Hakemler ve İhraç
Galatasaray - Mersin İdman Yurdu maçında, Fatih Terim topu yere vurduğu için maçın hakemi Süleyman Abay tarafından saha dışına gönderildi.

Kimileri hakemin sadece kuralı uyguladığını, kimileri de kompleksleri olduğu için Fatih Terim'i ihraç etmekten içten içe zevk aldığını söylüyor; bu konuya hiç girmiyorum..

Aynı durum satranç camiası için düşünülürse, maçı biten oyuncuların veya antrenörlerin, velilerin salondan çıkarılmaları konusunda ne düşünüyorsunuz?

IM, GM unvanlı sporcuları salondan çıkaran hakemlerimiz de oluyor; sessizce ve uzaktan maçı takip eden küçük sporculara müsamaha gösteren de..

Bu konuda bizzat yaşadığı veya tanık olduğu, olumlu / olumsuz anılarını paylaşmak isteyenler olursa merakla takip edeceğim..

Saygılarımla..
Ara
Bu konuda bir kural varmıdır? varsa nedir?

Bu konuda bir kural olup olmadığını bilmiyorum. Ancak turnuva salonunda seyirciye kısmen karşıyım. Çünkü turnuva salonlarında, örneğin çok kritik bir maçta rakibin maçını sabote etmek isteyen birisi gelip 'mat var, dikkat et çatal yiyeceksin vs.' gibi şeyler söylese ne olur o maçın hali? Turnuvada yer alan oyuncuların birbirlerinin maçlarını, eğer ki kendi maçları devam ediyorsa seyretmeleri çok normal. Ancak turnuvada yer almayan bir velinin, bir hakemin vs. kişilerin turnuva salonunda bulunmasına sıcak bakmıyorum.

Mesela maçı biten oyuncu seyirci konumuna geçiyor. Ancak maçını bitiren oyuncular boş gördükleri satranç masalarına geçip maç yapıyorlar. Sıkıntı maç yapmalarında değil, maç yaparken gürültü çıkarmalarındadır.
Veliler ise turnuva salonuna girip kenarıya köşeye ilişiyorlar ve oturup bekliyorlar. Dışarıdan görenlerde onlar girmiş hadi bizde girelim deyip giriyor içeriye. Turnuvaya 100 kişi katılıyor salonda var 250 kişi. Bu durum normalmidir? anormalmidir? Turnuva salonlarında kalabalık oluşturmak hakemlerin işini oldukça zorlaştırıyor.

Diğer bir konu genelde maçları seyredenlerin %95'i veliler oluyor. Bu da ister istemez çocukların üzerinde baskı yaratabilir. Babanın veya Annenin bakış kıskacı altında maç yapmanın verdiği baskıyı çok iyi bilirim. Bırakın çocuğunuz maçını oynasın sizde başka bir yerde bekleyin.

Diğer hoşlanmadığım bir konu ise turnuvada görevli olmayan hakemlerin elini kolunu sallaya sallaya turnuvalarda hareket etmesi. Maça beni yaklaştırmıyorlar, kendileri oyuncunun neredeyse üzerine çıkacaklar. Eğer ki turnuvada görevli değilseniz, sizde veli veya basit bir izleyici konumundasınız demektir. '''Ben 'hakemim' istediğimi yaparım sen çık turnuva salonundan ben izleyeceğim maçı''' der gibi bir durum çıkıyor ortaya.

Hepsi seyirciye yönelik sıkıntılar. Seyircinin olmadığı hiçbir turnuvada böyle sıkıntılar yaşanmaz. Hem turnuvanın rahatlığı açısından, hem de turnuva salonlarında ki kalabalığı azaltmak açısından iyidir.

Nacize fikirlerimi beyan etmeye çalıştım ancak hiçbirisi yanlış anlaşılmasın. İyi forumlar..
Her başarının altında sistemli bir çalışma yatar...
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi