyanın en iyi kalpli ve en çalışkan insanı olsun, 2500 eşiğini geçmeye çalışan ama parasal zorluklar nedeniyle bu camiada tanrı iken, onu tanımayan 7-8 yaşındaki şımarık bebeklere at L şeklinde gideri anlatmak zorunda kalan profesyonellerin sorununu çözemez.

Bana piramidin altı, ortası demeyin, bu da hayal. Yetenekli ve satrancı seven adam her koşulda çıkıyor, atomu parçalamıyoruz burada, öyle karışık formülleri yok bunun. Birşey yapmaya da gerek yok, kimse kendisine ulvi misyonlar yüklemesin.

Yetenek, siz hiçbirşey yapmasanız da zaten ortaya çıkacak, yolunu bulacak ve bir düzeye gelecektir.

Ki aslında öyle oluyor, şu komisyonlar, kurullar yalanı aslında bal gibi ilkokul bebeklerinin velilerinin gözlerini boyamak ve satranç üzerinden genişleyip para kazanmayı sağlamak üzere oluşturulan "şey"ler.

O yüzden 50 araba dolusu veli kışın ortasında Kemer Otellerine götürülüyor. Amaç yetenek bulmak değil. Yetenek bulma vaadi ile adam kandırmak. Tıpkı bir reklam filmi gibi, elinde kredi kartları ile hep mutlu, sevinçten bağıran insanlar. Ama gerçekte mutlu olan sadece o reklam filminde oynayanlar. Sokakta hayat başka şekilde devam ediyor.

4) Dördüncü aya girdik. İstanbul'da bir tane turnuva yapılmadı.

5) Türkiye'de de yapılmadı. Tabip odası turnuvalarını saymazsanız.

6) Satranç oyuncusu turnuvadan çıkar. Bir alt başlıkta Novek kaç vakit önce yazdı, niçin bu ülkede turnuva yapmamak gibi ısrarlı ve kararlı bir TSF politikası var.

Çünkü dünyada bu işleri özel merkezler ve dernekler yapar. Devlet derneklerin ve özel kurumların önünü açar. İyi bir özel kurumsanız yetenek bulur, işler ve para kazanırsınız. Turnuva düzenlersiniz hatta bunun için izin almak bile saçmadır. Derecelendirmeye göndermezsiniz olur biter.

Türkiye neredeyse 1 asır dernek ekolünden çıkardığı oyuncularla yükseldi. O yüzden soruyorum, herhangi bir büyükustamızın gelişimde il temsilcisi katkısı nedir diye? Ve söyleyeyim, İSD'de Vatan ağbinin onlarca oyuncuya katkısı, Türk bürokrasinin katkısından kat be kat fazladır.

Ben somut yazıyorum. Asıl sanal olan komisyonlar, kurullar ve temsilciliklerdir. Marsel İlhan için Beden Terbiyesi Genel Müdürü ne anlam ifade ederse, büyükusta X için falanca bürokrat da onu ifade eder.

Dernekleri körelten, özel merkezleri reddeden, profesyonel olmak isteyen oyuncusuna değil imkan sağlamak önüne çıkan (yurtdışında turnuvaya gitmek için taahhütname imzalatarak özünde çalışma ve seyahat hürriyetine bal gibi tecavüz eden) bürokrasi hiçbirşey yapamaz.

O sebeple 1800 kriteri de anlamsızdır. Sorun; Aşkın bey Muzaffer bey sorunu değildir, bir olgu haline gelen satrancın, rant içerip içermediğinin bugünlerde devlet tarafından monitor edilmesi, gözlem altına alınmasıdır.

Satrancın rant sağladığı sonucuna varılırsa merak etmeyin, o il temsilciliklerinin tamamına atamalar, ilgili partilerin il başkanlıklarından yapılacaktır.

----------------

dipnot 1 : Doğu ve Güneydoğu Anadolu açısından İl Temsilcisi kavramı haklı olabilir. Temsilciliği değil ama. Zira bu bölgenin coğrafi uzaklığı ve imkansızlıkları gerçek ve hem bu mesafeyi kapatacak hem de fiziksel sorunlarla (turnuvaya çocukları getirme, eğitim imkanlarını taşıma) baş edecek ağbi konumundaki kişilere gereksinim var.

dipnot 2: Şu sürekli karşıma çıkan "sanal kişilik" konusunda bir kez daha yazayım. Bu konu yani bir kişinin rumuzla yazması konusu bu forum yönetiminin (tıpkı başka birçok forumda olduğu gibi) yazmak isteyenlere başlangıçta tanıdığı bir seçenektir.

Yani bu forumun müdüriyeti, "isteyen kimliğini belirtmeden rumuzla yazabilir" demiştir.

Bu bir rahatsızlık veriyorsa, lütfen taleplerinizi forum müdürlüğüne iletiniz. Bunda benim kabahatim yok. Bir hakkı kullanıyorum. Bunu kullanırken de küfür, kişisel hakaret ve sataşma yapmamaya özen gösteriyorum. Yazdıklarım daima kavramlar üzerinedir.

Eğer Abidin Ünal bey bu konuda bir karar alırsa ve bundan sonra bu foruma yazacaklar açık kimliği ile yazacak derse, anonim olma hakkını kaldırırsa, o zaman yazıp yazmama konusunda düşünürüz.

O vakit gelene kadar kimlik bilgilerim satranç camiasından sadece Muzycuk kardeşlere açık olup, kendileri uygun görürlerse özel cep numaramı dahi vermeye hazır olduğumu belirtmek isterim . Saygılarımla. Confusedhock:
Ara

Bu Konudaki Yorumlar
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Tuna Özateş - 26-03-2013, 18:57
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: MuzafferŞekerli - 28-03-2013, 18:02
HAYDİ GÖREVE ! - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 28-03-2013, 23:26
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Feti - 29-03-2013, 17:55
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: MuzafferŞekerli - 29-03-2013, 17:56
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: MuzafferŞekerli - 29-03-2013, 18:24
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Tuna Özateş - 29-03-2013, 18:36
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: M.Aşkın TAŞAN - 29-03-2013, 22:53
[Konu Başlığı Yok] - Yazar: Mojo Jojo - 30-03-2013, 00:14
İl Temsilcisi - Yazar: Cengiz Keleş - 30-03-2013, 09:59