SEVGİLİ CEMİL HOCAM !
Sn.Anand,
Sorularınızın bir kısmı sizin tarafınızdan yazıldığı gibi aktarılarak aşağıda tarafımdan cevaplanmıştır.
Bunun sebebi gerek kendi mail adresine ve gerekse” Eğitim Kurulu.tsf.org.tr “adresine gelen benzer, başka sorulardır.

Bir kısmı yoruma dayalı, bir kısmı ise devam eden çalışma süreci içinde olan bu cevaplar tamamen şahsımı bağlar.

Sorularınız;
“TSF’ de görevli misiniz? Görevliyseniz görev süreniz ne kadardır ?”

__ Hayır, TSF içinde Eğitim Kurulu tüzel kişiliğim dışında bir görevim yoktur. Eğitim Kurulu çalışmalarım ilk seçimlere kadar, ya da takdir edilen sürece devam edecektir.
“ Özgür Satranç Forumda’ ki yazılarınız için herhangi bir görevlendirme ya da izin aldınız mı?”

__ Hayır! Yazılarım için herhangi bir görevlendirme söz konusu değil.
Bana ait ve beni bağlar. Kurum adına sadece bilgi amaçlı ve geleceğe yönelmiş proje ve çalışmaları bilgilendirme amaçlı yazıyorum.

İzin alarak yazmıyorum! Tıpkı karşı görüşü olan arkadaşlarımızın özgür iradelerine dayanarak yazdıkları gibi yazıyorum.

“değerli arkadaşlar, bu ceza uygulamaların oldukça doğal olduğunu söylemek mümkün, ama peki gerçekten de cezai işlem yapılması gerekenlere neden uygulanmıyor?”

__ Cezai işlem yapılması gerekenler kimler ve hangi suçları karşılığı ceza uygulaması yapılacaksa açıkça belirtmek gerekir.
Bu kişilerinde suçları belli dayanak maddelere göre sabit görülmesi gerekir.
Keyfi ya da sanal suç ve ceza kavramına tamamen karşıyım ve yanlış bulurum. Keyfi ceza alanlar için izlenecek yollar da bellidir.

“Neredeyse bütün illerde yöresel ligler oluşturuldu, transferler yapıldı. ama bazı illerde transfer sezonu bitmesine rağmen oyuncu transferleri yapıldı. Transferlerin yapılmasının yanında birde oyuncuların bağlı olduğu kulüplere dahi haber verme gereksinimi bile duymadılar. şimdi bu il temsilcileri bu transferlere alet oldular, iyi bir şeyler yapalım derken göz çıkardılar. Peki bunlara ne demeli.”

__ Yine soyut örnekler verilmiş. Somut olarak sabitleyiniz.
Eğer bu konuda belirttiğiniz gibi yönetmelik dışı uygulamalar varsa, itirazlar sonucunda ortaya çıkacaktır. Bu durumda gerçekten aykırı davranış ya da suç işlenmişse ilgili yönetmeliklerce gereği yapılır.

“Önceden dile getirilen çalışmayan il temsilcileri nedense hale görevlerindeler. Onlar neden değiştirilmiyor. ?”

__ İl temsilcisinin değişimi kağıt üzerinde çok kolaydır. Ancak gerçek nitelikte il temsilciliği görevi yapabilecek insanı TSF merkezli bulmak kolay değil. Yapısı itibarıyla bu işe uygun olan kişiler, konumları gereği bu işin içine girmiyorlar. Haklı ya da haksız… Bu iş asli mesleklerin dışında, mesleki olarak gelir getirmediğinden dolayı ve yoğun iş yükü nedeniyle tercih edilmiyor. Gönüllülük esasına dayanıyor. Ya da konumuna güvenen insanların yapabileceği iş olarak kalıyor.
Ama benim önerim, iller kendi iç yapılanmalarıyla kendi dinamiklerini ortaya koyup bu işi başarılı örnek teşkil eden diğer iller gibi yapabilmelidir.

“Çalışmadıkları için daha mı çok seviliyorlar yoksa ?”
__ Bu bir şaka olabilir… Çalışmayan il temsilcileri ancak tepki toplar ve bu da kuruma yansır. Bu kabul edilebilir mi?

“Çalışan il temsilcileri neden ödüllendirilmiyor ?”
__ Bu sorunuz 9.Mart.2013 tarihli il temsilcileri toplantısında gündeme geldi.
Bu konuda maddi manevi bir ödül yönetmeliği sanırım yok. Ama çalışan bir il temsilcisinin ortaya koyduğu ürün dosyası onun ödülüdür. Tabi manevi olarak. Ama yerel çalışmalarından dolayı zaten bu ödülleri kendi illerinde çeşitli kurum ve kuruluşlarından alan insanlar olduğunu biliyorum.
Ayrıca konuyla ilgili olarak TSF içinde sadece ödüle dayalı değil, daha rahat çalışma olanaklarına kavuşması için değerlendirilme çalışmaları yapıldığını biliyorum. Ancak üst kurumların onayına muhtaç bir konudur.

“Kulüplerden habersiz transferler nasıl oluyor da gerçekleştiriliyor?”

__ Bu konu basit bir yazışma ve haberleşmeye dayalı bir şekilde yapılmalıdır. Evet, aksi tamamen yanlış ve etik değil. Yeni bir oyuncuyu transfer eden kulüp, belirtilen cezayı ödemeye razı bir tutum sergileyebiliyor. Doğru bulmuyorum!

Kulüp oyuncusu olan bir oyuncu istediği zaman o kulüpten ayrılıp, aynı yıl içerisinde başka bir kulüpte oynayabilir mi?

__ Bu konuda yürürlükteki yönetmelikler izin vermiyor. Bildiğim kadarıyla o sezon içinde bir sporcu bir tek kulüpte oynayabilir. Aksi durumda cezası var. Ama transfer tarihlerine dikkat edilmelidir.

“Her oyuncu kafasına göre nasıl oluyor da kulüp değiştirebiliyor?”
__ Bu uygulama aşamasında olabiliyor. Yani lisansının bulunduğu kulüpten habersiz başka kulüple anlaşabiliyorlar. Ama bazen kulübünün izin vermeme durumlarında, oyuncunun kendi kararları önemlidir. Ama yönetmeliklere uygun olmalı her şey.

“İl Hakemi olup da ulusal/milli hakemlik normu için görev bekleyen kaç hakem var? Neden bu hakemlere görev verilmiyor?”

__ Bu soruların kapsamlı cevapları hakkında bilgim yok. MHK kayıtları ve kararlar yine aynı kurul arkadaşlarımızın önceliğindedir. Aslında bu konuyu mailden sorabilirsiniz.
Örneğin, Eğitim Kurulu mail ortamına sorularınıza benzer çok sorular geliyor ve hepsi da tarafımızdan cevaplanıyor.

İddia edildiği üzere bir hükümet sözcüsü gibi, TSF sözcüsü olsaydım TSF’ nin her adımından bilgi sahibi olur, gereken açıklamaları yapardım. Ama resmi siteden zaten yayınlanıyor.

“Neden belli başlı iller gezildi? Muhalif diye tanımlanan illere neden geziler yapılmıyor?”

__ Muhalefet zamana göre değişebilecek bir kavramdır.
Gezi programı bitmedi, şu ana kadar da böyle bir ayırım yapılmadı. Belirttiğiniz muhalif iller dışındaki destekleyen gidilmemiş iller de var.
Benim anlayışımda gerçekten böyle bir ayırım yok. Muhalif fikirli arkadaşlarımız olacaktır elbette.

Bu anlamdaki tartışmalar da toplumu aydınlatacaktır. Benimde muhalefet ettiğim birçok konu var.

“Kulüpler birliği ne zaman hayata geçecek?”

Kulüpler birliğinin en son toplantısında aldığı kararlar var. Ama kendi programlarıdır. Zamanını her halde onlar belirlemelidir.

“Kulüplerin birikmiş lisans payları ne zaman kulüplere ödenecek? Eğitim Kulüplerine ilişkin yapılacak yardımlar nasıl belirlenecek? Yardım yapılacak mı?”

__ Bu konuda ben de bir kulüp oyuncusu olarak beklemedeyim. Bu yardım her zaman nakit olarak değildir. İldeki lisanslı sporcu sayısına göre de değişiyor. Şu anda yapılan bir çalışmamız hakkında kısaca belirtmeliyim ki, “kulüpler standartı” çalışmalarımız dünya uygulama örneklerine göre ele alınıp güncelleniyor. Bitince açıklanacaktır sanırım.

Sevgi ve selamlarımla...

NOT: Daha detaylı bilgilere ulaştığımda ayrıca talebiniz olursa yazabilirim.
- MATRANÇ -
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi